krdc - en to fa translation catalogue (92 entries)

en: History
fa: تاریخچه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberSessions)
en: Remember open sessions for next startup
fa: یادآوری نشستهای باز برای راه‌اندازی بعدی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WalletSupport)
en: Remember passwords (KWallet)
fa: یادآوری اسم رمز )KWallet(

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundLabel)
en: Background color of empty place:
fa: رنگ زمینه جای خالی:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPreferencesForNewConnections)
en: Show the preferences dialog for new connections
fa: نمایش محاوره تنظیمات برای اتصالهای جدید

en: Remove
fa: حذف

en: Unusable URL
fa: نشانی وب غیرقابل استفاده

en: The selected host cannot be handled.
fa: میزبان برگزیده گردانده نمی‌شود.

[ctx: General Config]
en: General
fa: عمومی

en: Hosts
fa: میزبانها

en: Host Configuration
fa: پیکربندی میزبان

en: Show this dialog again for this host
fa: نمایش‌ دوباره این محاوره برای این میزبان

en: Remember password (KWallet)
fa: یادآوری اسم رمز )KWallet(

note: i18n: ectx: Menu (session)
en: &Session
fa: &نشست‌

note: i18n: ectx: ToolBar (krdc_remote_view_toolbar)
en: Remote View Toolbar
fa: میله ابزار نمای دور

en: Developer, Maintainer
fa: توسعه‌دهنده، نگه‌دارنده

en: Former Developer
fa: توسعه‌دهنده قبلی

en: Initial RDP backend
fa: پایانه پشتیبانی RDP آغازین

en: LibVNCServer / LibVNCClient developers
fa: توسعه‌دهنده‌گان LibVNCServer / LibVNCClient

en: VNC client library
fa: کتابخانه کارخواه VNC

en: Start KRDC with the provided URL in fullscreen mode (works only with one URL)
fa: آغاز KRDC با نشانی وب فراهم‌شده در حالت تمام‌پرده )فقط با یک نشانی وب کار می‌کند(

en: URLs to connect after startup
fa: نشانیهای وب برای اتصال بعد از راه‌اندازی

en: KDE Remote Desktop Client started
fa: کارخواه رومیزی دور KDE آغاز شد

en: Malformed URL
fa: نشانی وب بد شکل

en: The entered address cannot be handled.
fa: نشانی واردشده گردانده نمی‌شود.

en: Connecting to %1
fa: اتصال به %1

en: Authenticating at %1
fa: احراز هویت در %1

en: Preparing connection to %1
fa: آماده‌سازی اتصال به %1

en: Connected to %1
fa: اتصال به %1

en: Switch to Window Mode
fa: سودهی به حالت پنجره

en: Confirm Quit
fa: تأیید خروج

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Here you can specify the resolution of the remote desktop. This resolution determines the size of the desktop that will be presented to you.
fa: اینجا می‌توانید دقت رومیزی راه دور را مشخص کنید. این وضوح اندازه رومیزی که برای شما ظاهر می‌شود را تعیین می‌کند.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: &Width:
fa: &عرض‌:‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_Width) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_ScalingWidth)
en: This is the width of the remote desktop. You can only change this value manually if you select Custom as desktop resolution above.
fa: این عرض رومیزی راه دور است. اگر سفارشی را به عنوان دقت رومیزی از بالا انتخاب کنید،‌ این مقدار را فقط به طور دستی می‌توانید تغییر دهید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: H&eight:
fa: &ارتفاع‌:‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_Height) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_ScalingHeight)
en: This is the height of the remote desktop. You can only change this value manually if you select Custom as desktop resolution above.
fa: این ارتفاع رومیزی راه دور است. اگر سفارشی را به عنوان دقت رومیزی از بالا انتخاب کنید،‌ این مقدار را فقط به طور دستی می‌توانید تغییر دهید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorDepthLabel)
en: Color &depth:
fa: &عمق‌ رنگ:‌

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: True Color (24 Bit)
fa: رنگ حقیقی )۲۴ بیتی(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: High Color (16 Bit)
fa: رنگ زیاد )۱۶ بیتی(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: Low Color (8 Bit)
fa: رنگ کم )۸ بیتی(

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, layoutLabel)
en: &Keyboard layout:
fa: طرح‌بندی &صفحه کلید:‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Use this to specify your keyboard layout. This layout setting is used to send the correct keyboard codes to the server.
fa: برای مشخص کردن طرح‌بندی صفحه کلید خود از این استفاده کنید. این تنظیم طرح‌بندی، برای ارسال کدهای صحیح صفحه کلید به کارساز استفاده خواهد شد.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Arabic (ar)
fa: عربی )ar(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Czech (cs)
fa: چک )cs(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Danish (da)
fa: دانمارکی )da(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: German (de)
fa: آلمانی )de(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swiss German (de-ch)
fa: آلمانی سوئیسی )de-ch(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: American Dvorak (en-dv)
fa: Dvorak آمریکایی (en-dv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: British English (en-gb)
fa: انگلیسی بریتانیایی )en-gb(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: US English (en-us)
fa: انگلیسی آمریکایی )en-us(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Spanish (es)
fa: اسپانیولی )es(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Estonian (et)
fa: استونی )et(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Finnish (fi)
fa: فنلاندی )fi(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Faroese (fo)
fa: فاروس (fo)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: French (fr)
fa: فرانسوی )fr(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Belgian (fr-be)
fa: بلژیکی )fr-be(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: French Canadian (fr-ca)
fa: کانادایی فرانسوی )fr-ca(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swiss French (fr-ch)
fa: فرانسوی سوئیسی )fr-ch(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Hebrew (he)
fa: عبری )he(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Croatian (hr)
fa: کرواسی )hr(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Hungarian (hu)
fa: مجارستانی )hu(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Icelandic (is)
fa: ایسلندی )is(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Italian (it)
fa: ایتالیایی )it(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Japanese (ja)
fa: ژاپنی )ja(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Korean (ko)
fa: کره‌ای )ko(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Lithuanian (lt)
fa: لیتوانی )lt(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Latvian (lv)
fa: لاتوینی )lv(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Macedonian (mk)
fa: مقدونی )mk(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Dutch (nl)
fa: هلندی )nl(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Belgian Dutch (nl-be)
fa: هلندی بلژیکی )nl-be(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Norwegian (no)
fa: نروژی )no(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Polish (pl)
fa: لهستانی )pl(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Portuguese (pt)
fa: پرتقالی )pt(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Brazilian (pt-br)
fa: برزیلی )pt-br(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Russian (ru)
fa: روسی )ru(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Slovenian (sl)
fa: اسلونیایی )sl(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swedish (sv)
fa: سوئدی )sv(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Thai (th)
fa: تایلندی )th(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Turkish (tr)
fa: ترکی )tr(

en: Connect to a Windows Remote Desktop (RDP)
fa: اتصال به رومیزی دور ویندوز )RDP(.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vncGroupBox)
en: Connection
fa: اتصال

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Use this to specify the performance of your connection. Note that you should select the speed of the weakest link - even if you have a high speed connection, it will not help you if the remote computer uses a slow modem. Choosing a level of quality that is too high on a slow link will cause slower response times. Choosing a lower quality will increase latencies in high speed connections and results in lower image quality, especially in 'Low Quality' mode.
fa: برای مشخص کردن کارآیی اتصال خود از این استفاده کنید. توجه کنید، باید سرعت ضعیف‌ترین پیوند را انتخاب کنید - حتی اگر اتصالی با سرعت بالا دارید، اگر رایانه راه دور از یک مودم با سرعت کم استفاده می‌کند، این به شما کمک نمی‌کند. انتخاب سطح کیفیت بسیار بالا برای پیوندی کم سرعت، باعث کند‌تر شدن زمان پاسخ خواهد شد. انتخاب یک کیفیت کمتر، باعث افزایش دوره‌های عکس‌العمل در اتصالات با سرعت بالا، و نتایج تصویر با کیفیت کمتر به خصوص در حالت »کیفیت متوسط« خواهد شد.‌

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: High Quality (LAN, direct connection)
fa: کیفیت بالا )شبکه داخلی، اتصال مستقیم(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Medium Quality (DSL, Cable, fast Internet)
fa: کیفیت متوسط )DSL، کابل، اینترنت سریع(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Low Quality (Modem, ISDN, slow Internet)
fa: کیفیت پایین )مودم، ISDN، اینترنت با سرعت کم(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Minimal (640x480)
fa: کمین )۶۴۰x۴۸۰(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Small (800x600)
fa: کوچک )۸۰۰x۶۰۰(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Normal (1024x768)
fa: عادی )۱۰۲۴x۷۶۸(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Large (1280x1024)
fa: بزرگ )۱۲۸۰x۱۰۲۴(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Very Large (1600x1200)
fa: بسیار بزرگ )۱۶۰۰x۱۲۰۰(

en: Access to the system requires a password.
fa: دستیابی به سیستم نیاز به اسم‌ رمز دارد.

en: Connect to a VNC Remote Desktop
fa: اتصال به رومیزی دور VNC.
