krdc - en to fi translation catalogue (276 entries)

en: History
fi: Historia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberSessions)
en: Remember open sessions for next startup
fi: Muista avatut istunnot seuraavassa käynnistyksessä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberHistory)
en: Remember connection history
fi: Muista yhteyshistoria

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WalletSupport)
en: Remember passwords (KWallet)
fi: Muista salasanat (lompakossa)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SystemTrayIcon)
en: Enable system tray icon
fi: Näytä kuvake ilmoitusalueella

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStatusBar)
en: Show status bar
fi: Näytä tilarivi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KeepAspectRatio)
en: Keep aspect ratio when scaling
fi: Säilytä kuvasuhde kokoa muutettaessa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundLabel)
en: Background color of empty place:
fi: Tyhjän tilan taustaväri:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, connectionGroupBox)
en: When Connecting
fi: Yhdistettäessä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPreferencesForNewConnections)
en: Show the preferences dialog for new connections
fi: Näytä asetusvalintaikkuna uusille yhteyksille

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeOnConnect)
en: This option will resize the window to fit the connection size.  If it is too big, it will maximize the window.
fi: Asetus muuttaa ikkunan kokoa yhteyden kokoa vastaavaksi. Jos se on liian suuri, ikkuna kasvatetaan enimmäiskokoon.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeOnConnect)
en: Resize to fit
fi: Muuta kokoa sopivaksi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FullscreenOnConnect)
en: This option switches to fullscreen only if the connection resolution is the same as the current screen resolution
fi: Tämä asetus vaihtaa koko näyttöön vain, jos yhteyden näyttötarkkuus on sama kuin nykyinen näyttötarkkuus.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FullscreenOnConnect)
en: Switch to Fullscreen if appropriate
fi: Vaihda koko näytön tilaan, jos soveliasta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, defaultProtocolLabel)
en: Default protocol:
fi: Oletusyhteyskäytäntö:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tabGroupBox)
en: Tab Settings
fi: Välilehtiasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTabBar)
en: Always show tab bar
fi: Näytä välilehtipalkki aina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabCloseButton)
en: Show close button on tabs
fi: Näytä välilehdissä sulkemispainikkeet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabMiddleClick)
en: Middle-click on a tab closes it
fi: Hiiren keskipainikkeen painallus välilehdellä sulkee sen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tabOrientationLabel)
en: Tab position:
fi: Välilehden sijainti:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Top
fi: Ylhäällä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Bottom
fi: Alhaalla

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Left
fi: Vasemmalla

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Right
fi: Oikealla

en: Configure...
fi: Asetukset…

en: Remove
fi: Poista

en: Unusable URL
fi: Kelvoton verkko-osoite

en: The selected host cannot be handled.
fi: Valittua konetta ei voida käsitellä.

[ctx: General Config]
en: General
fi: Yleiset

en: General Configuration
fi: Yleisasetukset

en: Hosts
fi: Verkkolaitteet

en: Host Configuration
fi: Verkkolaitteen asetukset

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: Plugin Configuration
fi: Liitännäisten asetukset

en: Less than a minute ago
fi: Alle minuutti sitten

en: A minute ago | %1 minutes ago
fi[0]: Minuutti sitten
fi[1]: %1 minuuttia sitten

en: An hour ago | %1 hours ago
fi[0]: Tunti sitten
fi[1]: %1 tuntia sitten

en: Yesterday | %1 days ago
fi[0]: Eilen
fi[1]: %1 päivää aiemmin

en: Over a month ago | %1 months ago
fi[0]: Yli kuukausi sitten
fi[1]: %1 kuukautta sitten

en: A year ago | %1 years ago
fi[0]: Vuosi sitten
fi[1]: %1 vuotta sitten

en: Note that settings might only apply when you connect next time to this host.
fi: Huomaa, että asetukset tulevat käyttöön vasta ottaessasi koneeseen uudelleen yhteyttä.

en: Show this dialog again for this host
fi: Näytä tämä valintaikkuna uudelleen tälle verkkolaitteelle

en: Remember password (KWallet)
fi: Muista salasana (lompakko)

note: i18n: ectx: label, entry (OpenSessions), group (General)
en: Sessions
fi: Istunnot

note: i18n: ectx: Menu (session)
en: &Session
fi: &Istunto

note: i18n: ectx: ToolBar (krdc_remote_view_toolbar)
en: Remote View Toolbar
fi: Etänäkymätyökalurivi

en: KDE Remote Desktop Client
fi: KDE-etäyhteyssovellus

en: (c) 2007-2016, Urs Wolfer
    (c) 2001-2003, Tim Jansen
    (c) 2002-2003, Arend van Beelen jr.
    (c) 2000-2002, Const Kaplinsky
    (c) 2000, Tridia Corporation
    (c) 1999, AT&T Laboratories Boston
    (c) 1999-2003, Matthew Chapman
    (c) 2009, Collabora Ltd
fi: © 2007–2016 Urs Wolfer
    © 2001–2003 Tim Jansen
    © 2002–2003 Arend van Beelen jr.
    © 2000–2002 Const Kaplinsky
    © 2000 Tridia Corporation
    © 1999 AT&T Laboratories Boston
    © 1999–2003 Matthew Chapman
    © 2009 Collabora Ltd

en: Developer, Maintainer
fi: Kehittäjä, ylläpitäjä

en: Developer
fi: Kehittäjä

en: Former Developer
fi: Aiempi kehittäjä

en: Initial RDP backend
fi: Alustava RDP-taustaosa

en: Google Summer of Code 2007 KRDC project mentor
fi: Google Summer of Code 2007, KRDC-projektin ohjaaja

en: LibVNCServer / LibVNCClient developers
fi: LibVNCServer / LibVNCClient -kehittäjät

en: VNC client library
fi: VNC-asiakaskirjasto

en: Start KRDC with the provided URL in fullscreen mode (works only with one URL)
fi: Käynnistä KRDC annetulla osoitteella koko näytön tilassa (toimii vain yhdellä osoitteella)

en: URLs to connect after startup
fi: Osoitteet, joihin yhdistää käynnistyksen jälkeen

en: KDE Remote Desktop Client started
fi: KDE-etätyöpöytäasiakas käynnistettiin

en: New Connection
fi: Uusi yhteys

en: Copy Screenshot to Clipboard
fi: Kopioi kuvankaappaus leikepöydälle

en: Screenshot
fi: Kuvankaappaus

en: Switch to Full Screen Mode
fi: Vaihda koko näytön tilaan

en: Full Screen
fi: Koko näyttö

en: View Only
fi: Vain katsominen

en: Disconnect
fi: Katkaise yhteys

en: Show Local Cursor
fi: Näytä paikallinen kohdistin

en: Local Cursor
fi: Paikallinen kohdistin

en: Grab All Possible Keys
fi: Kaappaa kaikki mahdolliset näppäimet

en: Grab Keys
fi: Kaappaa näppäimet

en: Scale Remote Screen to Fit Window Size
fi: Sovita etänäyttö ikkunan kokoon

en: Scale
fi: Skaalaa

en: Scaling Factor
fi: Skaalauskerroin

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: Unable to load connection data from the provided file.
fi: Yhteystietojen lataaminen annetusta tiedostosta ei onnistu.

en: Load failed
fi: Lataus epäonnistui

en: The entered address does not have the required form.
     Syntax: [username@]host[:port]
fi: Annettu osoite ei ole oikean muotoinen.
     Syntaksi: [käyttäjä@]kone[:portti]

en: Malformed URL
fi: Kelvoton verkko-osoite

en: The entered address cannot be handled.
fi: Annettua osoitetta ei voida käsitellä.

en: Connecting to %1
fi: Yhdistetään palvelimeen %1

en: Authenticating at %1
fi: Tunnistaudutaan palvelimeen %1

en: Preparing connection to %1
fi: Valmistellaan yhdistämistä palvelimeen %1

en: Connected to %1
fi: Yhdistetty palvelimeen %1

en: Switch to Window Mode
fi: Vaihda ikkunatilaan

en: Window Mode
fi: Ikkunatila

en: Connect
fi: Yhdistä

en: Rename
fi: Muuta nimeä

en: Settings
fi: Asetukset

en: Delete
fi: Poista

[ctx: Where each displayed link comes from]
en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

[ctx: Where each displayed link comes from]
en: History
fi: Historia

en: Rename %1
fi: Muuta kohteen %1 nimeä

en: Rename %1 to
fi: Muuta kohteen %1 nimeksi

en: Are you sure you want to delete %1?
fi: Haluatko varmasti poistaa kohteen %1?

en: Delete %1
fi: Poista %1

en: Add Bookmark
fi: Lisää kirjanmerkki

en: Close Tab
fi: Sulje välilehti

en: Minimize Full Screen Window
fi: Pienennä koko näytön ikkuna

en: Stick Toolbar
fi: Tahmea työkalurivi

en: Are you sure you want to quit the KDE Remote Desktop Client?
fi: Haluatko varmasti lopettaa KDE-etätyöpöytäasiakkaan?

en: Confirm Quit
fi: Vahvista lopettaminen

en: Connect to:
fi: Yhdistä kohteeseen:

en: Type here to connect to an address and filter the list.
fi: Suodata luetteloa alkamalla kirjoittaa tähän osoitetta.

en: Type an IP or DNS Name here. Clear the line to get a list of connection methods.
fi: Kirjoita tähän IP- tai DNS-nimi. Luettelon yhteystavoista saa tyhjentämällä rivin.

en: Goto Address
fi: Siirry osoitteeseen

en: Remote Desktops
fi: Etätyöpöydät

en: Filter
fi: Suodatin

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mainSettingsTab)
en: General
fi: Perusasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resolutionLabel)
en: Resolution
fi: Tarkkuus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Here you can specify the resolution of the remote desktop. This resolution determines the size of the desktop that will be presented to you.
fi: Tässä voi määrittää etätyöpöydän näyttötarkkuuden. Tarkkuus määrittää näkyvän työpöydän koon.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution)
en: Small (1280x720)
fi: Pieni (1280×720)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution)
en: Medium (1600x900)
fi: Keskikokoinen (1600×900)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution)
en: Large (1920x1080)
fi: Suuri (1920×1080)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution)
en: Current Window Size
fi: Ikkunan nykyinen koko

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Current Screen Resolution
fi: Nykyinen näyttötarkkuus

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Custom Resolution (...)
fi: Mukautettu tarkkuus (…)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: &Width:
fi: &Leveys:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_Width) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_ScalingWidth)
en: This is the width of the remote desktop. You can only change this value manually if you select Custom as desktop resolution above.
fi: Tämä on etätyöpöydän leveys. Arvoa voi muuttaa, jos yllä on valittu mukautettu tarkkuus.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: H&eight:
fi: &Korkeus:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_Height) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_ScalingHeight)
en: This is the height of the remote desktop. You can only change this value manually if you select Custom as desktop resolution above.
fi: Tämä on etätyöpöydän korkeus. Arvoa voi muuttaa, jos yllä on valittu mukautettu tarkkuus.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScaleToSize)
en: Scale window contents to match resolution
fi: Sovita ikkunan sisältö tarkkuuteen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, accelerationLabel)
en: Acceleration:
fi: Kiihdytys:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Acceleration) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: Use Best Available
fi: Käytä parasta saatavilla olevaa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Acceleration)
en: Force H.264
fi: Pakota H.264

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Acceleration)
en: Force RemoteFX
fi: Pakota RemoteFX

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Acceleration)
en: Disable All Acceleration
fi: Poista kaikki kiihdytys käytöstä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorDepthLabel)
en: Color &depth:
fi: &Värisyvyys:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: True Color with Alpha (32 Bit)
fi: 32 bittiä (”true color” alfalla)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: True Color (24 Bit)
fi: 24 bittiä (”true color”)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: High Color (16 Bit)
fi: 16 bittiä (”high color”)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: Low Color (8 Bit)
fi: 8 bittiä (”low color")

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, desktopScaleFactorLabel)
en: Desktop scale factor:
fi: Työpöydän mittakaavakerroin:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_DesktopScaleFactor) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_DeviceScaleFactor) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GatewayTransportType)
en: Auto
fi: Automaattinen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_DesktopScaleFactor)
en: Do not scale
fi: Älä skaalaa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_DesktopScaleFactor)
en: Custom
fi: Mukautettu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, deviceScaleFactorLabel)
en: Device scale factor:
fi: Laitteen mittakaavakerroin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, layoutLabel)
en: &Keyboard layout:
fi: &Näppäimistöasettelu:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Use this to specify your keyboard layout. This layout setting is used to send the correct keyboard codes to the server.
fi: Aseta tässä näppäimistöasettelu. Asetusta käytetään lähettämään palvelimeen oikeat näppäinkoodit.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Arabic (ar)
fi: Arabialainen (ar)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Czech (cs)
fi: Tšekkiläinen (cs)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Danish (da)
fi: Tanskalainen (da)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: German (de)
fi: Saksalainen (de)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swiss German (de-ch)
fi: Sveitsinsaksalainen (de-ch)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: American Dvorak (en-dv)
fi: Yhdysvaltalainen dvorak (en-dv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: British English (en-gb)
fi: Brittiläinen (en-gb)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: US English (en-us)
fi: Yhdysvaltalainen (en-us)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Spanish (es)
fi: Espanjalainen (es)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Estonian (et)
fi: Virolainen (et)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Finnish (fi)
fi: Suomalainen (fi)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Faroese (fo)
fi: Färsaarelainen (fo)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: French (fr)
fi: Ranskalainen (fr)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Belgian (fr-be)
fi: Belgialainen (fr-be)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: French Canadian (fr-ca)
fi: Ranskankanadalainen (fr-ca)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swiss French (fr-ch)
fi: Sveitsinranskalainen (fr-ch)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Hebrew (he)
fi: Heprealainen (he)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Croatian (hr)
fi: Kroatialainen (hr)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Hungarian (hu)
fi: Unkarilainen (hu)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Icelandic (is)
fi: Islantilainen (is)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Italian (it)
fi: Italialainen (it)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Japanese (ja)
fi: Japanilainen (ja)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Korean (ko)
fi: Korealainen (ko)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Lithuanian (lt)
fi: Liettualainen (lt)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Latvian (lv)
fi: Latvialainen (lv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Macedonian (mk)
fi: Makedonialainen (mk)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Dutch (nl)
fi: Hollantilainen (nl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Belgian Dutch (nl-be)
fi: Belgianhollantilainen (nl-be)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Norwegian (no)
fi: Norjalainen (no)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Polish (pl)
fi: Puolalainen (pl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Portuguese (pt)
fi: Portugalilainen (pt)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Brazilian (pt-br)
fi: Brasilialainen (pt-br)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Russian (ru)
fi: Venäläinen (ru)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Slovenian (sl)
fi: Slovenialainen (sl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swedish (sv)
fi: Ruotsalainen (sv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Thai (th)
fi: Thaimaalainen (th)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Turkish (tr)
fi: Turkkilainen (tr)

[ctx: label for soundsettings in preferences dialog]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, soundLabel)
en: Sound:
fi: Ääni:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Sound)
en: On This Computer
fi: Tällä tietokoneella

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Sound)
en: On Remote Computer
fi: Etätietokoneella

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Sound)
en: Disable Sound
fi: Poista äänet käytöstä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shareMediaLabel)
en: Share Media:
fi: Jaa media:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shareSmartcardLabel)
en: Share Smartcard:
fi: Jaa älykortti:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, securitySettingsTab)
en: Security
fi: Tietoturva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gSecurityLabel)
en: Security:
fi: Salaus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TlsSecLevelLabel)
en: TLS security level:
fi: TLS-tietoturvataso:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TlsSecLevel)
en: any
fi: mikä tahansa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TlsSecLevel)
en: 80 bit
fi: 80-bittinen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TlsSecLevel)
en: 112 bit
fi: 112-bittinen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TlsSecLevel)
en: 128 bit
fi: 128-bittinen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TlsSecLevel)
en: 192 bit
fi: 192-bittinen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TlsSecLevel)
en: 256 bit
fi: 256-bittinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authPkgListLabel)
en: Authentication Package List:
fi: Todennuspakettiluettelo:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, proxySettingsTab)
en: Proxy
fi: Välityspalvelin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, protocolLabel)
en: Protocol:
fi: Yhteyskäytäntö:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pPasswordLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gPasswordLabel)
en: Password:
fi: Salasana:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pUsernameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gUsernameLabel)
en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gServerLabel)
en: Server:
fi: Palvelin:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, kcfg_ProxyHost) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, kcfg_GatewayServer)
en: host:port
fi: kone:portti

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, gatewaySettingsTab)
en: Gateway
fi: Yhdyskäytävä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gTransportTypeLabel)
en: Transport type:
fi: Välitystyyppi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gDomainLabel)
en: Domain:
fi: Verkkoalue:

[ctx: @label]
en: Host: %1:%2
    Common Name: %3
    Subject: %4
    Issuer: %5
    Fingerprint: %6
fi: Konenimi: %1:%2
    Yleinen nimi: %3
    Aihe: %4
    Myöntäjä: %5
    Sormenjälki: %6

[ctx: @label]
en: Access to this system requires a username and password.
fi: Järjestelmän käyttö vaatii käyttäjätunnuksen ja salasanan.

[ctx: @label]
en: The certificate for this system is unknown. Do you wish to continue?
fi: Tämän järjestelmän varmenne on tuntematon. Haluatko jatkaa?

[ctx: @title:dialog]
en: Verify Certificate
fi: Todenna varmenne

[ctx: @label]
en: Remember this certificate
fi: Muista tämä varmenne

[ctx: @label]
en: The certificate for this system has changed. Do you wish to continue?
fi: Järjestelmän varmenne on muuttunut. Haluatko jatkaa?

[ctx: @title:dialog]
en: Certificate has Changed
fi: Varmenne on muuttunut

[ctx: @label]
en: Previous certificate:
    %1
    New Certificate:
    %2
fi: Edellinen varmenne:
    %1
    Uusi varmenne:
    %2

[ctx: @title:dialog]
en: Login Failure
fi: Kirjautumisvirhe

[ctx: @label]
en: Unable to login with the provided credentials. Please double check the user and password.
fi: Annetuilla tiedoilla ei kyetty kirjautumaan. Varmista käyttäjätunnus ja salasana.

[ctx: @title:dialog]
en: Account Problems
fi: Tiliongelmia

[ctx: @label]
en: The provided account is not allowed to log in to this machine. Please contact your system administrator.
fi: Annetulla tilillä ei ole oikeutta kirjautua tähän koneeseen. Ota yhteyttä järjestelmän ylläpitoon.

[ctx: @title:dialog]
en: Password Problems
fi: Salasanaongelmia

[ctx: @label]
en: Unable to login with the provided password. Please contact your system administrator to change it.
fi: Annetulla salasanalla ei kyetty kirjautumaan. Vaihda se ottamalla yhteyttä järjestelmän ylläpitoon.

[ctx: @title:dialog]
en: Connection Lost
fi: Yhteys poikki

[ctx: @label]
en: Lost connection to the server.
fi: Palvelinyhteys katkesi.

[ctx: @title:dialog]
en: Server not Found
fi: Palvelinta ei löytynyt

[ctx: @label]
en: Could not find the server.
fi: Palvelinta ei löytynyt.

[ctx: @title:dialog]
en: Connection Refused
fi: Yhteys torjuttiin

[ctx: @label]
en: The server refused the connection request.
fi: Palvelin torjui yhteyspyynnön.

[ctx: @title:dialog]
en: Could not Connect
fi: Ei voitu yhdistää

[ctx: @label]
en: Could not connect to the server.
fi: Palvelimeen ei voitu yhdistää.

[ctx: @title:dialog]
en: Connection Closed
fi: Yhteys suljettiin

[ctx: @label]
en: The connection to the server was closed.
fi: Palvelinyhteys suljettiin.

[ctx: @title:dialog]
en: Connection Failed
fi: Yhdistäminen epäonnistui

[ctx: @label]
en: An unknown error occurred
fi: Sattui tuntematon virhe

[ctx: @title:dialog]
en: Logon Error
fi: Kirjautumisvirhe

en: Connect to a Windows Remote Desktop (RDP)
fi: Yhdistä Windows-etätyöpöydälle (RDP)

en: New RDP Connection...
fi: Uusi RDP-yhteys…

en: <html>Enter the address here. Port is optional.<br /><i>Example: rdpserver:3389 (host:port)</i></html>
fi: <html>Syötä osoite tähän. Portti on valinnainen.<br /><i>Esimerkki: rdpserver:3389 (konenimi:portti)</i></html>

[ctx: Where each displayed link comes from]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: Remove the selected url from the bookarks menu]
en: Remove the bookmark for %1.
fi: Poista kohteen %1 kirjanmerkki.

[ctx: Add the selected url to the bookmarks menu]
en: Bookmark %1.
fi: Kirjanmerkki %1.

[ctx: Header of the connections list, title/url for remote connection]
en: Remote Desktop
fi: Etätyöpöytä

[ctx: Header of the connections list, the last time this connection was initiated]
en: Last Connected
fi: Viimeksi yhdistetty

[ctx: Header of the connections list, the number of times this connection has been visited]
en: Visits
fi: Vierailut

[ctx: Header of the connections list, the time when this entry was created]
en: Created
fi: Luotu

[ctx: Header of the connections list, where this entry comes from]
en: Source
fi: Lähde

en: VNC authentication type is not supported.
fi: VNC-tunnistautumistapaa ei tueta.

en: Server not found.
fi: Palvelinta ei löydetty.

en: VNC authentication failed.
fi: VNC-tunnistautuminen epäonnistui.

en: VNC authentication failed because of too many authentication tries.
fi: VNC-tunnistautuminen epäonnistui liian monen tunnistautumisyrityksen takia.

en: VNC server closed connection.
fi: VNC-palvelin sulki yhteyden.

en: Disconnected: %1.
fi: Yhteys katkesi: %1.

en: Reconnecting.
fi: Yhdistetään uudelleen.

en: Reconnected.
fi: Yhteys muodostettu uudelleen.

en: Connected.
fi: Yhdistetty.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vncGroupBox)
en: Connection
fi: Yhteys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, connectionLabel)
en: Connection &type:
fi: &Yhteystyyppi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Use this to specify the performance of your connection. Note that you should select the speed of the weakest link - even if you have a high speed connection, it will not help you if the remote computer uses a slow modem. Choosing a level of quality that is too high on a slow link will cause slower response times. Choosing a lower quality will increase latencies in high speed connections and results in lower image quality, especially in 'Low Quality' mode.
fi: Käytä tätä yhteytesi suorituskyvyn määrittelemiseen. Huomaa, että nopeus tulisi valita heikoimman lenkin mukaan - vaikka olisitkin nopean yhteyden päässä, siitä ei ole apua jos yhdistät koneeseen, joka käyttää hidasta modeemia. Liian hyvän laadun valitseminen hitaalla yhteydellä aiheuttaa pidempiä vasteaikoja. Valitsemalla matalamman laadun, nopeiden yhteyksien vasteajat kohoavat ja tuloksena on huonompi kuvanlaatu, erityisesti heikkolaatuista-tilaa käytettäessä.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: High Quality (LAN, direct connection)
fi: Hyvälaatuinen (LAN, suora yhteys)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Medium Quality (DSL, Cable, fast Internet)
fi: Keskilaatuinen (DSL, kaapeli, nopea internetyhteys)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Low Quality (Modem, ISDN, slow Internet)
fi: Heikkolaatuinen (modeemi, ISDN, hidas internetyhteys)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Scaling)
en: Scale to Size:
fi: Sovita kokoon:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Minimal (640x480)
fi: Hyvin pieni (640 × 480)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Small (800x600)
fi: Pieni (800 × 600)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Normal (1024x768)
fi: Tavallinen (1024 × 768)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Large (1280x1024)
fi: Suuri (1280 × 1024)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Very Large (1600x1200)
fi: Hyvin suuri (1600 × 1200)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_ssh_tunnel)
en: Connect via SSH tunnel
fi: Yhdistä SSH-tunnelin kautta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ssh_groupBox)
en: SSH tunnel options
fi: SSH-tunnelin asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_loopback)
en: Tunnel via loopback address
fi: Tunneli silmukkaosoitteen kautta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Port:
fi: Portti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: User name:
fi: Käyttäjätunnus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dont_copy_passwords)
en: Don't copy passwords from supported password managers to remote hosts
fi: Älä kopioi salasanoja tuetuista salasanahallintaohjelmista etäkoneille

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dont_copy_passwords)
en: Supported password managers (like KeePassXC) mark copied passwords with an additional MIME type "x-kde-passwordManagerHint" which is used for filtering.
fi: Tuetut salasananhallintaohjelman kuten KeePassXC merkitsevät kopioidut salasanat MIME-lisätyypillä ”x-kde-passwordManagerHint”, jota suodatettaessa käytetään.

en: Error connecting to %1: %2
fi: Virhe yhdistettäessä kohteeseen %1: %2

en: Error authenticating with password: %1
fi: Virhe tunnistauduttaessa salasanalla: %1

en: Error creating tunnel socket
fi: Virhe luotaessa tunnelipistoketta

en: Access to the system requires a password.
fi: Järjestelmän käyttö vaatii salasanan.

en: Authentication failed. Please try again.
fi: Tunnistautuminen epäonnistui. Yritä uudelleen.

en: Please enter the SSH password.
fi: Anna SSH-salasana

en: VNC failure
fi: VNC-virhe

en: SSH Tunnel failure
fi: SSH-tunnelivirhe

en: New VNC Connection...
fi: Uusi VNC-yhteys…

en: Connect to a VNC Remote Desktop
fi: Yhdistä VNC-etätyöpöydälle

en: <html>Enter the address here.<br /><i>Example: vncserver:1 (host:port / screen)</i></html>
fi: <html>Syötä osoite tähän.<br /><i>Esim:: vncserver:1 (konenimi:portti / ruutu)</i></html>
