krdc - en to hi translation catalogue (107 entries)

en: History
hi: इतिहास

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberSessions)
en: Remember open sessions for next startup
hi: अगली बार प्रारंभ होने पर खुले सत्रों को याद रखें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WalletSupport)
en: Remember passwords (KWallet)
hi: पासवर्ड याद रखें (केवॉलेट)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundLabel)
en: Background color of empty place:
hi: रिक्त जगह का पृष्ठभूमि रंग:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPreferencesForNewConnections)
en: Show the preferences dialog for new connections
hi: नए कनेक्शन्स के लिए वरीयता संवाद दिखाएँ

en: Configure...
hi: कॉन्फ़िगर...

en: Remove
hi: हटाएँ

en: The selected host cannot be handled.
hi: चयनित होस्ट को हैंडल नहीं किया जा सकता.

en: Unusable URL
hi: प्रयोग में नहीं लिया जा सकने वाला यूआरएल

[ctx: General Config]
en: General
hi: सामान्य

en: Hosts
hi: होस्ट्स

en: Host Configuration
hi: होस्ट कॉन्फ़िगरेशन

en: Show this dialog again for this host
hi: इस होस्ट के लिए इस संवाद को फिर से दिखाएँ

en: Remember password (KWallet)
hi: पासवर्ड याद रखें (केवॉलेट)

note: i18n: ectx: Menu (session)
en: &Session
hi: सत्र

note: i18n: ectx: ToolBar (krdc_remote_view_toolbar)
en: Remote View Toolbar
hi: रिमोट दृश्य औज़ार-पट्टी

en: KRDC
hi: केआरडीसी

en: Urs Wolfer
hi: उर्स वोल्फर

en: Developer, Maintainer
hi: डेवलपर, मेंटेनर

en: Tim Jansen
hi: टिम जानसन

en: Former Developer
hi: पूर्व डेवलपर

en: Arend van Beelen jr.
hi: आर्नेद वान बीलेन जू.

en: Initial RDP backend
hi: आरंभिक आरडीपी बैकएण्ड

en: Brad Hards
hi: ब्रेड हार्ड्स

en: Google Summer of Code 2007 KRDC project mentor
hi: गूगल ग्रीष्मकाल कोड २००७ केआरडीसी परियोजना संरक्षक

en: LibVNCServer / LibVNCClient developers
hi: लिबवीएनसीसर्वर / लिबवीएनसीक्लाएंट डेवलपर

en: VNC client library
hi: वीएनसी क्लाएंट लाइब्रेरी

en: Start KRDC with the provided URL in fullscreen mode (works only with one URL)
hi: केआरडीसी को दिए गए यूआरएल में पूरे स्क्रीन मोड में चालू करें (सिर्फ एक यूआरएल के साथ काम करता है)

en: URLs to connect after startup
hi: प्रारंभ होने के बाद जिन यूआरएल में जुड़ना है

en: KDE Remote Desktop Client started
hi: केडीई रिमोट डेस्कटॉप क्लाएंट प्रारंभ हो गया है

en: Malformed URL
hi: गलत रूप में यूआरएल

en: The entered address cannot be handled.
hi: भरा गया पता हैंडल नहीं किया जा सकता.

en: Connecting to %1
hi:  %1 से जुड़ रहे

en: Authenticating at %1
hi: यहाँ पर प्रमाणीकरण %1

en: Preparing connection to %1
hi: %1 से कनेक्शन किया जा रहा है

en: Connected to %1
hi: %1 से कनेक्टेड है

en: Switch to Window Mode
hi: विंडो मोड में स्विच करें

en: Confirm Quit
hi: बाहर जाने की पुष्टि करें

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, connectionGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vncGroupBox)
en: Connection
hi: कनेक्शन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resolutionLabel)
en: Desktop &resolution:
hi: डेस्कटॉप रेज़ोल्यूशनः (&r)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Minimal (640x480)
hi: न्यूनतम (640x480)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Small (800x600)
hi: छोटा (800x600)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Normal (1024x768)
hi: सामान्य (1024x768)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Large (1280x1024)
hi: बड़ा (1280x1024)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Very Large (1600x1200)
hi: बहुत बड़ा (1600x1200)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: &Width:
hi: चौड़ाईः (&W)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: H&eight:
hi: ऊँचाईः (&e)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorDepthLabel)
en: Color &depth:
hi: रंग गहराई: (&d)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: Low Color (8 Bit)
hi: कम रंग (8 बिट)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: High Color (16 Bit)
hi: अधिक रंग (16 बिट)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: True Color (24 Bit)
hi: वास्तविक रंग (24 बिट)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, layoutLabel)
en: &Keyboard layout:
hi: कुंजीपट ख़ाकाः (&K)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Arabic (ar)
hi: अरबी (ar)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Czech (cs)
hi: चेक (सीएस)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Danish (da)
hi: दानिश (da)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: German (de)
hi: जर्मनी (de)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swiss German (de-ch)
hi: स्विस जर्मन (de-ch)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: American Dvorak (en-dv)
hi: अमरीकी द्वोराक (en-dv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: British English (en-gb)
hi: ब्रिटिश अंग्रेज़ी (en-gb)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: US English (en-us)
hi: यूएस अंग्रेज़ी (en-us)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Spanish (es)
hi: स्पेनी (es)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Estonian (et)
hi: एस्तोनियाई (et)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Finnish (fi)
hi: फिनिश (fi)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Faroese (fo)
hi: फारसी (fo)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: French (fr)
hi: फ्रांसीसी (fr)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Belgian (fr-be)
hi: बेल्जियाई (fr-be)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: French Canadian (fr-ca)
hi: फ्रांसीसी कनाडाई (fr-ca)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swiss French (fr-ch)
hi: स्विस फ्रांसीसी (fr-ch)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Hebrew (he)
hi: हीब्रू (he)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Croatian (hr)
hi: क्रोएशियाई (hr)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Hungarian (hu)
hi: हंगेरियाई (hu)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Icelandic (is)
hi: आइसलैंडिक (is)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Italian (it)
hi: इतालवी (it)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Japanese (ja)
hi: जापानी (ja)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Korean (ko)
hi: कोरियाई (ko)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Lithuanian (lt)
hi: लिथुआनियाई (lt)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Latvian (lv)
hi: लातवियाई (lv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Macedonian (mk)
hi: मकदूनियाई (mk)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Dutch (nl)
hi: डच (nl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Belgian Dutch (nl-be)
hi: बेल्जियाई डच (nl-be)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Norwegian (no)
hi: नार्वेजियाई (no)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Polish (pl)
hi: पोलिश (pl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Portuguese (pt)
hi: पुर्तगाली (pt)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Brazilian (pt-br)
hi: ब्राजीलियाई (pt-br)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Russian (ru)
hi: रूसी (ru)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Slovenian (sl)
hi: स्लोवेनियाई (sl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swedish (sv)
hi: स्वीडिश (sv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Thai (th)
hi: थाई (th)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Turkish (tr)
hi: तुर्की (tr)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, expertGroupBox)
en: Expert Options
hi: विशेषज्ञ विकल्प

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, extraOptionsLabel)
en: Extra options:
hi: अतिरिक्त विकल्प:

en: Enter Username
hi: उपयोक्ता-नाम भरें

en: Please enter the username you would like to use for login.
hi: लॉगिन के लिए जो उपयोक्ता नाम आप प्रयोग करना चाहेंगे उसे कृपया भरें.

en: Access to the system requires a password.
hi: तंत्र पर पहुँच के लिए पासवर्ड की आवश्यकता है.

en: Connection Failure
hi: कनेक्शन असफल

en: Connection attempt to host failed.
hi: होस्ट से कनेक्शन प्रयास असफल.

en: Connect to a Windows Remote Desktop (RDP)
hi: विंडोज रिमोट डेस्कटॉप (आरडीपी) से कनेक्ट करें

en: Server not found.
hi: सर्वर नहीं मिला.

en: VNC authentication failed.
hi: वीएनसी प्रमाणीकरण असफल.

en: VNC authentication failed because of too many authentication tries.
hi: वीएनसी प्रमाणीकरण असफल चूंकि बहुत से प्रमाणीकरण की कोशिशें हो चुकी हैं.

en: VNC server closed connection.
hi: वीएनसी सर्वर ने कनेक्शन बन्द किया.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: High Quality (LAN, direct connection)
hi: उच्च विशेषता (लैन, प्रत्यक्ष कनेक्शन)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Medium Quality (DSL, Cable, fast Internet)
hi: मध्यम विशेषता (डीएसएल, केबल, तेज इंटरनेट)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Low Quality (Modem, ISDN, slow Internet)
hi: कम विशेषता (मॉडेम, आईएसडीएन, धीमा इंटरनेट)

en: Authentication failed. Please try again.
hi: प्रमाणीकरण असफल. कृपया फिर से कोशिश करें.

en: VNC failure
hi: वीएनसी असफल

en: Connect to a VNC Remote Desktop
hi: वीएनसी रिमोट डेस्कटॉप से कनेक्ट करें
