krdc - en to hne translation catalogue (126 entries)

en: History
hne: इतिहास

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberSessions)
en: Remember open sessions for next startup
hne: अगला बार चालू होए मं खुले सत्र मन ल याद रखव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WalletSupport)
en: Remember passwords (KWallet)
hne: पासवर्ड याद रखव (केवालेट)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KeepAspectRatio)
en: Keep aspect ratio when scaling
hne: जब स्केल करे जाथे तब आस्पेक्ट रेसो बनाए रखव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundLabel)
en: Background color of empty place:
hne: खाली जगह के पिछोत अंगना रंग:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPreferencesForNewConnections)
en: Show the preferences dialog for new connections
hne: नवा कनेक्सन्स बर वरीयता गोठ देखाव

en: Configure...
hne: कान्फिगर...

en: Remove
hne: हटाव

en: The selected host cannot be handled.
hne: चुने गे होस्ट ल हेंडल नइ कर सकिस.

en: Unusable URL
hne: परयोग मं नइ ले जा सके वाला यूआरएल

[ctx: General Config]
en: General
hne: सामान्य

en: Hosts
hne: होस्ट्स

en: Host Configuration
hne: होस्ट कान्फिगरेसन

en: Show this dialog again for this host
hne: ये होस्ट बर एखर गोठ ल फिर से देखाव

en: Remember password (KWallet)
hne: पासवर्ड याद रखव (केवालेट)

note: i18n: ectx: Menu (session)
en: &Session
hne: सत्र

note: i18n: ectx: ToolBar (krdc_remote_view_toolbar)
en: Remote View Toolbar
hne: रिमोट दृस्य औजार-पट्टी

en: KRDC
hne: केआरडीसी

en: Urs Wolfer
hne: उर वोल्फर

en: Developer, Maintainer
hne: डेवलपर, मेंटेनर

en: Tim Jansen
hne: टिम जानसन

en: Former Developer
hne: पूर्व डेवलपर

en: Arend van Beelen jr.
hne: आर्नेद वान बीलेन जू.

en: Initial RDP backend
hne: सुरू के आरडीपी बैकएन्ड

en: Brad Hards
hne: ब्रेड हार्ड्स

en: Google Summer of Code 2007 KRDC project mentor
hne: गूगल ग्रीस्मकाल कोड २००७ केआरडीसी परियोजना संरक्छक

en: LibVNCServer / LibVNCClient developers
hne: लिबवीएनसीसर्वर / लिबवीएनसीक्लायंट डेवलपर

en: VNC client library
hne: वीएनसी क्लायंट लाइब्रेरी

en: Start KRDC with the provided URL in fullscreen mode (works only with one URL)
hne: केआरडीसी ल दे गे यूआरएल मं पूरा स्क्रीन मोड मं चालू करव (सिरिफ एक यूआरएल के साथ काम करथे )

en: URLs to connect after startup
hne: सुरू होए के बाद जऊन यूआरएल मं जुड़ना हे

en: KDE Remote Desktop Client started
hne: केडीई रिमोट डेस्कटाप क्लायंट चालू हो गे हे

en: Copy Screenshot to Clipboard
hne: स्क्रीनसाट ल क्लिपबोर्ड मं नकल करव

en: View Only
hne: सिरिफ देखाव

en: Disconnect
hne: डिस्कनेक्ट

en: Show Local Cursor
hne: लोकल संकेतक देखाव

en: Bookmarks
hne: निसानी

en: Malformed URL
hne: गलत रूप मं यूआरएल

en: The entered address cannot be handled.
hne: भरा गिस मालूम हे डल नइ कर सकिस.

en: Connecting to %1
hne:  %1 से जुड़त हे

en: Authenticating at %1
hne: इहां प्रमानीकरन %1

en: Preparing connection to %1
hne: %1 से कनेक्सन करत हे

en: Connected to %1
hne: %1 से कनेक्टेड हे

en: Switch to Window Mode
hne: विंडो मोड मं स्विच करव

en: Close Tab
hne: टैब बंद करव

en: Stick Toolbar
hne: औजार-पट्टी स्टिक करव

en: Are you sure you want to quit the KDE Remote Desktop Client?
hne: का आप मन सही मं केडीई रिमोट डेस्कटाप क्लायंट ल बन्द करना चाहथो ?

en: Confirm Quit
hne: बाहिर जाय के पुस्टि करव

en: Goto Address
hne: ये पता मं जाव

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, connectionGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vncGroupBox)
en: Connection
hne: कनेक्सन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resolutionLabel)
en: Desktop &resolution:
hne: डेस्कटाप रेजोल्यूसनः (&r)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Minimal (640x480)
hne: सबसे कम (640x480)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Small (800x600)
hne: छोटा (800x600)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Normal (1024x768)
hne: सामान्य (1024x768)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Large (1280x1024)
hne: बड़ा (1280x1024)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Very Large (1600x1200)
hne: बहुत बड़ा (1600x1200)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: &Width:
hne: चौड़ाईः (&W)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: H&eight:
hne: ऊँचाईः (&e)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorDepthLabel)
en: Color &depth:
hne: रंग गहराई: (&d)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: Low Color (8 Bit)
hne: कम रंग (8 बिट)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: High Color (16 Bit)
hne: अधिक रंग (16 बिट)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: True Color (24 Bit)
hne: सही रंग (24 बिट)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, layoutLabel)
en: &Keyboard layout:
hne: कुंजीपट खाकाः (&K)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Arabic (ar)
hne: अरबी (ar)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Czech (cs)
hne: चेक (सीएस)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Danish (da)
hne: दानिस (da)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: German (de)
hne: जर्मनी (de)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swiss German (de-ch)
hne: स्विस जर्मन (de-ch)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: American Dvorak (en-dv)
hne: अमरीकी द्वोराक (en-dv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: British English (en-gb)
hne: ब्रिटिस अंगरेजी (en-gb)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: US English (en-us)
hne: यूएस अंगरेजी (en-us)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Spanish (es)
hne: स्पेनी (es)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Estonian (et)
hne: एस्तोनियाई (et)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Finnish (fi)
hne: फिनिस (fi)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Faroese (fo)
hne: फारसी (fo)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: French (fr)
hne: फ्रांसीसी (fr)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Belgian (fr-be)
hne: बेल्जियाई (fr-be)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: French Canadian (fr-ca)
hne: फ्रांसीसी कनाडाई (fr-ca)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swiss French (fr-ch)
hne: स्विस फ्रांसीसी (fr-ch)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Hebrew (he)
hne: हीब्रू (he)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Croatian (hr)
hne: क्रोएसियाई (hr)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Hungarian (hu)
hne: हंगेरियाई (hu)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Icelandic (is)
hne: आइसलैंडिक (is)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Italian (it)
hne: इतालवी (it)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Japanese (ja)
hne: जापानी (ja)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Korean (ko)
hne: कोरियाई (ko)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Lithuanian (lt)
hne: लिथुआनियाई (lt)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Latvian (lv)
hne: लातवियाई (lv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Macedonian (mk)
hne: मकदूनियाई (mk)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Dutch (nl)
hne: डच (nl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Belgian Dutch (nl-be)
hne: बेल्जियाई डच (nl-be)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Norwegian (no)
hne: नार्वेजियाई (no)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Polish (pl)
hne: पोलिस (pl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Portuguese (pt)
hne: पुर्तगाली (pt)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Brazilian (pt-br)
hne: ब्राजीलेई (pt-br)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Russian (ru)
hne: रूसी (ru)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Slovenian (sl)
hne: स्लोवेनियाई (sl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swedish (sv)
hne: स्वीडिस (sv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Thai (th)
hne: थाई (th)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Turkish (tr)
hne: तुर्की (tr)

[ctx: label for soundsettings in preferences dialog]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, soundLabel)
en: Sound:
hne: अवाज:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, expertGroupBox)
en: Expert Options
hne: विसेसग्य विकल्प

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, extraOptionsLabel)
en: Extra options:
hne: अतिरिक्त विकल्प:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, loginGroupBox)
en: Login
hne: लागिन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, defaultUserLabel)
en: Default user name:
hne: डिफाल्ट कमइया नाम:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, kcfg_DefaultRdpUserName)
en: No default user name
hne: डिफाल्ट कमइया नाम नइ

en: Enter Username
hne: कमइया-नाम भरव

en: Please enter the username you would like to use for login.
hne: लागिन बर जऊन कमइया नाम आप मन परयोग करना चाहू ओला किरपा करके, भरव.

en: Access to the system requires a password.
hne: तंत्र मं पहुंचे बर पासवर्ड के जरूरत हे.

en: RDP Failure
hne: आरडीपी फेल

en: Connection Failure
hne: कनेक्सन फेल

en: Connection attempt to host failed.
hne: होस्ट से कनेक्सन प्रयास फेल.

en: Connect to a Windows Remote Desktop (RDP)
hne: विंडोज रिमोट डेस्कटाप (आरडीपी) से कनेक्ट करव

en: New RDP Connection...
hne: नवा आरडीपी कनेक्सन...

en: <html>Enter the address here. Port is optional.<br /><i>Example: rdpserver:3389 (host:port)</i></html>
hne: <html>इहां पता भरव. पोर्ट वैकल्पिक हे.<br /><i>उदाहरन: rdpserver:3389 (host:port)</i></html>

en: Server not found.
hne: सर्वर नइ मिलिस.

en: VNC authentication failed.
hne: वीएनसी प्रमानीकरन फेल.

en: VNC authentication failed because of too many authentication tries.
hne: वीएनसी प्रमानीकरन फेल काबर कि बहुत से प्रमानीकरन के कोसिसें हो गे हे.

en: VNC server closed connection.
hne: वीएनसी सर्वर हर कनेक्सन बन्द करिस.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: High Quality (LAN, direct connection)
hne: जादा विसेसता (लैन, प्रत्यक्छ कनेक्सन)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Medium Quality (DSL, Cable, fast Internet)
hne: मध्यम विसेसता (डीएसएल, केबल, तेज इंटरनेट)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Low Quality (Modem, ISDN, slow Internet)
hne: कम विसेसता (माडेम, आईएसडीएन, धीमा इंटरनेट)

en: Authentication failed. Please try again.
hne: प्रमानीकरन फेल. किरपा करके, फिर से कोसिस करव.

en: VNC failure
hne: वीएनसी फेल

en: New VNC Connection...
hne: नवा वीएनसी कनेक्सन...

en: Connect to a VNC Remote Desktop
hne: वीएनसी रिमोट डेस्कटाप से कनेक्ट करव

en: <html>Enter the address here.<br /><i>Example: vncserver:1 (host:port / screen)</i></html>
hne: <html>इहां पता भरव.<br /><i>उदाहरन: vncserver:1 (host:port / screen)</i></html>
