krdc - en to is translation catalogue (43 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, connectionGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vncGroupBox)
en: Connection
is: Tenging

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resolutionLabel)
en: Desktop &resolution:
is: Sk&jáupplausn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Here you can specify the resolution of the remote desktop. This resolution determines the size of the desktop that will be presented to you.
is: Hér geturðu gefið upp upplausnina á fjarskjáborðinu. Þessi upplausn ákvarðar stærð skjáborðsins sem þér verður sýnt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: &Width:
is: &Breidd:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_Width) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_ScalingWidth)
en: This is the width of the remote desktop. You can only change this value manually if you select Custom as desktop resolution above.
is: Þetta er breidd fjarskjáborðsins. Þú getur aðeins breytt þessu gildi sjálf(ur) með því að velja Sérsniðna skjáborðsupplausn að ofan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: H&eight:
is: &Hæð:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_Height) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_ScalingHeight)
en: This is the height of the remote desktop. You can only change this value manually if you select Custom as desktop resolution above.
is: Þetta er hæð fjarskjáborðsins. Þú getur aðeins breytt þessu gildi sjálf(ur) með því að velja sérsniðna skjáborðsupplausn að ofan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorDepthLabel)
en: Color &depth:
is: Lita&dýpt:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: Low Color (8 Bit)
is: Lágur litur (8 bita)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: High Color (16 Bit)
is: Hár litur (16 bita)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: True Color (24 Bit)
is: Raunlitur (24 bita)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, layoutLabel)
en: &Keyboard layout:
is: Ly&klaborðsuppsetning:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Use this to specify your keyboard layout. This layout setting is used to send the correct keyboard codes to the server.
is: Hér getur þú ákvarðað uppsetningu lyklaborðs þíns. Þessi uppsetning er er notuð til að réttum lyklaborðskóðum sé skilað til netþjónsins.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Arabic (ar)
is: Arabísk (ar)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Danish (da)
is: Dönsk (da)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: German (de)
is: Þýsk (de)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: British English (en-gb)
is: Bresk ensk (en-gb)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: US English (en-us)
is: Bandarísk ensk (en-us)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Spanish (es)
is: Spænsk (es)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Finnish (fi)
is: Finnsk (fi)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: French (fr)
is: Frönsk (fr)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Hungarian (hu)
is: Ungversk (hu)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Italian (it)
is: Itölsk (it)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Japanese (ja)
is: Japönsk (ja)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Lithuanian (lt)
is: Litháísk (lt)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Latvian (lv)
is: Lettlensk (lv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Macedonian (mk)
is: Makedónsk (mk)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Norwegian (no)
is: Norsk (no)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Polish (pl)
is: Pólsk (pl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Portuguese (pt)
is: Portúgölsk (pt)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Brazilian (pt-br)
is: Brasilísk (pt-br)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Russian (ru)
is: Rússnesk (ru)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Slovenian (sl)
is: Slóvenísk (sl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swedish (sv)
is: Sænsk (sv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Thai (th)
is: Tælensk (th)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Turkish (tr)
is: Tyrknesk (tr)

en: Access to the system requires a password.
is: Aðgangur að kerfinu krefst lykilorðs.

en: Connection Failure
is: Tengivilla

en: Connection attempt to host failed.
is: Ekki tókst að tengjast vélinni.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Use this to specify the performance of your connection. Note that you should select the speed of the weakest link - even if you have a high speed connection, it will not help you if the remote computer uses a slow modem. Choosing a level of quality that is too high on a slow link will cause slower response times. Choosing a lower quality will increase latencies in high speed connections and results in lower image quality, especially in 'Low Quality' mode.
is: Notaðu þetta til að tilgreina afkastagetu tengingar þinnar. Athugaðu að þú ættir að velja hraða veikasta hlekksins - jafnvel þó þú sért með háhraðatengingu, gerir það lítið fyrir þig ef fjarlæga tölvan er með hægvirkt mótald. Ef valinn er of mikill tengihraði á hægfara tengingu hægir það á svörunartímanum. Ef valin eru lág gæði á háhraðatenginu veldur það töfum sem minnka myndgæði, séstaklega í Lággæðaham.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: High Quality (LAN, direct connection)
is: Hágæði (staðarnet, beintenging)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Medium Quality (DSL, Cable, fast Internet)
is: Meðalgæði (DSL, breiðband, hratt Internet)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Low Quality (Modem, ISDN, slow Internet)
is: Lággæði (Mótald, ISDN, hægt Internet)
