krdc - en to ja translation catalogue (191 entries)

en: History
ja: 履歴

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberSessions)
en: Remember open sessions for next startup
ja: 開いているセッションを次回起動時まで記憶しておく

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberHistory)
en: Remember connection history
ja: 接続の履歴を残す

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WalletSupport)
en: Remember passwords (KWallet)
ja: パスワードを KWallet に保存する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SystemTrayIcon)
en: Enable system tray icon
ja: システムトレイアイコンを有効にする

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStatusBar)
en: Show status bar
ja: ステータスバーを表示する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KeepAspectRatio)
en: Keep aspect ratio when scaling
ja: 拡大/縮小する際にアスペクト比を保つ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundLabel)
en: Background color of empty place:
ja: 何もない場所の背景色:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, connectionGroupBox)
en: When Connecting
ja: 接続時

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPreferencesForNewConnections)
en: Show the preferences dialog for new connections
ja: 新しい接続で設定ダイアログを表示する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FullscreenOnConnect)
en: Switch to Fullscreen if appropriate
ja: 適切ならフルスクリーンモードに切り替え

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tabGroupBox)
en: Tab Settings
ja: タブの設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTabBar)
en: Always show tab bar
ja: タブバーを常に表示する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabCloseButton)
en: Show close button on tabs
ja: タブに閉じるボタンを表示する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabMiddleClick)
en: Middle-click on a tab closes it
ja: マウスの中クリックでタブを閉じる

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tabOrientationLabel)
en: Tab position:
ja: タブの位置:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Top
ja: 上

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Bottom
ja: 下

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Left
ja: 左

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Right
ja: 右

en: Configure...
ja: 設定...

en: Remove
ja: 削除

en: The selected host cannot be handled.
ja: 選択されたホストは処理できません。

en: Unusable URL
ja: 使用できない URL

[ctx: General Config]
en: General
ja: 全般

en: General Configuration
ja: 全般設定

en: Hosts
ja: ホスト

en: Host Configuration
ja: ホストの設定

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Plugin Configuration
ja: プラグインの設定

en: Less than a minute ago
ja: 1 分未満前

en: A minute ago | %1 minutes ago
ja[0]: %1 分前

en: An hour ago | %1 hours ago
ja[0]: %1 時間前

en: Yesterday | %1 days ago
ja[0]: %1 日前

en: Over a month ago | %1 months ago
ja[0]: %1 カ月前

en: A year ago | %1 years ago
ja[0]: %1 年前

en: Note that settings might only apply when you connect next time to this host.
ja: 設定は次回このホストに接続したときからのみ適用される場合があります。

en: Show this dialog again for this host
ja: このホストにはこのダイアログを再び表示する

en: Remember password (KWallet)
ja: パスワードを KWallet に保存する

note: i18n: ectx: label, entry (OpenSessions), group (General)
en: Sessions
ja: セッション

note: i18n: ectx: Menu (session)
en: &Session
ja: セッション(&N)

note: i18n: ectx: ToolBar (krdc_remote_view_toolbar)
en: Remote View Toolbar
ja: リモートビューツールバー

en: KDE Remote Desktop Client
ja: KDE リモートデスクトップクライアント

en: Developer, Maintainer
ja: 開発者、メンテナ

en: Developer
ja: 開発者

en: Former Developer
ja: 以前の開発者

en: Initial RDP backend
ja: 最初の RDP バックエンド

en: Google Summer of Code 2007 KRDC project mentor
ja: Google Summer of Code 2007 KRDC プロジェクトの顧問

en: LibVNCServer / LibVNCClient developers
ja: LibVNCServer / LibVNCClient の開発者

en: VNC client library
ja: VNC クライアントライブラリ

en: Start KRDC with the provided URL in fullscreen mode (works only with one URL)
ja: 指定した URL で KRDC をフルスクリーンモードで起動 (単一の URL でのみ可)

en: URLs to connect after startup
ja: 起動後に接続する URL (複数可)

en: KDE Remote Desktop Client started
ja: KDE リモートデスクトップクライアントが起動しました

en: New Connection
ja: 新しい接続

en: Copy Screenshot to Clipboard
ja: スクリーンショットをクリップボードにコピー

en: Screenshot
ja: スクリーンショット

en: Switch to Full Screen Mode
ja: フルスクリーンモードに切り替え

en: Full Screen
ja: フルスクリーン

en: View Only
ja: 表示のみ

en: Disconnect
ja: 切断

en: Show Local Cursor
ja: ローカルのカーソルを表示

en: Local Cursor
ja: ローカルのカーソル

en: Grab All Possible Keys
ja: 可能なすべてのキーをつかむ

en: Grab Keys
ja: キーをつかむ

en: Scale Remote Screen to Fit Window Size
ja: リモートスクリーンをウィンドウサイズに合わせる

en: Scale
ja: 拡大縮小

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: The entered address does not have the required form.
     Syntax: [username@]host[:port]
ja: 入力されたアドレスは正しい形式ではありません。
    [ユーザ名@]ホスト[:ポート]

en: Malformed URL
ja: 不正な形式の URL

en: The entered address cannot be handled.
ja: 入力されたアドレスは処理できません。

en: Connecting to %1
ja: %1 に接続しています

en: Authenticating at %1
ja: %1 で認証中です

en: Preparing connection to %1
ja: %1 への接続を準備しています

en: Connected to %1
ja: %1 に接続しました

[ctx: window title when in full screen mode (for example displayed in tasklist)]
en: KDE Remote Desktop Client (Full Screen)
ja: KDE リモートデスクトップクライアント (フルスクリーン)

en: Switch to Window Mode
ja: ウィンドウモードに切り替え

en: Window Mode
ja: ウィンドウモード

en: Connect
ja: 接続

en: Rename
ja: 名前変更

en: Settings
ja: 設定

en: Delete
ja: 削除

[ctx: Where each displayed link comes from]
en: Bookmarks
ja: ブックマーク

[ctx: Where each displayed link comes from]
en: History
ja: 履歴

en: Rename %1
ja: %1 の名前を変更

en: Rename %1 to
ja: %1 の新しい名前

en: Are you sure you want to delete %1?
ja: 本当に %1 を削除しますか？

en: Delete %1
ja: %1 を削除

en: Add Bookmark
ja: ブックマークを追加

en: Close Tab
ja: タブを閉じる

en: Minimize Full Screen Window
ja: フルスクリーンのウィンドウを最小化

en: Stick Toolbar
ja: ツールバーを固定

en: Are you sure you want to quit the KDE Remote Desktop Client?
ja: 本当に KDE リモートデスクトップクライアントを終了しますか？

en: Confirm Quit
ja: 終了の確認

en: Connect to:
ja: 接続先:

en: Goto Address
ja: アドレスに移動

en: Remote Desktops
ja: リモートデスクトップ

en: Filter
ja: フィルタ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, connectionGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vncGroupBox)
en: Connection
ja: 接続

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resolutionLabel)
en: Desktop &resolution:
ja: デスクトップの解像度(&R):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Here you can specify the resolution of the remote desktop. This resolution determines the size of the desktop that will be presented to you.
ja: ここでリモートのデスクトップの解像度を指定します。提示されるデスクトップのサイズは、この解像度によって決まります。

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Minimal (640x480)
ja: 最小 (640x480)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Small (800x600)
ja: 小 (800x600)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Normal (1024x768)
ja: 中 (1024x768)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Large (1280x1024)
ja: 大 (1280x1024)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Very Large (1600x1200)
ja: 特大 (1600x1200)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Current Screen Resolution
ja: 現在のスクリーン解像度

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Custom Resolution (...)
ja: 手動設定 (...)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: &Width:
ja: 幅(&W):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_Width) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_ScalingWidth)
en: This is the width of the remote desktop. You can only change this value manually if you select Custom as desktop resolution above.
ja: リモートのデスクトップの幅です。この値は上のデスクトップ解像度に「手動設定」を選択した場合のみ変更できます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: H&eight:
ja: 高さ(&E):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_Height) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_ScalingHeight)
en: This is the height of the remote desktop. You can only change this value manually if you select Custom as desktop resolution above.
ja: リモートのデスクトップの高さです。この値は上のデスクトップ解像度に「手動設定」を選択した場合のみ変更できます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorDepthLabel)
en: Color &depth:
ja: 色数(&D):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, layoutLabel)
en: &Keyboard layout:
ja: キーボード配列(&K):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Use this to specify your keyboard layout. This layout setting is used to send the correct keyboard codes to the server.
ja: ここであなたのキーボード配列を指定します。この設定はサーバへ正確なキーボードコードを送るために使用されます。

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Arabic (ar)
ja: アラビア語 (ar)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Czech (cs)
ja: チェコ語 (cs)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Danish (da)
ja: デンマーク語 (da)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: German (de)
ja: ドイツ語 (de)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swiss German (de-ch)
ja: スイス系ドイツ語 (de-ch)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: American Dvorak (en-dv)
ja: 英語 Dvorak (en-dv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: British English (en-gb)
ja: 英語 GB (en-gb)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: US English (en-us)
ja: 英語 US (en-us)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Spanish (es)
ja: スペイン語 (es)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Estonian (et)
ja: エストニア語 (et)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Finnish (fi)
ja: フィンランド語 (fi)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Faroese (fo)
ja: フェーロー語 (fo)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: French (fr)
ja: フランス語 (fr)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Belgian (fr-be)
ja: ベルギー語 (fr-be)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: French Canadian (fr-ca)
ja: カナダ系フランス語 (fr-ca)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swiss French (fr-ch)
ja: スイス系フランス語 (fr-ch)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Hebrew (he)
ja: ヘブライ語 (he)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Croatian (hr)
ja: クロアチア語 (hr)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Hungarian (hu)
ja: ハンガリー語 (hu)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Icelandic (is)
ja: アイスランド語 (is)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Italian (it)
ja: イタリア語 (it)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Japanese (ja)
ja: 日本語 (ja)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Korean (ko)
ja: 韓国語・朝鮮語 (ko)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Lithuanian (lt)
ja: リトアニア語 (lt)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Latvian (lv)
ja: ラトビア語 (lv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Macedonian (mk)
ja: マケドニア語 (mk)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Dutch (nl)
ja: オランダ語 (nl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Belgian Dutch (nl-be)
ja: ベルギー系オランダ語 (nl-be)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Norwegian (no)
ja: ノルウェー語 (no)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Polish (pl)
ja: ポーランド語 (pl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Portuguese (pt)
ja: ポルトガル語 (pt)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Brazilian (pt-br)
ja: ブラジル語 (pt-br)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Russian (ru)
ja: ロシア語 (ru)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Slovenian (sl)
ja: スロベニア語 (sl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swedish (sv)
ja: スウェーデン語 (sv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Thai (th)
ja: タイ語 (th)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Turkish (tr)
ja: トルコ語 (tr)

[ctx: label for soundsettings in preferences dialog]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, soundLabel)
en: Sound:
ja: サウンド:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Sound)
en: On This Computer
ja: このコンピュータで

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Sound)
en: On Remote Computer
ja: リモートのコンピュータで

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Sound)
en: Disable Sound
ja: サウンドを無効にする

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, expertGroupBox)
en: Expert Options
ja: 上級者向けオプション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, consoleLabel)
en: Console login:
ja: コンソールログイン:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Console)
en: Attach to Windows Server console
ja: WIndows サーバコンソールに接続

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, extraOptionsLabel)
en: Extra options:
ja: 追加オプション:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, loginGroupBox)
en: Login
ja: ログイン

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, defaultUserLabel)
en: Default user name:
ja: デフォルトのユーザ名:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, kcfg_DefaultRdpUserName)
en: No default user name
ja: デフォルトのユーザ名なし

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RecognizeLdapLogins)
en: Automatically recognize "LDAP"-Logins and share passwords
ja: 自動的に LDAP のログインを認識してパスワードを共有する

en: Enter Username
ja: ユーザ名を入力

en: Please enter the username you would like to use for login.
ja: ログインに使用するユーザ名を入力してください。

en: Access to the system requires a password.
ja: システムへのアクセスにはパスワードが必要です。

en: RDP Failure
ja: RDP 失敗

en: Connection Failure
ja: 接続失敗

en: Connection attempt to host failed.
ja: ホストへの接続に失敗しました。

en: Connect to a Windows Remote Desktop (RDP)
ja: Windows リモートデスクトップ (RDP) に接続

en: New RDP Connection...
ja: 新しい RDP 接続...

en: <html>Enter the address here. Port is optional.<br /><i>Example: rdpserver:3389 (host:port)</i></html>
ja: <html>ここにアドレスを入力します。ポートは必須ではありません。<br/>例: rdpserver:3389 (host:port)</html>

[ctx: Where each displayed link comes from]
en: None
ja: なし

[ctx: Remove the selected url from the bookarks menu]
en: Remove the bookmark for %1.
ja: %1 をブックマークから削除します。

[ctx: Add the selected url to the bookmarks menu]
en: Bookmark %1.
ja: %1 をブックマークに追加します。

[ctx: Header of the connections list, title/url for remote connection]
en: Remote Desktop
ja: リモートデスクトップ

[ctx: Header of the connections list, the last time this connection was initiated]
en: Last Connected
ja: 最終接続

[ctx: Header of the connections list, where this entry comes from]
en: Source
ja: ソース

en: Server not found.
ja: サーバが見つかりません。

en: VNC authentication failed.
ja: VNC 認証に失敗しました。

en: VNC authentication failed because of too many authentication tries.
ja: 何度も認証を試みたために VNC 認証に失敗しました。

en: VNC server closed connection.
ja: VNC サーバが接続を閉じました。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Use this to specify the performance of your connection. Note that you should select the speed of the weakest link - even if you have a high speed connection, it will not help you if the remote computer uses a slow modem. Choosing a level of quality that is too high on a slow link will cause slower response times. Choosing a lower quality will increase latencies in high speed connections and results in lower image quality, especially in 'Low Quality' mode.
ja: ここで接続のパフォーマンスを指定します。相手先までの経路で最も遅い回線速度 (weakest link) に合わせて選択してください。あなたが高速のインターネットを使っていても、相手先は低速のモデムを使っている場合もあります。低速の回線で高すぎる品質を選択すると応答時間が長くなります。低い品質を選択するほど、高速の接続での待ち時間が増加し、特に「低品質」モードでは画質が低下します。

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: High Quality (LAN, direct connection)
ja: 高品質 (LAN、直接接続)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Medium Quality (DSL, Cable, fast Internet)
ja: 中品質 (DSL、ケーブル、高速インターネット)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Low Quality (Modem, ISDN, slow Internet)
ja: 低品質 (モデム、ISDN、低速インターネット)

en: Authentication failed. Please try again.
ja: 認証に失敗しました。やり直してください。

en: VNC failure
ja: VNC 失敗

en: New VNC Connection...
ja: 新しい VNC 接続...

en: Connect to a VNC Remote Desktop
ja: VNC リモートデスクトップに接続

en: <html>Enter the address here.<br /><i>Example: vncserver:1 (host:port / screen)</i></html>
ja: <html>ここにアドレスを入力します。<br/>例: vncserver:1 (host:port / screen)</html>
