krdc - en to mk translation catalogue (44 entries)

en: Scale
mk: Размер

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, connectionGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vncGroupBox)
en: Connection
mk: Поврзување

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resolutionLabel)
en: Desktop &resolution:
mk: Резолуција на &површина:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Here you can specify the resolution of the remote desktop. This resolution determines the size of the desktop that will be presented to you.
mk: Тука може да ја одредите резолуцијата на оддалечениот компјутер. Оваа резолуција ја одредува големината на работната површина која ќе ви биде прикажана.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: &Width:
mk: &Ширина:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_Width) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_ScalingWidth)
en: This is the width of the remote desktop. You can only change this value manually if you select Custom as desktop resolution above.
mk: Ова е ширината на оддалечената работна површина. Оваа вредност можете да ја менувате рачно само ако погоре ја изберете Сопствена за резолуција.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: H&eight:
mk: В&исина:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_Height) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_ScalingHeight)
en: This is the height of the remote desktop. You can only change this value manually if you select Custom as desktop resolution above.
mk: Ова е висината на оддалечената работна површина. Оваа вредност можете да ја менувате рачно само ако погоре ја изберете Сопствена за резолуција.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorDepthLabel)
en: Color &depth:
mk: &Длабочина на боја:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: Low Color (8 Bit)
mk: Ниски бои (8 бита)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: High Color (16 Bit)
mk: Високи бои (16 бита)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: True Color (24 Bit)
mk: Вистински (24 бита)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, layoutLabel)
en: &Keyboard layout:
mk: Распоред на &тастатура:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Use this to specify your keyboard layout. This layout setting is used to send the correct keyboard codes to the server.
mk: Користете го ова да го зададете вашиот распоред на тастатура. Ова поставување за распоредот се користи за да се испратат точните тастатурни кодови на серверот.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Arabic (ar)
mk: Арапски (ar)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Danish (da)
mk: Дански (da)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: German (de)
mk: Германски (de)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: British English (en-gb)
mk: Британски англиски (en-gb)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: US English (en-us)
mk: САД англиски (en-us)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Spanish (es)
mk: Шпански (es)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Finnish (fi)
mk: Фински (fi)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: French (fr)
mk: Француски (fr)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Hungarian (hu)
mk: Унгарски (hu)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Italian (it)
mk: Италијански (it)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Japanese (ja)
mk: Јапонски (ja)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Lithuanian (lt)
mk: Литвански (lt)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Latvian (lv)
mk: Латвиски (lv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Macedonian (mk)
mk: Македонски (mk)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Norwegian (no)
mk: Норвешки (no)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Polish (pl)
mk: Полски (pl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Portuguese (pt)
mk: Португалски (pt)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Brazilian (pt-br)
mk: Бразилски (pt-br)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Russian (ru)
mk: Руски (ru)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Slovenian (sl)
mk: Словенечки (sl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swedish (sv)
mk: Шведски (sv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Thai (th)
mk: Тајландски (th)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Turkish (tr)
mk: Турски (tr)

en: Access to the system requires a password.
mk: За пристап до системот е потребна лозинка.

en: Connection Failure
mk: Неуспех при поврзување

en: Connection attempt to host failed.
mk: Обидот за поврзување со компјутерот не успеа.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Use this to specify the performance of your connection. Note that you should select the speed of the weakest link - even if you have a high speed connection, it will not help you if the remote computer uses a slow modem. Choosing a level of quality that is too high on a slow link will cause slower response times. Choosing a lower quality will increase latencies in high speed connections and results in lower image quality, especially in 'Low Quality' mode.
mk: Користете го ова за наведување на перформансите на вашето поврзување. Забележете дека треба да ја изберете брзината на најслабата врска - дури и ако имате поврзување со голема брзина ова нема да ви помогне ако оддалечениот систем користи бавен модем. Избирање на висок квалитет на бавна врска ќе предизвика бавни реагирања. Избирање на низок квалитет ќе ја зголеми брзината на врската на брзи врски и ќе резултира со помал квалитет на сликата, посебно во режим на „Низок квалитет“.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: High Quality (LAN, direct connection)
mk: Висок квалитет (LAN, директно поврзување)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Medium Quality (DSL, Cable, fast Internet)
mk: Среден квалитет (DSL, кабловски, брз Интернет)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Low Quality (Modem, ISDN, slow Internet)
mk: Низок квалитет (модем, ISDN, бавен Интернет)
