krdc - en to nds translation catalogue (218 entries)

en: History
nds: Vörgeschicht

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberSessions)
en: Remember open sessions for next startup
nds: Apen Törns för nakamen Programmoproop wohren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberHistory)
en: Remember connection history
nds: Verbinnen-Vörgeschicht wohren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WalletSupport)
en: Remember passwords (KWallet)
nds: Passwöör binnen de Knipp wohren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SystemTrayIcon)
en: Enable system tray icon
nds: Systeemafsnitt-Lüttbild anmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStatusBar)
en: Show status bar
nds: Statusbalken wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KeepAspectRatio)
en: Keep aspect ratio when scaling
nds: Bi't Topassen vun de Grött de Proportschoon wohren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundLabel)
en: Background color of empty place:
nds: Achtergrundklöör för leddig Rebeden:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, connectionGroupBox)
en: When Connecting
nds: Bi't Tokoppeln

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPreferencesForNewConnections)
en: Show the preferences dialog for new connections
nds: Bi niege Verbinnen Instellendialoog wiesen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeOnConnect)
en: This option will resize the window to fit the connection size.  If it is too big, it will maximize the window.
nds: Disse Optschoon warrt de Finstergrött de Tokoppelgrött topasst. Is se to groot, warrt dat Finster grötter maakt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeOnConnect)
en: Resize to fit
nds: Grött topassen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FullscreenOnConnect)
en: This option switches to fullscreen only if the connection resolution is the same as the current screen resolution
nds: Disse Optschoon wesselt bloots na Heelschirmbedrief, wenn de Tokoppel-Oplösen de sülvige is as de aktuelle Schirmoplösen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FullscreenOnConnect)
en: Switch to Fullscreen if appropriate
nds: Na Heelschirmbedrief wesseln, wenn verföögbor

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tabGroupBox)
en: Tab Settings
nds: Paneel-Instellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTabBar)
en: Always show tab bar
nds: Paneelbalken jümmers wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabCloseButton)
en: Show close button on tabs
nds: Tomaakknööp op Paneels wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabMiddleClick)
en: Middle-click on a tab closes it
nds: Middelklick op Paneel maakt dat to

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tabOrientationLabel)
en: Tab position:
nds: Paneelsteed:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Top
nds: Baven

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Bottom
nds: Nerrn

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Left
nds: Links

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Right
nds: Rechts

en: Configure...
nds: Instellen...

en: Remove
nds: Wegmaken

en: The selected host cannot be handled.
nds: De utsöchte Reekner lett sik nich hanteren.

en: Unusable URL
nds: Nich bruukbor URL

[ctx: General Config]
en: General
nds: Allgemeen

en: General Configuration
nds: Allmeen Instellen

en: Hosts
nds: Reekners

en: Host Configuration
nds: Reekner instellen

en: Plugins
nds: Modulen

en: Plugin Configuration
nds: Modulen instellen

en: Less than a minute ago
nds: Vör minn as een Minuut

en: A minute ago | %1 minutes ago
nds[0]: Vör een Minuut
nds[1]: Vör %1 Minuten

en: An hour ago | %1 hours ago
nds[0]: Vör een Stünn
nds[1]: Vör %1 Stünnen

en: Yesterday | %1 days ago
nds[0]: Güstern
nds[1]: Vör %1 Daag

en: Over a month ago | %1 months ago
nds[0]: Vör mehr as een Maand
nds[1]: Vör mehr as %1 Maanden

en: A year ago | %1 years ago
nds[0]: Vör een Johr
nds[1]: Vör %1 Johren

en: Note that settings might only apply when you connect next time to this host.
nds: Beacht bitte, de Instellen warrt villicht eerst bruukt, wenn Du Di dat nakamen Maal na dissen Reekner tokoppelst.

en: Show this dialog again for this host
nds: Dissen Dialoog för dissen Reekner wedder wiesen

en: Remember password (KWallet)
nds: Passwoort de Knipp (KWallet) wohren

note: i18n: ectx: label, entry (OpenSessions), group (General)
en: Sessions
nds: Törns

note: i18n: ectx: Menu (session)
en: &Session
nds: &Törn

note: i18n: ectx: ToolBar (krdc_remote_view_toolbar)
en: Remote View Toolbar
nds: Feernansicht-Warktüüchbalken

en: KDE Remote Desktop Client
nds: KDE-Client för feern Schriefdischen

en: Developer, Maintainer
nds: Programmschriever, Pleger

en: Developer
nds: Programmschriever

en: Former Developer
nds: Verleden Schriever

en: Initial RDP backend
nds: Eerst RDP-Hülpprogramm

en: Google Summer of Code 2007 KRDC project mentor
nds: Projekt-Öllermann för KRDC bi den "Summer of Code" vun Google 2007

en: LibVNCServer / LibVNCClient developers
nds: Schrievers vun LibVNCServer un LibVNCClient

en: VNC client library
nds: VNC-Clientbibliotheek

en: Telepathy Tubes Integration
nds: Inbinnen vun "Telepathy"-Kanaals

en: Start KRDC with the provided URL in fullscreen mode (works only with one URL)
nds: KRDC mit de angeven URL in Heelschirmbedrief starten (funkscheneert bloots mit een URL)

en: URLs to connect after startup
nds: URL, de Du na't Starten tokoppeln wullt

en: KDE Remote Desktop Client started
nds: KDE-Client för feern Schriefdischen wöör start

en: New Connection
nds: Nieg Verbinnen

en: Copy Screenshot to Clipboard
nds: Schirmbild na Twischenaflaag koperen

en: Screenshot
nds: Schirmfoto

en: Switch to Full Screen Mode
nds: Na Heelschirmbedrief wesseln

en: Full Screen
nds: Heelschirm

en: View Only
nds: Ankiekbedrief

en: Disconnect
nds: Afkoppeln

en: Show Local Cursor
nds: Lokaal Muuswieser wiesen

en: Local Cursor
nds: Lokaal Muuswieser

en: Grab All Possible Keys
nds: All möögliche Tasten bruken

en: Grab Keys
nds: Tasten griepen

en: Scale Remote Screen to Fit Window Size
nds: Feern Schirm op Finstergrött topassen

en: Scale
nds: Grött topassen

en: Bookmarks
nds: Leestekens

en: The entered address does not have the required form.
     Syntax: [username@]host[:port]
nds: De ingeven Adress hett en leeg Form.
     Schriefwies: [brukernaam@]reekner[:port]

en: Malformed URL
nds: Leeg URL

en: The entered address cannot be handled.
nds: De ingeven Adress lett sik nich hanteren.

en: Connecting to %1
nds: Bi to tokoppeln na "%1"

en: Authenticating at %1
nds: Identiteet warrt pröövt vun "%1"

en: Preparing connection to %1
nds: Verbinnen na "%1" warrt opstellt

en: Connected to %1
nds: Tokoppelt na "%1"

[ctx: window title when in full screen mode (for example displayed in tasklist)]
en: KDE Remote Desktop Client (Full Screen)
nds: KDE-Feernschriefdisch-Client (Heelschirm)

en: Switch to Window Mode
nds: Na Finsterbedrief wesseln

en: Window Mode
nds: Finsterbedrief

en: Connect
nds: Tokoppeln

en: Rename
nds: Ümnömen

en: Settings
nds: Instellen

en: Delete
nds: Wegdoon

[ctx: Where each displayed link comes from]
en: Bookmarks
nds: Leestekens

[ctx: Where each displayed link comes from]
en: History
nds: Vörgeschicht

en: Rename %1
nds: %1 ümnömen

en: Rename %1 to
nds: "%1" ümnömen to

en: Are you sure you want to delete %1?
nds: Wullt Du %1 redig wegdoon?

en: Delete %1
nds: %1 wegdoon

en: Add Bookmark
nds: Leesteken tofögen

en: Close Tab
nds: Paneel tomaken

en: Minimize Full Screen Window
nds: Heelschirmfinster minimeren

en: Stick Toolbar
nds: Warktüüchbalken fastbacken

en: Are you sure you want to quit the KDE Remote Desktop Client?
nds: Wullt Du KRDC redig utmaken?

en: Confirm Quit
nds: Utmaken beglöven

en: Connect to:
nds: Tokoppeln na:

en: Type here to connect to an address and filter the list.
nds: Hier wat ingeven, wenn Du na en Adress tokoppeln un de List filtern wullt.

en: Type an IP or DNS Name here. Clear the line to get a list of connection methods.
nds: Hier en IP oder DNS-Naam ingeven. Maakst Du de Reeg schier, warrt en List mit Tokoppelmetoden wiest.

en: Goto Address
nds: Na Adress gahn

en: Remote Desktops
nds: Feern Schriefdischen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, connectionGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vncGroupBox)
en: Connection
nds: Verbinnen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resolutionLabel)
en: Desktop &resolution:
nds: Schriefdisch-&Oplösen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Here you can specify the resolution of the remote desktop. This resolution determines the size of the desktop that will be presented to you.
nds: Hier kannst Du de Oplösen vun den annern Schriefdisch angeven. Disse Oplösen leggt fast, wo groot Di de Schriefdisch wiest warrt.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Minimal (640x480)
nds: Sietst (640x480)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Small (800x600)
nds: Siet (800x600)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Normal (1024x768)
nds: Normaal (1024x768)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Large (1280x1024)
nds: Groot (1280x1024)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Very Large (1600x1200)
nds: Bannig groot (1600x1200)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Current Screen Resolution
nds: Schirmoplösen opstunns

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Custom Resolution (...)
nds: Egen Oplösen (...)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution)
en: Current KRDC Size
nds: Aktuell KRDC-Grött

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: &Width:
nds: &Breed:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_Width) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_ScalingWidth)
en: This is the width of the remote desktop. You can only change this value manually if you select Custom as desktop resolution above.
nds: Dit is de Breed vun den annern Schriefdisch. Du kannst dissen Weert bloots ännern, wenn Du baven ünner Oplösen "Egen" instellst.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: H&eight:
nds: &Hööchde:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_Height) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_ScalingHeight)
en: This is the height of the remote desktop. You can only change this value manually if you select Custom as desktop resolution above.
nds: Dit is de Hööchde vun den annern Schriefdisch. Du kannst dissen Weert bloots ännern, wenn Du baven ünner Oplösen "Egen" instellst.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorDepthLabel)
en: Color &depth:
nds: Klöör&deepde:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: Low Color (8 Bit)
nds: Sietklören (8 Bit)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: High Color (16 Bit)
nds: Veelklören (16 Bit)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: True Color (24 Bit)
nds: Echtklören (24 Bit)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: True Color with Alpha (32 Bit)
nds: Echtklören mit Alpha (32 Bit)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, layoutLabel)
en: &Keyboard layout:
nds: &Tasttoornen:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Use this to specify your keyboard layout. This layout setting is used to send the correct keyboard codes to the server.
nds: Hier kannst Du de Tasttoornen fastleggen. Disse Toornen warrt dorför bruukt, de richtigen Tastkoden na den Server to sennen.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Arabic (ar)
nds: Araabsch (ar)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Czech (cs)
nds: Tschechsch (cs)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Danish (da)
nds: Däänsch (da)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: German (de)
nds: Düütsch (de)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swiss German (de-ch)
nds: Swiezerdüütsch (de-ch)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: American Dvorak (en-dv)
nds: Amerikaansch Dvorak (en-dv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: British English (en-gb)
nds: Britsch Engelsch (en-gb)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: US English (en-us)
nds: US-Engelsch (en-us)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Spanish (es)
nds: Spaansch (es)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Estonian (et)
nds: Eestlannsch (et)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Finnish (fi)
nds: Finnsch (fi)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Faroese (fo)
nds: Färöösch (fo)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: French (fr)
nds: Franzöösch (fr)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Belgian (fr-be)
nds: Belgsch (fr-be)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: French Canadian (fr-ca)
nds: Franzöösch Kanaadsch (fr-ca)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swiss French (fr-ch)
nds: Swiezerfranzöösch (fr-ch)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Hebrew (he)
nds: Hebrääsch (he)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Croatian (hr)
nds: Kroaatsch (hr)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Hungarian (hu)
nds: Ungaarsch (hu)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Icelandic (is)
nds: Islannsch (is)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Italian (it)
nds: Italieensch (it)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Japanese (ja)
nds: Japaansch (ja)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Korean (ko)
nds: Koreaansch (ko)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Lithuanian (lt)
nds: Litausch (lt)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Latvian (lv)
nds: Lettsch (lv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Macedonian (mk)
nds: Makedoonsch (mk)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Dutch (nl)
nds: Nedderlannsch (nl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Belgian Dutch (nl-be)
nds: Belgsch Nedderlannsch (nl-be)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Norwegian (no)
nds: Norweegsch (no)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Polish (pl)
nds: Poolsch (pl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Portuguese (pt)
nds: Portugeesch (pt)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Brazilian (pt-br)
nds: Brasiliaansch Portugeesch (pt-br)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Russian (ru)
nds: Russ'sch (ru)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Slovenian (sl)
nds: Sloweensch (sl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swedish (sv)
nds: Sweedsch (sv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Turkish (tr)
nds: Törksch (tr)

[ctx: label for soundsettings in preferences dialog]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, soundLabel)
en: Sound:
nds: Klang:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Sound)
en: On This Computer
nds: Op dissen Reekner

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Sound)
en: On Remote Computer
nds: Op feern Reekner

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Sound)
en: Disable Sound
nds: Kläng utmaken

[ctx: label for performance settings in preferences dialog]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, performanceLabel)
en: Performance:
nds: Leisten:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Performance)
en: Broadband
nds: Breedband

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RemoteFX)
en: Enhanced visual experience
nds: Verbetert Dorstellen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_RemoteFX)
en: RemoteFX covers a set of technologies that enhance visual experience of the Remote Desktop Protocol.
nds: RemoteFX heet en Reeg vun Techniken, de de Dorstellen över RDP verbetert.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shareMediaLabel)
en: Share Media:
nds: Orner delen:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_ShareMedia)
en: Share a local media directory with the remote host.
nds: En lokaal Orner mit den feern Reekner delen.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, expertGroupBox)
en: Expert Options
nds: Fachlüüd-Optschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, consoleLabel)
en: Console login:
nds: Konsool-Anmellen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Console)
en: Attach to Windows Server console
nds: Na Konsool op Windows-Server anhangen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, extraOptionsLabel)
en: Extra options:
nds: Verwiedert Optschonen:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_ExtraOptions)
en: Here you can enter additional xfreerdp (FreeRDP) options.
nds: Hier kannst Du anner Optschonen för "xfreerdp" (FreeRDP) bito ingeven

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, loginGroupBox)
en: Login
nds: Anmellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, defaultUserLabel)
en: Default user name:
nds: Standard-Brukernaam:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, kcfg_DefaultRdpUserName)
en: No default user name
nds: Keen Standard-Brukernaam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RecognizeLdapLogins)
en: Automatically recognize "LDAP"-Logins and share passwords
nds: "LDAP"-Anmellen automaatsch opdecken un Passwöör tosamen bruken

en: Enter Username
nds: Brukernaam ingeven

en: Please enter the username you would like to use for login.
nds: Giff bitte den Brukernaam in, den Du för't Anmellen bruken wullt

en: Access to the system requires a password.
nds: För den Togriep op dat Systeem is en Passwoort nödig.

en: RDP Failure
nds: RDP-Fehler

en: The version of "xfreerdp" you are using is too old.
    xfreerdp 1.0.2 or greater is required.
nds: Dien Verschoon vun "xfreerdp" is to oolt.
    Noot deit Verschoon 1.0.2 oder nieger.

en: Name or service not known.
nds: Naam oder Deenst nich begäng.

en: Connection Failure
nds: Tokoppeln fehlslaan

en: Connection attempt to host failed.
nds: Tokoppeln na Reekner fehlslaan

en: Connect to a Windows Remote Desktop (RDP)
nds: Na en feern Windows-Schriefdisch tokoppeln (RDP)

en: New RDP Connection...
nds: Nieg RDP-Verbinnen...

en: <html>Enter the address here. Port is optional.<br /><i>Example: rdpserver:3389 (host:port)</i></html>
nds: <html>Giff hier de Adress in. De Port is wahlwies.<br /><i>Bispill: rdpserver:3389 (Reekner:Port)</i></html>

en: The application "xfreerdp" cannot be found on your system; make sure it is properly installed if you need RDP support.
nds: Dat Programm "xfreerdp" lett sik op Dien Reekner nich finnen. Kiek bitte, wat dat richtig installeert is, wenn de RDP-Ünnerstütten noot deit.

[ctx: Where each displayed link comes from]
en: None
nds: Keen

[ctx: Remove the selected url from the bookarks menu]
en: Remove the bookmark for %1.
nds: Dat Leesteken för "%1" wegdoon.

[ctx: Add the selected url to the bookmarks menu]
en: Bookmark %1.
nds: Leesteken %1.

[ctx: Header of the connections list, title/url for remote connection]
en: Remote Desktop
nds: Feern Schriefdisch

[ctx: Header of the connections list, the last time this connection was initiated]
en: Last Connected
nds: Tolest tokoppelt

[ctx: Header of the connections list, the number of times this connection has been visited]
en: Visits
nds: Oprööp

[ctx: Header of the connections list, the time when this entry was created]
en: Created
nds: Opstellt

[ctx: Header of the connections list, where this entry comes from]
en: Source
nds: Born

en: VNC authentication type is not supported.
nds: VNC-Identiteetprööv warrt nich ünnerstütt

en: Server not found.
nds: Server nich funnen

en: VNC authentication failed.
nds: VNC-Identiteetprööv fehlslaan

en: VNC authentication failed because of too many authentication tries.
nds: De VNC-Identiteetprööv is fehlslaan, dat weern to vele Versöken.

en: VNC server closed connection.
nds: De VNC-Server hett de Verbinnen tomaakt.

en: Disconnected: %1.
nds: Afkoppelt: %1.

en: Reconnecting.
nds: Bi to weddertokoppeln.

en: Reconnected.
nds: Weddertokoppelt.

en: Connected.
nds: Tokoppelt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Use this to specify the performance of your connection. Note that you should select the speed of the weakest link - even if you have a high speed connection, it will not help you if the remote computer uses a slow modem. Choosing a level of quality that is too high on a slow link will cause slower response times. Choosing a lower quality will increase latencies in high speed connections and results in lower image quality, especially in 'Low Quality' mode.
nds: Hier kannst Du de Leisten vun Dien Verbinnen angeven. Giff bitte de Gauheit för de langsamste Koppelsteed an - ok wenn Du en gode Verbinnen hest, warrt de Överdregen nich gauer, wenn de annere Reekner en langsam Modem bruukt. Giffst Du en to hoge Gööd an, warrt de Antertieden länger, giffst Du en to siete Gööd an, wasst för gaue Verbinnen de Töövtieden, un de Bildgööd warrt sieter, besünners in "Siet Gööd"-Bedrief.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: High Quality (LAN, direct connection)
nds: Hoge Gööd (LAN, direkte Verbinnen)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Medium Quality (DSL, Cable, fast Internet)
nds: Middel Gööd (DSL, Kavelmodem, gaue Internetverbinnen)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Low Quality (Modem, ISDN, slow Internet)
nds: Siet Gööd (Modem, ISDN, langsam Internetverbinnen)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Scaling)
en: Scale to Size:
nds: Op Grött topassen:

en: Authentication failed. Please try again.
nds: De Identiteetprööv is fehlslaan. Versöök dat man nochmaal.

en: VNC failure
nds: VNC-Fehler

en: New VNC Connection...
nds: Nieg VNC-Verbinnen...

en: Connect to a VNC Remote Desktop
nds: Na en feern VNC-Schriefdisch tokoppeln

en: <html>Enter the address here.<br /><i>Example: vncserver:1 (host:port / screen)</i></html>
nds: <html>Giff hier de Adress in.<br /><i>Bispill: vncserver:1 (Reekner:Port / Schirm)</i></html>
