krdc - en to pa translation catalogue (202 entries)

en: History
pa: ਅਤੀਤ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberSessions)
en: Remember open sessions for next startup
pa: ਖੁੱਲ੍ਹੇ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਅਗਲੀ ਵਾਰ ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਸਮੇਂ ਚੇਤੇ ਰੱਖੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberHistory)
en: Remember connection history
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਅਤੀਤ ਯਾਦ ਰੱਖੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WalletSupport)
en: Remember passwords (KWallet)
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਯਾਦ ਰੱਖੋ (ਕੇਵਾਲਿਟ)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SystemTrayIcon)
en: Enable system tray icon
pa: ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ ਆਈਕਾਨ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStatusBar)
en: Show status bar
pa: ਹਾਲਤ ਪੱਟੀ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KeepAspectRatio)
en: Keep aspect ratio when scaling
pa: ਸਕੇਲ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਆਕਾਰ ਅਨੁਪਾਤ ਰੱਖੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundLabel)
en: Background color of empty place:
pa: ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਲਈ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, connectionGroupBox)
en: When Connecting
pa: ਜਦੋਂ ਕੁਨੈਕਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੋਵੇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPreferencesForNewConnections)
en: Show the preferences dialog for new connections
pa: ਨਵੇਂ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨਾਂ ਲਈ ਪਸੰਦ ਡਾਈਲਾਗ ਖੋਲ੍ਹੋ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeOnConnect)
en: This option will resize the window to fit the connection size.  If it is too big, it will maximize the window.
pa: ਇਹ ਚੋਣ ਨੂੰ ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਆਕਾਰ ਵਿੱਚ ਫਿੱਟ ਕਰਨ ਲਈ ਮੁੜ-ਆਕਾਰ ਦੇਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ। ਜੇ ਇਹ ਬਹੁਤ ਵੱਡਾ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਇਹ ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਕਰੇਗਾ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeOnConnect)
en: Resize to fit
pa: ਫਿੱਟ ਕਰਨ ਮੁੜ-ਆਕਾਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FullscreenOnConnect)
en: Switch to Fullscreen if appropriate
pa: ਜੇ ਲੋੜ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਲਈ ਬਦਲੋ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tabGroupBox)
en: Tab Settings
pa: ਟੈਬ ਸੈਟਿੰਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTabBar)
en: Always show tab bar
pa: ਟੈਬ ਬਾਰ ਹਮੇਸ਼ਾ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabCloseButton)
en: Show close button on tabs
pa: ਟੈਬ ਉੱਤੇ ਬੰਦ ਕਰੋ ਬਟਨ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabMiddleClick)
en: Middle-click on a tab closes it
pa: ਟੈਬ ਬੰਦ ਕਰਨ ਲਈ ਮਿਡਲ-ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tabOrientationLabel)
en: Tab position:
pa: ਟੈਬ ਸਥਿਤੀ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Top
pa: ਉੱਤੇ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Bottom
pa: ਹੇਠਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Left
pa: ਖੱਬੇ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Right
pa: ਸੱਜੇ

en: Configure...
pa: ਸੰਰਚਨਾ...

en: Remove
pa: ਹਟਾਓ

en: The selected host cannot be handled.
pa: ਚੁਣਿਆ ਹੋਸਟ ਹੈਂਡਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ।

en: Unusable URL
pa: ਗ਼ੈਰ-ਵਰਤਣ-ਯੋਗ URL

[ctx: General Config]
en: General
pa: ਸਧਾਰਨ

en: General Configuration
pa: ਸਧਾਰਨ ਸੰਰਚਨਾ

en: Hosts
pa: ਹੋਸਟ

en: Host Configuration
pa: ਹੋਸਟ ਸੰਰਚਨਾ

en: Plugins
pa: ਪਲੱਗਇਨ

en: Plugin Configuration
pa: ਪਲੱਗਇਨ ਸੰਰਚਾਨ

en: Less than a minute ago
pa: ਇੱਕ ਮਿੰਟ ਤੋਂ ਘੱਟ ਚਿਰ ਪਹਿਲਾਂ

en: A minute ago | %1 minutes ago
pa[0]: ਇੱਕ ਮਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %1 ਮਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ

en: An hour ago | %1 hours ago
pa[0]: ਘੰਟਾ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %1 ਘੰਟੇ ਪਹਿਲਾਂ

en: Yesterday | %1 days ago
pa[0]: ਕੱਲ੍ਹ
pa[1]: %1 ਦਿਨ ਪਹਿਲਾਂ

en: Over a month ago | %1 months ago
pa[0]: ਮਹੀਨਾ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %1 ਮਹੀਨੇ ਪਹਿਲਾਂ

en: A year ago | %1 years ago
pa[0]: ਸਾਲ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %1 ਸਾਲ ਪਹਿਲਾਂ

en: Show this dialog again for this host
pa: ਇਹ ਡਾਈਲਾਗ ਇਸ ਹੋਸਟ ਲਈ ਮੁੜ ਵੇਖਾਓ

en: Remember password (KWallet)
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਯਾਦ ਰੱਖੋ (ਕੇਵਾਲਿਟ)

note: i18n: ectx: label, entry (OpenSessions), group (General)
en: Sessions
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ

note: i18n: ectx: Menu (session)
en: &Session
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ(&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (krdc_remote_view_toolbar)
en: Remote View Toolbar
pa: ਰਿਮੋਟ ਝਲਕ ਟੂਲਬਾਰ

en: KDE Remote Desktop Client
pa: KDE ਰਿਮੋਟ ਡੈਸਕਟਾਪ ਕਲਾਇਟ

en: Urs Wolfer
pa: ਉਰਸ ਵੁਲਫਰ

en: Developer, Maintainer
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ, ਪਰਬੰਧਕ

en: Developer
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ

en: Tim Jansen
pa: ਟਿਮ ਜਾਨਸਨ

en: Former Developer
pa: ਪੁਰਾਣਾ ਡਿਵੈਲਪਰ

en: Initial RDP backend
pa: ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ RDP ਬੈਕਐਂਡ

en: Brad Hards
pa: ਬਰਾਂਡ ਹਾਰਡਸ

en: LibVNCServer / LibVNCClient developers
pa: LibVNCServer / LibVNCClient ਡਿਵੈਲਪਰ

en: VNC client library
pa: VNC ਕਲਾਇਟ ਲਾਇਬਰੇਰੀ

en: URLs to connect after startup
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਸਮੇਂ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨ ਲਈ URL

en: KDE Remote Desktop Client started
pa: KDE ਰਿਮੋਟ ਡੈਸਕਟਾਪ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋਇਆ

en: New Connection
pa: ਨਵਾਂ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ

en: Copy Screenshot to Clipboard
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ 'ਚ ਕਾਪੀ

en: Screenshot
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ

en: Switch to Full Screen Mode
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਮੋਡ 'ਚ ਬਦਲੋ

en: Full Screen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ

en: View Only
pa: ਸਿਰਫ਼ ਵੇਖਣ ਲਈ

en: Disconnect
pa: ਡਿਸ-ਕੁਨੈਕਟ

en: Show Local Cursor
pa: ਲੋਕਲ ਕਰਸਰ ਵੇਖੋ

en: Local Cursor
pa: ਲੋਕਲ ਕਰਸਰ

en: Grab All Possible Keys
pa: ਸਭ ਸੰਭਵ ਸਵਿੱਚਾਂ ਲਵੋ

en: Grab Keys
pa: ਸਵਿੱਚ ਲਵੋ

en: Scale Remote Screen to Fit Window Size
pa: ਰਿਮੋਟ ਸਕਰੀਨ ਵਿੰਡੋ ਸਾਈਜ਼ 'ਚ ਫਿੱਟ ਕਰਨ ਲਈ ਸਕੇਲ ਕਰੋ

en: Scale
pa: ਸਕੇਲ

en: Bookmarks
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ

en: The entered address does not have the required form.
     Syntax: [username@]host[:port]
pa: ਦਿੱਤਾ ਐਡਰੈੱਸ ਲੋੜੀਦੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਨਹੀਂ ਹੈ।
     ਸੰਟੈਕਸ: [username@]host[:port]

en: Malformed URL
pa: ਨਿਕਾਰਾ URL

en: The entered address cannot be handled.
pa: ਦਿੱਤਾ ਐਡਰੈੱਸ ਹੈਂਡਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Connecting to %1
pa: %1 ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Authenticating at %1
pa: %1 ਉੱਤੇ ਪਰਮਾਣਿਤ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Preparing connection to %1
pa: %1 ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਲਈ ਤਿਆਰ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Connected to %1
pa: %1 ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਹੈ

[ctx: window title when in full screen mode (for example displayed in tasklist)]
en: KDE Remote Desktop Client (Full Screen)
pa: KDE ਰਿਮੋਟ ਡੈਸਕਟਾਪ ਕਲਾਇਟ (ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ)

en: Switch to Window Mode
pa: ਵਿੰਡੋ ਮੋਡ ਬਦਲੋ

en: Window Mode
pa: ਵਿੰਡੋ ਮੋਡ

en: Connect
pa: ਕੁਨੈਕਟ ਕਰੋ

en: Rename
pa: ਨਾਂ ਬਦਲੋ

en: Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗ

en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

[ctx: Where each displayed link comes from]
en: Bookmarks
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ

[ctx: Where each displayed link comes from]
en: History
pa: ਅਤੀਤ

en: Rename %1
pa: %1 ਨਾਂ ਬਦਲੋ

en: Rename %1 to
pa: %1 ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲੋ

en: Are you sure you want to delete %1?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ %1 ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Delete %1
pa: %1 ਹਟਾਓ

en: Add Bookmark
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਸ਼ਾਮਲ

en: Close Tab
pa: ਟੈਬ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Minimize Full Screen Window
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਵਿੰਡੋ ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਕਰੋ

en: Stick Toolbar
pa: ਟੂਲਬਾਰ ਸਟਿੱਕ

en: Are you sure you want to quit the KDE Remote Desktop Client?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ KDE ਰਿਮੋਟ ਡੈਸਕਟਾਪ ਕਲਾਇਟ ਬੰਦ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Confirm Quit
pa: ਬੰਦ ਕਰਨ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ

en: Connect to:
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਕਰੋ:

en: Type here to connect to an address and filter the list.
pa: ਐਡਰੈਸ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨ ਤੇ ਲਿਸਟ ਫਿਲਟਰ ਕਰਨ ਲਈ ਇੱਥੇ ਲਿਖੋ।

en: Goto Address
pa: ਐਡਰੈੱਸ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Remote Desktops
pa: ਰਿਮੋਟ ਡੈਸਕਟਾਪ

en: Filter
pa: ਫਿਲਟਰ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, connectionGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vncGroupBox)
en: Connection
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resolutionLabel)
en: Desktop &resolution:
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਰੈਜ਼ੋਲੂਸ਼ਨ(&r):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Here you can specify the resolution of the remote desktop. This resolution determines the size of the desktop that will be presented to you.
pa: ਇੱਥੇ ਤੁਸੀਂ ਰਿਮੋਟ ਡੈਸਕਟਾਪ ਦਾ ਰੈਜ਼ੋਲੂਸ਼ਨ ਦੇ ਸਕਦੇ ਹੋ। ਇਹ ਰੈਜ਼ੋਲੂਸ਼ਨ ਡੈਸਕਟਾਪ ਦੇ ਆਕਾਰ ਦੀ ਪਛਾਣ ਕਰਦਾ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਤੁਹਾਨੂੰ ਪੇਸ਼ ਕਰਦਾ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Minimal (640x480)
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ (640x480)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Small (800x600)
pa: ਛੋਟਾ (800x600)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Normal (1024x768)
pa: ਸਧਾਰਨ (1024x768)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Large (1280x1024)
pa: ਵੱਡਾ (1280x1024)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Very Large (1600x1200)
pa: ਬਹੁਤ ਵੱਡਾ (1600x1200)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Current Screen Resolution
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਸਕਰੀਨ ਰੈਜ਼ੋਲੂਸ਼ਨ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Custom Resolution (...)
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਰੈਜ਼ੋਲੂਸ਼ਨ (...)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: &Width:
pa: ਚੌੜਾਈ(&W):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_Width) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_ScalingWidth)
en: This is the width of the remote desktop. You can only change this value manually if you select Custom as desktop resolution above.
pa: ਇਹ ਰਿਮੋਟ ਡੈਸਕਟਾਪ ਦੀ ਚੌੜਾਈ ਹੈ। ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਮੁੱਲ ਨੂੰ ਹੀ ਬਦਲ ਸਕਦੇ ਹੋ, ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਡੈਸਕਟਾਪ ਰੈਜ਼ੋਲੂਸ਼ਨ ਉੱਤੇ ਕਸਟਮ ਵਜੋਂ ਚੁਣ ਸਕਦੇ ਹੋ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: H&eight:
pa: ਉਚਾਈ(&e):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_Height) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_ScalingHeight)
en: This is the height of the remote desktop. You can only change this value manually if you select Custom as desktop resolution above.
pa: ਇਹ ਰਿਮੋਟ ਡੈਸਕਟਾਪ ਦੀ ਉਚਾਈ ਹੈ। ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਮੁੱਲ ਨੂੰ ਹੀ ਬਦਲ ਸਕਦੇ ਹੋ, ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਡੈਸਕਟਾਪ ਰੈਜ਼ੋਲੂਸ਼ਨ ਉੱਤੇ ਕਸਟਮ ਵਜੋਂ ਚੁਣ ਸਕਦੇ ਹੋ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorDepthLabel)
en: Color &depth:
pa: ਰੰਗ ਡੂੰਘਾਈ(&d):

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: Low Color (8 Bit)
pa: ਘੱਟ ਰੰਗ (੮ ਬਿੱਟ)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: High Color (16 Bit)
pa: ਵੱਧ ਰੰਗ (੧੬ ਬਿੱਟ)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: True Color (24 Bit)
pa: ਟਰੂ ਰੰਗ (੨੪ ਬਿੱਟ)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: True Color with Alpha (32 Bit)
pa: ਐਲਫਾ ਨਾਲ ਟਰੂ ਰੰਗ (੨੪ ਬਿੱਟ)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, layoutLabel)
en: &Keyboard layout:
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਲੇਆਉਟ(&K):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Use this to specify your keyboard layout. This layout setting is used to send the correct keyboard codes to the server.
pa: ਇਸ ਨੂੰ ਆਪਣਾ ਕੀਬੋਰਡ ਲੇਆਉਟ ਦੇਣ ਲਈ ਵਰਤੋਂ। ਇਹ ਲੇਆਉਟ ਸੈਟਿੰਗ ਨੂੰ ਠੀਕ ਕੀਬੋਰਡ ਕੋਡ ਸਰਵਰ ਨੂੰ ਭੇਜਣ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Arabic (ar)
pa: ਅਰਬੀ (ar)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Czech (cs)
pa: ਚੈੱਕ (cs)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Danish (da)
pa: ਡੈਨਿਸ਼ (da)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: German (de)
pa: ਜਰਮਨ (de)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swiss German (de-ch)
pa: ਸਵਿਸ ਜਰਮਨ (de-ch)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: British English (en-gb)
pa: ਬਰਤਾਨਵੀ ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ (en-gb)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: US English (en-us)
pa: ਅਮਰੀਕੀ ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ (en-us)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Spanish (es)
pa: ਸਪੇਨੀ (es)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Estonian (et)
pa: ਈਸਟੋਨੀਆਈ (et)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Finnish (fi)
pa: ਫੈਨਿਸ਼ (fi)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Faroese (fo)
pa: ਫਾਰੋਇਸੀ (fo)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: French (fr)
pa: ਫਰੈਂਚ (fr)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: French Canadian (fr-ca)
pa: ਫਰੈਂਚ ਕੈਨੇਡੀਅਨ (fr-ca)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Hebrew (he)
pa: ਹੈਬਰਿਊ (he)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Hungarian (hu)
pa: ਹੰਗਰੀਆਈ (hu)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Icelandic (is)
pa: ਆਈਸਲੈਂਡਿਕ (is)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Italian (it)
pa: ਇਤਾਲਵੀ (it)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Japanese (ja)
pa: ਜਾਪਾਨੀ (ja)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Korean (ko)
pa: ਕੋਰੀਆਈ (ko)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Lithuanian (lt)
pa: ਲਿਥੁਨੀਆਈ (lt)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Latvian (lv)
pa: ਲਾਟੀਵੀਆਈ (lv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Macedonian (mk)
pa: ਮੈਕਡੋਨਿਆਈ (mk)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Dutch (nl)
pa: ਡੱਚ (nl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Belgian Dutch (nl-be)
pa: ਬੈਲਜੀਅਮ ਡੱਚ (nl-be)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Norwegian (no)
pa: ਨਾਰਵੀਅਨ (no)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Polish (pl)
pa: ਪੋਲੈਂਡੀ (pl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Portuguese (pt)
pa: ਪੁਰਤਗਾਲੀ (pt)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Brazilian (pt-br)
pa: ਬਰਾਜ਼ੀਲੀ (pt-br)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Russian (ru)
pa: ਰੂਸੀ (ru)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Slovenian (sl)
pa: ਸਲੋਵੀਨੀਆਈ (sl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swedish (sv)
pa: ਸਵੀਡਨੀ (sv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Thai (th)
pa: ਥਾਈ (th)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Turkish (tr)
pa: ਤੁਰਕ (tr)

[ctx: label for soundsettings in preferences dialog]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, soundLabel)
en: Sound:
pa: ਸਾਊਂਡ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Sound)
en: On This Computer
pa: ਇਹ ਕੰਪਿਊਟਰ ਉੱਤੇ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Sound)
en: On Remote Computer
pa: ਰਿਮੋਟ ਕੰਪਿਊਟਰ ਉੱਤੇ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Sound)
en: Disable Sound
pa: ਸਾਊਂਡ ਆਯੋਗ

[ctx: label for performance settings in preferences dialog]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, performanceLabel)
en: Performance:
pa: ਕਾਰਗੁਜ਼ਾਰੀ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Performance)
en: Modem
pa: ਮਾਡਮ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Performance)
en: Broadband
pa: ਬਰੌਡਬੈਂਡ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Performance)
en: LAN
pa: ਲੈਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shareMediaLabel)
en: Share Media:
pa: ਮੀਡਿਆ ਸਾਂਝਾ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, expertGroupBox)
en: Expert Options
pa: ਐਕਸਪੋਰਟ ਚੋਣਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, consoleLabel)
en: Console login:
pa: ਕਨਸੋਲ ਲਾਗਇਨ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Console)
en: Attach to Windows Server console
pa: ਵਿੰਡੋਜ਼ ਸਰਵਰ ਕਨਸੋਲ ਅਟੈਚ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, extraOptionsLabel)
en: Extra options:
pa: ਹੋਰ ਚੋਣਾਂ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, loginGroupBox)
en: Login
pa: ਲਾਗਇਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, defaultUserLabel)
en: Default user name:
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, kcfg_DefaultRdpUserName)
en: No default user name
pa: ਕੋਈ ਡਿਫਾਲਟ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਨਹੀਂ

en: Enter Username
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਦਿਓ

en: Please enter the username you would like to use for login.
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਦਿਓ, ਜੋ ਤੁਸੀਂ ਲਾਗਇਨ ਲਈ ਵਰਤਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

en: Access to the system requires a password.
pa: ਸਿਸਟਮ ਵਰਤਣ ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: RDP Failure
pa: RDP ਫੇਲ੍ਹ

en: Name or service not known.
pa: ਨਾਂ ਜਾਂ ਸਰਵਿਸ ਪਤਾ ਨਹੀ ਹੈ।

en: Connection Failure
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਫੇਲ੍ਹ

en: Connection attempt to host failed.
pa: ਹੋਸਟ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ।

en: Connect to a Windows Remote Desktop (RDP)
pa: ਵਿੰਡੋਜ਼ ਰਿਮੋਟ ਡੈਸਕਟਾਪ (RDP) ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰੋ

en: New RDP Connection...
pa: ਨਵਾਂ RPD ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ...

en: <html>Enter the address here. Port is optional.<br /><i>Example: rdpserver:3389 (host:port)</i></html>
pa: <html>ਐਡਰੈੱਸ ਇੱਥੇ ਦਿਓ। ਪੋਰਟ ਚੋਣਵੀਂ ਹੈ।<br /><i>ਜਿਵੇਂ: nxserver:3389 (host:port)</i></html>

[ctx: Where each displayed link comes from]
en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

[ctx: Remove the selected url from the bookarks menu]
en: Remove the bookmark for %1.
pa: %1 ਲਈ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਹਟਾਉ।

[ctx: Add the selected url to the bookmarks menu]
en: Bookmark %1.
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ %1।

[ctx: Header of the connections list, title/url for remote connection]
en: Remote Desktop
pa: ਰਿਮੋਟ ਡੈਸਕਟਾਪ

[ctx: Header of the connections list, the last time this connection was initiated]
en: Last Connected
pa: ਆਖਰੀ ਸਮੇਂ ਕੁਨੈਕਟ

[ctx: Header of the connections list, the number of times this connection has been visited]
en: Visits
pa: ਖੋਲ੍ਹੇ

[ctx: Header of the connections list, the time when this entry was created]
en: Created
pa: ਬਣਾਇਆ

[ctx: Header of the connections list, where this entry comes from]
en: Source
pa: ਸਰੋਤ

en: VNC authentication type is not supported.
pa: VNC ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਕਿਸਮ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Server not found.
pa: ਸਰਵਰ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ।

en: VNC authentication failed.
pa: VNC ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ।

en: VNC authentication failed because of too many authentication tries.
pa: VNC ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ, ਕਿਉਂਕਿ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਨਾਲ ਬਹੁਤ ਵੱਧ ਵਾਰ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਹੋ ਚੁੱਕੀ ਹੈ।

en: VNC server closed connection.
pa: VNC ਸਰਵਰ ਨੇ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬੰਦ ਕੀਤਾ।

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: High Quality (LAN, direct connection)
pa: ਉੱਚ ਕੁਆਲਟੀ (ਲਾਨ, ਸਿੱਧਾ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Medium Quality (DSL, Cable, fast Internet)
pa: ਮੱਧਮ ਕੁਆਲਟੀ (DSL, ਕੇਬਲ, ਤੇਜ਼ ਇੰਟਰਨੈੱਟ)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Low Quality (Modem, ISDN, slow Internet)
pa: ਘੱਟ ਕੁਆਲਟੀ (ਮਾਡਮਨ, ISDN, ਹੌਲੀ ਇੰਟਰਨੈੱਟ)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Scaling)
en: Scale to Size:
pa: ਆਕਾਰ ਲਈ ਸਕੇਲ:

en: Authentication failed. Please try again.
pa: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ। ਬਾਅਦ 'ਚ ਟਰਾਈ ਕਰੋ ਜੀ।

en: VNC failure
pa: VNC ਫੇਲ੍ਹ

en: New VNC Connection...
pa: ਨਵਾਂ VNC ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ...

en: Connect to a VNC Remote Desktop
pa: VNC ਰਿਮੋਟ ਡੈਸਕਟਾਪ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰੋ

en: <html>Enter the address here.<br /><i>Example: vncserver:1 (host:port / screen)</i></html>
pa: <html>ਐਡਰੈੱਸ ਇੱਥੇ ਦਿਓ।<br /><i>ਜਿਵੇਂ: vncserver (host:port / ਸਕਰੀਨ)</i></html>
