krdc - en to pt translation catalogue (243 entries)

en: History
pt: Histórico

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberSessions)
en: Remember open sessions for next startup
pt: Recordar as sessões abertas no próximo arranque

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberHistory)
en: Remember connection history
pt: Recordar o histórico de ligações

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WalletSupport)
en: Remember passwords (KWallet)
pt: Recordar as senhas (KWallet)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SystemTrayIcon)
en: Enable system tray icon
pt: Activar o ícone na bandeja do sistema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStatusBar)
en: Show status bar
pt: Mostrar a barra de estado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KeepAspectRatio)
en: Keep aspect ratio when scaling
pt: Manter as proporções ao escalar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundLabel)
en: Background color of empty place:
pt: Cor de fundo do local em branco:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, connectionGroupBox)
en: When Connecting
pt: Ao Ligar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPreferencesForNewConnections)
en: Show the preferences dialog for new connections
pt: Mostrar a janela de configuração para as novas ligações

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeOnConnect)
en: This option will resize the window to fit the connection size.  If it is too big, it will maximize the window.
pt: Esta opção irá dimensionar a janela para caber no tamanho da ligação. Se for demasiado grande, irá maximizar a janela.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeOnConnect)
en: Resize to fit
pt: Dimensionar para caber

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FullscreenOnConnect)
en: This option switches to fullscreen only if the connection resolution is the same as the current screen resolution
pt: Esta opção muda para o ecrã completo, apenas se a resolução da ligação for igual à resolução actual do ecrã

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FullscreenOnConnect)
en: Switch to Fullscreen if appropriate
pt: Mudar para o Ecrã Completo se for apropriado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, defaultProtocolLabel)
en: Default protocol:
pt: Protocolo por omissão:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_DefaultProtocol)
en: vnc
pt: VNC

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tabGroupBox)
en: Tab Settings
pt: Configuração das Páginas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTabBar)
en: Always show tab bar
pt: Mostrar sempre a barra de páginas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabCloseButton)
en: Show close button on tabs
pt: Mostrar o botão de fecho nas páginas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabMiddleClick)
en: Middle-click on a tab closes it
pt: Botão do meio numa página para a fechar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tabOrientationLabel)
en: Tab position:
pt: Posição da página:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Top
pt: Topo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Bottom
pt: Fundo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Left
pt: Esquerda

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Right
pt: Direita

en: Configure...
pt: Configurar...

en: Remove
pt: Remover

en: The selected host cannot be handled.
pt: A máquina seleccionada não pode ser usada.

en: Unusable URL
pt: URL inválido

[ctx: General Config]
en: General
pt: Geral

en: General Configuration
pt: Configuração Geral

en: Hosts
pt: Máquinas

en: Host Configuration
pt: Configuração da Máquina

en: Plugins
pt: 'Plugins'

en: Plugin Configuration
pt: Configuração de 'Plugin'

en: Less than a minute ago
pt: Há menos de um minuto

en: A minute ago | %1 minutes ago
pt[0]: Há um minuto
pt[1]: Há %1 minutos

en: An hour ago | %1 hours ago
pt[0]: Há uma hora
pt[1]: Há %1 horas

en: Yesterday | %1 days ago
pt[0]: Ontem
pt[1]: Há %1 dias

en: Over a month ago | %1 months ago
pt[0]: Há um mês
pt[1]: Há %1 meses

en: A year ago | %1 years ago
pt[0]: Há um ano
pt[1]: Há %1 anos

en: Note that settings might only apply when you connect next time to this host.
pt: Lembre-se que a configuração só se irá aplicar quando se ligar de novo a esta máquina.

en: Show this dialog again for this host
pt: Mostrar esta janela novamente para esta máquina

en: Remember password (KWallet)
pt: Recordar a senha (KWallet)

note: i18n: ectx: label, entry (OpenSessions), group (General)
en: Sessions
pt: Sessões

note: i18n: ectx: Menu (session)
en: &Session
pt: &Sessão

note: i18n: ectx: ToolBar (krdc_remote_view_toolbar)
en: Remote View Toolbar
pt: Barra de Visualização Remota

en: KDE Remote Desktop Client
pt: Cliente do Ecrã Remoto do KDE

en: (c) 2007-2016, Urs Wolfer
    (c) 2001-2003, Tim Jansen
    (c) 2002-2003, Arend van Beelen jr.
    (c) 2000-2002, Const Kaplinsky
    (c) 2000, Tridia Corporation
    (c) 1999, AT&T Laboratories Boston
    (c) 1999-2003, Matthew Chapman
    (c) 2009, Collabora Ltd
pt: (c) 2007-2016, Urs Wolfer
    (c) 2001-2003, Tim Jansen
    (c) 2002-2003, Arend van Beelen jr.
    (c) 2000-2002, Const Kaplinsky
    (c) 2000, Tridia Corporation
    (c) 1999, Laboratórios da AT&T de Boston
    (c) 1999-2003, Matthew Chapman
    (c) 2009, Collabora Ltd

en: Developer, Maintainer
pt: Desenvolvimento, Manutenção

en: Developer
pt: Desenvolvimento

en: Former Developer
pt: Desenvolvimento Anterior

en: Initial RDP backend
pt: Infra-estrutura inicial do RDP

en: Google Summer of Code 2007 KRDC project mentor
pt: Mentor do projecto Google Summer of Code 2007 para o KRDC

en: LibVNCServer / LibVNCClient developers
pt: Desenvolvimento da LibVNCServer / LibVNCClient

en: VNC client library
pt: Biblioteca cliente de VNC

en: Telepathy Tubes Integration
pt: Integração com o Telepathy Tubes

en: Start KRDC with the provided URL in fullscreen mode (works only with one URL)
pt: Iniciar o KRDC com o URL indicado em todo o ecrã (só funciona com um URL)

en: URLs to connect after startup
pt: URLs a ligar no arranque

en: KDE Remote Desktop Client started
pt: O Cliente do Ecrã Remoto do KDE iniciou-se

en: New Connection
pt: Nova Ligação

en: Copy Screenshot to Clipboard
pt: Copiar a Imagem para a Área de Transferência

en: Screenshot
pt: Imagem

en: Switch to Full Screen Mode
pt: Mudar para o Modo de Ecrã Completo

en: Full Screen
pt: Ecrã Completo

en: View Only
pt: Ver Apenas

en: Disconnect
pt: Desligar

en: Show Local Cursor
pt: Mostrar o Cursor Local

en: Local Cursor
pt: Cursor Local

en: Grab All Possible Keys
pt: Capturar Todas as Teclas Possíveis

en: Grab Keys
pt: Capturar as Teclas

en: Scale Remote Screen to Fit Window Size
pt: Ajustar o Ecrã Remoto para Caber no Tamanho da Janela

en: Scale
pt: Escala

en: Scaling Factor
pt: Factor de Escala

en: Bookmarks
pt: Favoritos

en: The entered address does not have the required form.
     Syntax: [username@]host[:port]
pt: O endereço indicado não tem o formato necessário.
     Sintaxe: [utilizador@]máquina[:porto]

en: Malformed URL
pt: URL Inválido

en: The entered address cannot be handled.
pt: O endereço indicado não pode ser usado.

en: Connecting to %1
pt: A ligar a %1

en: Authenticating at %1
pt: A autenticar-se em %1

en: Preparing connection to %1
pt: A preparar a ligação a %1

en: Connected to %1
pt: Ligado a %1

[ctx: window title when in full screen mode (for example displayed in tasklist)]
en: KDE Remote Desktop Client (Full Screen)
pt: Cliente de Ecrãs Remotos do KDE (Ecrã Completo)

en: Switch to Window Mode
pt: Mudar para o Modo de Janela

en: Window Mode
pt: Modo de Janela

en: Connect
pt: Ligar

en: Rename
pt: Mudar o Nome

en: Settings
pt: Configuração

en: Delete
pt: Apagar

[ctx: Where each displayed link comes from]
en: Bookmarks
pt: Favoritos

[ctx: Where each displayed link comes from]
en: History
pt: Histórico

en: Rename %1
pt: Mudar o nome a %1

en: Rename %1 to
pt: Mudar o nome de %1 para

en: Are you sure you want to delete %1?
pt: Tem a certeza que deseja apagar o %1?

en: Delete %1
pt: Apagar o %1

en: Add Bookmark
pt: Adicionar aos Favoritos

en: Close Tab
pt: Fechar a Página

en: Minimize Full Screen Window
pt: Minimizar a Janela do Ecrã Completo

en: Stick Toolbar
pt: Barra Fixa

en: Are you sure you want to quit the KDE Remote Desktop Client?
pt: Tem a certeza que deseja sair do Cliente do Ecrã Remoto do KDE?

en: Confirm Quit
pt: Confirmar a Saída

en: Connect to:
pt: Ligar a:

en: Type here to connect to an address and filter the list.
pt: Escreva aqui para se ligar a um endereço e filtrar a lista.

en: Type an IP or DNS Name here. Clear the line to get a list of connection methods.
pt: Escreva aqui um IP ou nome de máquina. Limpe o campo para obter uma lista com os métodos de ligação.

en: Goto Address
pt: Ir Para o Endereço

en: Remote Desktops
pt: Ecrãs Remotos

en: Filter
pt: Filtro

en: Browse to media share path
pt: Navegar na partilha de conteúdos

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, connectionGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vncGroupBox)
en: Connection
pt: Ligação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resolutionLabel)
en: Desktop &resolution:
pt: &Resolução do ecrã:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Here you can specify the resolution of the remote desktop. This resolution determines the size of the desktop that will be presented to you.
pt: Aqui você poderá indicar a resolução do ecrã remoto. Esta resolução define o tamanho do ecrã que lhe será apresentado.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Minimal (640x480)
pt: Mínima (640x480)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Small (800x600)
pt: Pequena (800x600)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Large (1280x1024)
pt: Grande (1280x1024)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Very Large (1600x1200)
pt: Muito Grande (1600x1200)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Current Screen Resolution
pt: Resolução Actual do Ecrã

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Custom Resolution (...)
pt: Resolução Personalizada (...)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution)
en: Current KRDC Size
pt: Tamanho Actual do KRDC

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: &Width:
pt: &Largura:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_Width) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_ScalingWidth)
en: This is the width of the remote desktop. You can only change this value manually if you select Custom as desktop resolution above.
pt: Esta é a largura do ecrã remoto. Você só poderá alterar este valor se a resolução do ecrã estiver configurada acima como Personalizada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: H&eight:
pt: A&ltura:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_Height) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_ScalingHeight)
en: This is the height of the remote desktop. You can only change this value manually if you select Custom as desktop resolution above.
pt: Esta é a altura do ecrã remoto. Você só poderá alterar este valor se a resolução do ecrã estiver configurada acima como Personalizada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorDepthLabel)
en: Color &depth:
pt: Profun&didade de cor:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: Low Color (8 Bit)
pt: Poucas Cores (8 bits)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: High Color (16 Bit)
pt: Muitas Cores (16 Bits)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: True Color (24 Bit)
pt: Cor Real (24 Bits)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: True Color with Alpha (32 Bit)
pt: Cor Real com Alfa (32 Bits)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, layoutLabel)
en: &Keyboard layout:
pt: Disposição do &teclado:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Use this to specify your keyboard layout. This layout setting is used to send the correct keyboard codes to the server.
pt: Utilize isto para definir a sua disposição de teclado. Esta configuração é usada para enviar os códigos de teclado correctos para o servidor.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Arabic (ar)
pt: Árabe (ar)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Czech (cs)
pt: Checo (cs)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Danish (da)
pt: Dinamarquês (da)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: German (de)
pt: Alemão (de)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swiss German (de-ch)
pt: Alemão da Suíça (de-ch)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: American Dvorak (en-dv)
pt: Dvorak Americano (en-dv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: British English (en-gb)
pt: Inglês do Reino Unido (en-gb)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: US English (en-us)
pt: Inglês dos EUA (en-us)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Spanish (es)
pt: Espanhol (es)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Estonian (et)
pt: Estónio (et)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Finnish (fi)
pt: Finlandês (fi)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Faroese (fo)
pt: Faroês (fo)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: French (fr)
pt: Francês (fr)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Belgian (fr-be)
pt: Belga (fr-be)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: French Canadian (fr-ca)
pt: Francês do Canadá (fr-ca)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swiss French (fr-ch)
pt: Francês da Suíça (fr-ch)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Hebrew (he)
pt: Hebreu (he)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Croatian (hr)
pt: Croata (hr)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Hungarian (hu)
pt: Húngaro (hu)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Icelandic (is)
pt: Islandês (is)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Italian (it)
pt: Italiano (it)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Japanese (ja)
pt: Japonês (ja)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Korean (ko)
pt: Coreano (ko)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Lithuanian (lt)
pt: Lituano (lt)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Latvian (lv)
pt: Letónio (lv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Macedonian (mk)
pt: Macedónio (mk)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Dutch (nl)
pt: Holandês (nl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Belgian Dutch (nl-be)
pt: Holandês da Bélgica (nl-be)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Norwegian (no)
pt: Norueguês (no)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Polish (pl)
pt: Polaco (pl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Portuguese (pt)
pt: Português (pt)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Brazilian (pt-br)
pt: Brasileiro (pt-br)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Russian (ru)
pt: Russo (ru)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Slovenian (sl)
pt: Esloveno (sl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swedish (sv)
pt: Sueco (sv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Thai (th)
pt: Tailandês (th)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Turkish (tr)
pt: Turco (tr)

[ctx: label for soundsettings in preferences dialog]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, soundLabel)
en: Sound:
pt: Som:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Sound)
en: On This Computer
pt: Neste Computador

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Sound)
en: On Remote Computer
pt: No Computador Remoto

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Sound)
en: Disable Sound
pt: Desactivar o Som

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_SoundSystem)
en: None
pt: Nada

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Performance)
en: Broadband
pt: Banda larga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RemoteFX)
en: Enhanced visual experience
pt: Experiência visual melhorada

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_RemoteFX)
en: RemoteFX covers a set of technologies that enhance visual experience of the Remote Desktop Protocol.
pt: O RemoteFX cobre um conjunto de tecnologias que melhoram a experiência visual do  protocolo RDP.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shareMediaLabel)
en: Share Media:
pt: Partilhar o Dispositivo:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_ShareMedia)
en: Share a local media directory with the remote host.
pt: Partilhar uma pasta local com o servidor remoto.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, expertGroupBox)
en: Expert Options
pt: Opções Avançadas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, consoleLabel)
en: Console login:
pt: Autenticação na consola:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Console)
en: Attach to Windows Server console
pt: Anexar à consola do servidor do Windows

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, extraOptionsLabel)
en: Extra options:
pt: Opções extra:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_ExtraOptions)
en: Here you can enter additional xfreerdp (FreeRDP) options.
pt: Aqui poderá adicionar opções do 'xfreerdp' (FreeRDP).

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, loginGroupBox)
en: Login
pt: Utilizador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, defaultUserLabel)
en: Default user name:
pt: Utilizador por omissão:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, kcfg_DefaultRdpUserName)
en: No default user name
pt: Sem utilizador predefinido

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RecognizeLdapLogins)
en: Automatically recognize "LDAP"-Logins and share passwords
pt: Reconhecer automaticamente as sessões de "LDAP" e partilhar as senhas

en: Media Folder does not Exist
pt: A Pasta de Conteúdos Não Existe

en: The folder %1 does not exist.
    Please set an existing folder to share or empty the "Share Media" option if you do not want to share any folder.
pt: A pasta %1 não existe.
    Configure por favor uma pasta existente para partilhar ou desligue a opção "Partilhar Conteúdos" se não quiser partilhar nenhuma pasta.

en: Enter Username
pt: Indique o Utilizador

en: Please enter the username you would like to use for login.
pt: Indique por favor o utilizador a usar na autenticação.

en: Access to the system requires a password.
pt: Acesso ao sistema necessita de uma senha.

en: Could not start "%1"; make sure %1 is properly installed.
pt: Não foi possível iniciar o "%1"; verifique se este está correctamente instalado.

en: RDP Failure
pt: Problema no RDP

en: The version of "xfreerdp" you are using is too old.
    xfreerdp 1.0.2 or greater is required.
pt: A versão do "xfreerdp" que está a usar é demasiado antiga:
    é necessário o xfreerdp 1.0.2 ou posterior.

en: Connection failed. You might have passed a wrong address or username.
pt: A ligação foi mal-sucedida. Poderá ter indicado um endereço ou utilizador incorrectos.

en: Name or service not known.
pt: O nome ou serviço é desconhecido.

en: Connection Failure
pt: Erro de Ligação

en: Connection attempt to host failed.
pt: Tentativa de ligação à máquina falhou.

en: Authentication failure, check credentials.
pt: A autenticação falhou. Verifique as credenciais.

en: Connection attempt to host failed. Security negotiation or connection failure.
pt: A tentativa de ligação à máquina falhou. Ocorreu um erro na ligação ou na negociação da segurança.

en: Connect to a Windows Remote Desktop (RDP)
pt: Ligar a um Ecrã Remoto de Windows (RDP)

en: New RDP Connection...
pt: Nova Ligação de RDP...

en: <html>Enter the address here. Port is optional.<br /><i>Example: rdpserver:3389 (host:port)</i></html>
pt: <html>Indique aqui o endereço. O porto é opcional. <br /><i>Exemplo: servidor-rdp:3389 (máquina:porto)</i></html>

en: The application "xfreerdp" cannot be found on your system; make sure it is properly installed if you need RDP support.
pt: Não foi encontrado o "xfreerdp" no seu sistema; verifique se o mesmo está correctamente instalado, caso necessite do suporte de RDP.

[ctx: Where each displayed link comes from]
en: None
pt: Nada

[ctx: Remove the selected url from the bookarks menu]
en: Remove the bookmark for %1.
pt: Remover o favorito de %1.

[ctx: Add the selected url to the bookmarks menu]
en: Bookmark %1.
pt: Marcar o %1 como favorito.

[ctx: Header of the connections list, title/url for remote connection]
en: Remote Desktop
pt: Ecrã Remoto

[ctx: Header of the connections list, the last time this connection was initiated]
en: Last Connected
pt: Última Ligação

[ctx: Header of the connections list, the number of times this connection has been visited]
en: Visits
pt: Visitas

[ctx: Header of the connections list, the time when this entry was created]
en: Created
pt: Criado

[ctx: Header of the connections list, where this entry comes from]
en: Source
pt: Origem

en: VNC authentication type is not supported.
pt: O tipo de autenticação do VNC não é suportado.

en: Server not found.
pt: O servidor não foi encontrado.

en: VNC authentication failed.
pt: A autenticação de VNC falhou.

en: VNC authentication failed because of too many authentication tries.
pt: A autenticação de VNC falhou devido a várias tentativas de autenticação.

en: VNC server closed connection.
pt: O servidor de VNC fechou a ligação.

en: Disconnected: %1.
pt: Desligado: %1.

en: Reconnecting.
pt: A Ligar de Novo.

en: Reconnected.
pt: Ligado de Novo.

en: Connected.
pt: Ligado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, connectionLabel)
en: Connection &type:
pt: &Tipo de ligação:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Use this to specify the performance of your connection. Note that you should select the speed of the weakest link - even if you have a high speed connection, it will not help you if the remote computer uses a slow modem. Choosing a level of quality that is too high on a slow link will cause slower response times. Choosing a lower quality will increase latencies in high speed connections and results in lower image quality, especially in 'Low Quality' mode.
pt: Utilize isto para indicar a performance da sua ligação. Lembre-se que deve seleccionar a velocidade da ligação mais fraca - mesmo que tenha uma ligação de alto débito não o irá ajudar se o computador remoto tiver um modem lento. A escolha de uma qualidade demasiado alta numa ligação lenta irá causar alguns tempos de resposta maiores. A escolha de uma menor qualidade irá aumentar as latências nas ligações de alto débito e resulta numa qualidade da imagem menor, especialmente no modo de 'Baixa Qualidade'.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: High Quality (LAN, direct connection)
pt: Alta Qualidade (LAN, ligação directa)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Medium Quality (DSL, Cable, fast Internet)
pt: Qualidade Média (DSL, Cabo, Internet rápida)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Low Quality (Modem, ISDN, slow Internet)
pt: Baixa Qualidade (Modem, RDIS, Internet lenta)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Scaling)
en: Scale to Size:
pt: Ajustar ao Tamanho:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_ssh_tunnel)
en: Connect via SSH tunnel
pt: Ligar por um túnel de SSH

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ssh_groupBox)
en: SSH tunnel options
pt: Opções do túnel de SSH

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_loopback)
en: Tunnel via loopback address
pt: Túnel por endereço local

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Port:
pt: Porto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: User name:
pt: Utilizador:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dont_copy_passwords)
en: Don't copy passwords from supported password managers to remote hosts
pt: Não copiar as senhas dos gestores de senhas suportados para as máquinas remotas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dont_copy_passwords)
en: Supported password managers (like KeePassXC) mark copied passwords with an additional MIME type "x-kde-passwordManagerHint" which is used for filtering.
pt: Os gestores de senhas suportados (como o KeePassXC) marcam as senhas copiadas com um tipo MIME adicional "x-kde-passwordManagerHint", que é usado para a filtragem.

en: Error connecting to %1: %2
pt: Erro ao ligar-se a %1: %2

en: Error authenticating with password: %1
pt: Erro ao autenticar-se com a senha: %1

en: Error creating tunnel socket
pt: Erro ao criar o 'socket' do túnel

en: Authentication failed. Please try again.
pt: A autenticação falhou. Tente de novo.

en: Please enter the SSH password.
pt: Indique por favor a senha de SSH.

en: VNC failure
pt: Problema no VNC

en: SSH Tunnel failure
pt: Erro no Túnel de SSH

en: New VNC Connection...
pt: Nova Ligação de VNC...

en: Connect to a VNC Remote Desktop
pt: Ligar a um Ecrã Remoto de VNC

en: <html>Enter the address here.<br /><i>Example: vncserver:1 (host:port / screen)</i></html>
pt: <html>Indique aqui o endereço.<br /><i>Exemplo: servidor:1 (máquina:porto / ecrã)</i></html>
