krdc - en to ro translation catalogue (279 entries)

en: History
ro: Istoric

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberSessions)
en: Remember open sessions for next startup
ro: Reține sesiunile deschise pentru următoarea lansare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberHistory)
en: Remember connection history
ro: Reține istoricul conectărilor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WalletSupport)
en: Remember passwords
ro: Reține parolele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SystemTrayIcon)
en: Enable system tray icon
ro: Activează pictograma din tava de sistem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStatusBar)
en: Show status bar
ro: Arată bara de stare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KeepAspectRatio)
en: Keep aspect ratio when scaling
ro: Păstrează raportul aspectului la scalare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundLabel)
en: Background color of empty place:
ro: Culoarea de fundal a locului gol:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, connectionGroupBox)
en: When Connecting
ro: La conectare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPreferencesForNewConnections)
en: Show the preferences dialog for new connections
ro: Arată dialogul de preferințe pentru conexiunile noi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeOnConnect)
en: This option will resize the window to fit the connection size.  If it is too big, it will maximize the window.
ro: Această opțiune va redimensiona fereastra pentru a se potrivi cu dimensiunea conexiunii. Dacă aceasta e prea mare, fereastra va fi maximizată.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeOnConnect)
en: Resize to fit
ro: Redimensionează pentru potrivire

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FullscreenOnConnect)
en: This option switches to fullscreen only if the connection resolution is the same as the current screen resolution
ro: Această opțiune schimbă la ecran complet doar dacă rezoluția conexiunii este aceeași cu rezoluția actuală a ecranului

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FullscreenOnConnect)
en: Switch to Fullscreen if appropriate
ro: Schimbă în ecran complet dacă e cazul

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GrabAllKeysOnFullscreen)
en: Automatically grab all keys when entering fullscreen mode and release them when leaving fullscreen
ro: Apucă automat toate tastele la intrarea în regim de ecran complet și eliberează-le la părăsirea acestui regim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GrabAllKeysOnFullscreen)
en: Grab all keys when entering fullscreen
ro: Apucă toate tastele la intrarea în ecran complet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, defaultProtocolLabel)
en: Default protocol:
ro: Protocol implicit:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tabGroupBox)
en: Tab Settings
ro: Configurări file

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTabBar)
en: Always show tab bar
ro: Arată bara de file întotdeauna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabCloseButton)
en: Show close button on tabs
ro: Arată butonul de închidere pe file

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabMiddleClick)
en: Middle-click on a tab closes it
ro: Clic-mijloc pe filă o închide

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tabOrientationLabel)
en: Tab position:
ro: Poziția filelor:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Top
ro: Sus

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Bottom
ro: Jos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Left
ro: Stînga

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Right
ro: Dreapta

en: Configure…
ro: Configurează…

en: Remove
ro: Elimină

en: Unusable URL
ro: URL inutilizabil

en: The selected host cannot be handled.
ro: Gazda aleasă nu poate fi manipulată.

[ctx: General Config]
en: General
ro: Generale

en: General Configuration
ro: Configurări generale

en: Hosts
ro: Gazde

en: Host Configuration
ro: Configurare gazdă

en: Plugins
ro: Extensii

en: Plugin Configuration
ro: Configurare extensii

en: Less than a minute ago
ro: Cu mai puțin de un minut în urmă

en: A minute ago | %1 minutes ago
ro[0]: Acum un minut
ro[1]: Acum %1 minute
ro[2]: Acum %1 de minute

en: An hour ago | %1 hours ago
ro[0]: Acum o oră
ro[1]: Acum %1 ore
ro[2]: Acum %1 de ore

en: Yesterday | %1 days ago
ro[0]: Ieri
ro[1]: Acum %1 zile
ro[2]: Acum %1 de zile

en: Over a month ago | %1 months ago
ro[0]: Cu peste o lună în urmă
ro[1]: Acum %1 luni
ro[2]: Acum %1 de luni

en: A year ago | %1 years ago
ro[0]: Acum un an
ro[1]: Acum %1 ani
ro[2]: Acum %1 de ani

en: Note that settings might only apply when you connect next time to this host.
ro: Rețineți că configurările s-ar putea să se aplice numai la următoarea conectare la această gazdă.

en: Show this dialog again for this host
ro: Afișează dialogul din nou pentru această gazdă

en: Remember password
ro: Reține parola

note: i18n: ectx: label, entry (OpenSessions), group (General)
en: Sessions
ro: Sesiuni

en: Please enter the SSH password.
ro: Introduceți parola de SSH.

en: SSH Tunnel failure
ro: Eșec de tunel SSH

en: Error connecting to %1: %2
ro: Eroare de conectare la %1: %2

en: Error authenticating with password: %1
ro: Eroare de autentificare cu parolă: %1

en: Error creating tunnel socket
ro: Eroare la crearea soclului tunelului

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SshTunnelWidget)
en: SSH tunnel
ro: Tunel SSH

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_ssh_tunnel)
en: Connect via SSH tunnel
ro: Conectează prin tunel SSH

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ssh_groupBox)
en: SSH tunnel options
ro: Opțiuni tunel SSH

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_loopback)
en: Tunnel via loopback address
ro: Tunel prin adresa loopback

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: User name:
ro: Nume utilizator:

note: i18n: ectx: Menu (session)
en: &Session
ro: &Sesiune

note: i18n: ectx: ToolBar (krdc_remote_view_toolbar)
en: Remote View Toolbar
ro: Bara de vizualizare distantă

en: KDE Remote Desktop Client
ro: Client de Birou la distanță KDE

en: Developer, Maintainer
ro: Dezvoltator, responsabil

en: Developer
ro: Dezvoltator

en: Former Developer
ro: Fostul dezvoltator

en: Initial RDP backend
ro: SUport RDP inițial

en: LibVNCServer / LibVNCClient developers
ro: Dezvoltatorii LibVNCServer / LibVNCClient

en: VNC client library
ro: Biblioteca client VNC

en: Start KRDC with the provided URL in fullscreen mode (works only with one URL)
ro: Pornește KRDC cu URL-ul furnizat în regim de ecran complet (lucrează doar cu un URL)

en: URLs to connect after startup
ro: URL-uri de conectat după lansare

en: KDE Remote Desktop Client started
ro: Clientul de Birou la distanță KDE a pornit

en: New Connection
ro: Conexiune nouă

en: Copy Screenshot to Clipboard
ro: Copiază captura de ecran în clipboard

en: Screenshot
ro: Captură de ecran

en: Switch to Full Screen Mode
ro: Schimbă la regim de ecran complet

en: Full Screen
ro: Ecran complet

en: View Only
ro: Doar vizualizare

en: Clipboard Sharing
ro: Partajare clipboard

en: Disconnect
ro: Deconectează

en: Show Local Cursor
ro: Afișează cursorul local

en: Local Cursor
ro: Cursor local

en: Grab All Possible Keys
ro: Preia toate tastele posibile

en: Grab Keys
ro: Preia taste

en: Scale Remote Screen to Fit Window Size
ro: Scalează ecranul distant să se potrivească la dimensiunea ferestrei

en: Scale
ro: Scalează

en: Scaling Factor
ro: Factor de scalare

en: Bookmarks
ro: Semne de carte

en: Unable to load connection data from the provided file.
ro: Nu s-au putut încărca date despre conexiune din fișierul furnizat.

en: Load failed
ro: Încărcarea a eșuat

en: The entered address does not have the required form.
     Syntax: [username@]host[:port]
ro: Adresa introdusă nu are forma necesară.
     Sintaxă: [utilizator@]gazdă[:port]

en: Malformed URL
ro: URL incorect

en: The entered address cannot be handled.
ro: Adresa introdusă nu poate fi manipulată.

en: Connecting to %1
ro: Se conectează la %1

en: Authenticating at %1
ro: Se autentifică pe %1

en: Preparing connection to %1
ro: Se pregătește conexiunea la %1

en: Connected to %1
ro: Conectat la %1

en: Switch to Window Mode
ro: Schimbă la regimul ecran complet

en: Window Mode
ro: Regim fereastră

en: Connect
ro: Conectează

en: Rename
ro: Redenumește

en: Settings
ro: Configurări

en: Delete
ro: Șterge

[ctx: Where each displayed link comes from]
en: Bookmarks
ro: Semne de carte

[ctx: Where each displayed link comes from]
en: History
ro: Istoric

en: Rename %1
ro: Redenumește %1

en: Rename %1 to
ro: Redenumește %1 în

en: Are you sure you want to delete %1?
ro: Sigur doriți să ștergeți %1?

en: Delete %1
ro: Șterge %1

en: Add Bookmark
ro: Adaugă semn de carte

en: Close Tab
ro: Închide fila

en: Minimize Full Screen Window
ro: Minimizează fereastra în ecran complet

en: Stick Toolbar
ro: Lipește bara de unelte

en: Are you sure you want to quit the KDE Remote Desktop Client?
ro: Sigur părăsiți clientul de birou la distanță KDE?

en: Confirm Quit
ro: Confirmă ieșirea

en: Connect to:
ro: Conectează la:

en: Type here to connect to an address and filter the list.
ro: Tastați aici pentru a vă conecta la o adresă și a filtra lista.

en: Type an IP or DNS Name here. Clear the line to get a list of connection methods.
ro: Tastați aici un IP sau un nume DNS. Curățați linia pentru a obține o listă de metode de conectare.

en: Goto Address
ro: Mergi la adresa

en: Remote Desktops
ro: Birouri distante

en: Filter
ro: Filtru

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mainSettingsTab)
en: General
ro: Generale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resolutionLabel)
en: Resolution
ro: Rezoluție

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Here you can specify the resolution of the remote desktop. This resolution determines the size of the desktop that will be presented to you.
ro: Aici puteți specifica rezoluția biroului distant. Această rezoluție determină dimensiunea biroului ce vă va fi prezentat.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution)
en: Small (1280x720)
ro: Mică (1280x720)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution)
en: Medium (1600x900)
ro: Medie (1600x900)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution)
en: Large (1920x1080)
ro: Mare (1920x1080)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution)
en: Current Window Size
ro: Dimensiunea actuală a ferestrei

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Current Screen Resolution
ro: Rezoluția actuală a ecranului

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Custom Resolution (…)
ro: Rezoluție personalizată (…)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: &Width:
ro: &Lățime:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_Width) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_ScalingWidth)
en: This is the width of the remote desktop. You can only change this value manually if you select Custom as desktop resolution above.
ro: Aceasta este lățimea biroului distant. Puteți schimba această valoare manual numai dacă alegeți mai sus „Personalizată” ca rezoluție a biroului.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: H&eight:
ro: Î&nălțime:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_Height) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_ScalingHeight)
en: This is the height of the remote desktop. You can only change this value manually if you select Custom as desktop resolution above.
ro: Aceasta este înălțimea biroului distant. Puteți schimba această valoare manual numai dacă alegeți mai sus „Personalizată” ca rezoluție a biroului.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScaleToSize)
en: Scale window contents to match resolution
ro: Scalează conținutul ferestrei pentru a se potrivi rezoluției

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, accelerationLabel)
en: Acceleration:
ro: Accelerație:

[ctx: Use best acceleration supported by both the server and krdc]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Acceleration)
en: Use Best Available
ro: Cea mai bună disponibilă

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Acceleration)
en: Force H.264
ro: Forțează H.264

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Acceleration)
en: Force RemoteFX
ro: Forțează RemoteFX

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Acceleration)
en: Disable All Acceleration
ro: Dezactivează toată accelerația

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorDepthLabel)
en: Color &depth:
ro: &Profunzime culoare:

[ctx: Use best color depth supported by both the server and krdc]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: Use Best Available
ro: Cea mai bună disponibilă

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: True Color with Alpha (32 Bit)
ro: Culori reale cu alfa (32 de biți)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: True Color (24 Bit)
ro: Culori reale (24 bit)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: High Color (16 Bit)
ro: Culori înalte (16 bit)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: Low Color (8 Bit)
ro: Culori joase (8 bit)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, desktopScaleFactorLabel)
en: Desktop scale factor:
ro: Factor de scalare a biroului:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_DesktopScaleFactor) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_DeviceScaleFactor) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GatewayTransportType)
en: Auto
ro: Automat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_DesktopScaleFactor)
en: Do not scale
ro: Nu scala

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_DesktopScaleFactor)
en: Custom
ro: Personalizat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, deviceScaleFactorLabel)
en: Device scale factor:
ro: Factor de scalare a dispozitivului:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, layoutLabel)
en: &Keyboard layout:
ro: Aranja&ment de tastatură:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Use this to specify your keyboard layout. This layout setting is used to send the correct keyboard codes to the server.
ro: Folosiți această opțiune pentru a specifica aranjamentul de tastatură. Această configurare a aranjamentului este utilizată pentru a trimite serverului codurile de tastatură corecte.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Arabic (ar)
ro: Arabă (ar)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Czech (cs)
ro: Cehă (cs)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Danish (da)
ro: Daneză (da)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: German (de)
ro: Germană (de)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swiss German (de-ch)
ro: Germană elvețiană (de-ch)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: American Dvorak (en-dv)
ro: Americană Dvorak (en-dv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: British English (en-gb)
ro: Engleză britanică (en-gb)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: US English (en-us)
ro: Engleză SUA (en-us)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Spanish (es)
ro: Spaniolă (es)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Estonian (et)
ro: Estoniană (et)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Finnish (fi)
ro: Finlandeză (fi)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Faroese (fo)
ro: Faroeză (fo)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: French (fr)
ro: Franceză (fr)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Belgian (fr-be)
ro: Belgiană (fr-be)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: French Canadian (fr-ca)
ro: Franceză canadiană (fr-ca)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swiss French (fr-ch)
ro: Franceză elvețiană (fr-ch)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Hebrew (he)
ro: Ebraică (he)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Croatian (hr)
ro: Croată (hr)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Hungarian (hu)
ro: Maghiară (hu)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Icelandic (is)
ro: Islandeză (is)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Italian (it)
ro: Italiană (it)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Japanese (ja)
ro: Japoneză (ja)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Korean (ko)
ro: Coreeană (ko)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Lithuanian (lt)
ro: Lituaniană (lt)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Latvian (lv)
ro: Letonă (lv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Macedonian (mk)
ro: Macedoneană (mk)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Dutch (nl)
ro: Olandeză (nl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Belgian Dutch (nl-be)
ro: Olandeză belgiană (nl-be)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Norwegian (no)
ro: Norvegiană (no)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Polish (pl)
ro: Poloneză  (pl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Portuguese (pt)
ro: Portugheză (pt)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Brazilian (pt-br)
ro: Portugheză braziliană (pt-br)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Russian (ru)
ro: Rusă (ru)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Slovenian (sl)
ro: Slovenă  (sl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swedish (sv)
ro: Suedeză (sv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Thai (th)
ro: Tailandeză (th)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Turkish (tr)
ro: Turcă (tr)

[ctx: label for soundsettings in preferences dialog]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, soundLabel)
en: Sound:
ro: Sunet:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Sound)
en: On This Computer
ro: Pe acest calculator

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Sound)
en: On Remote Computer
ro: Pe calculatorul distant

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Sound)
en: Disable Sound
ro: Dezactivează sunetul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shareMediaLabel)
en: Share Media:
ro: Unitate partajată:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shareSmartcardLabel)
en: Share Smartcard:
ro: Partajare SmartCard:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, consoleModeLabel)
en: Alternate Session Type:
ro: Tip de sesiune alternativă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ConsoleMode)
en: Admin (or console) session
ro: Sesiune de administrator (sau consolă)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, preventSessionLockLabel)
en: Session lock:
ro: Blocarea sesiunii:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PreventSessionLock)
en: Prevent remote session lock
ro: Previne blocarea sesiunii distante

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, securitySettingsTab)
en: Security
ro: Securitate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gSecurityLabel)
en: Security:
ro: Securitate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TlsSecLevelLabel)
en: TLS security level:
ro: Nivel de securizare TLS:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TlsSecLevel)
en: any
ro: oricare

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TlsSecLevel)
en: 80 bit
ro: 80 de biți

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TlsSecLevel)
en: 112 bit
ro: 112 biți

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TlsSecLevel)
en: 128 bit
ro: 128 de biți

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TlsSecLevel)
en: 192 bit
ro: 192 de biți

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TlsSecLevel)
en: 256 bit
ro: 28 de biți

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authPkgListLabel)
en: Authentication Package List:
ro: Listă cu pachete de autentificare:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, proxySettingsTab)
en: Proxy
ro: Server de proximitate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pPasswordLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gPasswordLabel)
en: Password:
ro: Parolă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pUsernameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gUsernameLabel)
en: Username:
ro: Utilizator:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, kcfg_ProxyHost) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, kcfg_GatewayServer)
en: host:port
ro: gazdă:port

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, gatewaySettingsTab)
en: Gateway
ro: Poartă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gTransportTypeLabel)
en: Transport type:
ro: Tip transport:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gDomainLabel)
en: Domain:
ro: Domeniu:

[ctx: @label]
en: Host: %1:%2
    Common Name: %3
    Subject: %4
    Issuer: %5
    Fingerprint: %6
ro: Gazdă: %1:%2
    Nume comun: %3
    Subiect: %4
    Emitent: %5
    Amprentă: %6

[ctx: @label]
en: Access to this system requires a username and password.
ro: Accesul la acest sistem necesită utilizator și parolă.

[ctx: @label]
en: The certificate for this system is unknown. Do you wish to continue?
ro: Certificatul pentru acest sistem e necunoscut. Doriți să continuați?

[ctx: @title:dialog]
en: Verify Certificate
ro: Verifică certificatul

[ctx: @label]
en: Remember this certificate
ro: Reține acest certificat

[ctx: @label]
en: The certificate for this system has changed. Do you wish to continue?
ro: Certificatul acestui sistem s-a schimbat. Doriți să continuați?

[ctx: @title:dialog]
en: Certificate has Changed
ro: Certificatul s-a schimbat

[ctx: @label]
en: Previous certificate:
    %1
    New Certificate:
    %2
ro: Certificatul precedent:
    %1
    Certificatul nou:
    %2

[ctx: @title:dialog]
en: Login Failure
ro: Eroare la autentificare

[ctx: @label]
en: Unable to login with the provided credentials. Please double check the user and password.
ro: Nu se poate autentifica cu acreditările furnizate. Mai verificați o dată utilizatorul și parola.

[ctx: @title:dialog]
en: Account Problems
ro: Probleme cu contul

[ctx: @label]
en: The provided account is not allowed to log in to this machine. Please contact your system administrator.
ro: Contul furnizat nu are permisiunea să se autentifice în acest sistem. Contactați administratorul sistemului dumneavoastră.

[ctx: @title:dialog]
en: Password Problems
ro: Probleme cu parola

[ctx: @label]
en: Unable to login with the provided password. Please contact your system administrator to change it.
ro: Nu se poate autentifica cu parola furnizată. Contactați administratorul sistemului să o schimbe.

[ctx: @title:dialog]
en: Connection Lost
ro: Conexiune pierdută

[ctx: @label]
en: Lost connection to the server.
ro: Conexiunea cu serverul a fost pierdută.

[ctx: @title:dialog]
en: Could not Connect
ro: Nu s-a putut conecta

[ctx: @label]
en: Could not connect to the server.
ro: Conexiunea cu serverul nu a putut fi stabilită.

[ctx: @title:dialog]
en: Server not Found
ro: Serverul nu a fost găsit

[ctx: @label]
en: Could not find the server.
ro: Nu s-a putut găsi serverul.

[ctx: @title:dialog]
en: Connection Refused
ro: Conexiune refuzată

[ctx: @label]
en: The server refused the connection request.
ro: Serverul a refuzat cererea de conectare.

[ctx: @title:dialog]
en: Connection Closed
ro: Conexiune închisă

[ctx: @title:dialog]
en: Connection Failed
ro: Conexiunea a eșuat

[ctx: @label]
en: An unknown error occurred
ro: A intervenit o eroare necunoscută

[ctx: @title:dialog]
en: Logon Error
ro: Eroare la autentificare

en: Connect to a Windows Remote Desktop (RDP)
ro: Conectare la un birou la distanță Windows (RDP)

en: New RDP Connection…
ro: Conexiune RDP nouă…

en: <html>Enter the address here. Port is optional.<br /><i>Example: rdpserver:3389 (host:port)</i></html>
ro: <html>Introduceți adresa aici. Portul este opțional.<br /><i>Exemplu: rdpserver:3389 (gazdă:port)</i></html>

[ctx: Where each displayed link comes from]
en: None
ro: Niciuna

[ctx: Remove the selected url from the bookarks menu]
en: Remove the bookmark for %1.
ro: Șterge semnul de carte pentru %1.

[ctx: Add the selected url to the bookmarks menu]
en: Bookmark %1.
ro: Pune semn de carte la %1.

[ctx: Header of the connections list, title/url for remote connection]
en: Remote Desktop
ro: Birou distant

[ctx: Header of the connections list, the last time this connection was initiated]
en: Last Connected
ro: Ultima conectare

[ctx: Header of the connections list, the number of times this connection has been visited]
en: Visits
ro: Vizite

[ctx: Header of the connections list, the time when this entry was created]
en: Created
ro: Creat

[ctx: Header of the connections list, where this entry comes from]
en: Source
ro: Sursă

en: VNC authentication type is not supported.
ro: Tipul de autentificare VNC nu este susținut.

en: Server not found.
ro: Serverul nu a fost găsit.

en: VNC authentication failed.
ro: Autentificare VNC eșuată.

en: VNC authentication failed because of too many authentication tries.
ro: Autentificarea VNC a eșuat din cauza prea multor tentative de conectare.

en: VNC server closed connection.
ro: Serverul VNC a închis conexiunea.

en: Disconnected: %1.
ro: Deconectat: %1.

en: Reconnecting.
ro: Se reconectează.

en: Reconnected.
ro: Reconectat.

en: Connected.
ro: Conectat.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vncGroupBox)
en: Connection
ro: Conexiune

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, connectionLabel)
en: Connection &type:
ro: &Tip de conexiune:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Use this to specify the performance of your connection. Note that you should select the speed of the weakest link - even if you have a high speed connection, it will not help you if the remote computer uses a slow modem. Choosing a level of quality that is too high on a slow link will cause slower response times. Choosing a lower quality will increase latencies in high speed connections and results in lower image quality, especially in 'Low Quality' mode.
ro: Folosiți aceasta pentru a specifica performanța conexiunii. Rețineți că trebuie să alegeți viteza celei mai lente conexiuni – chiar dacă aveți o conexiune de viteză mare, aceasta nu vă ajută dacă calculatorul distant folosește un modem lent. Alegerea unui nivel al calității prea înalt pe o legătură slabă va conduce la un timp de răspuns mare. Alegerea unei calități mai joase va crește latența pe conexiuni rapide și rezultă în calitate redusă a imaginii, mai ales în regimul „Calitate joasă”.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: High Quality (LAN, direct connection)
ro: Calitate înaltă (LAN, conexiune directă)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Medium Quality (DSL, Cable, fast Internet)
ro: Calitate medie (DSL, Cablu, Internet rapid)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Low Quality (Modem, ISDN, slow Internet)
ro: Calitate joasă (modem, ISDN, Internet lent)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Scaling)
en: Scale to Size:
ro: Scalează la dimensiunea:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Minimal (640x480)
ro: Minimă (640x480)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Small (800x600)
ro: Mică (800x600)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Normal (1024x768)
ro: Normală (1024x768)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Large (1280x1024)
ro: Mare (1280x1024)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Very Large (1600x1200)
ro: Foarte mare (1600x1200)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dont_copy_passwords)
en: Don't copy passwords from supported password managers to remote hosts
ro: Nu copia parole din gestionari de parole susținuți spre gazde distante

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dont_copy_passwords)
en: Supported password managers (like KeePassXC) mark copied passwords with an additional MIME type "x-kde-passwordManagerHint" which is used for filtering.
ro: Gestionarii de parole compatibili (ca KeePassXC) marchează parolele copiate cu un tip MIME suplimentar „x-kde-passwordManagerHint”, care e folosit la filtrare.

en: Access to the system requires a password.
ro: Accesul la sistem necesită o parolă.

en: Authentication failed. Please try again.
ro: Autentificare eșuată. Reîncercați.

en: VNC failure
ro: Eșec VNC

en: New VNC Connection…
ro: Conexiune VNC nouă…

en: Connect to a VNC Remote Desktop
ro: Conectare la un birou la distanță VNC

en: <html>Enter the address here.<br /><i>Example: vncserver:1 (host:port / screen)</i></html>
ro: <html>Introduceți adresa aici.<br /><i>Exemplu: vncserver:1 (gazdă:port / ecran)</i></html>
