kdenetwork - en to sq translation catalogue (82 entries)

en: History
sq: Historia

en: Configure...
sq: Konfiguro...

en: Remove
sq: Hiqe

en: The selected host cannot be handled.
sq: Nuk mund të merremi me mbartësin e përzgjedhur.

en: Unusable URL
sq: URL e Papërdorshme

[ctx: General Config]
en: General
sq: Të Përgjithshme

en: Hosts
sq: Mbartësit

en: Host Configuration
sq: Konfigurimi i Mbartësit

en: Show this dialog again for this host
sq: Shfaqe këtë dialog përsëri për këtë mbartës

en: Remember password (KWallet)
sq: Mba mend fjalëkalimin (KWallet)

note: i18n: ectx: Menu (session)
en: &Session
sq: &Seksioni

note: i18n: ectx: ToolBar (krdc_remote_view_toolbar)
en: Remote View Toolbar
sq: Shiriti i Shfaqjes nga Distanca

en: Developer, Maintainer
sq: Zhvillues, Mirëmbajtës

en: Former Developer
sq: Zhvilluesi i Mëparshëm

en: Initial RDP backend
sq: Mbështetje fillestare për RDP

en: VNC client library
sq: Libraria e klientëve VNC

en: URLs to connect after startup
sq: URL-të që lidhen pas nisjes

en: View Only
sq: Vetëm Shiko

en: Disconnect
sq: Shkëputu

en: Show Local Cursor
sq: Shfaq Kursorin Lokal

en: Bookmarks
sq: Libërshënues

en: Malformed URL
sq: URL e Keqformuar

en: The entered address cannot be handled.
sq: Adresa e vendosur nuk mund të merret.

en: Connect
sq: Lidhu

en: Close Tab
sq: Mbylle Fushën

en: Confirm Quit
sq: Konfirmo Daljen

en: Goto Address
sq: Shko tek Adresa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, connectionGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vncGroupBox)
en: Connection
sq: Lidhja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resolutionLabel)
en: Desktop &resolution:
sq: Rezolucioni i &desktopit:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Small (800x600)
sq: I Vogël (800x600)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Large (1280x1024)
sq: I Madh (1280x1024)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Very Large (1600x1200)
sq: Shumë i Madh (1600x1200)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: &Width:
sq: &Gjerësia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: H&eight:
sq: L&artësia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorDepthLabel)
en: Color &depth:
sq: Thellësia e &ngjyrave:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: Low Color (8 Bit)
sq: Ngjyra të Dobëta (8 Bit)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: High Color (16 Bit)
sq: Ngjyra të Larta (16 Bit)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: True Color (24 Bit)
sq: Ngjyra të Vërteta (24 Bit)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, layoutLabel)
en: &Keyboard layout:
sq: &Dalja e tastierës:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Arabic (ar)
sq: Arabe (ar)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Czech (cs)
sq: Çeke (cs)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Danish (da)
sq: Daneze (da)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: German (de)
sq: Gjermane (de)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swiss German (de-ch)
sq: Gjermane e Zvicrës (de-ch)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: American Dvorak (en-dv)
sq: Amerikane Dvorak (en-dv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: British English (en-gb)
sq: Britanike Angleze (en-gb)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: US English (en-us)
sq: SHBA Angleze (en-us)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Spanish (es)
sq: Spanjolle (es)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Estonian (et)
sq: Estoniane (et)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Finnish (fi)
sq: Finlandeze (fi)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Faroese (fo)
sq: Faroeze (fo)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: French (fr)
sq: Franceze (fr)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Belgian (fr-be)
sq: Belge (fr-be)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: French Canadian (fr-ca)
sq: Franko Kanadeze (fr-ca)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swiss French (fr-ch)
sq: Franko Zviceriane (fr-ch)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Hebrew (he)
sq: Çifute (he)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Croatian (hr)
sq: Kroate (hr)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Hungarian (hu)
sq: Hungareze (hu)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Icelandic (is)
sq: Islandeze (is)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Italian (it)
sq: Italiane (it)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Japanese (ja)
sq: Japoneze (ja)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Korean (ko)
sq: Koreane (ko)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Lithuanian (lt)
sq: Lituaneze (lt)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Latvian (lv)
sq: Letoneze (lv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Macedonian (mk)
sq: Maqedonase (mk)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Dutch (nl)
sq: Hollandeze (nl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Belgian Dutch (nl-be)
sq: Belgo Hollandeze (nl-be)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Norwegian (no)
sq: Norvegjeze (no)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Polish (pl)
sq: Polake (pl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Portuguese (pt)
sq: Portugeze (pt)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Brazilian (pt-br)
sq: Braziliane (pt-br)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Russian (ru)
sq: Ruse (ru)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Slovenian (sl)
sq: Sllovene (sl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swedish (sv)
sq: Suedeze (sv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Thai (th)
sq: Tailandeze (th)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Turkish (tr)
sq: Turke (tr)

[ctx: label for soundsettings in preferences dialog]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, soundLabel)
en: Sound:
sq: Zëri:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, loginGroupBox)
en: Login
sq: Hyrja

en: RDP Failure
sq: Dështim i RDP

en: New RDP Connection...
sq: Lidhje e Re RDP

en: VNC failure
sq: Dështim i VNC

en: New VNC Connection...
sq: Lidhje e Re VNC...
