krdc - en to sr@latin translation catalogue (201 entries)

en: History
sr@latin: Istorijat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberSessions)
en: Remember open sessions for next startup
sr@latin: Zapamti otvorene sesije za sledeće pokretanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberHistory)
en: Remember connection history
sr@latin: Pamti istorijat povezivanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WalletSupport)
en: Remember passwords (KWallet)
sr@latin: Pamti lozinke (K‑novčanik)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SystemTrayIcon)
en: Enable system tray icon
sr@latin: Ikonica u sistemskoj kaseti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStatusBar)
en: Show status bar
sr@latin: Traka stanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KeepAspectRatio)
en: Keep aspect ratio when scaling
sr@latin: Zadrži odnos pri skaliranju

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundLabel)
en: Background color of empty place:
sr@latin: Boja pozadine praznog prostora:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, connectionGroupBox)
en: When Connecting
sr@latin: Pri povezivanju

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPreferencesForNewConnections)
en: Show the preferences dialog for new connections
sr@latin: Prikaži dijalog postavki za nove veze

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeOnConnect)
en: This option will resize the window to fit the connection size.  If it is too big, it will maximize the window.
sr@latin: Ova opcija će uklopiti veličinu prozora u veličinu veze. Ako je prevelika, maksimizovaće prozor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeOnConnect)
en: Resize to fit
sr@latin: Uklopi veličinu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FullscreenOnConnect)
en: This option switches to fullscreen only if the connection resolution is the same as the current screen resolution
sr@latin: Ova opcija prebacuje na ceo ekran samo ako je rezolucija veze ista kao tekućeg ekrana.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FullscreenOnConnect)
en: Switch to Fullscreen if appropriate
sr@latin: Preko celog ekrana ako odgovara

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, defaultProtocolLabel)
en: Default protocol:
sr@latin: Podrazumevani protokol:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tabGroupBox)
en: Tab Settings
sr@latin: Postavke jezičaka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTabBar)
en: Always show tab bar
sr@latin: Uvek prikazuj jezičke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabCloseButton)
en: Show close button on tabs
sr@latin: Dugme za zatvaranje na jezičku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabMiddleClick)
en: Middle-click on a tab closes it
sr@latin: Srednji klik na jezičak zatvara ga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tabOrientationLabel)
en: Tab position:
sr@latin: Položaj jezičaka:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Top
sr@latin: vrh

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Bottom
sr@latin: dno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Left
sr@latin: levo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Right
sr@latin: desno

en: Configure...
sr@latin: Podesi...

en: Remove
sr@latin: Ukloni

en: Unusable URL
sr@latin: Neupotrebljiv URL

en: The selected host cannot be handled.
sr@latin: Ne mogu da obradim izabrani domaćin.

[ctx: General Config]
en: General
sr@latin: Opšte

en: General Configuration
sr@latin: Opšte podešavanje

en: Hosts
sr@latin: Domaćini

en: Host Configuration
sr@latin: Podešavanje domaćina

en: Plugins
sr@latin: Priključci

en: Plugin Configuration
sr@latin: Podešavanje priključaka

en: Less than a minute ago
sr@latin: pre manje od minuta

en: A minute ago | %1 minutes ago
sr@latin[0]: pre %1 minut
sr@latin[1]: pre %1 minuta
sr@latin[2]: pre %1 minuta
sr@latin[3]: pre minut

en: An hour ago | %1 hours ago
sr@latin[0]: pre %1 sat
sr@latin[1]: pre %1 sata
sr@latin[2]: pre %1 sati
sr@latin[3]: pre sat

en: Yesterday | %1 days ago
sr@latin[0]: pre %1 dan
sr@latin[1]: pre %1 dana
sr@latin[2]: pre %1 dana
sr@latin[3]: juče

en: Over a month ago | %1 months ago
sr@latin[0]: pre %1 mesec
sr@latin[1]: pre %1 meseca
sr@latin[2]: pre %1 meseci
sr@latin[3]: pre više od meseca

en: A year ago | %1 years ago
sr@latin[0]: pre %1 godinu
sr@latin[1]: pre %1 godine
sr@latin[2]: pre %1 godina
sr@latin[3]: pre godinu

en: Note that settings might only apply when you connect next time to this host.
sr@latin: Može biti da će se postavke primeniti tek pri sledećem povezivanju na ovaj domaćin.

en: Show this dialog again for this host
sr@latin: Prikaži ovaj dijalog ponovo za ovaj domaćin

en: Remember password (KWallet)
sr@latin: Zapamti lozinku  (K‑novčanik)

note: i18n: ectx: label, entry (OpenSessions), group (General)
en: Sessions
sr@latin: Sesije

note: i18n: ectx: Menu (session)
en: &Session
sr@latin: &Sesija

note: i18n: ectx: ToolBar (krdc_remote_view_toolbar)
en: Remote View Toolbar
sr@latin: Traka alatki udaljenog prikaza

en: KDE Remote Desktop Client
sr@latin: KDE‑ov klijent udaljene površi

en: (c) 2007-2016, Urs Wolfer
    (c) 2001-2003, Tim Jansen
    (c) 2002-2003, Arend van Beelen jr.
    (c) 2000-2002, Const Kaplinsky
    (c) 2000, Tridia Corporation
    (c) 1999, AT&T Laboratories Boston
    (c) 1999-2003, Matthew Chapman
    (c) 2009, Collabora Ltd
sr@latin: © 2007–2016, Urs Volfer
    © 2001–2003, Tim Jansen
    © 2002–2003, Arend van Belen
    © 2000–2002, Konstantin Kaplinski
    © 2000, kompanija Tridia
    © 1999, laboratorije AT&T‑a Boston
    © 1999-2003, Metju Čapman
    © 2009, Collabora

en: Urs Wolfer
sr@latin: Urs Volfer

en: Developer, Maintainer
sr@latin: Programer, održavalac

en: Tony Murray
sr@latin: Toni Mari

en: Developer
sr@latin: Programer

en: Former Developer
sr@latin: Bivši programer

en: Arend van Beelen jr.
sr@latin: Arend van Belen

en: Initial RDP backend
sr@latin: Prvobitna pozadina RDP‑a

en: Brad Hards
sr@latin: Bred Hards

en: Google Summer of Code 2007 KRDC project mentor
sr@latin: Mentor projekta KRDC tokom Googleovog „Leta kôda 2007“

en: LibVNCServer / LibVNCClient developers
sr@latin: Programeri za LibVNCServer i LibVNCClient

en: VNC client library
sr@latin: Biblioteka VNC klijenta

en: Start KRDC with the provided URL in fullscreen mode (works only with one URL)
sr@latin: Pokreni KRDC sa datim URL‑om preko celog ekrana (može samo jedan URL)

en: URLs to connect after startup
sr@latin: URL‑ovi za povezivanje nakon pokretanja

en: KDE Remote Desktop Client started
sr@latin: KDE‑ov klijent udaljene površi je pokrenut

en: New Connection
sr@latin: Nova veza

en: Copy Screenshot to Clipboard
sr@latin: Kopiraj snimak ekrana u klipbord

en: Screenshot
sr@latin: Snimak ekrana

en: Switch to Full Screen Mode
sr@latin: Prebaci preko celog ekrana

en: Full Screen
sr@latin: Ceo ekran

en: View Only
sr@latin: Samo pregled

en: Disconnect
sr@latin: Prekini vezu

en: Show Local Cursor
sr@latin: Prikaži lokalni pokazivač

en: Local Cursor
sr@latin: Lokalni pokazivač

en: Grab All Possible Keys
sr@latin: Hvataj sve moguće tastere

en: Grab Keys
sr@latin: Hvataj tastere

en: Scale Remote Screen to Fit Window Size
sr@latin: Skaliraj udaljeni ekran da stane u prozor

en: Scale
sr@latin: Skaliraj

en: Bookmarks
sr@latin: Obeleživači

en: The entered address does not have the required form.
     Syntax: [username@]host[:port]
sr@latin: Uneta adresa nema zahtevani oblik.
    Sintaksa: [korisnik@]domaćin[:port]

en: Malformed URL
sr@latin: Loše formiran URL

en: The entered address cannot be handled.
sr@latin: Ne mogu da obradim unetu adresu.

en: Connecting to %1
sr@latin: Povezujem se sa %1

en: Authenticating at %1
sr@latin: Autentifikujem se kod %1

en: Preparing connection to %1
sr@latin: Pripremam vezu sa %1

en: Connected to %1
sr@latin: Povezan sa %1

[ctx: window title when in full screen mode (for example displayed in tasklist)]
en: KDE Remote Desktop Client (Full Screen)
sr@latin: KDE‑ov klijent udaljene površi (ceo ekran)

en: Switch to Window Mode
sr@latin: Prebaci na prozor

en: Window Mode
sr@latin: Prozor

en: Connect
sr@latin: Poveži

en: Rename
sr@latin: Preimenuj

en: Settings
sr@latin: Postavke

en: Delete
sr@latin: Obriši

[ctx: Where each displayed link comes from]
en: Bookmarks
sr@latin: Obeleživači

[ctx: Where each displayed link comes from]
en: History
sr@latin: Istorijat

en: Rename %1
sr@latin: Preimenovanje „%1“

en: Rename %1 to
sr@latin: Preimenuj „%1“ u

en: Are you sure you want to delete %1?
sr@latin: Želite li zaista da obrišete „%1“?

en: Delete %1
sr@latin: Brisanje „%1“

en: Add Bookmark
sr@latin: Dodaj obeleživač

en: Close Tab
sr@latin: Zatvori jezičak

en: Minimize Full Screen Window
sr@latin: Minimizuj prozor celog ekrana

en: Stick Toolbar
sr@latin: Zalepi traku alatki

en: Are you sure you want to quit the KDE Remote Desktop Client?
sr@latin: Želite li zaista da napustite KDE‑ov klijent udaljene površi?

en: Confirm Quit
sr@latin: Potvrda napuštanja

en: Connect to:
sr@latin: Poveži se sa:

en: Type here to connect to an address and filter the list.
sr@latin: Kucajte ovde se povežete na adresu i filtrirate spisak.

en: Type an IP or DNS Name here. Clear the line to get a list of connection methods.
sr@latin: Ovde unesite IP ili DNS ime. Očistite polje da dobijete spisak metoda povezivanja.

en: Goto Address
sr@latin: Idi na adresu

en: Remote Desktops
sr@latin: Udaljene površi

[ctx: label for soundsettings in preferences dialog]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, soundLabel)
en: Sound:
sr@latin: Zvuk:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Use this to specify your keyboard layout. This layout setting is used to send the correct keyboard codes to the server.
sr@latin: Ovim navodite svoj raspored tastature. Ova postavka se koristi za slanje ispravnih kodova tastature serveru.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Arabic (ar)
sr@latin: arapski (ar)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Czech (cs)
sr@latin: češki (cs)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Danish (da)
sr@latin: danski (da)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: German (de)
sr@latin: nemački (de)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swiss German (de-ch)
sr@latin: švajcarski nemački (de-ch)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: American Dvorak (en-dv)
sr@latin: američki, dvorak (en-dv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: British English (en-gb)
sr@latin: engleski, britanski (en-gb)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: US English (en-us)
sr@latin: engleski, američki (en-us)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Spanish (es)
sr@latin: španski (es)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Estonian (et)
sr@latin: estonski (et)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Finnish (fi)
sr@latin: finski (fi)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Faroese (fo)
sr@latin: farski (fo)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: French (fr)
sr@latin: francuski (fr)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Belgian (fr-be)
sr@latin: belgijski (fr-be)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: French Canadian (fr-ca)
sr@latin: francuski, kanadski (fr-ca)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swiss French (fr-ch)
sr@latin: francuski, švajcarski (fr-ch)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Hebrew (he)
sr@latin: hebrejski (he)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Croatian (hr)
sr@latin: hrvatski (hr)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Hungarian (hu)
sr@latin: mađarski (hu)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Icelandic (is)
sr@latin: islandski (is)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Italian (it)
sr@latin: italijanski (it)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Japanese (ja)
sr@latin: japanski (ja)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Korean (ko)
sr@latin: korejski (ko)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Lithuanian (lt)
sr@latin: litvanski (lt)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Latvian (lv)
sr@latin: letonski (lv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Macedonian (mk)
sr@latin: makedonski (mk)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Dutch (nl)
sr@latin: holandski (nl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Belgian Dutch (nl-be)
sr@latin: holandski, belgijski (nl-be)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Norwegian (no)
sr@latin: norveški (no)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Polish (pl)
sr@latin: poljski (pl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Portuguese (pt)
sr@latin: portugalski (pt)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Brazilian (pt-br)
sr@latin: portugalski, brazilski (pt-br)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Russian (ru)
sr@latin: ruski (ru)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Slovenian (sl)
sr@latin: slovenački (sl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swedish (sv)
sr@latin: švedski (sv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Thai (th)
sr@latin: tajlandski (th)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Turkish (tr)
sr@latin: turski (tr)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: True Color with Alpha (32 Bit)
sr@latin: pun kolor sa alfom (32‑bitno)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: True Color (24 Bit)
sr@latin: pun kolor (24‑bitno)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: High Color (16 Bit)
sr@latin: visoka (16‑bitno)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: Low Color (8 Bit)
sr@latin: niska (8‑bitno)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Sound)
en: On This Computer
sr@latin: na ovom računaru

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Sound)
en: On Remote Computer
sr@latin: na udaljenom računaru

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Sound)
en: Disable Sound
sr@latin: bez zvuka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, layoutLabel)
en: &Keyboard layout:
sr@latin: Raspored &tastature:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: &Width:
sr@latin: Širi&na:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_Width) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_ScalingWidth)
en: This is the width of the remote desktop. You can only change this value manually if you select Custom as desktop resolution above.
sr@latin: Ovo je širina udaljene površi. Vrednost možete ručno postaviti samo ako gore odaberete posebnu rezoluciju.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: H&eight:
sr@latin: Vi&sina:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_Height) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_ScalingHeight)
en: This is the height of the remote desktop. You can only change this value manually if you select Custom as desktop resolution above.
sr@latin: Ovo je visina udaljene površi. Vrednost možete ručno postaviti samo ako gore odaberete posebnu rezoluciju.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shareMediaLabel)
en: Share Media:
sr@latin: Deljenje medijuma:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Here you can specify the resolution of the remote desktop. This resolution determines the size of the desktop that will be presented to you.
sr@latin: Ovde možete navesti rezoluciju udaljene površi. Ona određuje veličinu površi koja će vam biti predstavljena.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Current Screen Resolution
sr@latin: tekuća rezolucija ekrana

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Custom Resolution (...)
sr@latin: posebna rezolucija (...)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorDepthLabel)
en: Color &depth:
sr@latin: &Dubina boja:

en: Connect to a Windows Remote Desktop (RDP)
sr@latin: Poveži se na udaljenu windows površ (RDP)

en: New RDP Connection...
sr@latin: Nova RDP veza...

en: <html>Enter the address here. Port is optional.<br /><i>Example: rdpserver:3389 (host:port)</i></html>
sr@latin: <html>Unesite adresu ovde. Port nije obavezan.<br /><i>Na primer: <tt>rdpserver:3389</tt> (domaćin:port)</i></html>

[ctx: Where each displayed link comes from]
en: Zeroconf
sr@latin: ZeroConf

[ctx: Where each displayed link comes from]
en: None
sr@latin: niotkud

[ctx: Remove the selected url from the bookarks menu]
en: Remove the bookmark for %1.
sr@latin: Uklonite obeleživač za „%1“.

[ctx: Add the selected url to the bookmarks menu]
en: Bookmark %1.
sr@latin: Obeležite „%1“.

[ctx: Header of the connections list, title/url for remote connection]
en: Remote Desktop
sr@latin: udaljene površi

[ctx: Header of the connections list, the last time this connection was initiated]
en: Last Connected
sr@latin: poslednja veza

[ctx: Header of the connections list, the number of times this connection has been visited]
en: Visits
sr@latin: posetâ̂

[ctx: Header of the connections list, the time when this entry was created]
en: Created
sr@latin: dodato

[ctx: Header of the connections list, where this entry comes from]
en: Source
sr@latin: izvor

en: VNC authentication type is not supported.
sr@latin: Tip VNC autentifikacije nije podržan.

en: Server not found.
sr@latin: Server nije nađen.

en: VNC authentication failed.
sr@latin: VNC autentifikacija nije uspela.

en: VNC authentication failed because of too many authentication tries.
sr@latin: VNC autentifikacija nije uspela zbog previše ponovljenih pokušaja.

en: VNC server closed connection.
sr@latin: VNC server je zatvorio vezu.

en: Disconnected: %1.
sr@latin: Veza prekinuta: %1.

en: Reconnecting.
sr@latin: Ponovo se povezujem..

en: Reconnected.
sr@latin: Ponovo povezan.

en: Connected.
sr@latin: Povezan.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vncGroupBox)
en: Connection
sr@latin: Veza

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Use this to specify the performance of your connection. Note that you should select the speed of the weakest link - even if you have a high speed connection, it will not help you if the remote computer uses a slow modem. Choosing a level of quality that is too high on a slow link will cause slower response times. Choosing a lower quality will increase latencies in high speed connections and results in lower image quality, especially in 'Low Quality' mode.
sr@latin: Koristite ovo da biste naveli performanse veze. Trebalo bi da izaberete brzinu najslabije karike — čak i ako imate visokobrzinsku vezu, neće vam biti od pomoći ako udaljeni računar koristi spori modem. Odabir previsokog nivoa kvaliteta za sporu vezu izazvaće sporija vremena odziva. Odabir nižeg kvaliteta povećaće kašnjenje u visokobrzinskim vezama i rezultovaće sniženim kvalitetom slike, posebno u režimu niskog kvaliteta.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: High Quality (LAN, direct connection)
sr@latin: visok kvalitet (LAN, direktna veza)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Medium Quality (DSL, Cable, fast Internet)
sr@latin: srednji kvalitet (DSL, kabl, brzi internet)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Low Quality (Modem, ISDN, slow Internet)
sr@latin: nizak kvalitet (modem, ISDN, spori internet)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Scaling)
en: Scale to Size:
sr@latin: Uklopi na veličinu:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Minimal (640x480)
sr@latin: najmanja (640×480)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Small (800x600)
sr@latin: mala (800×600)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Normal (1024x768)
sr@latin: normalna (1024×768)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Large (1280x1024)
sr@latin: velika (1280×1024)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Very Large (1600x1200)
sr@latin: veoma velika (1600×1200)

en: Access to the system requires a password.
sr@latin: Pristup sistemu zahteva lozinku.

en: Authentication failed. Please try again.
sr@latin: Autentifikacija nije uspela. Pokušajte ponovo.

en: VNC failure
sr@latin: Krah VNC‑a

en: New VNC Connection...
sr@latin: Nova VNC veza...

en: Connect to a VNC Remote Desktop
sr@latin: Poveži se na VNC udaljenu površ

en: <html>Enter the address here.<br /><i>Example: vncserver:1 (host:port / screen)</i></html>
sr@latin: <html>Unesite adresu ovde.<br /><i>Primer: <tt>vncserver:1</tt> (domaćin:port/ekran)</i></html>
