krdc - en to sv translation catalogue (242 entries)

en: History
sv: Historik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberSessions)
en: Remember open sessions for next startup
sv: Kom ihåg öppna sessioner vid nästa start

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberHistory)
en: Remember connection history
sv: Kom ihåg anslutningshistorik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WalletSupport)
en: Remember passwords (KWallet)
sv: Kom ihåg lösenord (i plånboken)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SystemTrayIcon)
en: Enable system tray icon
sv: Aktivera ikon i systembrickan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStatusBar)
en: Show status bar
sv: Visa statusrad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KeepAspectRatio)
en: Keep aspect ratio when scaling
sv: Behåll proportion vid skalning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundLabel)
en: Background color of empty place:
sv: Bakgrundsfärg för tom plats:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, connectionGroupBox)
en: When Connecting
sv: Vid anslutning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPreferencesForNewConnections)
en: Show the preferences dialog for new connections
sv: Visa inställningsdialogrutan för nya anslutningar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeOnConnect)
en: This option will resize the window to fit the connection size.  If it is too big, it will maximize the window.
sv: Alternativet ändrar storlek på fönstret för att motsvara anslutningsstorleken. Om den är för stor, kommer fönstret att maximeras.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeOnConnect)
en: Resize to fit
sv: Ändra storlek till innehåll

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FullscreenOnConnect)
en: This option switches to fullscreen only if the connection resolution is the same as the current screen resolution
sv: Alternativet aktiverar bara fullskärm om anslutningens upplösning är samma som nuvarande skärmupplösning.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FullscreenOnConnect)
en: Switch to Fullscreen if appropriate
sv: Byt till fullskärmsläge om lämpligt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, defaultProtocolLabel)
en: Default protocol:
sv: Standardprotokoll:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tabGroupBox)
en: Tab Settings
sv: Flikinställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTabBar)
en: Always show tab bar
sv: Visa alltid flikrad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabCloseButton)
en: Show close button on tabs
sv: Visa stängningsknappar på flikar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabMiddleClick)
en: Middle-click on a tab closes it
sv: Mittenklick på en flik stänger den

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tabOrientationLabel)
en: Tab position:
sv: Flikposition:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Top
sv: Över

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Bottom
sv: Under

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Left
sv: Vänster

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Right
sv: Höger

en: Configure...
sv: Anpassa...

en: Remove
sv: Ta bort

en: The selected host cannot be handled.
sv: Den valda värddatorn kan inte hanteras.

en: Unusable URL
sv: Oanvändbar webbadress

[ctx: General Config]
en: General
sv: Allmänt

en: General Configuration
sv: Allmän inställning

en: Hosts
sv: Värddatorer

en: Host Configuration
sv: Inställning av värddator

en: Plugins
sv: Insticksprogram

en: Plugin Configuration
sv: Inställning av insticksprogram

en: Less than a minute ago
sv: Mindre än en minut sedan

en: A minute ago | %1 minutes ago
sv[0]: För en minut sedan
sv[1]: För %1 minuter sedan

en: An hour ago | %1 hours ago
sv[0]: För en timme sedan
sv[1]: För %1 timmar sedan

en: Yesterday | %1 days ago
sv[0]: Igår
sv[1]: För %1 dagar sedan

en: Over a month ago | %1 months ago
sv[0]: För mer än en månad sedan
sv[1]: För %1 månader sedan

en: A year ago | %1 years ago
sv[0]: För ett år sedan
sv[1]: För %1 år sedan

en: Note that settings might only apply when you connect next time to this host.
sv: Observera att inställningar kanske bara gäller när du ansluter till samma värddator nästa gång.

en: Show this dialog again for this host
sv: Visa den här dialogrutan igen för den här värddatorn

en: Remember password (KWallet)
sv: Kom ihåg lösenord (i plånboken)

note: i18n: ectx: label, entry (OpenSessions), group (General)
en: Sessions
sv: Sessioner

note: i18n: ectx: Menu (session)
en: &Session
sv: Sessi&on

note: i18n: ectx: ToolBar (krdc_remote_view_toolbar)
en: Remote View Toolbar
sv: Fjärrvyverktygsrad

en: KDE Remote Desktop Client
sv: KDE klient för fjärranslutning till skrivbord

en: (c) 2007-2016, Urs Wolfer
    (c) 2001-2003, Tim Jansen
    (c) 2002-2003, Arend van Beelen jr.
    (c) 2000-2002, Const Kaplinsky
    (c) 2000, Tridia Corporation
    (c) 1999, AT&T Laboratories Boston
    (c) 1999-2003, Matthew Chapman
    (c) 2009, Collabora Ltd
sv: © 2007-2016, Urs Wolfer
    © 2001-2003, Tim Jansen
    © 2002-2003, Arend van Beelen jr.
    © 2000-2002, Const Kaplinsky
    © 2000, Tridia-bolaget
    © 1999, AT&T Laboratories Boston
    © 1999-2003, Matthew Chapman
    © 2009, Collabora Ltd

en: Developer, Maintainer
sv: Utvecklare, underhåll

en: Developer
sv: Utvecklare

en: Former Developer
sv: Tidigare utvecklare

en: Initial RDP backend
sv: Ursprungligt RDP-gränssnitt

en: Google Summer of Code 2007 KRDC project mentor
sv: Google Summer of Code 2007 KRDC-projektmentor

en: LibVNCServer / LibVNCClient developers
sv: Utvecklare av LibVNCServer och LibVNCClient

en: VNC client library
sv: VNC-klientbibliotek

en: Telepathy Tubes Integration
sv: Integrering av Telepathy-rör

en: Start KRDC with the provided URL in fullscreen mode (works only with one URL)
sv: Starta KRDC med angiven webbadress i fullskärmsläge (fungerar bara med en webbadress)

en: URLs to connect after startup
sv: Webbadresser att ansluta till efter start

en: KDE Remote Desktop Client started
sv: KDE fjärranslutning till skrivbord startad

en: New Connection
sv: Ny anslutning

en: Copy Screenshot to Clipboard
sv: Kopiera skärmbild till klippbordet

en: Screenshot
sv: Skärmbild

en: Switch to Full Screen Mode
sv: Byt till fullskärmsläge

en: Full Screen
sv: Fullskärm

en: View Only
sv: Visa endast

en: Disconnect
sv: Koppla ner

en: Show Local Cursor
sv: Visa lokal markör

en: Local Cursor
sv: Lokal markör

en: Grab All Possible Keys
sv: Hämta alla tillgängliga tangenter

en: Grab Keys
sv: Använd tangenter

en: Scale Remote Screen to Fit Window Size
sv: Skala fjärrskärmen för att passa fönsterstorleken

en: Scale
sv: Skala

en: Scaling Factor
sv: Skalfaktor

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: The entered address does not have the required form.
     Syntax: [username@]host[:port]
sv: Adressen som angavs har inte korrekt format.
     Syntax:  [användarnamn@]värddator[:port]

en: Malformed URL
sv: Felaktig webbadress

en: The entered address cannot be handled.
sv: Den angivna adressen kan inte hanteras.

en: Connecting to %1
sv: Ansluter till %1

en: Authenticating at %1
sv: Kontrollerar behörighet på %1

en: Preparing connection to %1
sv: Förbereder anslutning till %1

en: Connected to %1
sv: Ansluten till %1

[ctx: window title when in full screen mode (for example displayed in tasklist)]
en: KDE Remote Desktop Client (Full Screen)
sv: KDE fjärranslutning till skrivbord (fullskärm)

en: Switch to Window Mode
sv: Byt till fönsterläge

en: Window Mode
sv: Fönsterläge

en: Connect
sv: Anslut

en: Rename
sv: Byt namn

en: Settings
sv: Inställningar

en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: Where each displayed link comes from]
en: Bookmarks
sv: Bokmärken

[ctx: Where each displayed link comes from]
en: History
sv: Historik

en: Rename %1
sv: Byt namn på %1

en: Rename %1 to
sv: Byt namn på %1 till

en: Are you sure you want to delete %1?
sv: Är du säker på att du vill ta bort %1?

en: Delete %1
sv: Ta bort %1

en: Add Bookmark
sv: Lägg till bokmärke

en: Close Tab
sv: Stäng flik

en: Minimize Full Screen Window
sv: Minimera fullskärmsfönster

en: Stick Toolbar
sv: Behåll verktygsrad

en: Are you sure you want to quit the KDE Remote Desktop Client?
sv: Är du säker på att du vill avsluta KDE fjärranslutning till skrivbord?

en: Confirm Quit
sv: Bekräfta avslutning

en: Connect to:
sv: Anslut till:

en: Type here to connect to an address and filter the list.
sv: Skriv här för att ansluta till en adress och filtrera listan.

en: Type an IP or DNS Name here. Clear the line to get a list of connection methods.
sv: Skriv in en IP-adress eller ett DNS-namn här. Rensa raden för att få en lista med anslutningsmetoder.

en: Goto Address
sv: Gå till adress

en: Remote Desktops
sv: Fjärrskrivbord

en: Browse to media share path
sv: Bläddra till sökväg för delning av media

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, connectionGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vncGroupBox)
en: Connection
sv: Anslutning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resolutionLabel)
en: Desktop &resolution:
sv: Skrivbords&upplösning:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Here you can specify the resolution of the remote desktop. This resolution determines the size of the desktop that will be presented to you.
sv: Här kan du ange upplösningen hos fjärrskrivbordet. Upplösningen avgör skrivbordets storlek som du ser.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Small (800x600)
sv: Liten (800x600)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Large (1280x1024)
sv: Stor (1280x1024)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Very Large (1600x1200)
sv: Mycket stor (1600x1200)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Current Screen Resolution
sv: Nuvarande skärmupplösning

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Custom Resolution (...)
sv: Egen upplösning (...)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution)
en: Current KRDC Size
sv: Nuvarande KRDC-storlek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: &Width:
sv: &Bredd:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_Width) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_ScalingWidth)
en: This is the width of the remote desktop. You can only change this value manually if you select Custom as desktop resolution above.
sv: Det här är bredden på fjärrskrivbordet. Du kan bara ändra värdet för hand om du väljer Egen som skrivbordsupplösning ovan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: H&eight:
sv: &Höjd:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_Height) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_ScalingHeight)
en: This is the height of the remote desktop. You can only change this value manually if you select Custom as desktop resolution above.
sv: Det här är höjden på fjärrskrivbordet. Du kan bara ändra värdet för hand om du väljer Egen som skrivbordsupplösning ovan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorDepthLabel)
en: Color &depth:
sv: Färg&djup:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: Low Color (8 Bit)
sv: Färgfattig (8-bitar)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: High Color (16 Bit)
sv: Färgrik (16-bitar)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: True Color (24 Bit)
sv: Naturtrogna färger (24-bitar)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: True Color with Alpha (32 Bit)
sv: Naturtrogna färger med alfa (32-bitar)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, layoutLabel)
en: &Keyboard layout:
sv: &Tangentbordslayout:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Use this to specify your keyboard layout. This layout setting is used to send the correct keyboard codes to the server.
sv: Använd det här för att ange din tangentbordslayout. Layoutinställningen används för att skicka riktiga tangentbordskoder till servern.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Arabic (ar)
sv: Arabisk (ar)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Czech (cs)
sv: Tjeckisk (cs)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Danish (da)
sv: Dansk (da)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: German (de)
sv: Tysk (de)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swiss German (de-ch)
sv: Schweizisk-tysk (de-ch)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: American Dvorak (en-dv)
sv: Amerikansk Dvorak (en-dv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: British English (en-gb)
sv: Engelsk, Storbritannien (en-gb)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: US English (en-us)
sv: Amerikansk engelska (en-us)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Spanish (es)
sv: Spansk (es)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Estonian (et)
sv: Estländsk (et)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Finnish (fi)
sv: Finsk (fi)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Faroese (fo)
sv: Färöisk (fo)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: French (fr)
sv: Fransk (fr)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Belgian (fr-be)
sv: Belgisk (fr-be)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: French Canadian (fr-ca)
sv: Fransk-kanadensisk (fr-ca)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swiss French (fr-ch)
sv: Schweizisk-fransk (fr-ch)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Hebrew (he)
sv: Hebreisk (he)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Croatian (hr)
sv: Kroatisk (hr)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Hungarian (hu)
sv: Ungersk (hu)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Icelandic (is)
sv: Isländsk (is)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Italian (it)
sv: Italiensk (it)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Japanese (ja)
sv: Japansk (ja)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Korean (ko)
sv: Koreansk (ko)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Lithuanian (lt)
sv: Litauisk (lt)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Latvian (lv)
sv: Lettisk (lv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Macedonian (mk)
sv: Makedonisk (mk)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Dutch (nl)
sv: Holländsk (nl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Belgian Dutch (nl-be)
sv: Belgisk-holländsk (nl-be)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Norwegian (no)
sv: Norsk (no)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Polish (pl)
sv: Polsk (pl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Portuguese (pt)
sv: Portugisisk (pt)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Brazilian (pt-br)
sv: Brasiliansk (pt-br)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Russian (ru)
sv: Rysk (ru)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Slovenian (sl)
sv: Slovensk (sl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swedish (sv)
sv: Svensk (sv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Thai (th)
sv: Thailändsk (th)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Turkish (tr)
sv: Turkisk (tr)

[ctx: label for soundsettings in preferences dialog]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, soundLabel)
en: Sound:
sv: Ljud:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Sound)
en: On This Computer
sv: På den här datorn

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Sound)
en: On Remote Computer
sv: På annan dator

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Sound)
en: Disable Sound
sv: Inaktivera ljud

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_SoundSystem)
en: None
sv: Inget

[ctx: label for performance settings in preferences dialog]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, performanceLabel)
en: Performance:
sv: Prestanda:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Performance)
en: Broadband
sv: Bredband

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Performance)
en: LAN
sv: Lokalt nätverk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remoteFXLabel)
en: RemoteFX:
sv: Fjärreffekt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RemoteFX)
en: Enhanced visual experience
sv: Förbättrad visuell upplevelse

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_RemoteFX)
en: RemoteFX covers a set of technologies that enhance visual experience of the Remote Desktop Protocol.
sv: Fjärreffekt omfattar en uppsättning teknologier som förbättrar den visuella upplevelsen av Remote Desktop Protocol.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shareMediaLabel)
en: Share Media:
sv: Dela media:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_ShareMedia)
en: Share a local media directory with the remote host.
sv: Dela en lokal mediakatalog med fjärrvärddatorn.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, expertGroupBox)
en: Expert Options
sv: Expertalternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, consoleLabel)
en: Console login:
sv: Konsolinloggning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Console)
en: Attach to Windows Server console
sv: Byt till Windows serverkonsol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, extraOptionsLabel)
en: Extra options:
sv: Extra väljare:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_ExtraOptions)
en: Here you can enter additional xfreerdp (FreeRDP) options.
sv: Här kan du ange ytterligare väljare till xfreerdp (FreeRDP).

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, loginGroupBox)
en: Login
sv: Inloggning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, defaultUserLabel)
en: Default user name:
sv: Förvalt användarnamn:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, kcfg_DefaultRdpUserName)
en: No default user name
sv: Inget förvalt användarnamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RecognizeLdapLogins)
en: Automatically recognize "LDAP"-Logins and share passwords
sv: Känn automatiskt igen "LDAP"-inloggningar och dela lösenorden

en: Media Folder does not Exist
sv: Mediakatalogen finns inte

en: The folder %1 does not exist.
    Please set an existing folder to share or empty the "Share Media" option if you do not want to share any folder.
sv: Katalogen %1 finns inte.
    Ange en befintlig katalog att dela eller lämna alternativet "Dela media" tomt om du inte vill dela någon katalog.

en: Enter Username
sv: Ange användarnamn

en: Please enter the username you would like to use for login.
sv: Ange användarnamnet du skulle vilja använda för att logga in.

en: Access to the system requires a password.
sv: Åtkomst till systemet kräver ett lösenord.

en: Could not start "%1"; make sure %1 is properly installed.
sv: Kunde inte starta "%1". Försäkra dig om att %1 är riktigt installerat.

en: RDP Failure
sv: RDP misslyckades

en: The version of "xfreerdp" you are using is too old.
    xfreerdp 1.0.2 or greater is required.
sv: Versionen av "xfreerdp" som du använder är för gammal.
    xfreerdp 1.0.2 eller senare krävs.

en: Connection failed. You might have passed a wrong address or username.
sv: Anslutning misslyckades. Du kan ha angivit felaktig address eller användarnamn.

en: Name or service not known.
sv: Namn eller tjänst inte känd.

en: Connection Failure
sv: Misslyckad anslutning

en: Connection attempt to host failed.
sv: Anslutningsförsök till värddator misslyckades.

en: Authentication failure, check credentials.
sv: Behörighetskontroll misslyckades, kontrollera behörighetsinformation.

en: Connection attempt to host failed. Security negotiation or connection failure.
sv: Anslutningsförsök till värddator misslyckades. Säkerhetsförhandling eller anslutning misslyckades.

en: Connect to a Windows Remote Desktop (RDP)
sv: Anslut till ett Windows-fjärrskrivbord (RDP)

en: New RDP Connection...
sv: Ny RDP-anslutning...

en: <html>Enter the address here. Port is optional.<br /><i>Example: rdpserver:3389 (host:port)</i></html>
sv: <html>Skriv in adressen här. Porten är valfri.<br /><i>Exempel: rdpserver:3389 (värddator:port)</i></html>

en: The application "xfreerdp" cannot be found on your system; make sure it is properly installed if you need RDP support.
sv: Kunde inte hitta programmet "xfreerdp" på systemet. Försäkra dig om att det är riktigt installerat, om du behöver stöd för RDP.

[ctx: Where each displayed link comes from]
en: None
sv: Ingen

[ctx: Remove the selected url from the bookarks menu]
en: Remove the bookmark for %1.
sv: Ta bort bokmärke för %1.

[ctx: Add the selected url to the bookmarks menu]
en: Bookmark %1.
sv: Lägg till bokmärke för %1.

[ctx: Header of the connections list, title/url for remote connection]
en: Remote Desktop
sv: Fjärrskrivbord

[ctx: Header of the connections list, the last time this connection was initiated]
en: Last Connected
sv: Senaste anslutning

[ctx: Header of the connections list, the number of times this connection has been visited]
en: Visits
sv: Besök

[ctx: Header of the connections list, the time when this entry was created]
en: Created
sv: Skapad

[ctx: Header of the connections list, where this entry comes from]
en: Source
sv: Källa

en: VNC authentication type is not supported.
sv: VNC-behörighetstyp stöds inte

en: Server not found.
sv: Servern hittades inte.

en: VNC authentication failed.
sv: VNC-behörighetskontroll misslyckades.

en: VNC authentication failed because of too many authentication tries.
sv: VNC-behörighetskontroll misslyckades på grund av för många försök.

en: VNC server closed connection.
sv: VNC-servern stängde anslutningen.

en: Disconnected: %1.
sv: Nerkopplad: %1.

en: Reconnecting.
sv: Ansluter igen.

en: Reconnected.
sv: Återansluten.

en: Connected.
sv: Ansluten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, connectionLabel)
en: Connection &type:
sv: Anslutnings&typ:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Use this to specify the performance of your connection. Note that you should select the speed of the weakest link - even if you have a high speed connection, it will not help you if the remote computer uses a slow modem. Choosing a level of quality that is too high on a slow link will cause slower response times. Choosing a lower quality will increase latencies in high speed connections and results in lower image quality, especially in 'Low Quality' mode.
sv: Använd det här för att ange hastighet för din anslutning. Observera att du bör ange hastigheten för den svagaste länken, även om du har en snabb anslutning, hjälper det dig inte om den andra datorn använder ett långsamt modem. Att välja en för hög kvalitet på en långsam länk ger sämre svarstider. Att välja en lägre kvalitet ökar latenstiderna för snabba anslutningar, och ger sämre bildkvalitet, särskilt i lågkvalitetsläge.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: High Quality (LAN, direct connection)
sv: Hög kvalitet (LAN, direktanslutning)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Medium Quality (DSL, Cable, fast Internet)
sv: Mellankvalitet (DSL, kabel, snabb Internetanslutning)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Low Quality (Modem, ISDN, slow Internet)
sv: Låg kvalitet (Modem, ISDN, långsam Internetanslutning)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Scaling)
en: Scale to Size:
sv: Skala till storlek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_ssh_tunnel)
en: Connect via SSH tunnel
sv: Anslut via SSH-tunnel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ssh_groupBox)
en: SSH tunnel options
sv: SSH-tunnelalternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_loopback)
en: Tunnel via loopback address
sv: Tunnel via återkopplingsadress

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: User name:
sv: Användarnamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dont_copy_passwords)
en: Don't copy passwords from supported password managers to remote hosts
sv: Kopiera inte lösenord från lösenordshanterare som stöds till andra värddatorer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dont_copy_passwords)
en: Supported password managers (like KeePassXC) mark copied passwords with an additional MIME type "x-kde-passwordManagerHint" which is used for filtering.
sv: Lösenordshanterare som stöds (som KeePassXC) markerar kopierade lösenord med en ytterligare Mime-typ "x-kde-passwordManagerHint", som används för filtrering.

en: Error connecting to %1: %2
sv: Fel vid anslutning till %1: %2

en: Error authenticating with password: %1
sv: Fel vid kontroll av behörighet med lösenord: %1

en: Error creating tunnel socket
sv: Fel när tunneluttag skulle skapas

en: Authentication failed. Please try again.
sv: Behörighetskontroll misslyckades. Försök igen.

en: Please enter the SSH password.
sv: Ange SSH-lösenordet.

en: VNC failure
sv: VNC misslyckades

en: SSH Tunnel failure
sv: SSH-tunnel misslyckades

en: New VNC Connection...
sv: Ny VNC-anslutning...

en: Connect to a VNC Remote Desktop
sv: Anslut till ett VNC-fjärrskrivbord

en: <html>Enter the address here.<br /><i>Example: vncserver:1 (host:port / screen)</i></html>
sv: <html>Skriv in adressen här.<br /><i>Exempel: vncserver:1 (värddator:port / skärm)</i></html>
