krdp - en to fi translation catalogue (57 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (ListenPort), group (General)
en: The port the server listens on
fi: Palvelimen kuuntelema portti

note: i18n: ectx: label, entry (AutogenerateCertificates), group (General)
en: Are certificates autogenerated during server start
fi: Luodaanko varmenteet automaattisesti palvelinta käynnistettäessä

note: i18n: ectx: label, entry (Certificate), group (General)
en: The certificate to use for TLS connections
fi: TLS-yhteyksissä käytettävä varmenne

note: i18n: ectx: label, entry (CertificateKey), group (General)
en: The key that matches the TLS certificate
fi: TLS-varmennetta vastaava avain

note: i18n: ectx: label, entry (Quality), group (General)
en: The quality of the video stream
fi: Videovirran laatu

note: i18n: ectx: label, entry (Users), group (General)
en: Users allowed to login, passwords are stored in KWallet
fi: Käyttäjät, jotka saavat kirjautua; salasanat talletetaan lompakkoon

note: i18n: ectx: label, entry (SystemUserEnabled), group (General)
en: Whether the current user can log in via PAM
fi: Voiko nykyinen käyttäjä kirjautua PAMilla

note: i18n: ectx: label, entry (Autostart), group (General)
en: Autostart the server on login
fi: Käynnistä palvelin automaattisesti kirjauduttaessa

[ctx: @info:status]
en: Generating certificates automatically has failed!
fi: Varmenteiden automaattinen luominen epäonnistui!

[ctx: @title:window]
en: Select Certificate Key file
fi: Valitse varmenneavaintiedosto

[ctx: @title:window]
en: Select Certificate file
fi: Valitse varmennetiedosto

[ctx: @info:status]
en: Remote desktop cannot be enabled because your system does not support H264 video encoding. Please contact your distribution regarding how to enable it.
fi: Etätyöpöytää ei voi ottaa käyttöön, koska järjestelmä ei tue H264-videotallennusta. Kysy jakelun ylläpidolta, miten sen saa käyttöön.

[ctx: @title:window]
en: Discard user?
fi: Hylätäänkö käyttäjä?

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to discard following user: %1?
fi: Haluatko varmasti hylätä seuraavan käyttäjän: %1?

[ctx: @title:window]
en: Add new user
fi: Lisää uusi käyttäjä

[ctx: @title:window]
en: Modify user
fi: Muuta käyttäjää

[ctx: @label:button]
en: Save
fi: Tallenna

[ctx: @label:textbox]
en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

[ctx: @info]
en: Username already exists!
fi: Käyttäjätunnus on jo olemassa!

[ctx: @label:textbox]
en: Password:
fi: Salasana:

[ctx: @title:window]
en: Keychain error
fi: Avainrengasvirhe

[ctx: @info]
en: Received following error with password keychain: %1
fi: Salasana-avainketjulta vastaanotettiin seuraava virhe: %1

[ctx: @option:check Enable RDP server]
en: Enable RDP server
fi: Käytä RDP-palvelinta

[ctx: @info:status]
en: Systemd not found. krdpserver will require manual activation.
fi: Systemd:tä ei löytynyt. Käyttäjän pitää aktivoida krdpserver.

[ctx: @info:status]
en: Error message from the RDP server:<nl/>%1
fi: Virheviesti RDP-palvelimelta:<nl/>%1

en: Set up remote login to connect using apps supporting the “RDP” remote desktop protocol.
fi: Aseta etäkirjautuminen RDP-etätyöpöytäyhteyskäytäntöä tukeville sovelluksille.

[ctx: @info:usagetip]
en: Use any of the following addresses to connect to this device:
fi: Käytä laitteeseen yhdistämiseksi mitä tahansa seuraavista osoitteista:

[ctx: @action:button]
en: Copy Address to Clipboard
fi: Kopioi osoite leikepöydälle

[ctx: title:group Group of RDP server settings]
en: Server Settings
fi: Palvelinasetukset

[ctx: @option:check]
en: Autostart on login
fi: Käynnistä automaattisesti kirjauduttaessa

[ctx: @label:textbox]
en: Listening Port:
fi: Kuunteleva portti:

[ctx: @label:textbox]
en: Video quality:
fi: Videon laatu:

[ctx: @label:slider]
en: Responsiveness
fi: Herkkyys

[ctx: @label:slider]
en: Quality
fi: Laatu

[ctx: title:group Group of RDP server settings]
en: Security Certificates
fi: Tietoturvavarmenteet

[ctx: @label:check generate security certificates automatically]
en: Generate automatically
fi: Luo automaattisesti

[ctx: @label:textbox]
en: Certificate path:
fi: Varmenteiden sijainti:

[ctx: @action:button]
en: Choose Certificate File…
fi: Valitse varmennetiedosto…

[ctx: @label:textbox]
en: Certificate key path:
fi: Varmenneavaimen sijainti:

[ctx: @action:button]
en: Choose Certificate Key File…
fi: Valitse varmenneavaintiedosto…

[ctx: @title:group]
en: Remote Desktop Access
fi: Etätyöpöytäkäyttö

[ctx: @option:check]
en: Enable RDP Server
fi: Käytä RDP-palvelinta

en: Hostname:
fi: Konenimi:

en: Use any of the following addresses to connect to this device:
fi: Käytä laitteeseen yhdistämiseksi mitä tahansa seuraavista osoitteista:

[ctx: @title:group]
en: Server Settings
fi: Palvelinasetukset

[ctx: @info:status]
en: Restart the server to apply changed settings. This may disconnect active connections.
fi: Ota muutokset käyttöön käynnistämällä palvelin uudestaan. Tämä katkaisee aktiiviset yhteydet.

en: Restart Server
fi: Käynnistä palvelin uudelleen

[ctx: @title]
en: Usernames
fi: Käyttäjätunnukset

[ctx: @action:button]
en: Add New…
fi: Lisää uusi…

[ctx: @action:button]
en: Add New User Account…
fi: Lisää uusi käyttäjätili…

[ctx: @info:placeholder]
en: Add at least one user account to enable remote login
fi: Etäkirjautumisen käyttöön ottamiseksi lisää vähintään yksi käyttäjätili

[ctx: @info:placeholder]
en: Click <interface>Add New…</interface> to add one
fi: Lisää tili napsauttamalla <interface>Lisää uusi…</interface>

[ctx: @title:group]
en: System Users
fi: Järjestelmäkäyttäjät

[ctx: @title:group]
en: Other Users
fi: Muut käyttäjät

[ctx: @info:usagetip used as a subtitle for a title+subtitle list item]
en: Login with your system password
fi: Kirjaudu järjestelmän salasanalla

[ctx: @action:button]
en: Modify user…
fi: Muuta käyttäjää…

[ctx: @action:button]
en: Remove user…
fi: Poista käyttäjä…
