krdp - en to he translation catalogue (46 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (ListenPort), group (General)
en: The port the server listens on
he: הפתחה בה השרת מאזין

note: i18n: ectx: label, entry (AutogenerateCertificates), group (General)
en: Are certificates autogenerated during server start
he: האם אישורים נוצרים מחדש עם הפעלת השרת

note: i18n: ectx: label, entry (Certificate), group (General)
en: The certificate to use for TLS connections
he: האישור לשימוש לחיבורי TLS

note: i18n: ectx: label, entry (CertificateKey), group (General)
en: The key that matches the TLS certificate
he: המפתח שמתאים לאישור ה־TLS

note: i18n: ectx: label, entry (Quality), group (General)
en: The quality of the video stream
he: איכות שידור הווידאו

note: i18n: ectx: label, entry (Users), group (General)
en: Users allowed to login, passwords are stored in KWallet
he: למשתמשים מותר להיכנס, סיסמאות מאוחסנות ב־KWallet

note: i18n: ectx: label, entry (Autostart), group (General)
en: Autostart the server on login
he: להתחיל את השרת אוטומטית עם הכניסה

[ctx: @title:window]
en: Discard user?
he: להתעלם ממשתמש?

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to discard following user: %1?
he: להתעלם מהמשתמש הבא: %1?

[ctx: @title:window]
en: Add new user
he: הוספת משתמש חדש

[ctx: @title:window]
en: Modify user
he: שינוי משתמש

[ctx: @label:button]
en: Save
he: שמירה

[ctx: @label:textbox]
en: Username:
he: שם משתמש:

[ctx: @info]
en: Username already exists!
he: שם המשתמש כבר קיים!

[ctx: @label:textbox]
en: Password:
he: סיסמה:

[ctx: @title:window]
en: Keychain error
he: שגיאת צרור מפתחות

[ctx: @info]
en: Received following error with password keychain: %1
he: התקבלה השגיאה הבאה עם צרור המפתחות של הסיסמה: %1

[ctx: @option:check Enable RDP server]
en: Enable RDP server
he: הפעלת שרת RDP

[ctx: @info:status]
en: Restart the server to apply changed settings. This may disconnect active connections.
he: יש להפעיל את השרת מחדש כדי להחיל את ההגדרות שהשתנו. עלול גם לנתק חיבורים פעילים.

en: Restart Server
he: הפעלת השרת מחדש

[ctx: @info:status]
en: Remote desktop cannot be enabled because your system does not support H264 video encoding. Please contact your distribution regarding how to enable it.
he: אי אפשר להפעיל שולחן עבודה מרוחק כיוון שהמערכת שלך לא תומכת בקידוד וידאו מסוג H264. נא ליצור קשר עם מפתחי ההפצה שלך בנוגע להפעלתו.

[ctx: @info:status]
en: Generating certificates automatically has failed!
he: יצירת אישורים נכשלה אוטומטית!

en: Set up remote login to connect using apps supporting the “RDP” remote desktop protocol.
he: הקמת כניסה מרחוק כדי להתחבר באמצעות יישומים שתומכים בפרוטקול שולחן העבודה המרוחק „RDP”.

[ctx: @info:usagetip]
en: Use any of the following addresses to connect to this device:
he: אפשר להשתמש בכל אחת מהכתובות הבאות כדי להתחבר למכשיר הזה:

[ctx: @action:button]
en: Copy Address to Clipboard
he: העתקת הכתובת ללוח הגזירים

[ctx: @title]
en: Usernames
he: שמות משתמשים

[ctx: @action:button]
en: Add New…
he: הוספת חדש…

[ctx: @action:button]
en: Add New User Account…
he: הוספת חשבון משתמש חדש…

[ctx: @info:placeholder]
en: Add at least one user account to enable remote login
he: להוסיף לפחות חשבון משתמש אחד כדי להפעיל כניסה מרחוק

[ctx: @info:placeholder]
en: Click <interface>Add New…</interface> to add one
he: לחיצה על <interface>הוספת חדש…</interface> תאפשר להוסיף אחד

[ctx: @action:button]
en: Modify user…
he: שינוי משתמש…

[ctx: @action:button]
en: Remove user…
he: הסרת משתמש…

[ctx: title:group Group of RDP server settings]
en: Server Settings
he: הגדרות שרת

[ctx: @option:check]
en: Autostart on login
he: הפעלה אוטומטית עם הכניסה

[ctx: @label:textbox]
en: Listening Port:
he: פתחה להאזנה:

[ctx: @label:textbox]
en: Video quality:
he: איכות וידאו:

[ctx: @label:slider]
en: Responsiveness
he: תגובתיות

[ctx: @label:slider]
en: Quality
he: איכות

[ctx: title:group Group of RDP server settings]
en: Security Certificates
he: אישורי אבטחה

[ctx: @label:check generate security certificates automatically]
en: Generate automatically
he: יצירה אוטומטית

[ctx: @label:textbox]
en: Certificate path:
he: נתיב אישורים:

[ctx: @action:button]
en: Choose Certificate File…
he: בחירת קובץ אישור…

[ctx: @label:textbox]
en: Certificate key path:
he: נתיב מפתח אישור:

[ctx: @action:button]
en: Choose Certificate Key File…
he: נא לבחור קובץ מפתח אישור…

[ctx: @title:window]
en: Select Certificate Key file
he: בחירת קובץ מפתח אישור

[ctx: @title:window]
en: Select Certificate file
he: בחירת קובץ אישור
