krdp - en to sv translation catalogue (46 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (ListenPort), group (General)
en: The port the server listens on
sv: Porten som servern lyssnar på

note: i18n: ectx: label, entry (AutogenerateCertificates), group (General)
en: Are certificates autogenerated during server start
sv: Genereras certifikat automatiskt vid serverstart

note: i18n: ectx: label, entry (Certificate), group (General)
en: The certificate to use for TLS connections
sv: Certifikat att använda för TLS-anslutningar

note: i18n: ectx: label, entry (CertificateKey), group (General)
en: The key that matches the TLS certificate
sv: Nyckeln som motsvarar TLS-certifikatet

note: i18n: ectx: label, entry (Quality), group (General)
en: The quality of the video stream
sv: Videoströmmens kvalitet

note: i18n: ectx: label, entry (Users), group (General)
en: Users allowed to login, passwords are stored in KWallet
sv: Användare som har tillåtelse att logga in, lösenord lagras i plånboken

note: i18n: ectx: label, entry (Autostart), group (General)
en: Autostart the server on login
sv: Starta servern automatiskt vid inloggning

[ctx: @title:window]
en: Discard user?
sv: Ta bort användare?

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to discard following user: %1?
sv: Är du säker på att du vill ta bort följande användare: %1?

[ctx: @title:window]
en: Add new user
sv: Lägg till ny användare

[ctx: @title:window]
en: Modify user
sv: Ändra användare

[ctx: @label:button]
en: Save
sv: Spara

[ctx: @label:textbox]
en: Username:
sv: Användarnamn:

[ctx: @info]
en: Username already exists!
sv: Användarnamnet finns redan.

[ctx: @label:textbox]
en: Password:
sv: Lösenord:

[ctx: @title:window]
en: Keychain error
sv: Nyckelkedjefel

[ctx: @info]
en: Received following error with password keychain: %1
sv: Tog emot följande fel med lösenordets nyckelkedja: %1

[ctx: @option:check Enable RDP server]
en: Enable RDP server
sv: Aktivera RDP-server

[ctx: @info:status]
en: Restart the server to apply changed settings. This may disconnect active connections.
sv: Starta om servern för att verkställa ändrade inställningar. Det kan koppla ner aktiva anslutningar.

en: Restart Server
sv: Starta om server

[ctx: @info:status]
en: Remote desktop cannot be enabled because your system does not support H264 video encoding. Please contact your distribution regarding how to enable it.
sv: Fjärrskrivbord kan inte aktiveras eftersom systemet inte stöder H264-videokodning. Kontakta distributionen angående hur den kan aktiveras.

[ctx: @info:status]
en: Generating certificates automatically has failed!
sv: Misslyckades generera certifikat automatiskt.

en: Set up remote login to connect using apps supporting the “RDP” remote desktop protocol.
sv: Ställ in fjärrinloggning för att ansluta med program som stöder fjärrskrivbordsprotokollet "RDP".

[ctx: @info:usagetip]
en: Use any of the following addresses to connect to this device:
sv: Använd någon av följande adresser för att ansluta till enheten:

[ctx: @action:button]
en: Copy Address to Clipboard
sv: Kopiera adress till klippbordet

[ctx: @title]
en: Usernames
sv: Användarnamn

[ctx: @action:button]
en: Add New…
sv: Lägg till nytt…

[ctx: @action:button]
en: Add New User Account…
sv: Lägg till nytt användarkonto…

[ctx: @info:placeholder]
en: Add at least one user account to enable remote login
sv: Lägg till åtminstone ett användarkonto för att aktivera fjärrinloggning

[ctx: @info:placeholder]
en: Click <interface>Add New…</interface> to add one
sv: Klicka på <interface>Lägg till nytt…</interface> för att lägga till ett

[ctx: @action:button]
en: Modify user…
sv: Ändra användare…

[ctx: @action:button]
en: Remove user…
sv: Ta bort användare…

[ctx: title:group Group of RDP server settings]
en: Server Settings
sv: Serverinställningar

[ctx: @option:check]
en: Autostart on login
sv: Starta automatiskt vid inloggning

[ctx: @label:textbox]
en: Listening Port:
sv: Port att lyssna på:

[ctx: @label:textbox]
en: Video quality:
sv: Videokvalitet:

[ctx: @label:slider]
en: Responsiveness
sv: Svarstid

[ctx: @label:slider]
en: Quality
sv: Kvalitet

[ctx: title:group Group of RDP server settings]
en: Security Certificates
sv: Säkerhetscertifikat

[ctx: @label:check generate security certificates automatically]
en: Generate automatically
sv: Automatiskt genererade

[ctx: @label:textbox]
en: Certificate path:
sv: Certifikatsökväg:

[ctx: @action:button]
en: Choose Certificate File…
sv: Välj certifikatfil…

[ctx: @label:textbox]
en: Certificate key path:
sv: Certifikatnyckelsökväg:

[ctx: @action:button]
en: Choose Certificate Key File…
sv: Välj certifikatnyckelfil…

[ctx: @title:window]
en: Select Certificate Key file
sv: Markera certifikatnyckelfil

[ctx: @title:window]
en: Select Certificate file
sv: Markera certifikatlfil
