krecipes - en to da translation catalogue (719 entries)

en: Are you sure you want to delete this category and all its subcategories?
da: Vil du virkelig slette denne kategori og alle underkategorier?

en: Recipes
da: Opskrifter

en: Category name cannot be longer than 1 character. | Category name cannot be longer than %1 characters.
da[0]: Kategorinavnet må ikke være længere end 1 tegn.
da[1]: Kategorinavnet må ikke være længere end %1 tegn.

en: This category already exists. Continuing will merge these two categories into one. Are you sure?
da: Denne kategori findes allerede. Hvis du fortsætter vil disse to kategorier blive flettet sammen til én. Vil du fortsætte?

en: New Header
da: Ny overskrift

en: Header cannot be longer than 1 character. | Header cannot be longer than %1 characters.
da[0]: Overskriften må ikke være længere end 1 tegn.
da[1]: Overskriften må ikke være længere end %1 tegn.

en: This header already exists.  Continuing will merge these two headers into one.  Are you sure?
da: Denne overskrift findes allerede. Hvis du fortsætter vil disse to overskrifter blive flettet sammen til én. Vil du fortsætte?

en: New Ingredient
da: Ny ingrediens

en: You are about to permanently delete recipes from your database.
da: Du er ved at slette opskrifter permanent fra databasen.

en: Ingredient name cannot be longer than 1 character. | Ingredient name cannot be longer than %1 characters.
da[0]: Ingrediensnavnet må ikke være længere end 1 tegn.
da[1]: Ingrediensnavnet må ikke være længere end %1 tegn.

en: This ingredient already exists. Continuing will merge these two ingredients into one. Are you sure?
da: Denne ingrediens findes allerede. Hvis du fortsætter vil disse to ingredienser blive flettet sammen til én. Vil du fortsætte?

en: New Author
da: Ny ophavsmand

en: Are you sure you want to delete this author?
da: Vil du virkelig slette denne ophavsmand?

en: Author name cannot be longer than 1 character. | Author name cannot be longer than %1 characters.
da[0]: Navn på ophavsmand må ikke være længere end 1 tegn.
da[1]: Navn på ophavsmand må ikke være længere end %1 tegn.

en: This author already exists. Continuing will merge these two authors into one. Are you sure?
da: Denne ophavsmand findes allerede. Hvis du fortsætter vil disse to ophavsmænd blive flettet sammen til én. Vil du fortsætte?

en: New Preparation Method
da: Ny tilberedningsmetode

en: Preparation method cannot be longer than 1 character. | Preparation method cannot be longer than %1 characters.
da[0]: Tilberedningsmetoden må ikke være længere end 1 tegn.
da[1]: Tilberedningsmetoden må ikke være længere end %1 tegn.

en: Are you sure you want to delete this property?
da: Vil du virkelig slette denne egenskab?

en: Property name cannot be longer than 1 character. | Property name cannot be longer than %1 characters.
da[0]: Egenskabsnavnet må ikke være længere end 1 tegn.
da[1]: Egenskabsnavnet må ikke være længere end %1 tegn.

en: This property already exists.  Continuing will merge these two properties into one.  Are you sure?
da: Denne egenskab findes allerede. Hvis du fortsætter vil disse to kategorier blive flettet sammen til én. Vil du fortsætte?

en: Please select only one recipe.
da: Markér kun én opskrift.

en: Edit Recipe
da: Redigér opskrift

en: No recipes selected.
da: Ingen opskrifter markeret.

en: Export Recipe
da: Eksportér opskrift

en: No recipes are currently selected.
    Would you like to export all recipes in the current view?
da: Ingen opskrifter er aktuelt markeret.
    Vil du eksportere alle opskrifter i den aktuelle visning?

en: Export Recipes
da: Eksportér opskrifter

en: Export
da: Eksportér

en: No recipes are currently selected.
    Would you like to print all recipes in the current view?
da: Ingen opskrifter er aktuelt markeret.
    Vil du udskrive alle opskrifter i den aktuelle visning?

en: Print
da: Udskriv

en: Compressed Krecipes format
da: Komprimeret Krecipes-format

en: Web page
da: Webside

en: Plain Text
da: Klartekst

en: Web Book
da: Webbog

en: File "%1" exists.  Are you sure you want to overwrite it?
da: Filen "%1" findes. Vil du virkelig overskrive den?

[ctx: @title:window]
en: Saving recipe
da: Gemmer opskrift

[ctx: @info:progress]
en: Saving recipes...
da: Gemmer opskrifter...

en: Rename Unit
da: Omdøb enhed

en: Properties
da: Egenskaber

en: Ingredient Weights
da: Ingrediensvægte

en: Unit name cannot be longer than 1 character. | Unit name cannot be longer than %1 characters.
da[0]: Enhedsnavnet må ikke være længere end 1 tegn.
da[1]: Enhedsnavnet må ikke være længere end %1 tegn.

en: This unit already exists.  Continuing will merge these two units into one.  Are you sure?
da: Denne enhed findes allerede. Hvis du fortsætter vil disse to blive flettet sammen til én. Vil du fortsætte?

[ctx: Overall rating]
en: Overall
da: Sammenlagt

en: Taste
da: Smag

en: Appearance
da: Udseende

en: Originality
da: Originalitet

en: Ease of Preparation
da: Tilberedningens lethed

[ctx: Overall Rating]
en: Overall
da: Sammenlagt

en: The Qt database plugin (%1) is not installed.  This plugin is required for using this database backend.
da: Qt-database-pluginet (%1) er ikke installeret. Dette plugin er påkrævet for at kunne bruge denne database-motor.

en: Krecipes could not open the "%1" database.
da: Krecipes kunne ikke åbne databasen "%1".

en: Krecipes could not open the database using the driver '%2' (with username: "%1"). You may not have the necessary permissions, or the server may be down.
da: Krecipes kunne ikke åbne databasen ved brug af '%2' (med brugernavnet: "%1"). Du har muligvis ikke de nødvendige rettigheder, eller serveren er måske nede.

en: Database message: %1
da: Databasebesked: %1

en: This database was created with a newer version of Krecipes and cannot be opened.
da: Denne database blev oprettet med en nyere udgave af KRecipes og kan ikke åbnes.

en: Failed to fix database structure.
da: Kun ikke reparere databasestruktur.

en: In ingredient '%1': weight [%2/%3%4]
da: I ingrediensen "%1": Vægt [%2/%3%4]

en: In ingredient '%1': property "%2" [%3/%4]
da: I ingrediensen "%1": Egenskab "%2" [%3/%4]

[ctx: @info]
en: <p>The database was created with a previous version of Krecipes. Would you like Krecipes to update this database to work with this version of Krecipes?  Depending on the number of recipes and amount of data, this could take some time.</p><warning><p>After updating, this database will no longer be compatible with previous versions of Krecipes.</p><p>Cancelling this operation may result in corrupting the database.</p></warning>
da: <p>Databasen blev oprettet med en tidligere version af Krecipes. Vil du at Krecipes skal opdatere databasen til at virke med denne version af Krecipes? Afhængig af antallet af opskrifter og mængden af data, kan dette tage en vis tid.</p><warning><p>Advarsel: Efter opdatering vil denne database ikke længere være kompatibel med ældre versioner af Krecipes.</p><p>Annullering af denne operation kan resultere i at databasen bliver defekt.</p></warning>

en: Porting database structure...
da: Porterer databasestruktur...

[ctx: @info:progress]
en: Loading category list
da: Indlæser kategoriliste

[ctx: @info:progress]
en: Creating complete backup
da: Opretter komplet backup

en: Depending on the number of recipes and amount of data, this could take some time.
da: Afhængig af antal opskrifter og mængden af data, kan dette tage noget tid.

en: Unable to find or run the program '%1'.  Either it is not installed on your system or it is not in $PATH.
da: Kan ikke finde eller køre programmet "%1". Det er enten ikke installeret på systemet eller ikke i din $PATH.

en: Backup failed.
    %1
da: Backup mislykkedes.
    %1

en: This backup was created with a newer version of Krecipes and cannot be restored.
da: Denne backup blev oprettet af en nyere version af Krecipes, og kan ikke genskabes.

en: This file is not a Krecipes backup file or has become corrupt.
da: Denne fil er ikke en Krecipes backup-fil eller den er blevet defekt.

en: This backup was created using the "%1" backend.  It can only be restored into a database using this backend.
da: Denne backup blev oprettet med motoren "%1". Den kan kun genskabes i en database der bruger denne motor.

[ctx: @info:progress]
en: Restoring backup
da: Genskaber backup

en: Restore Failed
da: Genskabelse mislykkedes

en: Nutrient Import
da: Import af ernæringsdata

en: Importing USDA nutrient data
da: Importerer ernæringsdata fra USDA

en: Unable to find or run the program '%1'.  Either it is not installed on your system or it is not in $PATH. Do you want to configure other path for this command?
da: Kan ikke finde eller køre programmet "%1". Det er enten ikke installeret på systemet eller ikke i $PATH. Vil du indstille en anden sti til denne kommando?

en: Conversion process failed. Probably the file %1 is not an SQLite 2 database.
da: Konverteringsproces mislykkedes. Sandsynligvis er filen %1 ikke en SQLite 2-database.

en: Unable to backup SQLite 2 database, aborting. A successfully converted SQLite 3 file is available at %1.new.
da: Kan ikke tage backup af SQLite 2-database, afbryder. En vellykket konverteret SQLite 3-fil findes i %1.new.

en: Unable to copy the new SQLite 3 database to %1.You may manually move %1.new to %1
da: Kan ikke kopiere den ny SQLite 3-database til %1. Du kan manuelt flytte %1.new til %1

en: Conversion successful! SQLite 2 database backed up to %1
da: Konvertering gennemført! SQLite 2-database backup oprettet ved %1

[ctx: @label]
en: Search using the following criteria:
da: Søg ved brug af følgende kriterier:

[ctx: @action:button Recipe title]
en: Title >>
da: Titel >>

[ctx: @option:check]
en: Require All Words
da: Kræv alle ord

[ctx: @label:textbox]
en: Keywords:
da: Nøgleord:

[ctx: @action:button]
en: Ingredients >>
da: Ingredienser >>

[ctx: @info]
en: Enter ingredients: (e.g. chicken pasta "white wine")
da: Angiv ingredienser (f.eks. kylling pasta hvidvin)

[ctx: @label:textbox]
en: Uses all:
da: Bruger alle:

[ctx: @label:textbox]
en: Uses any of:
da: Bruger noget af:

[ctx: @label:textbox]
en: Without:
da: Uden:

[ctx: @action:button]
en: Categories >>
da: Kategorier >>

[ctx: @info]
en: Enter categories: (e.g. Desserts Pastas "Main Dishes")
da: Angiv kategorier: (f.eks. Desserter Pasta Hovedretter)

[ctx: @label:textbox]
en: In all:
da: I alle:

[ctx: @label:textbox]
en: In any of:
da: I nogen af:

[ctx: @label:textbox]
en: Not in:
da: Ikke i:

[ctx: @action:button]
en: Authors >>
da: Ophavsmænd >>

[ctx: @info]
en: Enter author name (e.g. Smith or "Jane Doe")
da: Angiv navn på ophavsmand (f.eks. Hansen eller "Per Smed")

[ctx: @label:textbox]
en: By any of:
da: Af nogen af:

[ctx: @label:textbox]
en: By all:
da: Ved alle:

[ctx: @label:textbox]
en: Not by:
da: Ikke ved:

[ctx: @action:button]
en: Yield >>
da: Udbytte >>

[ctx: @option:check]
en: Enabled
da: Aktiveret

[ctx: @item:inlistbox]
en: Yields at least:
da: Mindste udbytte:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Yields at most:
da: Højeste udbytte:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Yields about:
da: Udbytte, cirka:

[ctx: @action:button]
en: Preparation Time >>
da: Tilberedningstid >>

[ctx: @item:inlistbox]
en: Ready in at most:
da: Klar på højst:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Ready in about:
da: Klar på cirka:

[ctx: @action:button]
en: Instructions >>
da: Instruktioner >>

[ctx: @action:button]
en: Meta Data >>
da: Metadata >>

[ctx: @label Recipe created date]
en: Created:
da: Oprettet:

[ctx: @label Recipe modified date]
en: Modified:
da: Ændret:

[ctx: @label Recipe last accessed date]
en: Last Accessed:
da: Senest tilgået:

[ctx: @action:button]
en: Ratings >>
da: Vurderinger >>

[ctx: @option:radio]
en: By average:
da: Efter gennemsnit:

[ctx: @label]
en: stars
da: stjerner

[ctx: @option:radio]
en: By criteria:
da: Efter kriterier:

[ctx: @title:column]
en: Criterion
da: Kriterium

[ctx: @title:column]
en: Stars
da: Stjerner

[ctx: @title:column]
en: Criteria
da: Kriterier

[ctx: @action:button Clear search criteria]
en: C&lear
da: R&yd

[ctx: @action:button Search recipes]
en: &Search
da: &Søg

[ctx: @title:column Recipe title]
en: Title
da: Titel

[ctx: @action:button Recipe title]
en: Title <<
da: Titel <<

[ctx: @action:button]
en: Ingredients <<
da: Ingredienser <<

[ctx: @action:button]
en: Authors <<
da: Ophavsmænd <<

[ctx: @action:button]
en: Categories <<
da: Kategorier <<

[ctx: @action:button]
en: Yield <<
da: Udbytte <<

[ctx: @action:button]
en: Preparation Time <<
da: Tilberedningstid <<

[ctx: @action:button]
en: Instructions <<
da: Instruktioner <<

[ctx: @action:button]
en: Meta Data <<
da: Metadata <<

[ctx: @action:button]
en: Ratings <<
da: Vurderinger <<

[ctx: @item:inlistbox]
en: No matching recipes found
da: Ingen matchende opskrifter fundet

[ctx: @action:button]
en: Create...
da: Opret...

[ctx: @action:button]
en: Delete
da: Slet

[ctx: @title:window]
en: Choose Border
da: Vælg kant

[ctx: @title:group]
en: Requested Border
da: Anmodet kant

[ctx: @label:textbox Border style]
en: Style:
da: Stil:

[ctx: @label:textbox Border color]
en: Color:
da: Farve:

[ctx: @label:textbox Border width]
en: Width:
da: Bredde:

[ctx: @item:inlistbox Border type none]
en: None
da: Ingen

[ctx: @item:inlistbox See http://krecipes.sourceforge.net/bordertypes.png for an example]
en: Dotted
da: Prikket

[ctx: @item:inlistbox See http://krecipes.sourceforge.net/bordertypes.png for an example]
en: Dashed
da: Stiplet

[ctx: @item:inlistbox See http://krecipes.sourceforge.net/bordertypes.png for an example]
en: Solid
da: Massiv

[ctx: @item:inlistbox See http://krecipes.sourceforge.net/bordertypes.png for an example]
en: Double
da: Dobbelt

[ctx: @item:inlistbox See http://krecipes.sourceforge.net/bordertypes.png for an example]
en: Groove
da: Fordybning

[ctx: @item:inlistbox See http://krecipes.sourceforge.net/bordertypes.png for an example]
en: Ridge
da: Rand

[ctx: @item:inlistbox See http://krecipes.sourceforge.net/bordertypes.png for an example]
en: Inset
da: Indsætning

[ctx: @item:inlistbox See http://krecipes.sourceforge.net/bordertypes.png for an example]
en: Outset
da: Udsætning

en: Border Preview
da: Forhåndsvisning af kant

[ctx: @title:window]
en: Measurement Converter
da: Målingskonvertering

[ctx: @action:button]
en: Convert
da: Konvertér

[ctx: @item:inlistbox]
en: --Ingredient (optional)--
da: --Ingrediens (valgfri)--

[ctx: @item:inlistbox]
en: -No Preparation-
da: -Ingen tilberedning-

[ctx: @label]
en: Convert
da: Konvertér

[ctx: @label Convert to]
en: To
da: Til

[ctx: @label Result of an unit conversion]
en: <b>Result:</b>
da: <b>Resultat:</b>

[ctx: @label:textbox]
en: <b>Result:</b>
da: <b>Resultat:</b>

[ctx: @label:textbox]
en: <b>Approximated result:</b>
da: <b>Approksimeret resultat:</b>

[ctx: @label:textbox]
en: <b>Error:</b>
da: <b>Fejl:</b>

[ctx: @info]
en: Missing unit conversion
da: Mangler enhedskonvertering

[ctx: @info]
en: No ingredient weight available
da: Ingen ingrediensvægt tilgængelig

[ctx: @info]
en: No ingredient weight available for this method of preparation
da: Ingen ingrediensvægt tilgængelig for denne tilberedningsmetode

[ctx: @info]
en: Ingredient required for conversion
da: Ingrediens kræves for konvertering

[ctx: @info]
en: Impossible unit conversion based on unit types
da: Umulig enhedskonvertering baseret på enhedstyper

[ctx: @title:window]
en: New Category
da: Ny kategori

[ctx: @title:group]
en: New Category
da: Ny kategori

[ctx: @label:textbox Category name]
en: Name:
da: Navn:

[ctx: @label:textbox]
en: Subcategory of:
da: Underkategori af:

[ctx: @item:inlistbox No category]
en: **NONE**
da: **INGEN**

[ctx: @title:window]
en: Add Ingredient Weight
da: Tilføj ingrediensvægt

[ctx: @item]
en: -No Preparation-
da: -Ingen tilberedning-

[ctx: @title:group]
en: New Ingredient Weight
da: Ny ingrediensvægt

[ctx: @label:textbox]
en: Per Amount:
da: Pr. mængde:

[ctx: @label:textbox]
en: Weight:
da: Vægt:

[ctx: @info]
en: Amount field contains invalid input.
da: Mængdefelt indeholder ugyldigt input.

[ctx: @title:window]
en: Invalid input
da: Ugyldigt input

[ctx: @title:window]
en: New Property
da: Ny egenskab

[ctx: @title:group]
en: New Property
da: Ny egenskab

[ctx: @label:textbox]
en: Property name:
da: Egenskabsnavn:

[ctx: @label:textbox]
en: Units:
da: Enheder:

[ctx: @title:window]
en: Unit Conversion
da: Enhedskonvertering

[ctx: @title:group]
en: New Unit Conversion
da: Ny enhedskonvertering

[ctx: @title:window]
en: New Unit
da: Ny enhed

[ctx: @title:window]
en: Unit
da: Enhed

[ctx: @title:group]
en: New Unit
da: Ny enhed

[ctx: @title:group]
en: Unit
da: Enhed

[ctx: @label:textbox Single unit name]
en: Singular:
da: Ental:

[ctx: @label:textbox Single unit abbreviation]
en: Singular Abbreviation:
da: Forkortelse, ental:

[ctx: @label:textbox Plural unit name]
en: Plural:
da: Flertal:

[ctx: @label:textbox Plural unit abbreviation]
en: Plural Abbreviation:
da: Forkortelse, flertal:

[ctx: @item:inlistbox Unit type other]
en: Other
da: Andet

[ctx: @item:inlistbox Unit type mass]
en: Mass
da: Masse

[ctx: @item:inlistbox Unit type volume]
en: Volume
da: Volumen

[ctx: @title:window]
en: Database Import
da: Databaseimport

[ctx: @label:textbox]
en: Database file:
da: Databasefil:

[ctx: @label:textbox Database username]
en: Username:
da: Brugernavn:

[ctx: @label:textbox]
en: Password:
da: Adgangskode:

[ctx: @label:textbox]
en: Database name:
da: Databasenavn:

[ctx: @label:textbox Default port]
en: Default
da: Standard

[ctx: @title:window]
en: Element with Dependencies
da: Element med afhængigheder

[ctx: @info]
en: <warning>The following will have to be removed also, since currently they use the element you have chosen to be removed.</warning>
da: <warning>Følgende vil også skulle fjernes, da de for øjeblikket bruger det element du har valgt skal fjernes.</warning>

[ctx: @info]
en: <warning>The following currently use the element you have chosen to be removed.</warning>
da: <warning>Følgende bruger for øjeblikket elementet du har valgt skal fjernes.</warning>

[ctx: @info]
en: Are you sure you wish to proceed?
da: Vil du virkelig fortsætte?

[ctx: @title:window]
en: View Diet
da: Vis diæt

[ctx: @action:button]
en: Create &Shopping List
da: Opret &indkøbsseddel

en: Diet
da: Diæt

en: Day %1
da: Dag %1

[ctx: @label:slider]
en: Number of Days
da: Antal dage

[ctx: @label:slider]
en: Meals per Day
da: Måltider pr. dag

[ctx: @action:button]
en: Create the diet
da: Opret diæten

[ctx: @action:button Clear Diet]
en: Clear
da: Ryd

[ctx: @title:tab]
en: Meal 1 | Meal %1
da[0]: Måltid 1
da[1]: Måltid %1

en: - 1 week - | - %1 weeks -
da[0]: - 1 uge -
da[1]: - %1 uger -

[ctx: @info]
en: Given the constraints, a full diet list could not be constructed. Either the recipe list is too short or the constraints are too demanding.
da: Med de givne begrænsninger, kunne en fuld diætliste ikke konstrueres. Enten er opskriftslisten for kort, eller begrænsningerne er for krævende.

[ctx: @label:spinbox]
en: No. of dishes:
da: Antal retter:

[ctx: @action:button]
en: Previous Dish
da: Forrige ret

[ctx: @action:button]
en: Next Dish
da: Næste ret

en: 1st Course
da: 1. ret

en: 2nd Course
da: 2. ret

[ctx: Dish number %1]
en: Dish %1
da: Ret %1

[ctx: @label:listbox]
en: Dish Characteristics
da: Karakteristik af retten

[ctx: @option:check]
en: Enable Category Filtering
da: Aktivér kategorifiltrering

[ctx: @title:column]
en: USDA Ingredient
da: USDA-Ingrediens

[ctx: @title:column]
en: Property
da: Egenskab

[ctx: @title:column]
en: Amount
da: Mængde

[ctx: @title:column]
en: Unit
da: Enhed

[ctx: @title:column]
en: Weight
da: Vægt

[ctx: @title:column]
en: Per Amount
da: Pr. mængde

[ctx: @title:window]
en: Property Information
da: Information om egenskab

[ctx: @label]
en: Property Information for <b>%1</b>
da: Information om egenskab for <b>%1</b>

[ctx: @action:button Load USDA data]
en: Load
da: Indlæs

[ctx: @title:group]
en: Properties
da: Egenskaber

[ctx: @action:button]
en: Add
da: Tilføj

[ctx: @action:button]
en: Remove
da: Fjern

[ctx: @title:group]
en: Weights
da: Vægte

[ctx: @info]
en: Recipes may require this information for nutrient analysis. Are you sure you want to delete this entry?
da: Denne information kan kræves for ernæringsanalyse af en opskrift. Vil du virkelig slette denne indgang?

[ctx: @title:window]
en: Enter amount
da: Angiv mængde

[ctx: @title:group]
en: Amount
da: Mængde

[ctx: @title:window]
en: Property Exists
da: Egenskab findes

[ctx: @info]
en: The property you tried to add already exists in the ingredient with the same per units.
da: Den egenskab du forsøgte at tilføje findes allerede i ingrediensen med det samme pr. enheder.

[ctx: @info]
en: Please select an ingredient in the USDA ingredient list
da: Vælg en ingrediens fra USDA-ingredienslisten

[ctx: @title:window]
en: Rating
da: Vurdering

[ctx: @action:button]
en: &Delete
da: &Slet

[ctx: @label:textbox]
en: Criteria:
da: Kriterier:

[ctx: @label:textbox]
en: Stars:
da: Stjerner:

[ctx: @label:textbox]
en: Comments:
da: Kommentarer:

[ctx: @label:textbox]
en: Rater:
da: Anmelder:

[ctx: @title:column]
en: Ingredient (required?)
da: Ingrediens (kræves?)

[ctx: @title:column]
en: Amount Available
da: Tilgængelig mængde

[ctx: @label:spinbox Number of missing ingredients allowed when doing a search by ingredients]
en: Missing ingredients allowed:
da: Tilladte manglende ingredienser:

[ctx: @item Any amount of ingredients missing when doing a search by ingredients]
en: Any
da: Alle

[ctx: @title]
en: Matching Recipes
da: Matchende opskrifter

[ctx: @title:column Recipe Title]
en: Title
da: Titel

[ctx: @title:column Missing ingredients in a search result]
en: Missing Ingredients
da: Manglende ingredienser

[ctx: @action:button]
en: Find matching recipes
da: Find matchende opskrifter

[ctx: @action:button Clear search criteria]
en: Clear
da: Ryd

[ctx: @label:textbox]
en: You are missing 1 ingredient for: | You are missing %1 ingredients for:
da[0]: Du mangler 1 ingrediens til:
da[1]: Du mangler %1 ingredienser til:

en: OR
da: ELLER

[ctx: @title:window]
en: Ingredient Parser
da: Ingrediensfortolker

[ctx: @title:column]
en: Ingredient
da: Ingrediens

[ctx: @title:column]
en: Preparation Method
da: Tilberedningsmetode

[ctx: @action:button]
en: Set &Header
da: Sæt &overskrift

[ctx: @info:whatsthis]
en: If an ingredient header is detected as an ingredient, select it and click this button so that Krecipes will recognize it as a header.  All the ingredients below the header will be included within that group.
    
    Alternatively, if you select multiple ingredients and click this button, those ingredients will be grouped together.
da: Hvis en ingrediensoverskrift detekteres som en ingrediens, markér den og klik på denne knap så Krecipes genkender den som en overskrift. Alle ingredienser under overskriften indgår i gruppen.
    
    Alternativt, hvis du markerer flere ingredienser og klikker på denne knap, grupperes disse ingredienser sammen.

[ctx: @item:inmenu]
en: &Delete
da: &Slet

[ctx: @item:inmenu]
en: Set &Header
da: Sæt &overskrift

[ctx: @info]
en: <para>To use: Paste a list of ingredient below, click <interface>Parse Text</interface>, and then you may correct any incorrectly parsed ingredients.</para><para><warning>Fields will be truncated if longer than the database allows</warning></para>
da: <para>For at bruge: Indsæt en liste med ingredienser nedenfor, klik på <interface>Fortolk tekst</interface>, og derefter kan du rette eventuelt forkert fortolkede ingredienser.</para><para><warning>Felter vil blive afkortet hvis de er længere end databasen tillader</warning></para>

[ctx: @title]
en: Ingredients as understood by Krecipes:
da: Ingredienser som forstået af Krecipes:

[ctx: @action:button]
en: Parse Text
da: Fortolk tekst

[ctx: @action:button]
en: Property Information
da: Information om egenskab

[ctx: @title:tab]
en: Ingredients
da: Ingredienser

[ctx: @title:tab]
en: Headers
da: Overskrifter

[ctx: @info]
en: No ingredient selected.
da: Ingen ingrediens valgt.

en: Page Setup
da: Sideopsætning

en: Items Shown
da: Viste elementer

en: Show Items
da: Viste elementer

en: <i>Usage: Select a template along the left, and right-click any element to edit the look of that element.</i>
da: <i>Brug: Markér en skabelon til venstre og højreklik på et element for at redigere elementets udseende.</i>

en: Save and Close
da: Gem og luk

en: &Cancel
da: &Annullér

en: The recipe view layout has been modified.
    Do you want to save it?
da: Opskriftens visningslayout er blevet ændret.
    Vil du at gemme det?

en: Save Layout?
da: Gem layout?

en: Krecipes style or template file
da: Krecipes stil- eller skabelonfil

en: Select Layout
da: Vælg layout

en: This layout has been modified.
    Do you want to save it?
da: Dette layout er blevet ændret.
    Vil du at gemme det?

en: Unable to save the layout because you do not have sufficient permissions to modify this file.
    Would you like to instead save the current layout to a new file?
da: Kan ikke gemme dette layout fordi du ikke har tilstrækkelige rettigheder til at ændre denne fil.
    Vil du i stedet gemme det aktuelle layout til en ny fil?

en: You have selected a file that you do not have the permissions to write to.
    Would you like to select another file?
da: Du har valgt en fil som du ikke har rettigheder til at skrive til.
    Vil du hellere vælge en anden fil?

[ctx: @title:window]
en: Import Recipes
da: Importér opskrifter

[ctx: @title:column]
en: Recipes
da: Opskrifter

[ctx: @item:inlistbox All items]
en: All (%1)
da: Alle (%1)

[ctx: @item]
en: Uncategorized
da: Ikke kategoriseret

[ctx: @info:tooltip]
en: Select photo
da: Vælg foto

[ctx: action:button]
en: Save photo as...
da: Gem foto som...

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear photo
da: Ryd foto

[ctx: @label]
en: Recipe Name
da: Opskriftsnavn

[ctx: @label]
en: Authors
da: Ophavsmænd

[ctx: @label]
en: Categories
da: Kategorier

[ctx: @label How much food you will produce with a given cooking recipe (e.g. 2 servings or 3 bottles)]
en: Yield
da: Udbytte

[ctx: @label The amount for yield]
en: Amount
da: Mængde

[ctx: @label]
en: Preparation Time
da: Tilberedningstid

[ctx: @info:tooltip]
en: Add ingredient
da: Tilføj ingrediens

[ctx: @info:tooltip]
en: Move ingredient up
da: Flyt ingrediens opad

[ctx: @info:tooltip]
en: Move ingredient down
da: Flyt ingrediens nedad

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove ingredient
da: Fjern ingrediens

[ctx: @info:tooltip]
en: Paste Ingredients
da: Indsæt ingredienser

[ctx: @title:column]
en: Units
da: Enheder

[ctx: @label]
en: Property Status:
da: Egenskabsstatus:

[ctx: @action:button]
en: Details...
da: Detaljer...

[ctx: @action:inmenu Updates the loaded information]
en: Update
da: Opdatér

[ctx: @title:window]
en: Property details
da: Egenskabsdetaljer

[ctx: @action:button]
en: Add Rating...
da: Tilføj vurdering...

[ctx: @title:tab]
en: Recipe
da: Opskrift

[ctx: @title:tab]
en: Instructions
da: Instruktioner

[ctx: @title:tab]
en: Ratings
da: Vurderinger

[ctx: @action:button]
en: Save recipe
da: Gem opskrift

[ctx: @info:tooltip]
en: Save recipe
da: Gem opskrift

[ctx: @action:button]
en: Show recipe
da: Vis opskrift

[ctx: @info:tooltip]
en: Show recipe
da: Vis opskrift

[ctx: @action:button]
en: Close
da: Luk

[ctx: @info:tooltip]
en: Close
da: Luk

[ctx: @action:button]
en: Resize recipe
da: Tilpas omfang af opskrift

[ctx: @info:tooltip]
en: Resize recipe
da: Tilpas omfang af opskrift

en: Images
da: Billeder

[ctx: @title:window]
en: Save photo as...
da: Gem foto som...

[ctx: @info]
en: The file already exists, do you want to overwrite it?
da: Filen findes allerede. Vil du overskrive den?

[ctx: @info]
en: The photo cannot be saved in %1
da: Fotoet kan ikke gemmes i %1

[ctx: @info]
en: Unit name cannot be longer than 1 character. | Unit name cannot be longer than %1 characters.
da[0]: Enhedsnavnet må ikke være længere end 1 tegn.
da[1]: Enhedsnavnet må ikke være længere end %1 tegn.

[ctx: @info]
en: Preparation method cannot be longer than 1 character. | Preparation method cannot be longer than %1 characters.
da[0]: Tilberedningsmetoden må ikke være længere end 1 tegn.
da[1]: Tilberedningsmetoden må ikke være længere end %1 tegn.

[ctx: @info]
en: Recipe title cannot be longer than 1 character. | Recipe title cannot be longer than %1 characters.
da[0]: Opskriftstitlen må ikke være længere end 1 tegn.
da[1]: Opskriftstitlen må ikke være længere end %1 tegn.

en: Unable to save recipe
da: Kan ikke gemme opskrift

[ctx: @label:textbox]
en: Write the recipe instructions here
da: Skriv opskriftsinstruktionerne her

[ctx: @label:textbox]
en: Write the recipe title here
da: Skriv opskriftstitlen her

[ctx: @info]
en: This recipe contains unsaved changes.
    Would you like to save it before closing?
da: Denne opskrift indeholder ikke-gemte ændringer.
    Vil du gemme dem før du lukker?

[ctx: @title:window]
en: Unsaved changes
da: Ikke gemte ændringer

[ctx: @info]
en: You need to save the recipe before displaying it. Would you like to save it now?
da: Du skal gemme opskriften før du viser den. Vil du gemme den nu?

[ctx: @info]
en: This recipe has changes that will not be displayed unless the recipe is saved. Would you like to save it now?
da: Denne opskrift har ændringer der ikke vil blive vist medmindre opskriften bliver gemt. Vil du gemme den nu?

[ctx: @info]
en: <b>%1:</b> No nutrient information available. <a href="ingredient#%2">Provide nutrient information.</a>
da: <b>%1:</b> Der er ingen ernæringsinformation tilgængelig. <a href="ingredient#%2">Angiv ernæringsinformation.</a>

[ctx: @info]
en: <b>%3:</b> Unit conversion missing for conversion from '%1' to '%2'
da: <b>%3:</b> Enhedskonvertering mangler for konvertering fra "%1" til "%2"

en: -No unit-
da: -Ingen enhed-

[ctx: @info]
en: -No unit-
da: -Ingen enhed-

[ctx: @info]
en: <b>%1:</b> Either <a href="ingredient#%3">enter an appropriate ingredient weight entry</a>, or provide conversion information to perform one of the following conversions: %2
da: <b>%1:</b> <a href="ingredient#%3">Angiv enten en passende indgang for ingrediensvægt</a>, eller angiv konverteringsinformation til at udføre en af følgende konverteringer: %2

[ctx: @info]
en: <b>%1:</b> No ingredient weight entries. <a href="ingredient#%2">Provide ingredient weight.</a>
da: <b>%1:</b> Der er ingen indgange for ingrediensvægt. <a href="ingredient#%2">Angiv ingrediensvægt.</a>

[ctx: @info]
en: <b>%1:</b> There is no ingredient weight entry for when no preparation method is specified. <a href="ingredient#%2">Provide ingredient weight.</a>
da: <b>%1:</b> Der er ingen indgang for ingrediensvægt når ingen tilberedningsmetode er angivet. <a href="ingredient#%2">Angiv ingrediensvægt.</a>

[ctx: @info]
en: <b>%1:</b> There is no ingredient weight entry for when prepared in any of the following manners: %2<a href="ingredient#%3">Provide ingredient weight.</a>
da: <b>%1:</b> Der er ingen indgang for ingrediensvægt ved tilberedning på følgende måder: %2<a href="ingredient#%3">Angiv ingrediensvægt.</a>

[ctx: @info]
en: <b>%1:</b> There is no ingredient weight entry for when prepared in any of the following manners (defaulting to a weight entry without a preparation method specified): %2<a href="ingredient#%3">Provide ingredient weight.</a>
da: <b>%1:</b> Der er ingen indgang for ingrediensvægt ved tilberedning på følgende måder (falder tilbage til vægtindgang uden en angivet tilberedningsmetode): %2<a href="ingredient#%3">Angiv ingrediensvægt.</a>

[ctx: @info Property information for a recipe is complete]
en: Complete
da: Komplet

[ctx: @info Property information for a recipe is complete, but...]
en: Complete, but approximations made
da: Komplet, men med approksimationer

[ctx: @info Property information for a recipe is incomplete]
en: Incomplete
da: Ukomplet

[ctx: @info]
en: The nutrient information for this recipe is incomplete because the following information is missing:
da: Ernæringsinformationen for denne opskrift er ukomplet da følgende information mangler:

[ctx: @info]
en: The following approximations will be made when determining nutrient information:
da: Følgende approksimationer vil blive gjort ved bestemmelse af næringsinformation:

[ctx: @title:window]
en: Loading recipes, please wait...
da: Indlæser opskrifter, vent venligst...

[ctx: @title:window]
en: Refine Shopping List
da: Raffinér indkøbsseddel

[ctx: @action:button Finished refining shopping list]
en: &Done
da: &Færdig

[ctx: @title:column]
en: Ingredients in Shopping List
da: Ingredienser på indkøbssedlen

[ctx: @info]
en: On the right are the ingredients needed for the recipes you selected.  You may now add additional ingredients, remove ingredients you do not need, or modify the amounts of existing ingredients.
da: Til højre er ingredienserne der skal bruges til opskriften du har valgt. Du kan nu tilføje yderligere ingredienser, fjerne ingredienser du ikke behøver eller ændre på mængden af de eksisterende ingredienser.

[ctx: @title:column]
en: Ingredients
da: Ingredienser

[ctx: @title:window]
en: Resize Recipe
da: Tilpas omfang af opskrift

[ctx: @info]
en: Unable to scale a recipe with zero yield
da: Kan ikke skalere en opskrift uden udbytte

[ctx: @info]
en: Invalid input
da: Ugyldigt input

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_yieldButton)
en: &Scale by yield
da: &Skalér efter udbytte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &New yield
da: &Nyt udbytte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current &yield:
da: Nuværende &udbytte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_factorButton)
en: Scale b&y factor
da: Skalér &efter faktor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Factor (e.g. 1/2 to half, 3 to triple):
da: &Faktor (f.eks.  1/2 for at halvere, 3 for at tredoble):

[ctx: @title:window]
en: Authors
da: Ophavsmænd

[ctx: @title:column]
en: Author
da: Ophavsmand

[ctx: @info]
en: Author name cannot be longer than 1 character. | Author name cannot be longer than %1 characters.
da[0]: Navn på ophavsmand må ikke være længere end 1 tegn.
da[1]: Navn på ophavsmand må ikke være længere end %1 tegn.

[ctx: @title:window]
en: Categories
da: Kategorier

[ctx: @action:button]
en: &New Category...
da: &Ny kategori...

[ctx: @info]
en: Category name cannot be longer than 1 character. | Category name cannot be longer than %1 characters.
da[0]: Kategorinavnet må ikke være længere end 1 tegn.
da[1]: Kategorinavnet må ikke være længere end %1 tegn.

[ctx: @title:window]
en: Choose Property
da: Vælg egenskab

[ctx: @title:group]
en: Choose Property
da: Vælg egenskab

[ctx: @label:textbox]
en: Per units:
da: Pr. enheder:

[ctx: @item]
en: -No unit-
da: -Ingen enhed-

[ctx: @label:textbox Search recipes]
en: Search:
da: Søg:

[ctx: @action:button]
en: Show Recipe(s)
da: Vis opskrifter

[ctx: @action:button]
en: Edit Recipe
da: Redigér opskrift

[ctx: @title:tab Basic search]
en: Basic
da: Basalt

[ctx: @title:tab Advanced search]
en: Advanced
da: Avanceret

[ctx: @title:window]
en: Choose Unit
da: Vælg enhed

[ctx: @title:group]
en: Choose Unit
da: Vælg enhed

en: Recipe Title
da: Opskriftstitel

en: serving
da: portion

en: Category 1, Category 2, ...
da: Kategori 1, Kategori 2, ...

en: Instructions
da: Instruktioner

en: Author 1, Author 2, ...
da: Ophavsmand 1, Ophavsmand 2, ...

en: Ingredient 1
da: Ingrediens 1

en: Ingredient 2
da: Ingrediens 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raterName)
en: Rater
da: Anmelder

en: Comment
da: Kommentar

en: Criteria 1
da: Kriterium 1

en: Criteria 2
da: Kriterium 2

en: Property 1
da: Egenskab 1

en: Property 2
da: Egenskab 2

[ctx: Background color]
en: Background
da: Baggrund

[ctx: Recipe title]
en: Title
da: Titel

en: Preparation Time
da: Tilberedningstid

en: Photo
da: Foto

en: Authors
da: Ophavsmænd

en: Categories
da: Kategorier

en: Ingredients
da: Ingredienser

en: Ratings
da: Vurderinger

en: Yield
da: Udbytte

en: Background Color...
da: Baggrundsfarve...

en: Text Color...
da: Tekstfarve...

en: Font...
da: Skrifttype...

en: Show
da: Vis

[ctx: Align center]
en: Center
da: Centreret

[ctx: Align left]
en: Left
da: Venstre

[ctx: Align right]
en: Right
da: Højre

en: Alignment
da: Justering

en: Border...
da: Kant...

en: Columns...
da: Kolonner...

en: Select the number of columns to use:
da: Vælg det antal kolonner der skal bruges:

[ctx: @title]
en: Full recipe list
da: Fuld opskriftsliste

[ctx: @title]
en: Shopping List
da: Indkøbseddel

[ctx: @title:column]
en: Recipe Title
da: Opskriftstitel

[ctx: @action:button]
en: &OK
da: &O.k.

[ctx: @action:button Clear list]
en: Clear
da: Ryd

[ctx: @title:window]
en: Shopping List
da: Indkøbseddel

en: Shopping List
da: Indkøbseddel

[ctx: @title:window]
en: Similar Categories
da: Lignende kategorier

[ctx: @label:textbox]
en: Threshold:
da: Tærskel:

[ctx: @label:textbox]
en: Category:
da: Kategori:

[ctx: @action:button Search a recipe category in database]
en: Search
da: Søg

[ctx: @label:textbox]
en: Similar Categories:
da: Lignende kategorier:

[ctx: @label:textbox]
en: Categories to Merge:
da: Kategorier der skal sammenflettes:

[ctx: @action:button]
en: Merge
da: Sammenflet

[ctx: @action:button]
en: Cancel
da: Annullér

[ctx: @title:column]
en: Category
da: Kategori

[ctx: @info]
en: Please select only one category.
da: Markér kun én kategori.

[ctx: @info]
en: No recipes selected.
da: Ingen opskrifter markeret.

[ctx: @title]
en: Edit Recipe
da: Redigér opskrift

[ctx: @info]
en: No categories selected to merge.
da: Ingen kategorier markeret til sammenfletning.

[ctx: @title:tab]
en: Units
da: Enheder

[ctx: @title:tab]
en: Mass Conversions
da: Massekonverteringer

[ctx: @title:tab]
en: Volume Conversions
da: Volumenkonvertering

[ctx: @title:window]
en: Finding Unit Ratios
da: Finder enhedsratioer

en: Krecipes Recipes
da: Krecipes-opskrifter

en: Overall Rating
da: Samlet vurdering

en: Authors: %1
da: Ophavsmænd: %1

en: Categories: %1
da: Kategorier: %1

en: Yields: %1
da: Udbytter: %1

en: Preparation Time: %1
da: Tilberedningstid: %1

en: or
da: eller

en: 1 star | %1 stars
da[0]: 1 stjerne
da[1]: %1 stjerner

[ctx: Total preparation time]
en: Total
da: I alt

en: Prep
da: Tilb.

en: Amount
da: Mængde

en: Ingredient
da: Ingrediens

en: Preparation
da: Tilberedning

en: reviews
da: anmeldelser

en: <html><b>Error:</b> Problem with KreML exporter.  Please export the recipe you are trying to view as KreML and attach it to a bug report to a Krecipes developer.</html>
da: <html><b>Fejl:</b> Problem med KreML-eksport. Eksportér venligst den opskrift du prøver at vise som KreML og vedlæg den til en fejlrapport til en Krecipes-udvikler.</html>

en: <html><b>Error:</b> Bad template: %1.  Use "Settings->Page Setup..." to select a new template.</html>
da: <html><b>Fejl:</b> Defekt skabelon: %1.  Brug "Indstillinger->Sideopsætning..." for at vælge en ny skabelon.</html>

en: Importing selected recipes
da: Importerer markerede opskrifter

en: %v/%m Recipes
da: %v/%m opskrifter

en: All recipes up unto this point have been successfully imported.
da: Det er lykkedes at importere alle opskrifter op til dette punkt.

en: Importing recipe: %1
da: Importerer opskrift: %1

en: <!doc>Import of recipes from the file <b>"%1"</b> <b>failed</b> due to the following error(s):
da: <!doc>Import af opskrifter fra filen <b>"%1"</b> <b>mislykkedes</b> pga. følgende fejl:

en: The file <b>%1</b> generated the following warning(s):
da: Filen <b>%1</b> genererede følgende advarsler:

en: Archive does not contain a valid Krecipes file
da: Arkivet indeholder ikke en gyldig Krecipes-fil

en: "%1" at line %2, column %3
da: "%1" på linje %2, kolonne %3

en: This file does not appear to be a *.kreml file
da: Denne fil synes ikke at være en *.kreml-fil

en: No recipes found in this file.
da: Ingen opskrifter fundet i denne fil.

en: Unable to open file.
da: Kan ikke åbne filen.

en: While loading recipe <b>%1</b> an ingredient line was found after the directions. While this is valid, it most commonly indicates an incorrectly formatted recipe.
da: Under indlæsning af opskriften <b>%1</b> blev en ingredienslinje fundet efter vejledningerne. Selvom dette er gyldigt, betyder det som regel en forkert formateret opskrift.

en: servings
da: portioner

en: "%1" at line %2, column %3.  This may not be a *.mx2 file.
da: "%1" på linje %2, kolonne %3. Dette er muligvis ikke en *.mx2-fil.

en: This file does not appear to be a *.mx2 file
da: Denne fil synes ikke at være en *.mx2-fil

en: While loading recipe "%1" the field "Recipe By:" is either missing or could not be detected.
da: Under indlæsning af opskriften "%1" enten manglede feltet "Opskrift af:" eller det kunne ikke detekteres.

en: While loading recipe "%1" the field "Serving Size:" is either missing or could not be detected.
da: Under indlæsning af opskriften "%1" enten manglede feltet "Portionsstørrelse:" eller det kunne ikke detekteres.

en: While loading recipe "%1" the field "Preparation Time:" is either missing or could not be detected.
da: Under indlæsning af opskriften "%1" enten manglede feltet "Forberedelsestid:" eller kunne ikke detekteres.

en: While loading recipe "%1" the field "Categories:" is either missing or could not be detected.
da: Under indlæsning af opskriften "%1" enten manglede feltet "Kategorier:" eller det kunne ikke detekteres.

en: While loading recipe "%1" Invalid amount "%2" in the line "%3"
da: Under indlæsning af opskriften "%1", ugyldig mængde "%2" i linje "%3"

en: MasterCook's Generic Export format is currently not supported.  Please write to jkivlighn@gmail.com to request support for this format.
da: MasterCook's generiske eksportformat er ikke understøttet for øjeblikket. Skriv venligst til jkivlighn@gmail.com for at bede om understøttelse af dette format.

en: MasterCook Mac's Export format is currently not supported.  Please write to jkivlighn@gmail.com to request support for this format.
da: MasterCook's Mac's eksportformat er ikke understøttet for øjeblikket. Skriv venligst til jkivlighn@gmail.com for at bede om understøttelse af dette format.

en: File does not appear to be a valid NYC export.
da: Filen synes ikke at være en gyldig NYC-eksport.

en: "%1" at line %2, column %3.  This may not be a RecipeML file.
da: "%1" på linje %2, kolonne %3. Dette er muligvis ikke en RecipeML-fil.

en: This file does not appear to be a valid RecipeML archive.
da: Denne fil synes ikke at være et gyldigt RecipeML-arkiv.

en: Gathering recipe data from file.
    Please wait...
da: Indhenter opskriftsdata fra fil.
    Vent venligst...

[ctx: @action:inmenu Reload Recipe]
en: Reloa&d
da: Genind&læs

en: &Edit Recipe
da: &Redigér opskrift

en: &Measurement Converter
da: &Målingskonvertering

en: &Merge Similar Categories...
da: Sa&mmenflet lignende kategorier...

en: &Merge Similar Ingredients...
da: Sa&mmenflet lignende ingredienser...

en: &New Recipe
da: &Ny opskrift

en: Import from File...
da: Importér fra fil...

en: Import from Database...
da: Importér fra database...

en: Export...
da: Eksportér...

en: &Copy to Clipboard
da: &Kopiér til udklipsholder

en: Page Setup...
da: Sideopsætning...

en: Print Setup...
da: Udskriftsopsætning...

en: Restore...
da: Genskab...

en: Add to Shopping List
da: Føj til indkøbssedlen

en: Remove From Category
da: Fjern fra kategori

en: Delete
da: Slet

en: Show Recipe(s)
da: Vis opskrifter

en: Categorize
da: Kategorisér

en: Expand All
da: Fold alle ud

en: Collapse All
da: Fold alle sammen

[ctx: @action:button Create new data item]
en: Create New
da: Opret ny

en: Rename
da: Omdøb

en: Cut
da: Klip

en: Paste
da: Indsæt

en: Paste as Subcategory
da: Indsæt som underkategori

en: MasterCook Export format
da: MasterCook eksportformat

en: "Now You're Cooking" Generic Export format
da: "Now You're Cooking" generisk eksportformat

en: Import from file
da: Importér fra fil

en: Filter "%1" not recognized.
    Please select one of the provided filters.
da: Filtret "%1" ikke genkendt.
    Vælg et af de angivne filtre.

en: Unrecognized Filter
da: Ikke genkendt filter

en: <p>NOTE: We recommend that all recipes generating warnings be checked to ensure that they were properly imported, and no loss of recipe data has occurred.</p>
da: <p>BEMÆRK: Vi anbefaler at alle opskrifter der genererer advarsler, bliver tjekket for at sikre at de blev importeret korrekt og at der ikke gik opskriftsdata tabt.</p>

en: Import Warnings
da: Importadvarsler

en: The recipe print and view layouts use the same file for their style, meaning changing one view's look changes them both.  If this is not the behavior you desire, load one style and save it under a different name.
da: Opskriftens udskrifts- og visningslayout bruger samme fil til deres stil, hvilket betyder at ændring af den enes layout ændrer begge. Hvis det ikke er den opførsel du ønsker, så indlæs en stil og gem den under et andet navn.

en: Print Setup
da: Udskriftsopsætning

en: Krecipes Backup File
da: Krecipes backupfil

en: Save Backup As...
da: Gem backup som...

en: Backup Failed
da: Backup mislykkedes

en: Restore Backup
da: Genskab fra backup

en: <b>Restoring this file will erase ALL data currently in the database.</b><br /><br />If you want to keep the recipes in your database, click "Cancel" and first export your recipes.  These can then be imported once the restore is complete.<br /><br />Are you sure you want to proceed?
da: <b>Genskabelse af denne fil vil slette ALLE aktuelle data i databasen.</b><br /><br />Hvis du vil beholde opskrifterne i databasen, så tryk på "Annullér" og eksportér først opskrifterne. De kan derefter importeres når genskabelsen er gennemført.<br/><br/>Vil du fortsætte?

en: Restore successful.
da: Genskabelse gennemført.

en: A recipe contains unsaved changes.
    Do you want to save the changes before exiting?
da: En opskrift indeholder ikke-gemte ændringer.
    Vil du gemme disse ændringer før du afslutter?

en: Unsaved Changes
da: Ikke-gemte ændringer

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
da: &Redigér

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
da: Værk&tøjer

en: Find/Edit Recipes
da: Find/redigér opskrifter

en: 
    You are using SQLite; this error is often caused by using an SQLite 2 database with Krecipes supporting SQLite 3, if this is the case you could run the SQLite converter.
    What do you want to do?
da: 
    Du bruger SQLite; denne fejl forårsages ofte ved brug af en SQLite 2-database med Krecipes som understøtter SQLite 3, hvis dette er tilfældet kunne du køre SQLite-konverteringen.
    Hvad vil du gøre?

en: Run the setup assistant
da: Kør opsætningsassistenten

en: Run the SQLite converter
da: Kør SQLite-konverteringen

en: 
    Would you like to run the setup wizard again? Otherwise, the application will be closed.
da: 
    Vil du gerne køre opsætningsguiden igen? Ellers vil programmet blive lukket.

en: Units
da: Enheder

en: Preparation Methods
da: Tilberedningsmetoder

en: Diet Helper
da: Diæthjælper

en: Ingredient Matcher
da: Ingrediensmatcher

en: View Recipe
da: Vis opskrift

en: A recipe contains unsaved changes.
    Do you want to save changes made to this recipe before editing another recipe?
da: En opskrift indeholder ikke-gemte ændringer.
    Vil du gemme de ændringer der er lavet af denne opskrift før du redigerer en anden opskrift?

en: Unsaved changes
da: Ikke gemte ændringer

en: Are you sure you want to permanently remove the recipe, %1?
da: Vil du virkelig fjerne opskriften %1 permanent?

en: Confirm remove
da: Bekræft fjernelse

[ctx: Recipe created]
en: Created:
da: Oprettet:

[ctx: Recipe modified]
en: Modified:
da: Ændret:

[ctx: Recipe last accessed]
en: Last Accessed:
da: Senest tilgået:

en: Are you sure you want to permanently remove the selected recipes?
da: Vil du virkelig fjerne de valgte opskrifter permanent?

en: A recipe contains unsaved changes.
    Do you want to save changes made to this recipe before creating a new recipe?
da: En opskrift indeholder ikke-gemte ændringer.
    Vil du gemme ændringerne der er lavet på denne opskrift før du opretter en ny opskrift?

en: Unable to setup database
da: Kan ikke opsætte database

en: Unable to open database
da: Kan ikke åbne database

en: The configured database type (%1) is unsupported.
da: Den indstillede databasetype (%1) er ikke understøttet.

en: Unsupported database type. Database must be either MySQL, SQLite, or PostgreSQL.
da: Ikke understøttet databasetype. Databasen skal enten være MySQL, SQLite eller PostgreSQL.

en: Convert the current SQLite 2.x database to SQLite 3 and exit
da: Konvertér aktuel SQLite 2.x-database til SQLite 3 og afslut

en: The KDE Cookbook
da: KDE's kogebog

en: This product is RecipeML compatible.
    You can get more information about this file format in:
    http://www.formatdata.com/recipeml
da: Dette produkt er kompatibelt med RecipeML.
    Du kan få mere information om dette filformat på:
    http://www.formatdata.com/recipeml

en: Testing, bug reports, suggestions
da: Testning, fejlrapporter, forslag

en: Icons and artwork
da: Ikoner og grafik

en: Porting to KDE4
da: Portering til KDE 4

en: Porting to KDE4, current maintainer
da: Portering til KDE4, nuværende vedligeholder

en: Porting to KDE4, developer
da: Portering til KDE 4, udvikler

en: Patches to make Krecipes work under Windows
da: Rettelser for at få Krecipes til at virke under Windows

en: Help with bugs, patches
da: Hjælp med fejl, rettelser

en: Code to export recipes to *.mx2 files
da: Kode til at eksportere opskrifter til *.mx2-filer

en: He advised using WebKit to fix printing support during Akademy-es 2010.
da: Han foreslog at bruge WebKit til at løse udskriftsunderstøttelsen under Akademy-es 2010.

en: bunch
da: bundt

en: bunches
da: bundter

en: cup
da: kop

en: cups
da: kopper

en: cubic cm
da: kubikcentimeter

en: centigrams
da: centigram

en: centiliters
da: centiliter

en: can
da: dåse

en: cans
da: dåser

en: carton
da: karton

en: cartons
da: kartoner

en: decigrams
da: decigram

en: deciliters
da: deciliter

en: drop
da: dråbe

en: drops
da: dråber

en: dash
da: stænk

en: dashes
da: stænk

en: each
da: hver

en: kilogram
da: kilo

en: kilograms
da: kilo

en: fluid ounce
da: flydende unse

en: fluid ounces
da: flydende unser

en: grams
da: gram

en: gallons
da: gallon

en: liters
da: liter

en: pound
da: pund

en: pounds
da: pund

en: large
da: stor

en: medium
da: mellem

en: milligrams
da: milligram

en: milliliters
da: milliliter

en: package
da: pakke

en: packages
da: pakker

en: pinch
da: knivspids

en: pinches
da: knivspidser

en: pints
da: pint

en: ounce
da: unse

en: ounces
da: unser

en: slice
da: skive

en: slices
da: skiver

en: small
da: lille

en: teaspoon
da: teskefuld

en: teaspoons
da: teskefulde

en: tablespoon
da: skefuld

en: tablespoons
da: skefulde

en: per serving
da: pr. portion

en: Configure
da: Indstil

en: Database System
da: Databasesystem

en: Database Management System Options (%1)
da: Systemindstillinger for databasehåndtering (%1)

en: Formatting
da: Formatering

en: Customize Formatting
da: Brugertilpasset formatering

en: Import/Export
da: Importér/eksportér

en: Recipe Import and Export Options
da: Indstilling af import og eksport af opskrifter

en: Performance
da: Ydelse

en: Performance Options
da: Ydelsesindstillinger

en: Spell checking
da: Stavekontrol

en: Spell checking Options
da: Indstillinger for stavekontrol

[ctx: @label:textbox Database Username]
en: Username:
da: Brugernavn:

en: Password:
da: Adgangskode:

[ctx: Default Port]
en: Default
da: Standard

en: Database name:
da: Databasenavn:

en: Select MySQL dump command
da: Vælg MySQL dump-kommando

en: Path to '%1':
da: Sti til "%1":

en: Select MySQL command
da: Vælg MySQL-kommando

en: All files
da: Alle filer

en: Select PostgreSQL dump command
da: Vælg PostgreSQL dump-kommando

en: Select PostgreSQL command
da: Vælg PostgreSQL-kommando

en: Database file:
da: Databasefil:

en: Select SQLite command
da: Vælg SQLite-kommando

en: SQLite converter
da: SQLite-konvertering

en: Select old SQLite version command
da: Vælg gammel SQLlite-version-kommando

en: Path to SQLite old version command:
da: Sti til SQLite gammel version-kommando:

en: Select new SQLite version command
da: Vælg ny SQLlite-version-kommando

en: Path to SQLite new version command:
da: Sti til SQLite ny version-kommando:

en: Select SQLite database file
da: Vælg SQLite-databasefil

en: Re-run wizard on next startup
da: Kør guide igen ved næste opstart

en: Note: Krecipes must be restarted for most server preferences to take effect.
da: Bemærk: Krecipes skal genstartes for at serverindstillingerne får virkning.

en: Use abbreviations
da: Brug forkortelser

en: Number Format
da: Talformat

[ctx: @option:radio Display fraction]
en: Fraction
da: Brøk

en: Overwrite recipes with same title
da: Overskriv opskrifter med samme titel

en: Ask which recipes to import
da: Spørg hvilke opskrifter som skal importeres

en: 'Copy to Clipboard' format:
da: "Kopiér til udklipsholder"-format:

en: When this is enabled, the importer will show every recipe in the file(s) and allow you to select which recipes you want imported.
     									Disable this to always import every recipe, which allows for faster and less memory-intensive imports.
da: Når dette er aktiveret, viser importfunktionen alle opskrifter i filerne og lader dig vælge hvilke opskrifter du vil importere.
     									Deaktivér dette for altid at importere alle opskrifter, hvilket muliggør hurtigere og mindre hukommelseskrævende import.

en: Search as you type
da: Søg mens du skriver

en: In most instances these options do not need to be changed.  However, limiting the amount of items displayed at once will <b>allow Krecipes to better perform when the database is loaded with many thousands of recipes</b>.
da: I de fleste tilfælde behøver disse indstillinger ikke at ændres. Ved at begrænse antal elementer som vises ad gangen, <b>får Krecipes dog  bedre ydelse når databasen indlæses med mange tusinde opskrifter</b>.

en: Number of categories to display at once:
da: Antal kategorier der skal vises ad gangen:

[ctx: Unlimited categories]
en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Number of elements to display at once:
da: Antal elementer der skal vises ad gangen:

[ctx: Unlimited elements]
en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Welcome to Krecipes
da: Velkommen til Krecipes

en: Database Type
da: Databasetype

en: Database Management System Settings
da: Systemindstillinger for databasehåndtering

en: Database Permissions
da: Databaserettigheder

en: Server Settings
da: Serverindstillinger

en: Initialize Database
da: Initialisér database

en: Finish & Save Settings
da: Afslut og gem indstillinger

en: There is currently no localized ingredient data for this locale.
    Would you like to load the English ingredients instead?
da: Der er for øjeblikket ingen oversatte ingrediensdata for dette sprog.
    Vil du indlæse de engelske ingredienser i stedet?

en: <p><b><font size="+1">Thank you very much for choosing Krecipes.</font></b></p><p>It looks like this is the first time you are using it. This wizard will help you with the initial setup so that you can start using it quickly.</p><p>Welcome, and enjoy cooking!</p>
da: <p><b><font size="+1">Mange tak for at have valgt Krecipes.</font></b> </p><p>Det ser ud til at det er første gang du bruger programmet. Denne guide vil hjælpe dig med den første opsætning, så du kan begynde at bruge programmet hurtigt.</p><p>Velkommen og nyd din madlavning!</p>

en: <p>This dialog will allow you to specify a MySQL account that has the necessary permissions to access the Krecipes MySQL database.</p><p><b><font size="+1">Most users that use Krecipes and MySQL for the first time can just leave the default parameters and press 'Next'.</font></b></p> <p>If you set a MySQL root password before, or you have already permissions as normal user, click on the appropriate option. Otherwise the account 'root' will be used, with no password.</p><p>[For security reasons, we strongly encourage you to setup a MySQL root password if you have not done so yet. Just type as root: mysqladmin password <i>your_password</i>]</p>
da: <p>Denne dialog lader dig angive en MySQL-konto som har de nødvendige  rettigheder til at tilgå Krecipes' MySQL-database.</p><p><b><font size="+1">De fleste brugere der bruger Krecipes og MySQL første gang, kan blot lade standardparametrene være og trykke på "Næste".</font></b></p><p>Hvis du tidligere har sat en MySQL root-adgangskode, eller du allerede har rettighederne som normal bruger, så klik på den tilsvarende indstilling. Ellers vil "root"-kontoen blive brugt uden adgangskode.</p><p>[Af sikkerhedsgrunde opfordrer vi stærkt til at indstille en MySQL root-adgangskode hvis du ikke har gjort det endnu. Skriv blot som root: mysqladmin password <i>din_adgangskode</i>]</p>

en: I have already set the necessary permissions
da: Jeg har allerede sat de nødvendige rettigheder

en: I have already set a MySQL root/admin account
da: Jeg har allerede sat en MySQL root/admin-konto

en: MySQL Administrator Account
da: MySQL administrator-konto

en: <p>This dialog will allow you to specify a PostgreSQL account that has the necessary permissions to access the Krecipes PostgreSQL database.  This account may either be a <b>PostgreSQL superuser</b> or have the ability to both <b>create new PostgreSQL users and databases</b>.</p><p>If no superuser or privileged account is given, the account 'postgres' will be attempted, with no password.  If this is insufficient for your PostgreSQL setup, you <b>must</b> select the appropriate option below to enter the information of a privileged PostgreSQL account.</p>
da: <p>Denne dialog lader dig angive en PostgreSQL-konto som har de nødvendige rettigheder til at tilgå KRecipes' PostgreSQL-database. Denne konto kan være enten en <b>PostgreSQL superbruger</b> eller have muligheden for både at <b>oprette nye PostgreSQL-brugere og databaser</b>.</p><p>Hvis ingen superbruger eller priviligeret konto angives, forsøges kontoen "postgres" brugt uden adgangskode. Hvis dette er utilstrækkeligt for din PostgreSQL-opsætning, <b>skal</b> du vælge den passende indstilling herunder for at indtaste den privilegerede PostgreSQL-kontos information.</p>

en: I have already set a superuser or privileged account
da: Jeg har allerede sat en superbruger eller privilegeret konto

en: PostgreSQL Superuser or Privileged Account
da: PostgreSQL superbruger eller privilegeret konto

en: <p>In this dialog you can adjust the database server settings.</p><p><b>Warning: Passwords are stored in plain text and could potentially be compromised.  We recommend that you create a username and password combination solely for use by Krecipes.</b></p>
da: <p>Du kan justere databaseserver-indstillingerne i denne dialog.</p><p><b>Advarsel: Adgangskoder opbevares som klartekst og kan potentielt kompromitteres. Vi anbefaler at du opretter en kombination af brugernavn og adgangskode kun til brug af Krecipes.</b></p>

en: The server is remote
da: Serveren er ekstern

en: Server / Client Settings
da: Server-/klientindstillinger

en: Client:
da: Klient:

[ctx: @label:textbox Default Port]
en: Default
da: Standard

en: In this dialog you can adjust SQLite settings.
da: I denne dialog kan du justere SQLite-indstillinger.

en: Open file dialog
da: Åbn fildialog

en: Congratulations; all the necessary configuration setup is done. Press 'Finish' to continue, and enjoy cooking!
da: Tillykke. Al den nødvendige konfiguration er gennemført. Tryk på "Færdig"for at fortsætte, og nyd din madlavning!

en: <p>Krecipes comes with some delicious default recipes and useful data.</p><p>Would you like to initialize your database with those? Note that this will erase all your previous recipes if you have any.</p>
da: <p>Krecipes kommer med nogle lækre standardopskrifter og nyttige data. </p><p>Vil du initialisere din database med disse? Bemærk at dette vil slette alle dine tidligere opskrifter hvis du har nogen.</p>

en: Yes please, initialize the database with the examples
da: Ja tak, initialisér databasen med eksemplerne

en: <p>Krecipes can import nutrient data from the USDA's nutrient database for over 400 foods.  A total of 43 food properties are included for each food, such as energy, fat, vitamin C, etc.</p><p>Would you like to import this data now?  Note that this operation is safe to use on an existing database, and no data loss will occur.  This operation may take several minutes.</p>
da: <p>Krecipes kan importere ernæringsdata fra  USDA's ernæringsdatabase for over 400 fødevarer.  Et totalt antal af 43 fødevareegenskaber er inkluderet for hver fødevare, såsom energi, fedt, C-vitamin, osv.</p><p>Vil du gerne importere disse data nu?  Bemærk at denne operation er sikker at bruge med en eksisterende database, og intet datatab vil opstå. Denne operation kan tage adskillige minutter.</p>

en: Yes please, load the database with nutrient data for 400+ foods.
da: Ja tak, indlæs databasen med ernæringsdata for 400+ fødevarer.

en: Choose the type of database that you want to use. Most users will want to choose a simple local database here. However, you can also use remote servers by means of a MySQL or PostgreSQL database.
da: Vælg den databasetype du ønsker at bruge. De fleste brugere vil ønske at vælge en simpel lokal database. Du kan imidlertid også bruge eksterne servere ved hjælp af en MySQL- eller PostgreSQL-database.

en: Simple Local File (SQLite)
da: Simpel lokal fil (SQLite)

en: Local or Remote MySQL Database
da: Lokal eller ekstern MySQL-database

en: Local or Remote PostgreSQL Database
da: Lokal eller ekstern PostgreSQL-database

en: All Categories
da: Alle kategorier

[ctx: Previous item]
en: << Previous
da: << Forrige

[ctx: Next item]
en: Next >>
da: Næste >>

[ctx: @title:column]
en: Header
da: Overskrift

en: Ingredient:
da: Ingrediens:

[ctx: Ingredient grouping name]
en: Header:
da: Overskrift:

en: Amount:
da: Mængde:

en: Unit:
da: Enhed:

en: Preparation Method:
da: Tilberedningsmetode:

en: Please enter an ingredient
da: Angiv en ingrediens

en: Amount field contains invalid input.
da: Mængdefelt indeholder ugyldigt input.

en: Invalid input
da: Ugyldigt input

[ctx: the day after today]
en: tomorrow
da: i morgen

[ctx: this day]
en: today
da: i dag

[ctx: the day before today]
en: yesterday
da: i går

[ctx: @option today]
en: &Today
da: &I dag

[ctx: @option tomorrow]
en: To&morrow
da: I &morgen

[ctx: @option next week]
en: Next &Week
da: Næste &uge

[ctx: @option next month]
en: Next M&onth
da: Næste må&ned

[ctx: @option do not specify a date]
en: No Date
da: Ingen dato

[ctx: @title:column]
en: Categories
da: Kategorier

[ctx: @label:textbox]
en: Type here the text to search
da: Skriv teksten der skal søges efter her

[ctx: @label:textbox]
en: Type here the text to search in the current page
da: Skriv den tekst der skal søges efter på den aktuelle side

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, m_previousButton)
en: Previous Page
da: Forrige side

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, m_nextButton)
en: Next Page
da: Næste side

[ctx: @action:button Up to top menu]
en: Up...
da: Op...

[ctx: @title:column]
en: Enabled
da: Aktiveret

[ctx: @title:column]
en: Min. Value
da: Min. værdi

[ctx: @title:column]
en: Max. Value
da: Maks. værdi

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, criteriaListView)
en: Criteria
da: Kriterier

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, criteriaListView)
en: Stars
da: Stjerner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comment)
en: Comments
da: Kommentarer

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, buttonRemove)
en: Remove
da: Fjern

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, buttonEdit)
en: Edit...
da: Redigér...

en: Uncategorized
da: Ikke kategoriseret

en: Recipe
da: Opskrift

[ctx: @info:progress]
en: Loading recipes
da: Indlæser opskrifter

[ctx: @title:column Unit name]
en: Unit
da: Enhed

[ctx: @title:column Unit abbreviation]
en: Abbreviation
da: Forkortelse

[ctx: @title:column Unit plural]
en: Plural
da: Flertal

[ctx: @title:column unit plural abbreviation]
en: Abbreviation
da: Forkortelse

[ctx: Unit type other]
en: Other
da: Andet

[ctx: Unit type mass]
en: Mass
da: Masse

[ctx: Unit type volume]
en: Volume
da: Volumen

en: -No Preparation-
da: -Ingen tilberedning-
