krecipes - en to el translation catalogue (735 entries)

en: Are you sure you want to delete this category and all its subcategories?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε αυτή την κατηγορία και όλες τις υποκατηγορίες της;

en: Recipes
el: Συνταγές

en: Category name cannot be longer than 1 character. | Category name cannot be longer than %1 characters.
el[0]: Το όνομα της κατηγορίας δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο από 1 χαρακτήρα.
el[1]: Το όνομα της κατηγορίας δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο από %1 χαρακτήρες.

en: This category already exists. Continuing will merge these two categories into one. Are you sure?
el: Αυτή η κατηγορία υπάρχει ήδη. Αν συνεχίσετε θα γίνει συγχώνευση των δύο κατηγοριών σε μία. Είστε σίγουροι;

en: New Header
el: Νέα επικεφαλίδα

en: Header cannot be longer than 1 character. | Header cannot be longer than %1 characters.
el[0]: Η επικεφαλίδα δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερη από 1 χαρακτήρα.
el[1]: Η επικεφαλίδα δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερη από %1 χαρακτήρες.

en: This header already exists.  Continuing will merge these two headers into one.  Are you sure?
el: Αυτή η επικεφαλίδα υπάρχει ήδη. Αν συνεχίσετε θα γίνει συγχώνευση των δύο επικεφαλίδων σε μία. Είστε σίγουροι;

en: New Ingredient
el: Νέο συστατικό

en: You are about to permanently delete recipes from your database.
el: Πρόκειται να διαγράψετε οριστικά συνταγές από τη βάση δεδομένων σας.

en: Ingredient name cannot be longer than 1 character. | Ingredient name cannot be longer than %1 characters.
el[0]: Το όνομα του συστατικού δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο από 1 χαρακτήρα.
el[1]: Το όνομα του συστατικού δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο από %1 χαρακτήρες.

en: This ingredient already exists. Continuing will merge these two ingredients into one. Are you sure?
el: Αυτό το συστατικό υπάρχει ήδη. Αν συνεχίσετε θα γίνει συγχώνευση των δύο συστατικών σε ένα. Είστε σίγουροι;

en: New Author
el: Νέος συγγραφέας

en: Are you sure you want to delete this author?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε αυτόν τον συγγραφέα;

en: Author name cannot be longer than 1 character. | Author name cannot be longer than %1 characters.
el[0]: Το όνομα του συγγραφέα δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο από 1 χαρακτήρα.
el[1]: Το όνομα του συγγραφέα δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο από %1 χαρακτήρες.

en: This author already exists. Continuing will merge these two authors into one. Are you sure?
el: Αυτός ο συγγραφέας υπάρχει ήδη. Αν συνεχίσετε θα γίνει συγχώνευση των δύο συγγραφέων σε έναν. Είστε σίγουροι;

en: New Preparation Method
el: Νέα μέθοδος προετοιμασίας

en: Preparation method cannot be longer than 1 character. | Preparation method cannot be longer than %1 characters.
el[0]: Η μέθοδος προετοιμασίας δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερη από 1 χαρακτήρα.
el[1]: Η μέθοδος προετοιμασίας δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερη από %1 χαρακτήρες.

en: Are you sure you want to delete this property?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε αυτή την ιδιότητα;

en: Property name cannot be longer than 1 character. | Property name cannot be longer than %1 characters.
el[0]: Το όνομα της ιδιότητας δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο από 1 χαρακτήρα.
el[1]: Το όνομα της ιδιότητας δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο από %1 χαρακτήρες.

en: This property already exists.  Continuing will merge these two properties into one.  Are you sure?
el: Αυτή η ιδιότητα υπάρχει ήδη. Αν συνεχίσετε θα γίνει συγχώνευση των δύο ιδιοτήτων σε μία. Είστε σίγουροι;

en: Please select only one recipe.
el: Παρακαλώ επιλέξτε μόνο μια συνταγή.

en: Edit Recipe
el: Επεξεργασία συνταγής

en: No recipes selected.
el: Δεν επιλέχθηκαν συνταγές.

en: Export Recipe
el: Εξαγωγή συνταγής

en: No recipes are currently selected.
    Would you like to export all recipes in the current view?
el: Δεν υπάρχουν επιλεγμένες συνταγές αυτή τη στιγμή.
    Επιθυμείτε την εξαγωγή όλων των συνταγών της τρέχουσας προβολής;

en: Export Recipes
el: Εξαγωγή συνταγών

en: Export
el: Εξαγωγή

en: No recipes are currently selected.
    Would you like to print all recipes in the current view?
el: Δεν υπάρχουν επιλεγμένες συνταγές αυτή τη στιγμή.
    Επιθυμείτε την εκτύπωση όλων των συνταγών της τρέχουσας προβολής;

en: Print
el: Εκτύπωση

en: Compressed Krecipes format
el: Συμπιεσμένη μορφή Krecipes

en: Web page
el: Ιστοσελίδα

en: Plain Text
el: Απλό κείμενο

en: Web Book
el: Βιβλίο στον ιστό

en: File "%1" exists.  Are you sure you want to overwrite it?
el: Το αρχείο "%1" υπάρχει. Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε την αντικατάστασή του;

[ctx: @title:window]
en: Saving recipe
el: Αποθήκευση συνταγής

[ctx: @info:progress]
en: Saving recipes...
el: Αποθήκευση συνταγών...

en: Rename Unit
el: Μετονομασία μονάδας

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: Ingredient Weights
el: Βάρη συστατικών

en: Unit name cannot be longer than 1 character. | Unit name cannot be longer than %1 characters.
el[0]: Το όνομα της μονάδας δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο από 1 χαρακτήρα.
el[1]: Το όνομα της μονάδας δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο από %1 χαρακτήρες.

en: This unit already exists.  Continuing will merge these two units into one.  Are you sure?
el: Αυτή η μονάδα υπάρχει ήδη. Αν συνεχίσετε θα γίνει συγχώνευση των δύο μονάδων σε μία. Είστε σίγουροι;

[ctx: Overall rating]
en: Overall
el: Γενική

en: Taste
el: Γεύση

en: Appearance
el: Εμφάνιση

en: Originality
el: Πρωτοτυπία

en: Ease of Preparation
el: Ευκολία προετοιμασίας

[ctx: Overall Rating]
en: Overall
el: Γενική

en: The Qt database plugin (%1) is not installed.  This plugin is required for using this database backend.
el: Το πρόσθετο βάσης δεδομένων Qt (%1) δεν είναι εγκατεστημένο. Αυτό το πρόσθετο είναι απαραίτητο για τη χρήση αυτού του συστήματος υποστήριξης βάσης δεδομένων.

en: Krecipes could not open the "%1" database.
el: Το Krecipes δεν κατάφερε να ανοίξει τη βάση δεδομένων «%1».

en: Krecipes could not open the database using the driver '%2' (with username: "%1"). You may not have the necessary permissions, or the server may be down.
el: Το Krecipes δεν μπόρεσε να ανοίξει τη βάση δεδομένων χρησιμοποιώντας τον οδηγό '%2' (με όνομα χρήστη: "%1"). Πιθανότατα δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα, ή ο εξυπηρετητής είναι ανενεργός.

en: Database message: %1
el: Μήνυμα βάσης δεδομένων: %1

en: This database was created with a newer version of Krecipes and cannot be opened.
el: Αυτή η βάση δεδομένων δημιουργήθηκε με μια καινούργια έκδοση του Krecipes και δεν μπορεί να ανοιχτεί.

en: Failed to fix database structure.
el: Αποτυχία διόρθωσης της δομής της βάσης δεδομένων.

en: In ingredient '%1': weight [%2/%3%4]
el: Στο συστατικό '%1': βάρος [%2/%3%4]

en: In ingredient '%1': property "%2" [%3/%4]
el: Στο συστατικό '%1': ιδιότητα "%2" [%3/%4]

[ctx: @info]
en: <p>The database was created with a previous version of Krecipes. Would you like Krecipes to update this database to work with this version of Krecipes?  Depending on the number of recipes and amount of data, this could take some time.</p><warning><p>After updating, this database will no longer be compatible with previous versions of Krecipes.</p><p>Cancelling this operation may result in corrupting the database.</p></warning>
el: <p>Η βάση δεδομένων δημιουργήθηκε με μια προηγούμενη έκδοση του Krecipes. Επιθυμείτε την ενημέρωση της βάσης δεδομένων από το Krecipes έτσι ώστε αυτή να λειτουργεί με αυτή την έκδοση του Krecipes; Ανάλογα με τον αριθμό των συνταγών και της ποσότητας των δεδομένων, αυτό μπορεί να διαρκέσει κάποιο χρόνο.</p><warning><p>Μετά την ενημέρωση, αυτή η βάση δεδομένων δεν θα είναι πλέον συμβατή με παλαιότερες εκδόσεις του Krecipes.</p><p>Η ακύρωση αυτής της λειτουργίας μπορεί να έχει αποτέλεσμα μια κατεστραμμένη βάση δεδομένων.</p></warning>

en: Porting database structure...
el: Μεταφορά δομής της βάσης δεδομένων...

[ctx: @info:progress]
en: Loading category list
el: Φόρτωση λίστας κατηγοριών

[ctx: @info:progress]
en: Creating complete backup
el: Δημιουργία πλήρους εφεδρικού αντιγράφου

en: Depending on the number of recipes and amount of data, this could take some time.
el: Ανάλογα με τον αριθμό των συνταγών και της ποσότητας των δεδομένων, αυτό μπορεί να διαρκέσει κάποιο χρόνο.

en: Unable to find or run the program '%1'.  Either it is not installed on your system or it is not in $PATH.
el: Αδυναμία εύρεσης ή εκτέλεσης του προγράμματος '%1'. Είτε δεν είναι εγκαταστημένο ή δε βρίσκεται μέσα στο $PATH του συστήματός σας.

en: Backup failed.
    %1
el: Αποτυχία εφεδρικού αντιγράφου.
    %1

en: This backup was created with a newer version of Krecipes and cannot be restored.
el: Αυτό το εφεδρικό αντίγραφο δημιουργήθηκε με μια νεότερη έκδοση του Krecipes και δεν μπορεί να γίνει επαναφορά.

en: This file is not a Krecipes backup file or has become corrupt.
el: Αυτό το αρχείο δεν είναι ένα εφεδρικό αντίγραφο του Krecipes ή έχει καταστραφεί.

en: This backup was created using the "%1" backend.  It can only be restored into a database using this backend.
el: Αυτό το εφεδρικό αντίγραφο δημιουργήθηκε με το σύστημα υποστήριξης "%1". Μπορεί να επανέλθει στη βάση δεδομένων μόνο με τη χρήση αυτού του συστήματος ασφαλείας.

[ctx: @info:progress]
en: Restoring backup
el: Γίνεται επαναφορά εφεδρικού αντιγράφου

en: Restore Failed
el: Αποτυχία επαναφοράς

en: Nutrient Import
el: Εισαγωγή θρεπτικής αξίας

en: Importing USDA nutrient data
el: Εισαγωγή θρεπτικής αξίας USDA

en: Unable to find or run the program '%1'.  Either it is not installed on your system or it is not in $PATH. Do you want to configure other path for this command?
el: Αδυναμία εύρεσης ή εκτέλεσης του προγράμματος '%1'. Είτε δεν είναι εγκαταστημένο ή δε βρίσκεται στο $PATH του συστήματός σας. Θέλετε να διαμορφώσετε μια άλλη διαδρομή για την εντολή αυτή;

en: Conversion process failed. Probably the file %1 is not an SQLite 2 database.
el: Η διαδικασία μετατροπής απέτυχε. Πιθανόν το αρχείο %1 δεν είναι μια βάση δεδομένων SQLite.

en: Unable to backup SQLite 2 database, aborting. A successfully converted SQLite 3 file is available at %1.new.
el: Αδυναμία λήψης εφεδρικού αντιγράφου της βάσης δεδομένων SQLite, εγκατάλειψη. Ένα αρχείο που μετατράπηκε με επιτυχία σε SQLite 3 είναι διαθέσιμο στο %1.new.

en: Unable to copy the new SQLite 3 database to %1.You may manually move %1.new to %1
el: Αδυναμία αντιγραφής της νέας βάσης δεδομένων SQLite 3 στο  %1. Μπορείτε να μετακινήσετε χειροκίνητα το %1.new στο %1

en: Conversion successful! SQLite 2 database backed up to %1
el: Μετατροπή επιτυχής! Ελήφθη εφεδρικό αντίγραφο της βάσης δεδομένων SQLite 2 στο %1

[ctx: @label]
en: Search using the following criteria:
el: Αναζήτηση με χρήση των παρακάτω κριτηρίων:

[ctx: @action:button Recipe title]
en: Title >>
el: Τίτλος >>

[ctx: @option:check]
en: Require All Words
el: Απαιτούνται όλες οι λέξεις

[ctx: @label:textbox]
en: Keywords:
el: Λέξεις κλειδιά:

[ctx: @action:button]
en: Ingredients >>
el: Συστατικά >>

[ctx: @info]
en: Enter ingredients: (e.g. chicken pasta "white wine")
el: Εισαγωγή συστατικών: (π.χ. κοτόπουλο ζυμαρικά "λευκό κρασί")

[ctx: @label:textbox]
en: Uses all:
el: Χρησιμοποιεί όλα τα:

[ctx: @label:textbox]
en: Uses any of:
el: Χρησιμοποιεί οτιδήποτε από:

[ctx: @label:textbox]
en: Without:
el: Χωρίς:

[ctx: @action:button]
en: Categories >>
el: Κατηγορίες >>

[ctx: @info]
en: Enter categories: (e.g. Desserts Pastas "Main Dishes")
el: Εισαγωγή κατηγοριών: (π.χ. επιδόρπια ζυμαρικά "κύρια πιάτα")

[ctx: @label:textbox]
en: In all:
el: Σε όλα:

[ctx: @label:textbox]
en: In any of:
el: Σε οποιοδήποτε από:

[ctx: @label:textbox]
en: Not in:
el: Όχι στο:

[ctx: @action:button]
en: Authors >>
el: Συγγραφείς >>

[ctx: @info]
en: Enter author name (e.g. Smith or "Jane Doe")
el: Εισαγωγή του συγγραφέα (π.χ. Smith ή "Jane Doe")

[ctx: @label:textbox]
en: By any of:
el: Με οποιοδήποτε από:

[ctx: @label:textbox]
en: By all:
el: Με όλα:

[ctx: @label:textbox]
en: Not by:
el: Όχι με:

[ctx: @action:button]
en: Yield >>
el: Απόδοση >>

[ctx: @option:check]
en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

[ctx: @item:inlistbox]
en: Yields at least:
el: Αποδίδει τουλάχιστον:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Yields at most:
el: Αποδίδει το πολύ:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Yields about:
el: Αποδίδει περίπου:

[ctx: @action:button]
en: Preparation Time >>
el: Χρόνος προετοιμασίας >>

[ctx: @item:inlistbox]
en: Ready in at most:
el: Έτοιμο το πολύ μέσα σε:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Ready in about:
el: Έτοιμο περίπου σε:

[ctx: @action:button]
en: Instructions >>
el: Οδηγίες >>

[ctx: @label Recipe created date]
en: Created:
el: Δημιουργήθηκε:

[ctx: @label Recipe modified date]
en: Modified:
el: Τροποποιήθηκε:

[ctx: @label Recipe last accessed date]
en: Last Accessed:
el: Τελευταία πρόσβαση:

[ctx: @action:button]
en: Ratings >>
el: Βαθμολογίες >>

[ctx: @option:radio]
en: By average:
el: Με μέσο όρο:

[ctx: @label]
en: stars
el: αστέρια

[ctx: @option:radio]
en: By criteria:
el: Με κριτήρια:

[ctx: @title:column]
en: Criterion
el: Κριτήριο

[ctx: @title:column]
en: Stars
el: Αστέρια

[ctx: @title:column]
en: Criteria
el: Κριτήρια

[ctx: @action:button Clear search criteria]
en: C&lear
el: &Καθαρισμός

[ctx: @action:button Search recipes]
en: &Search
el: &Αναζήτηση

[ctx: @title:column Recipe title]
en: Title
el: Τίτλος

[ctx: @item:inlistbox]
en: No matching recipes found
el: Δε βρέθηκαν συνταγές να ταιριάζουν

[ctx: @action:button]
en: Create...
el: Δημιουργία...

[ctx: @action:button]
en: Delete
el: Διαγραφή

[ctx: @title:window]
en: Choose Border
el: Επιλογή περιγράμματος

[ctx: @title:group]
en: Requested Border
el: Ζητούμενο περίγραμμα

[ctx: @label:textbox Border style]
en: Style:
el: Στιλ:

[ctx: @label:textbox Border color]
en: Color:
el: Χρώμα:

[ctx: @label:textbox Border width]
en: Width:
el: Πλάτος:

[ctx: @item:inlistbox Border type none]
en: None
el: Κανένα

[ctx: @item:inlistbox See http://krecipes.sourceforge.net/bordertypes.png for an example]
en: Dotted
el: Με κουκκίδες

[ctx: @item:inlistbox See http://krecipes.sourceforge.net/bordertypes.png for an example]
en: Dashed
el: Με παύλες

[ctx: @item:inlistbox See http://krecipes.sourceforge.net/bordertypes.png for an example]
en: Solid
el: Συμπαγές

[ctx: @item:inlistbox See http://krecipes.sourceforge.net/bordertypes.png for an example]
en: Double
el: Διπλό

[ctx: @item:inlistbox See http://krecipes.sourceforge.net/bordertypes.png for an example]
en: Groove
el: Κυματιστό

[ctx: @item:inlistbox See http://krecipes.sourceforge.net/bordertypes.png for an example]
en: Ridge
el: Οδοντωτό

[ctx: @item:inlistbox See http://krecipes.sourceforge.net/bordertypes.png for an example]
en: Inset
el: Ένθετο

[ctx: @item:inlistbox See http://krecipes.sourceforge.net/bordertypes.png for an example]
en: Outset
el: Έκθετο

en: Border Preview
el: Προεπισκόπηση περιγράμματος

[ctx: @title:window]
en: Measurement Converter
el: Μετατροπέας μετρήσεων

[ctx: @action:button]
en: Convert
el: Μετατροπή

[ctx: @item:inlistbox]
en: --Ingredient (optional)--
el: --Συστατικό (προαιρετικό)--

[ctx: @item:inlistbox]
en: -No Preparation-
el: -Χωρίς προετοιμασία-

[ctx: @label]
en: Convert
el: Μετατροπή

[ctx: @label Convert to]
en: To
el: Σε

[ctx: @label Result of an unit conversion]
en: <b>Result:</b>
el: <b>Αποτέλεσμα:</b>

[ctx: @label:textbox]
en: <b>Result:</b>
el: <b>Αποτέλεσμα:</b>

[ctx: @label:textbox]
en: <b>Approximated result:</b>
el: <b>Αποτέλεσμα κατά προσέγγιση:</b>

[ctx: @label:textbox]
en: <b>Error:</b>
el: <b>Σφάλμα:</b>

[ctx: @info]
en: Missing unit conversion
el: Μη διαθέσιμη μετατροπή μονάδας

[ctx: @info]
en: No ingredient weight available
el: Μη διαθέσιμο βάρος συστατικού

[ctx: @info]
en: No ingredient weight available for this method of preparation
el: Μη διαθέσιμο βάρος συστατικού για αυτήν τη μέθοδο προετοιμασίας

[ctx: @info]
en: Ingredient required for conversion
el: Συστατικό που απαιτείται για μετατροπή

[ctx: @info]
en: Impossible unit conversion based on unit types
el: Αδύνατη η μετατροπή μονάδων με βάση τον τύπο τους

[ctx: @title:window]
en: New Category
el: Νέα κατηγορία

[ctx: @title:group]
en: New Category
el: Νέα κατηγορία

[ctx: @label:textbox Category name]
en: Name:
el: Όνομα:

[ctx: @label:textbox]
en: Subcategory of:
el: Υποκατηγορία της:

[ctx: @item:inlistbox No category]
en: **NONE**
el: **ΚΑΜΙΑ**

[ctx: @title:window]
en: Add Ingredient Weight
el: Προσθήκη βάρους συστατικού

[ctx: @item]
en: -No Preparation-
el: -Χωρίς προετοιμασία-

[ctx: @title:group]
en: New Ingredient Weight
el: Βάρος νέου συστατικού

[ctx: @label:textbox]
en: Per Amount:
el: Ανά ποσότητα:

[ctx: @label:textbox]
en: Weight:
el: Βάρος:

[ctx: @info]
en: Amount field contains invalid input.
el: Το πεδίο ποσότητας περιέχει μη έγκυρα δεδομένα.

[ctx: @title:window]
en: Invalid input
el: Μη έγκυρα δεδομένα

[ctx: @title:window]
en: New Property
el: Νέα ιδιότητα

[ctx: @title:group]
en: New Property
el: Νέα ιδιότητα

[ctx: @label:textbox]
en: Property name:
el: Όνομα ιδιότητας:

[ctx: @label:textbox]
en: Units:
el: Μονάδες:

[ctx: @title:window]
en: Unit Conversion
el: Μετατροπή μονάδας

[ctx: @title:group]
en: New Unit Conversion
el: Νέα μετατροπή μονάδας

[ctx: @title:window]
en: New Unit
el: Νέα μονάδα

[ctx: @title:window]
en: Unit
el: Μονάδα

[ctx: @title:group]
en: New Unit
el: Νέα μονάδα

[ctx: @title:group]
en: Unit
el: Μονάδα

[ctx: @label:textbox Single unit name]
en: Singular:
el: Ενικός:

[ctx: @label:textbox Single unit abbreviation]
en: Singular Abbreviation:
el: Συντομογραφία ενικού:

[ctx: @label:textbox Plural unit name]
en: Plural:
el: Πληθυντικός:

[ctx: @label:textbox Plural unit abbreviation]
en: Plural Abbreviation:
el: Συντομογραφία πληθυντικού:

[ctx: @item:inlistbox Unit type other]
en: Other
el: Άλλο

[ctx: @item:inlistbox Unit type mass]
en: Mass
el: Μάζα

[ctx: @item:inlistbox Unit type volume]
en: Volume
el: Όγκος

[ctx: @label:textbox Unit Type]
en: Type:
el: Τύπος:

[ctx: @title:window]
en: Database Import
el: Εισαγωγή βάσης δεδομένων

[ctx: @label:textbox]
en: Database file:
el: Αρχείο βάσης δεδομένων:

[ctx: @title:group]
en: Database
el: Βάση δεδομένων

[ctx: @label:textbox]
en: Server:
el: Εξυπηρετητής:

[ctx: @label:textbox Database username]
en: Username:
el: Όνομα χρήστη:

[ctx: @label:textbox]
en: Password:
el: Κωδικός πρόσβασης:

[ctx: @label:textbox]
en: Database name:
el: Όνομα βάσης δεδομένων:

[ctx: @label:textbox]
en: Port:
el: Θύρα:

[ctx: @label:textbox Default port]
en: Default
el: Προκαθορισμένο

[ctx: @title:window]
en: Element with Dependencies
el: Στοιχείο με εξαρτήσεις

[ctx: @info]
en: <warning>The following will have to be removed also, since currently they use the element you have chosen to be removed.</warning>
el: <warning>Επιπλέον πρέπει να αφαιρεθούν και τα παρακάτω αφού χρησιμοποιούν το συστατικό που επιλέξατε να αφαιρεθεί.</warning>

[ctx: @info]
en: <warning>The following currently use the element you have chosen to be removed.</warning>
el: <warning>Τα παρακάτω χρησιμοποιούν το συστατικό που επιλέξατε να αφαιρεθεί.</warning>

[ctx: @info]
en: Are you sure you wish to proceed?
el: Είστε βέβαιοι ότι επιθυμείτε να συνεχίσετε;

[ctx: @title:window]
en: View Diet
el: Προβολή δίαιτας

[ctx: @action:button]
en: Create &Shopping List
el: Δημιουργία λί&στας αγορών

en: Diet
el: Δίαιτα

en: Day %1
el: Ημέρα %1

[ctx: @label:slider]
en: Number of Days
el: Αριθμός ημερών

[ctx: @label:slider]
en: Meals per Day
el: Γεύματα ανά ημέρα

[ctx: @action:button]
en: Create the diet
el: Δημιουργία της δίαιτας

[ctx: @action:button Clear Diet]
en: Clear
el: Καθαρισμός

[ctx: @title:tab]
en: Meal 1 | Meal %1
el[0]: Γεύμα 1
el[1]: Γεύμα %1

en: - 1 week - | - %1 weeks -
el[0]: - 1 εβδομάδα -
el[1]: - %1 εβδομάδες -

[ctx: @info]
en: Given the constraints, a full diet list could not be constructed. Either the recipe list is too short or the constraints are too demanding.
el: Είναι αδύνατη η δημιουργία μιας πλήρης δίαιτας με τους δοσμένους περιορισμούς. Η λίστα συνταγών είναι πολύ μικρή ή οι περιορισμοί υπερβολικά απαιτητικοί.

[ctx: @label:spinbox]
en: No. of dishes:
el: Αριθμός πιάτων:

[ctx: @action:button]
en: Previous Dish
el: Προηγούμενο πιάτο

[ctx: @action:button]
en: Next Dish
el: Επόμενο πιάτο

en: 1st Course
el: 1η μερίδα

en: 2nd Course
el: 2η μερίδα

en: Dessert
el: Επιδόρπιο

[ctx: Dish number %1]
en: Dish %1
el: Πιάτο %1

[ctx: @label:listbox]
en: Dish Characteristics
el: Χαρακτηριστικά πιάτου

[ctx: @option:check]
en: Enable Category Filtering
el: Ενεργοποίηση φιλτραρίσματος κατηγορίας

[ctx: @title:column]
en: USDA Ingredient
el: Συστατικό USDA

[ctx: @title:column]
en: Property
el: Ιδιότητα

[ctx: @title:column]
en: Amount
el: Ποσότητα

[ctx: @title:column]
en: Unit
el: Μονάδα

[ctx: @title:column]
en: Weight
el: Βάρος

[ctx: @title:column]
en: Per Amount
el: Ανά ποσότητα

[ctx: @title:window]
en: Property Information
el: Πληροφορίες ιδιότητας

[ctx: @label]
en: Property Information for <b>%1</b>
el: Πληροφορίες της ιδιότητας <b>%1</b>

[ctx: @action:button Load USDA data]
en: Load
el: Φόρτωση

[ctx: @title:group]
en: Properties
el: Ιδιότητες

[ctx: @action:button]
en: Add
el: Προσθήκη

[ctx: @action:button]
en: Remove
el: Αφαίρεση

[ctx: @title:group]
en: Weights
el: Βάρη

[ctx: @info]
en: Recipes may require this information for nutrient analysis. Are you sure you want to delete this entry?
el: Οι συνταγές ίσως χρειάζονται αυτές τις πληροφορίες για την ανάλυση θρεπτικής αξίας. Επιθυμείτε σίγουρα να διαγράψετε αυτήν την εγγραφή;

[ctx: @title:window]
en: Enter amount
el: Εισαγωγή ποσότητα

[ctx: @title:group]
en: Amount
el: Ποσότητα

[ctx: @title:window]
en: Property Exists
el: Η ιδιότητα υπάρχει

[ctx: @info]
en: The property you tried to add already exists in the ingredient with the same per units.
el: Η ιδιότητα που προσπαθήσατε να προσθέσετε υπάρχει ήδη στο συστατικό στην ίδια αναλογία.

[ctx: @info]
en: Please select an ingredient in the USDA ingredient list
el: Επιλέξτε ένα συστατικό από τη λίστα συστατικών USDA

[ctx: @title:window]
en: Rating
el: Βαθμολογία

[ctx: @action:button]
en: &Delete
el: &Διαγραφή

[ctx: @label:textbox]
en: Criteria:
el: Κριτήρια:

[ctx: @label:textbox]
en: Stars:
el: Αστέρια:

[ctx: @label:textbox]
en: Comments:
el: Σχόλια:

[ctx: @label:textbox]
en: Rater:
el: Βαθμολογητής:

[ctx: @title:column]
en: Ingredient (required?)
el: Συστατικό (απαιτείται;)

[ctx: @title:column]
en: Amount Available
el: Διαθέσιμη ποσότητα

[ctx: @label:spinbox Number of missing ingredients allowed when doing a search by ingredients]
en: Missing ingredients allowed:
el: Ελλειπή συστατικά που επιτρέπονται:

[ctx: @item Any amount of ingredients missing when doing a search by ingredients]
en: Any
el: Οποιοδήποτε

[ctx: @title]
en: Matching Recipes
el: Συνταγές που ταιριάζουν

[ctx: @title:column Recipe Title]
en: Title
el: Τίτλος

[ctx: @title:column Missing ingredients in a search result]
en: Missing Ingredients
el: Ελλειπή συστατικά

[ctx: @action:button]
en: Find matching recipes
el: Εύρεση συνταγών που ταιριάζουν

[ctx: @action:button Clear search criteria]
en: Clear
el: Καθαρισμός

[ctx: @label:textbox]
en: You are missing 1 ingredient for: | You are missing %1 ingredients for:
el[0]: Λείπει 1 συστατικό για:
el[1]: Λείπουν %1 συστατικά για:

en: OR
el: Ή

[ctx: @title:window]
en: Ingredient Parser
el: Αναλυτής συστατικών

[ctx: @title:column]
en: Ingredient
el: Συστατικό

[ctx: @title:column]
en: Preparation Method
el: Μέθοδος προετοιμασίας

[ctx: @action:button]
en: Set &Header
el: Ορισμός &επικεφαλίδας

[ctx: @info:whatsthis]
en: If an ingredient header is detected as an ingredient, select it and click this button so that Krecipes will recognize it as a header.  All the ingredients below the header will be included within that group.
    
    Alternatively, if you select multiple ingredients and click this button, those ingredients will be grouped together.
el: Αν ανιχνευτεί μια επικεφαλίδα συστατικού ως ένα συστατικό, επιλέξτε την και κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί έτσι ώστε το Krecipes να την αναγνωρίσει ως επικεφαλίδα. Όλα τα συστατικά κάτω από αυτή την επικεφαλίδα θα ενσωματωθούν σε αυτήν την ομάδα.
    
    Εναλλακτικά, αν επιλέξετε πολλά συστατικά και κάνετε κλικ σε αυτό το κουμπί, αυτά τα συστατικά θα ομαδοποιηθούν.

[ctx: @item:inmenu]
en: &Delete
el: &Διαγραφή

[ctx: @item:inmenu]
en: Set &Header
el: Ορισμός &επικεφαλίδας

[ctx: @info]
en: <para>To use: Paste a list of ingredient below, click <interface>Parse Text</interface>, and then you may correct any incorrectly parsed ingredients.</para><para><warning>Fields will be truncated if longer than the database allows</warning></para>
el: <para>Για να το χρησιμοποιήσετε: Κάνετε επικόλληση μιας λίστας συστατικών παρακάτω, κάνετε κλικ στο <interface>Ανάλυση κειμένου</interface>, και έπειτα μπορείτε να διορθώσετε οποιαδήποτε συστατικά που αναλύθηκαν με λάθος τρόπο.</para><para><warning>Τα πεδία θα αποκοπούν αν είναι μεγαλύτερα από όσο επιτρέπει η βάση δεδομένων</warning></para>

[ctx: @title]
en: Ingredients as understood by Krecipes:
el: Συστατικά όπως αναγνωρίστηκαν από το Krecipes:

[ctx: @action:button]
en: Parse Text
el: Ανάλυση κειμένου

[ctx: @action:button]
en: Property Information
el: Πληροφορίες ιδιότητας

[ctx: @title:tab]
en: Ingredients
el: Συστατικά

[ctx: @title:tab]
en: Headers
el: Επικεφαλίδες

[ctx: @info]
en: No ingredient selected.
el: Δεν έχει επιλεγεί συστατικό.

en: Page Setup
el: Ρυθμίσεις σελίδας

en: Items Shown
el: Αντικείμενα που εμφανίζονται

en: Show Items
el: Εμφάνιση αντικειμένων

en: <i>Usage: Select a template along the left, and right-click any element to edit the look of that element.</i>
el: <i>Χρήση: Κάντε δεξί κλικ σε κάποιο στοιχείο για να επεξεργαστείτε την εμφάνισή του.</i>

en: Save and Close
el: Αποθήκευση και κλείσιμο

en: &Cancel
el: Α&κύρωση

en: The recipe view layout has been modified.
    Do you want to save it?
el: Η διάταξη προβολής της συνταγής τροποποιήθηκε.
    Επιθυμείτε την αποθήκευσή της;

en: Save Layout?
el: Αποθήκευση διάταξης;

en: Krecipes style or template file
el: Αρχείο στυλ ή προτύπου του Krecipes

en: Select Layout
el: Επιλογή διάταξης

en: This layout has been modified.
    Do you want to save it?
el: Αυτή η διάταξη τροποποιήθηκε.
    Επιθυμείτε την αποθήκευσή της;

en: Unable to save the layout because you do not have sufficient permissions to modify this file.
    Would you like to instead save the current layout to a new file?
el: Αδυναμία αποθήκευσης της διάταξης επειδή δεν έχετε επαρκή δικαιώματα να τροποποιήσετε αυτό το αρχείο.
    Θα θέλατε την αποθήκευση της τρέχουσας διάταξης σε ένα νέο αρχείο;

en: You have selected a file that you do not have the permissions to write to.
    Would you like to select another file?
el: Έχετε επιλέξει ένα αρχείο στο οποίο δεν έχετε δικαιώματα εγγραφής.
    Θα θέλατε να επιλέξετε ένα άλλο αρχείο;

[ctx: @title:window]
en: Import Recipes
el: Εισαγωγή συνταγών

[ctx: @title:column]
en: Recipes
el: Συνταγές

[ctx: @item:inlistbox All items]
en: All (%1)
el: Όλες (%1)

[ctx: @item]
en: Uncategorized
el: Χωρίς κατηγοριοποίηση

[ctx: @info:tooltip]
en: Select photo
el: Επιλογή φωτογραφίας

[ctx: action:button]
en: Save photo as...
el: Αποθήκευση φωτογραφίας ως...

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear photo
el: Καθαρισμός φωτογραφίας

[ctx: @label]
en: Recipe Name
el: Όνομα συνταγής

[ctx: @label]
en: Authors
el: Συγγραφείς

[ctx: @label]
en: Categories
el: Κατηγορίες

[ctx: @label How much food you will produce with a given cooking recipe (e.g. 2 servings or 3 bottles)]
en: Yield
el: Απόδοση

[ctx: @label The amount for yield]
en: Amount
el: Ποσότητα

[ctx: @label The type of yield (e.g. servings, bottles...]
en: Type
el: Τύπος

[ctx: @label]
en: Preparation Time
el: Χρόνος προετοιμασίας

[ctx: @info:tooltip]
en: Add ingredient
el: Προσθήκη συστατικού

[ctx: @info:tooltip]
en: Move ingredient up
el: Μετακίνηση συστατικού πάνω

[ctx: @info:tooltip]
en: Move ingredient down
el: Μετακίνηση συστατικού κάτω

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove ingredient
el: Αφαίρεση συστατικού

[ctx: @info:tooltip]
en: Paste Ingredients
el: Επικόλληση συστατικών

[ctx: @title:column]
en: Units
el: Μονάδες

[ctx: @label]
en: Property Status:
el: Κατάσταση ιδιότητας:

[ctx: @action:button]
en: Details...
el: Λεπτομέρειες...

[ctx: @action:inmenu Updates the loaded information]
en: Update
el: Ενημέρωση

[ctx: @title:window]
en: Property details
el: Λεπτομέρειες ιδιότητας

[ctx: @action:button]
en: Add Rating...
el: Προσθήκη βαθμολογίας...

[ctx: @title:tab]
en: Recipe
el: Συνταγή

[ctx: @title:tab]
en: Instructions
el: Οδηγίες

[ctx: @title:tab]
en: Ratings
el: Βαθμολογίες

[ctx: @action:button]
en: Save recipe
el: Αποθήκευση συνταγής

[ctx: @info:tooltip]
en: Save recipe
el: Αποθήκευση συνταγής

[ctx: @action:button]
en: Show recipe
el: Εμφάνιση συνταγής

[ctx: @info:tooltip]
en: Show recipe
el: Εμφάνιση συνταγής

[ctx: @action:button]
en: Close
el: Κλείσιμο

[ctx: @info:tooltip]
en: Close
el: Κλείσιμο

[ctx: @action:button]
en: Resize recipe
el: Αλλαγή μεγέθους συνταγής

[ctx: @info:tooltip]
en: Resize recipe
el: Αλλαγή μεγέθους συνταγής

en: Images
el: Εικόνες

[ctx: @title:window]
en: Save photo as...
el: Αποθήκευση εφεδρικού αντιγράφου ως...

[ctx: @info]
en: The file already exists, do you want to overwrite it?
el: Το αρχείο υπάρχει ήδη, επιθυμείτε να αντικατασταθεί;

[ctx: @info]
en: The photo cannot be saved in %1
el: Η φωτογραφία δεν μπορεί να αποθηκευτεί στο %1

[ctx: @info]
en: Unit name cannot be longer than 1 character. | Unit name cannot be longer than %1 characters.
el[0]: Το όνομα της μονάδας δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο από 1 χαρακτήρα.
el[1]: Το όνομα της μονάδας δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο από %1 χαρακτήρες.

[ctx: @info]
en: Preparation method cannot be longer than 1 character. | Preparation method cannot be longer than %1 characters.
el[0]: Η μέθοδος προετοιμασίας δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερη από 1 χαρακτήρα.
el[1]: Η μέθοδος προετοιμασίας δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερη από %1 χαρακτήρες.

[ctx: @info]
en: Recipe title cannot be longer than 1 character. | Recipe title cannot be longer than %1 characters.
el[0]: Ο τίτλος της συνταγής δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερος από 1 χαρακτήρα.
el[1]: Ο τίτλος της συνταγής δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερος από %1 χαρακτήρες.

en: Unable to save recipe
el: Αδυναμία αποθήκευσης της συνταγής

[ctx: @label:textbox]
en: Write the recipe instructions here
el: Γράψτε εδώ τις οδηγίες της συνταγής

[ctx: @label:textbox]
en: Write the recipe title here
el: Γράψτε εδώ τον τίτλο της συνταγής

[ctx: @info]
en: This recipe contains unsaved changes.
    Would you like to save it before closing?
el: Αυτή η συνταγή περιέχει τροποποιήσεις που δεν έχουν αποθηκευτεί.
    Επιθυμείτε την αποθήκευσή της πριν το κλείσιμο;

[ctx: @title:window]
en: Unsaved changes
el: Μη αποθηκευμένες τροποποιήσεις

[ctx: @info]
en: You need to save the recipe before displaying it. Would you like to save it now?
el: Πρέπει να αποθηκεύσετε την συνταγή πριν την εμφανίσετε. Θα θέλατε να την αποθηκεύσετε τώρα;

[ctx: @info]
en: This recipe has changes that will not be displayed unless the recipe is saved. Would you like to save it now?
el: Αυτή η συνταγή περιέχει τροποποιήσεις που δεν θα εμφανιστούν αν η συνταγή δεν αποθηκευτεί. Επιθυμείτε την αποθήκευσή της τώρα;

[ctx: @info]
en: <b>%1:</b> No nutrient information available. <a href="ingredient#%2">Provide nutrient information.</a>
el: <b>%1:</b> Μη διαθέσιμες θρεπτικές πληροφορίες. <a href="ingredient#%2">Δώστε πληροφορίες θρεπτικής αξίας.</a>

[ctx: @info]
en: <b>%3:</b> Unit conversion missing for conversion from '%1' to '%2'
el: <b>%3:</b> Λείπει η μονάδα για τη μετατροπή από '%1' σε '%2'

en: -No unit-
el: -Χωρίς μονάδα-

[ctx: @info]
en: -No unit-
el: -Χωρίς μονάδα-

[ctx: @info]
en: <b>%1:</b> Either <a href="ingredient#%3">enter an appropriate ingredient weight entry</a>, or provide conversion information to perform one of the following conversions: %2
el: <b>%1:</b> Είτε <a href="ingredient#%3">εισαγάγετε μια κατάλληλη τιμή βάρους συστατικού</a>, ή δώστε πληροφορίες για την εκτέλεση των ακόλουθων μετατροπών: %2

[ctx: @info]
en: <b>%1:</b> No ingredient weight entries. <a href="ingredient#%2">Provide ingredient weight.</a>
el: <b>%1:</b> Δεν υπάρχουν καταχωρήσεις βάρους συστατικού. <a href="ingredient#%2">Δώστε το βάρος συστατικού.</a>

[ctx: @info]
en: <b>%1:</b> There is no ingredient weight entry for when no preparation method is specified. <a href="ingredient#%2">Provide ingredient weight.</a>
el: <b>%1:</b> Δεν υπάρχει καταχώρηση βάρους συστατικού όταν δεν έχει καθοριστεί μέθοδος προετοιμασίας. <a href="ingredient#%2">Δώστε το βάρος συστατικού.</a>

[ctx: @info]
en: <b>%1:</b> There is no ingredient weight entry for when prepared in any of the following manners: %2<a href="ingredient#%3">Provide ingredient weight.</a>
el: <b>%1:</b> Δεν υπάρχει καταχώρηση βάρους όταν η προετοιμασία γίνει με τις ακόλουθες μεθόδους: %2<a href="ingredient#%3">Δώστε το βάρος συστατικού.</a>

[ctx: @info]
en: <b>%1:</b> There is no ingredient weight entry for when prepared in any of the following manners (defaulting to a weight entry without a preparation method specified): %2<a href="ingredient#%3">Provide ingredient weight.</a>
el: <b>%1:</b> Δεν υπάρχει καταχώρηση βάρους συστατικού για προετοιμασία με τις ακόλουθες μεθόδους (καθορισμός βάρους χωρίς μέθοδο προετοιμασίας): %2<a href="ingredient#%3">Δώστε το βάρος συστατικού.</a>

[ctx: @info Property information for a recipe is complete]
en: Complete
el: Ολοκληρώθηκε

[ctx: @info Property information for a recipe is complete, but...]
en: Complete, but approximations made
el: Ολοκληρώθηκε, αλλά έγιναν προσεγγίσεις

[ctx: @info Property information for a recipe is incomplete]
en: Incomplete
el: Δεν ολοκληρώθηκε

[ctx: @info]
en: The nutrient information for this recipe is incomplete because the following information is missing:
el: Η θρεπτική αξία για τη συνταγή αυτή δεν είναι ολοκληρωμένη επειδή λείπουν οι ακόλουθες πληροφορίες:

[ctx: @info]
en: The following approximations will be made when determining nutrient information:
el: Οι παρακάτω προσεγγίσεις θα εκτελεστούν για τον καθορισμό της θρεπτικής αξίας:

[ctx: @title:window]
en: Loading recipes, please wait...
el: Φόρτωση συνταγών, παρακαλώ περιμένετε...

[ctx: @title:window]
en: Refine Shopping List
el: Εξειδίκευση λίστας αγορών

[ctx: @action:button Finished refining shopping list]
en: &Done
el: Έ&γινε

[ctx: @title:column]
en: Ingredients in Shopping List
el: Συστατικά στη λίστα αγορών

[ctx: @info]
en: On the right are the ingredients needed for the recipes you selected.  You may now add additional ingredients, remove ingredients you do not need, or modify the amounts of existing ingredients.
el: Στα δεξιά εμφανίζονται τα συστατικά που είναι αναγκαία για τις συνταγές που επιλέξατε. Μπορείτε τώρα να προσθέσετε επιπλέον συστατικά, να αφαιρέσετε συστατικά που δεν χρειάζεστε, ή να μεταβάλετε τις ποσότητες των συστατικών που υπάρχουν.

[ctx: @title:column]
en: Ingredients
el: Συστατικά

[ctx: @title:window]
en: Resize Recipe
el: Αλλαγή μεγέθους συνταγής

[ctx: @info]
en: Unable to scale a recipe with zero yield
el: Αδυναμία κλιμάκωσης της συνταγής με μηδέν απόδοση

[ctx: @info]
en: Invalid input
el: Μη έγκυρα δεδομένα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_yieldButton)
en: &Scale by yield
el: Κλιμάκω&ση με την απόδοση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &New yield
el: &Νέα απόδοση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current &yield:
el: Τρέχο&υσα απόδοση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_factorButton)
en: Scale b&y factor
el: Κλιμάκωση με τον σ&υντελεστή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Factor (e.g. 1/2 to half, 3 to triple):
el: &Συντελεστής (π.χ. 1/2 για μισό, 3 για τριπλάσιο):

[ctx: @title:window]
en: Authors
el: Συγγραφείς

[ctx: @title:column]
en: Author
el: Συγγραφέας

[ctx: @info]
en: Author name cannot be longer than 1 character. | Author name cannot be longer than %1 characters.
el[0]: Το όνομα του συγγραφέα δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο από 1 χαρακτήρα.
el[1]: Το όνομα του συγγραφέα δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο από %1 χαρακτήρες.

[ctx: @title:window]
en: Categories
el: Κατηγορίες

[ctx: @action:button]
en: &New Category...
el: &Νέα κατηγορία...

[ctx: @info]
en: Category name cannot be longer than 1 character. | Category name cannot be longer than %1 characters.
el[0]: Το όνομα της κατηγορίας δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο από 1 χαρακτήρα.
el[1]: Το όνομα της κατηγορίας δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο από %1 χαρακτήρες.

[ctx: @title:window]
en: Choose Property
el: Επιλογή ιδιότητας

[ctx: @title:group]
en: Choose Property
el: Επιλογή ιδιότητας

[ctx: @label:textbox]
en: Per units:
el: Ανά μονάδες:

[ctx: @item]
en: -No unit-
el: -Χωρίς μονάδα-

[ctx: @label:textbox Search recipes]
en: Search:
el: Αναζήτηση:

[ctx: @action:button]
en: Show Recipe(s)
el: Εμφάνιση συνταγών

[ctx: @action:button]
en: Edit Recipe
el: Επεξεργασία συνταγής

[ctx: @title:tab Basic search]
en: Basic
el: Βασική

[ctx: @title:tab Advanced search]
en: Advanced
el: Προχωρημένη

[ctx: @title:window]
en: Choose Unit
el: Επιλογή μονάδας

[ctx: @title:group]
en: Choose Unit
el: Επιλογή μονάδας

en: Recipe Title
el: Τίτλος συνταγής

en: serving
el: μερίδες

en: Category 1, Category 2, ...
el: Κατηγορία 1, Κατηγορία 2, ...

en: Instructions
el: Οδηγίες

en: Author 1, Author 2, ...
el: Συγγραφέας 1, Συγγραφέας 2, ...

en: Ingredient 1
el: Συστατικό 1

en: Ingredient 2
el: Συστατικό 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raterName)
en: Rater
el: Βαθμολογητής

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Criteria 1
el: Κριτήριο 1

en: Criteria 2
el: Κριτήριο 2

en: Property 1
el: Ιδιότητα 1

en: Property 2
el: Ιδιότητα 2

[ctx: Background color]
en: Background
el: Φόντο

[ctx: Recipe title]
en: Title
el: Τίτλος

en: Preparation Time
el: Χρόνος προετοιμασίας

en: Photo
el: Φωτογραφία

en: Authors
el: Συγγραφείς

en: Categories
el: Κατηγορίες

en: Ingredients
el: Συστατικά

en: Ratings
el: Βαθμολογίες

en: Yield
el: Απόδοση

en: Background Color...
el: Χρώμα φόντου...

en: Text Color...
el: Χρώμα κειμένου...

en: Font...
el: Γραμματοσειρά...

en: Show
el: Εμφάνιση

[ctx: Align center]
en: Center
el: Κέντρο

[ctx: Align left]
en: Left
el: Αριστερά

[ctx: Align right]
en: Right
el: Δεξιά

en: Alignment
el: Στοίχιση

en: Border...
el: Περίγραμμα...

en: Columns...
el: Στήλες...

en: Select the number of columns to use:
el: Επιλογή του αριθμού των στηλών που θα χρησιμοποιηθούν:

[ctx: @title]
en: Full recipe list
el: Πλήρης λίστα συνταγών

[ctx: @title]
en: Shopping List
el: Λίστα αγορών

[ctx: @title:column]
en: Recipe Title
el: Τίτλος συνταγής

[ctx: @action:button]
en: &OK
el: Ε&ντάξει

[ctx: @action:button Clear list]
en: Clear
el: Καθαρισμός

[ctx: @title:window]
en: Shopping List
el: Λίστα αγορών

en: Shopping List
el: Λίστα αγορών

[ctx: @title:window]
en: Similar Categories
el: Παρόμοιες κατηγορίες

[ctx: @label:textbox]
en: Threshold:
el: Κατώφλι:

[ctx: @label:textbox]
en: Category:
el: Κατηγορία:

[ctx: @action:button Search a recipe category in database]
en: Search
el: Αναζήτηση

[ctx: @label:textbox]
en: Similar Categories:
el: Παρόμοιες κατηγορίες:

[ctx: @label:textbox]
en: Categories to Merge:
el: Κατηγορίες για συγχώνευση:

[ctx: @action:button]
en: Merge
el: Συγχώνευση

[ctx: @action:button]
en: Cancel
el: Ακύρωση

[ctx: @title:column]
en: Category
el: Κατηγορία

[ctx: @info]
en: Please select only one category.
el: Παρακαλώ επιλέξτε μόνο μια κατηγορία.

[ctx: @info]
en: No recipes selected.
el: Δεν επιλέχθηκαν συνταγές.

[ctx: @title]
en: Edit Recipe
el: Επεξεργασία συνταγής

[ctx: @info]
en: No categories selected to merge.
el: Δεν επιλέχθηκαν συνταγές για συγχώνευση.

[ctx: @title:tab]
en: Units
el: Μονάδες

[ctx: @title:tab]
en: Mass Conversions
el: Μετατροπές μάζας

[ctx: @title:tab]
en: Volume Conversions
el: Μετατροπές όγκου

[ctx: @title:window]
en: Finding Unit Ratios
el: Εύρεση αναλογιών μονάδων

en: Krecipes Recipes
el: Συνταγές Krecipes

en: Overall Rating
el: Γενική βαθμολογία

en: Authors: %1
el: Συγγραφείς: %1

en: Categories: %1
el: Κατηγορίες: %1

en: Yields: %1
el: Αποδόσεις: %1

en: Preparation Time: %1
el: Χρόνος προετοιμασίας: %1

en: or
el: ή

en: 1 star | %1 stars
el[0]: 1 αστέρι
el[1]: %1 αστέρια

[ctx: Total preparation time]
en: Total
el: Σύνολο

en: Prep
el: Προετ

en: Amount
el: Ποσότητα

en: Ingredient
el: Συστατικό

en: Preparation
el: Προετοιμασία

en: reviews
el: Ανασκοπήσεις

en: <html><b>Error:</b> Problem with KreML exporter.  Please export the recipe you are trying to view as KreML and attach it to a bug report to a Krecipes developer.</html>
el: <html><b>Σφάλμα:</b> Πρόβλημα με τον εξαγωγέα KreML.  Παρακαλώ εξάγετε τη συνταγή που προσπαθείτε να προβάλετε ως KreML και επισυνάψτε την σε μια αναφορά σφάλματος σε κάποιον προγραμματιστή του Krecipes.</html>

en: <html><b>Error:</b> Bad template: %1.  Use "Settings->Page Setup..." to select a new template.</html>
el: <html><b>Σφάλμα:</b> Εσφαλμένο πρότυπο: %1.  Χρησιμοποιήστε το "Ρυθμίσεις->Ρύθμιση σελίδας..." για την επιλογή ενός νέου προτύπου.</html>

en: Importing selected recipes
el: Εισαγωγή των επιλεγμένων συνταγών

en: %v/%m Recipes
el: %v/%m συνταγές

en: All recipes up unto this point have been successfully imported.
el: Όλες οι συνταγές μέχρι αυτό το σημείο έχουν εισαχθεί με επιτυχία.

en: Importing recipe: %1
el: Εισαγωγή συνταγής: %1

en: <!doc>Import of recipes from the file <b>"%1"</b> <b>failed</b> due to the following error(s):
el: <!doc>Η εισαγωγή συνταγών από το αρχείο <b>"%1"</b> <b>απέτυχε</b> εξαιτίας των παρακάτω σφαλμάτων:

en: The file <b>%1</b> generated the following warning(s):
el: Το αρχείο <b>%1</b> προκάλεσε τις παρακάτω προειδοποιήσεις:

en: Archive does not contain a valid Krecipes file
el: Η αρχειοθήκη δεν περιέχει ένα έγκυρο αρχείο Krecipes

en: "%1" at line %2, column %3
el: "%1" στη γραμμή %2, στήλη %3

en: This file does not appear to be a *.kreml file
el: Το αρχείο δε φαίνεται να είναι ένα αρχείο *.kreml

en: No recipes found in this file.
el: Δε βρέθηκαν συνταγές σε αυτό το αρχείο.

en: Unable to open file.
el: Αδυναμία ανοίγματος αρχείου.

en: While loading recipe <b>%1</b> an ingredient line was found after the directions. While this is valid, it most commonly indicates an incorrectly formatted recipe.
el: Κατά τη φόρτωση της συνταγής <b>%1</b> βρέθηκε ένα συστατικό μετά τις οδηγίες. Παρόλο που αυτό είναι αποδεκτό, συνήθως υποδηλώνει μια συνταγή με εσφαλμένη μορφή.

en: servings
el: μερίδες

en: "%1" at line %2, column %3.  This may not be a *.mx2 file.
el: "%1" στην γραμμή %2, στήλη %3. Αυτό μπορεί να μην είναι ένα *.mx2 αρχείο.

en: This file does not appear to be a *.mx2 file
el: Αυτό το αρχείο δεν φαίνεται να είναι ένα αρχείο *.mx2

en: While loading recipe "%1" the field "Recipe By:" is either missing or could not be detected.
el: Κατά την φόρτωση της συνταγής "%1" το πεδίο "Συνταγή από:" λείπει ή δεν μπορεί να βρεθεί.

en: While loading recipe "%1" the field "Serving Size:" is either missing or could not be detected.
el: Κατά την φόρτωση της συνταγής "%1" το πεδίο "Μέγεθος μερίδας:" λείπει ή δεν μπορεί να βρεθεί.

en: While loading recipe "%1" the field "Preparation Time:" is either missing or could not be detected.
el: Κατά την φόρτωση της συνταγής "%1" το πεδίο "Χρόνος προετοιμασίας:" λείπει ή δεν μπορεί να βρεθεί.

en: While loading recipe "%1" the field "Categories:" is either missing or could not be detected.
el: Κατά την φόρτωση της συνταγής "%1" το πεδίο "Κατηγορίες:" λείπει ή δεν μπορεί να βρεθεί.

en: While loading recipe "%1" Invalid amount "%2" in the line "%3"
el: Κατά την φόρτωση της συνταγής "%1" μη έγκυρη ποσότητα "%2" στη γραμμή "%3"

en: MasterCook's Generic Export format is currently not supported.  Please write to jkivlighn@gmail.com to request support for this format.
el: Ο τύπος αρχειοθέτησης MasterCook's Generic Export δεν υποστηρίζεται προς το παρόν. Γράψτε στο jkivlighn@gmail.com για να ζητήσετε υποστήριξη για αυτόν τον τύπο.

en: MasterCook Mac's Export format is currently not supported.  Please write to jkivlighn@gmail.com to request support for this format.
el: Ο τύπος αρχειοθέτησης MasterCook Mac's Export δεν υποστηρίζεται προς το παρόν. Γράψτε στο jkivlighn@gmail.com για να ζητήσετε υποστήριξη για αυτόν τον τύπο.

en: File does not appear to be a valid NYC export.
el: Το αρχείο δε φαίνεται να είναι μια έγκυρη εξαγωγή NYC.

en: "%1" at line %2, column %3.  This may not be a RecipeML file.
el: "%1" στη γραμμή %2, στήλη %3.  Αυτό μπορεί να μην είναι ένα αρχείο RecipeML.

en: This file does not appear to be a valid RecipeML archive.
el: Αυτό το αρχείο δε φαίνεται να είναι μια έγκυρη αρχειοθήκη RecipeML.

en: Gathering recipe data from file.
    Please wait...
el: Ανάκτηση δεδομένων συνταγών από το αρχείο.
    Παρακαλώ περιμένετε...

[ctx: @action:inmenu Reload Recipe]
en: Reloa&d
el: Επανα&φόρτωση

en: &Edit Recipe
el: &Επεξεργασία συνταγής

en: &Measurement Converter
el: &Μετατροπέας μετρήσεων

en: &Merge Similar Categories...
el: &Συγχώνευση παρόμοιων κατηγοριών...

en: &Merge Similar Ingredients...
el: Σ&υγχώνευση παρόμοιων συστατικών...

en: &New Recipe
el: &Νέα συνταγή

en: Import from File...
el: Εισαγωγή από αρχείο...

en: Import from Database...
el: Εισαγωγή από βάση δεδομένων...

en: Export...
el: Εξαγωγή...

en: &Copy to Clipboard
el: &Αντιγραφή στο πρόχειρο

en: Page Setup...
el: Ρυθμίσεις σελίδας...

en: Print Setup...
el: Ρυθμίσεις εκτύπωσης...

en: Backup...
el: Εφεδρικό αντίγραφο...

en: Restore...
el: Επαναφορά...

en: Add to Shopping List
el: Προσθήκη στη λίστα αγορών

en: Remove From Category
el: Αφαίρεση από την κατηγορία

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Show Recipe(s)
el: Εμφάνιση συνταγών

en: Categorize
el: Κατηγοριοποίηση

en: Expand All
el: Ανάπτυξη όλων

en: Collapse All
el: Σύμπτυξη όλων

[ctx: @action:button Create new data item]
en: Create New
el: Δημιουργία νέου

en: Rename
el: Μετονομασία

en: Cut
el: Αποκοπή

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Paste as Subcategory
el: Επικόλληση ως υποκατηγορία

en: MasterCook Export format
el: τύπος αρχειοθέτησης MasterCook Export

en: "Now You're Cooking" Generic Export format
el: «Τώρα μαγειρεύετε» με τύπο αρχειοθέτησης MasterCook Export

en: Import from file
el: Εισαγωγή από αρχείο

en: Filter "%1" not recognized.
    Please select one of the provided filters.
el: Το φίλτρο "%1" δεν αναγνωρίζεται.
    Παρακαλώ επιλέξτε ένα από τα διαθέσιμα φίλτρα.

en: Unrecognized Filter
el: Μη αναγνωρίσιμο φίλτρο

en: <p>NOTE: We recommend that all recipes generating warnings be checked to ensure that they were properly imported, and no loss of recipe data has occurred.</p>
el: <p>ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Συνιστούμε να γίνεται έλεγχος σε όλες τις συνταγές που προκαλούν προειδοποιήσεις για να διαπιστωθεί αν έχουν εισαχθεί σωστά, και ότι δεν έχει παρουσιαστεί απώλεια δεδομένων.</p>

en: Import Warnings
el: Εισαγωγή προειδοποιήσεων

en: The recipe print and view layouts use the same file for their style, meaning changing one view's look changes them both.  If this is not the behavior you desire, load one style and save it under a different name.
el: Οι διατάξεις συνταγής εκτύπωσης και προβολής χρησιμοποιούν το ίδιο αρχείο για το στυλ τους, πράγμα το οποίο σημαίνει ότι η τροποποίηση της μιας προβολής, τροποποιεί και τις δύο. Αν αυτό δεν είναι επιθυμητό, φορτώστε κάποιο στυλ και αποθηκεύστε το με ένα διαφορετικό όνομα.

en: Print Setup
el: Ρυθμίσεις εκτύπωσης

en: Krecipes Backup File
el: Αρχείο εφεδρικού αντιγράφου του Krecipes

en: Save Backup As...
el: Αποθήκευση εφεδρικού αντιγράφου ως...

en: Backup Failed
el: Αποτυχία εφεδρικού αντιγράφου

en: Restore Backup
el: Επαναφορά εφεδρικού αντιγράφου

en: <b>Restoring this file will erase ALL data currently in the database.</b><br /><br />If you want to keep the recipes in your database, click "Cancel" and first export your recipes.  These can then be imported once the restore is complete.<br /><br />Are you sure you want to proceed?
el: <b>Η επαναφορά αυτού του αρχείου θα διαγράψει ΟΛΑ τα δεδομένα που υπάρχουν αυτήν τη στιγμή στη βάση δεδομένων.</b><br /><br />Αν επιθυμείτε να διατηρήσετε τις συνταγές σας, κάνετε κλικ στο "Ακύρωση" και πρώτα κάνετε εξαγωγή των συνταγών σας. Αυτές μπορούν έπειτα να εισαχθούν αφού ολοκληρωθεί η επαναφορά.<br /><br />Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να συνεχίσετε;

en: Restore successful.
el: Επιτυχής επαναφορά.

en: A recipe contains unsaved changes.
    Do you want to save the changes before exiting?
el: Μια συνταγή περιέχει μη αποθηκευμένες τροποποιήσεις.
    Επιθυμείτε την αποθήκευση των τροποποιήσεων πριν την έξοδο;

en: Unsaved Changes
el: Μη αποθηκευμένες τροποποιήσεις

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
el: &Αρχείο

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
el: &Επεξεργασία

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
el: Ερ&γαλεία

en: Find/Edit Recipes
el: Αναζήτηση/επεξεργασία συνταγών

en: Data...
el: Δεδομένα...

en: 
    You are using SQLite; this error is often caused by using an SQLite 2 database with Krecipes supporting SQLite 3, if this is the case you could run the SQLite converter.
    What do you want to do?
el: 
    Χρησιμοποιείτε SQLite· αυτό το σφάλμα συχνά προκαλείται από τη χρήση μιας βάσης δεδομένων SQLite 2 με το Krecipes να υποστηρίζει SQLite 3, αν όντως είναι έτσι να εκτελέσετε τον SQLite μετατροπέα.
    Τι θέλετε να κάνετε?

en: Run the setup assistant
el: Εκτέλεση του βοηθού ρυθμίσεων

en: Run the SQLite converter
el: Εκτέλεση του SQLite μετατροπέα

en: 
    Would you like to run the setup wizard again? Otherwise, the application will be closed.
el: 
    Επιθυμείτε την εκτέλεση του βοηθού ρύθμισης ξανά; Διαφορετικά η εφαρμογή θα κλείσει.

en: Units
el: Μονάδες

en: Preparation Methods
el: Μέθοδοι προετοιμασίας

en: Diet Helper
el: Βοηθός δίαιτας

en: Ingredient Matcher
el: Ταίριασμα συστατικών

en: View Recipe
el: Προβολή συνταγής

en: A recipe contains unsaved changes.
    Do you want to save changes made to this recipe before editing another recipe?
el: Μια συνταγή περιέχει μη αποθηκευμένες τροποποιήσεις.
    Επιθυμείτε την αποθήκευση των τροποποιήσεων αυτής της συνταγής πριν επεξεργαστείτε κάποιαν άλλη;

en: Unsaved changes
el: Μη αποθηκευμένες τροποποιήσεις

en: Are you sure you want to permanently remove the recipe, %1?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να αφαιρέσετε οριστικά τη συνταγή, %1;

en: Confirm remove
el: Επιβεβαίωση αφαίρεσης

[ctx: Recipe created]
en: Created:
el: Δημιουργήθηκε:

[ctx: Recipe modified]
en: Modified:
el: Τροποποιήθηκε:

[ctx: Recipe last accessed]
en: Last Accessed:
el: Τελευταία πρόσβαση:

en: Are you sure you want to permanently remove the selected recipes?
el: Είστε βέβαιοι ότι επιθυμείτε να αφαιρέσετε οριστικά τις επιλεγμένες συνταγές;

en: A recipe contains unsaved changes.
    Do you want to save changes made to this recipe before creating a new recipe?
el: Μια συνταγή περιέχει μη αποθηκευμένες τροποποιήσεις.
    Επιθυμείτε την αποθήκευση των τροποποιήσεων αυτής της συνταγής πριν δημιουργήσετε μια νέα;

en: Unable to setup database
el: Αδυναμία ρύθμισης της βάσης δεδομένων

en: Unable to open database
el: Αδυναμία ανοίγματος της βάσης δεδομένων

en: The configured database type (%1) is unsupported.
el: Ο διαμορφωμένος τύπος βάσης δεδομένων (%1) δεν υποστηρίζεται.

en: Unsupported database type. Database must be either MySQL, SQLite, or PostgreSQL.
el: Μη υποστηριζόμενος τύπος βάσης δεδομένων: Η βάση δεδομένων πρέπει να είναι MySQL, SQLite ή PostgreSQL.

en: Convert the current SQLite 2.x database to SQLite 3 and exit
el: Μετατροπή της τρέχουσας βάσης δεδομένων SQLite 2.x σε SQLite 3 και έξοδος

en: The KDE Cookbook
el: Το βιβλίο μαγειρικής του KDE

en: This product is RecipeML compatible.
    You can get more information about this file format in:
    http://www.formatdata.com/recipeml
el: Το προϊόν αυτό είναι συμβατό με το RecipeML.
    Μπορείτε να βρείτε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη μορφή αυτή αρχείου στο:
    http://www.formatdata.com/recipeml

en: Testing, bug reports, suggestions
el: Δοκιμή, αναφορές σφάλματος, προτάσεις

en: Icons and artwork
el: Εικονίδια και γραφικά

en: Porting to KDE4
el: Μεταφορά στο KDE4

en: Porting to KDE4, current maintainer
el: Μεταφορά στο KDE4, τρέχων συντηρητής

en: Porting to KDE4, developer
el: Μεταφορά στο KDE4, προγραμματιστής

en: Patches to make Krecipes work under Windows
el: Προσαρμογές για να λειτουργεί το Krecipes με τα Windows

en: Help with bugs, patches
el: Βοήθεια με σφάλματα, διορθώσεις

en: Code to export recipes to *.mx2 files
el: Κώδικας για την εξαγωγή συνταγών σε αρχεία *.mx2

en: He advised using WebKit to fix printing support during Akademy-es 2010.
el: Πρότεινε τη χρήση WebKit για τη διόρθωση της υποστήριξης εκτυπώσεων κατά τη διάρκεια του Akademy-es 2010.

en: bunch
el: δέσμη

en: bunches
el: δέσμες

en: cup
el: φλιτζάνι

en: cups
el: φλιτζάνια

en: cubic cm
el: κυβικά εκ

en: centigram
el: εκατοστόγραμμο

en: centigrams
el: εκατοστόγραμμα

en: centiliter
el: εκατοστόλιτρο

en: centiliters
el: εκατοστόλιτρα

en: can
el: δοχείο

en: cans
el: δοχεία

en: carton
el: πακέτο

en: cartons
el: πακέτα

en: decigram
el: δέκατο γραμμαρίου

en: decigrams
el: δέκατα γραμμαρίου

en: deciliter
el: δέκατο λίτρου

en: deciliters
el: δέκατα λίτρου

en: drop
el: σταγόνα

en: drops
el: σταγόνες

en: dash
el: μισή πρέζα

en: dashes
el: μισές πρέζες

en: each
el: κάθε

en: kilogram
el: κιλό

en: kilograms
el: κιλά

en: fluid ounce
el: ουγγιά υγρού

en: fluid ounces
el: ουγγιές υγρού

en: gram
el: γραμμάριο

en: grams
el: γραμμάρια

en: gallon
el: γαλόνι

en: gallons
el: γαλόνια

en: liter
el: λίτρο

en: liters
el: λίτρα

en: pound
el: λίβρα

en: pounds
el: λίβρες

en: large
el: μεγάλο

en: medium
el: μεσαίο

en: milligram
el: χιλιοστόγραμμο

en: milligrams
el: χιλιοστόγραμμα

en: milliliter
el: χιλιοστόλιτρο

en: milliliters
el: χιλιοστόλιτρα

en: package
el: συσκευασία

en: packages
el: συσκευασίες

en: pinch
el: πρέζα

en: pinches
el: πρέζες

en: pint
el: πίντα

en: pints
el: πίντες

en: ounce
el: ουγγιά

en: ounces
el: ουγγιές

en: quart
el: τέταρτο γαλονιού

en: quarts
el: τέταρτα γαλονιού

en: slice
el: τεμάχιο

en: slices
el: τεμάχια

en: small
el: μικρό

en: teaspoon
el: κουτάλι του γλυκού

en: teaspoons
el: κουτάλια του γλυκού

en: tablespoon
el: κουτάλι της σούπας

en: tablespoons
el: κουτάλια της σούπας

en: per serving
el: ανά μερίδα

en: Configure
el: Διαμόρφωση

en: Database System
el: Σύστημα βάσης δεδομένων

en: Database Management System Options (%1)
el: Επιλογές συστήματος διαχείρισης βάσης δεδομένων (%1)

en: Formatting
el: Διαμόρφωση

en: Customize Formatting
el: Προσαρμογή διαμόρφωσης

en: Import/Export
el: Εισαγωγή/εξαγωγή

en: Recipe Import and Export Options
el: Επιλογές εισαγωγής και εξαγωγής συνταγών

en: Performance
el: Επιδόσεις

en: Performance Options
el: Επιλογές επιδόσεων

en: Spell checking
el: Ορθογραφικός έλεγχος

en: Spell checking Options
el: Επιλογές ορθογραφικού ελέγχου

en: Server:
el: Εξυπηρετητής:

[ctx: @label:textbox Database Username]
en: Username:
el: Όνομα χρήστη:

en: Password:
el: Κωδικός πρόσβασης:

[ctx: Default Port]
en: Default
el: Προκαθορισμένο

en: Port:
el: Θύρα:

en: Database name:
el: Όνομα βάσης δεδομένων:

[ctx: @title:group Backup options]
en: Backup
el: Υποστηρικτική αποθήκευση

en: Select MySQL dump command
el: Επιλογή εντολής αντιγράφου MySQL

en: Path to '%1':
el: Διαδρομή για το '%1':

en: Select MySQL command
el: Επιλογή εντολής MySQL

en: All files
el: Όλα τα αρχεία

en: Select PostgreSQL dump command
el: Επιλογή εντολής αντιγράφου PostgreSQL

en: Select PostgreSQL command
el: Επιλογή εντολής PostgreSQL

en: Database file:
el: Αρχείο βάσης δεδομένων:

en: Select SQLite command
el: Επιλογή εντολής SQLite

en: SQLite converter
el: Μετατροπέας SQLite

en: Select old SQLite version command
el: Επιλογή εντολής παλαιάς έκδοσης SQLite

en: Path to SQLite old version command:
el: Διαδρομή σε εντολή παλαιάς έκδοσης SQLite:

en: Select new SQLite version command
el: Επιλογή εντολής νέας έκδοσης SQLite

en: Path to SQLite new version command:
el: Διαδρομή σε εντολή νέας έκδοσης SQLite:

en: Select SQLite database file
el: Επιλογή αρχείου βάσης δεδομένων SQLite

en: Re-run wizard on next startup
el: Επανεκτέλεση του βοηθού στην επόμενη εκκίνηση

en: Note: Krecipes must be restarted for most server preferences to take effect.
el: Σημείωση: Πρέπει να γίνει επανεκκίνηση του Krecipes για να έχουν ισχύ οι περισσότερες προτιμήσεις εξυπηρετητή.

en: Use abbreviations
el: Χρήση συντομογραφιών

en: Number Format
el: Μορφή αριθμού

[ctx: @option:radio Display fraction]
en: Fraction
el: Κλάσμα

[ctx: @option:radio Display decimal]
en: Decimal
el: Δεκαδικός

en: Import
el: Εισαγωγή

en: Overwrite recipes with same title
el: Αντικατάσταση συνταγών με τον ίδιο τίτλο

en: Ask which recipes to import
el: Ερώτηση για τις συνταγές που θα εισαχθούν

en: 'Copy to Clipboard' format:
el: Μορφή 'αντιγραφής στο πρόχειρο':

en: When this is enabled, the importer will show every recipe in the file(s) and allow you to select which recipes you want imported.
     									Disable this to always import every recipe, which allows for faster and less memory-intensive imports.
el: Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, η εισαγωγή θα εμφανίσει κάθε συνταγή στο αρχείο(α) και θα σας επιτρέψει να επιλέξετε τις συνταγές που επιθυμείτε να εισάγετε.
     									Απενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να γίνεται πάντα εισαγωγή όλων των συνταγών, η οποία είναι και γρηγορότερη και λιγότερο δαπανηρή σε μνήμη.

en: Search as you type
el: Αναζήτηση κατά την πληκτρολόγηση

en: In most instances these options do not need to be changed.  However, limiting the amount of items displayed at once will <b>allow Krecipes to better perform when the database is loaded with many thousands of recipes</b>.
el: Στις περισσότερες των περιπτώσεων αυτές οι επιλογές δεν είναι απαραίτητο να τροποποιηθούν. Ωστόσο ο περιορισμός των αντικειμένων που εμφανίζονται κάθε στιγμή θα <b>επιτρέψει στο Krecipes να αποδίδει καλύτερα όταν η βάση δεδομένων είναι φορτωμένη με χιλιάδες συνταγές</b>.

en: Number of categories to display at once:
el: Αριθμός κατηγοριών που θα εμφανίζονται:

[ctx: Unlimited categories]
en: Unlimited
el: Απεριόριστες

en: Number of elements to display at once:
el: Αριθμός στοιχείων που θα εμφανίζονται:

[ctx: Unlimited elements]
en: Unlimited
el: Απεριόριστα

en: Welcome to Krecipes
el: Καλώς ήρθατε στο Krecipes

en: Database Type
el: Τύπος βάσης δεδομένων

en: Database Management System Settings
el: Ρυθμίσεις συστήματος διαχείρισης βάσης δεδομένων

en: Database Permissions
el: Δικαιώματα βάσης δεδομένων

en: Server Settings
el: Ρυθμίσεις εξυπηρετητή

en: Initialize Database
el: Αρχικοποίηση βάσης δεδομένων

en: Finish & Save Settings
el: Τέλος & αποθήκευση ρυθμίσεων

en: There is currently no localized ingredient data for this locale.
    Would you like to load the English ingredients instead?
el: Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν δεδομένα συστατικών για αυτήν την τοπική ρύθμιση.
    Επιθυμείτε τη φόρτωση των Αγγλικών συστατικών;

en: <p><b><font size="+1">Thank you very much for choosing Krecipes.</font></b></p><p>It looks like this is the first time you are using it. This wizard will help you with the initial setup so that you can start using it quickly.</p><p>Welcome, and enjoy cooking!</p>
el: <p><b><font size="+1">Ευχαριστούμε πολύ που επιλέξατε το Krecipes.</font></b></p><p>Φαίνεται ότι είναι η πρώτη φορά που το χρησιμοποιείτε. Με αυτόν το βοηθό θα ορίσετε την αρχική ρύθμιση έτσι ώστε να μπορείτε να ξεκινήσετε να το χρησιμοποιείτε γρήγορα.</p><p>Καλωσορίσατε, και καλό μαγείρεμα!</p>

en: <p>This dialog will allow you to specify a MySQL account that has the necessary permissions to access the Krecipes MySQL database.</p><p><b><font size="+1">Most users that use Krecipes and MySQL for the first time can just leave the default parameters and press 'Next'.</font></b></p> <p>If you set a MySQL root password before, or you have already permissions as normal user, click on the appropriate option. Otherwise the account 'root' will be used, with no password.</p><p>[For security reasons, we strongly encourage you to setup a MySQL root password if you have not done so yet. Just type as root: mysqladmin password <i>your_password</i>]</p>
el: <p>Αυτός ο διάλογος σας επιτρέπει να ορίσετε ένα λογαριασμό MySQL που έχει τα απαραίτητα δικαιώματα πρόσβασης στη βάση δεδομένων MySQL του Krecipes.</p><p><b><font size="+1">Οι περισσότεροι χρήστες που χρησιμοποιούν το Krecipes και τη MySQL για πρώτη φορά μπορούν να αφήσουν τις προκαθορισμένες επιλογές και να πατήσουν το 'Επόμενο'.</font></b></p> <p>Αν έχετε ορίσει έναν κωδικό root για τη MySQL, ή έχετε ήδη δικαιώματα απλού χρήστη, κάνετε κλικ στην κατάλληλη επιλογή. Σε άλλη περίπτωση θα χρησιμοποιηθεί ο λογαριασμός 'root', χωρίς κωδικό πρόσβασης.</p><p>[Για λόγους ασφαλείας, σας συστήνουμε τη ρύθμιση ενός κωδικού root MySQL αν δεν το έχετε ήδη κάνει. Απλά πληκτρολογήστε ως root: mysqladmin password <i>κωδικός_πρόσβασης</i>]</p>

en: I have already set the necessary permissions
el: Έχω ήδη ορίσει τα απαραίτητα δικαιώματα

en: I have already set a MySQL root/admin account
el: Έχω ήδη ορίσει έναν λογαριασμό root/διαχειριστή MySQL

en: MySQL Administrator Account
el: Λογαριασμός διαχειριστή MySQL

en: <p>This dialog will allow you to specify a PostgreSQL account that has the necessary permissions to access the Krecipes PostgreSQL database.  This account may either be a <b>PostgreSQL superuser</b> or have the ability to both <b>create new PostgreSQL users and databases</b>.</p><p>If no superuser or privileged account is given, the account 'postgres' will be attempted, with no password.  If this is insufficient for your PostgreSQL setup, you <b>must</b> select the appropriate option below to enter the information of a privileged PostgreSQL account.</p>
el: <p>Αυτός ο διάλογος θα σας επιτρέψει να ορίσετε έναν λογαριασμό PostgreSQL που έχει τα απαραίτητα δικαιώματα για πρόσβαση στη βάση δεδομένων PostgreSQL του Krecipes. Αυτός ο λογαριασμός μπορεί να είναι ένας <b>Υπερχρήστης PostgreSQL</b> ή ένας που να έχει τη δυνατότητα <b>δημιουργίας και νέων χρηστών και βάσεων δεδομένων PostgreSQL</b>.</p><p>Αν δεν δοθεί υπερχρήστης ή λογαριασμός με τέτοια δικαιώματα, θα γίνει δοκιμή χρήσης του λογαριασμού 'postgres', χωρίς κωδικό πρόσβασης. Αν αυτό δεν αρκεί για την ρύθμιση του PostgreSQL, <b>πρέπει</b> να προχωρήσετε στην κατάλληλη από τις παρακάτω επιλογές για εισαγωγή των πληροφοριών ενός προνομιούχου λογαριασμού PostgreSQL.</p>

en: I have already set a superuser or privileged account
el: Έχω ήδη ορίσει ένα λογαριασμό υπερχρήστη ή προνομιούχο

en: PostgreSQL Superuser or Privileged Account
el: Λογαριασμός υπερχρήστη ή προνομιούχος PostgreSQL

en: <p>In this dialog you can adjust the database server settings.</p><p><b>Warning: Passwords are stored in plain text and could potentially be compromised.  We recommend that you create a username and password combination solely for use by Krecipes.</b></p>
el: <p>Σε αυτόν το διάλογο μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις του εξυπηρετητή της βάσης δεδομένων.</p><p><b>Προειδοποίηση: Οι κωδικοί αποθηκεύονται σε μορφή απλού κειμένου και μπορεί να γίνει υποκλοπή. Συστήνουμε τη δημιουργία ενός συνδυασμού με όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης ειδικά για τη χρήση του Krecipes.</b></p>

en: The server is remote
el: Ο εξυπηρετητής είναι απομακρυσμένος

en: Server / Client Settings
el: Ρυθμίσεις εξυπηρετητή / πελάτη

en: Client:
el: Πελάτης:

[ctx: @label:textbox Default Port]
en: Default
el: Προκαθορισμένο

en: In this dialog you can adjust SQLite settings.
el: Σε αυτόν το διάλογο μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις SQLite.

en: Open file dialog
el: Διάλογος ανοίγματος αρχείου

en: Congratulations; all the necessary configuration setup is done. Press 'Finish' to continue, and enjoy cooking!
el: Συγχαρητήρια: όλη η απαραίτητη διαμόρφωση έγινε. Πατήστε 'Τέλος' για να συνεχίσετε, και καλό μαγείρεμα!

en: <p>Krecipes comes with some delicious default recipes and useful data.</p><p>Would you like to initialize your database with those? Note that this will erase all your previous recipes if you have any.</p>
el: <p>Το Krecipes έρχεται με νόστιμες προκαθορισμένες συνταγές και χρήσιμα δεδομένα.</p><p>Επιθυμείτε την αρχικοποίηση της βάσης δεδομένων με αυτά; Σημειώστε ότι αυτό θα διαγράψει οποιαδήποτε συνταγή ήδη έχετε.</p>

en: Yes please, initialize the database with the examples
el: Ναι παρακαλώ να αρχικοποιηθεί η βάση δεδομένων με παραδείγματα

en: <p>Krecipes can import nutrient data from the USDA's nutrient database for over 400 foods.  A total of 43 food properties are included for each food, such as energy, fat, vitamin C, etc.</p><p>Would you like to import this data now?  Note that this operation is safe to use on an existing database, and no data loss will occur.  This operation may take several minutes.</p>
el: <p>Το Krecipes μπορεί να εισάγει δεδομένα θρεπτικής αξίας από τη βάση δεδομένων διατροφής USDA για παραπάνω από 400 φαγητά. Ένα σύνολο 43 ιδιοτήτων τροφής συμπεριλαμβάνονται, όπως η ενέργεια, το λίπος, η βιταμίνη C, κτλ.</p><p>Επιθυμείτε την εισαγωγή των δεδομένων τώρα; Σημειώστε ότι η χρήση αυτής της λειτουργίας είναι ασφαλής σε μια υπάρχουσα βάση δεδομένων χωρίς να συμβεί απώλεια δεδομένων. Αυτή η λειτουργία μπορεί να διαρκέσει αρκετά λεπτά.</p>

en: Yes please, load the database with nutrient data for 400+ foods.
el: Ναι παρακαλώ να φορτωθεί η βάση με δεδομένα θρεπτικής αξίας για παραπάνω από 400 τροφές.

en: Choose the type of database that you want to use. Most users will want to choose a simple local database here. However, you can also use remote servers by means of a MySQL or PostgreSQL database.
el: Επιλέξτε τον τύπο της βάσης δεδομένων που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε. Οι περισσότεροι χρήστες θα επιθυμούσαν τη χρήση μιας απλής τοπικής βάσης δεδομένων. Ωστόσο μπορείτε να χρησιμοποιήσετε απομακρυσμένους εξυπηρετητές MySQL ή PostgreSQL.

en: Simple Local File (SQLite)
el: Απλό τοπικό αρχείο (SQLite)

en: Local or Remote MySQL Database
el: Τοπική ή απομακρυσμένη βάση δεδομένων MySQL

en: Local or Remote PostgreSQL Database
el: Τοπική ή απομακρυσμένη βάση δεδομένων PostgreSQL

en: All Categories
el: Όλες οι κατηγορίες

[ctx: Previous item]
en: << Previous
el: << Προηγούμενο

[ctx: Next item]
en: Next >>
el: Επόμενο >>

[ctx: @title:column]
en: Header
el: Επικεφαλίδα

en: Ingredient:
el: Συστατικό:

[ctx: Ingredient grouping name]
en: Header:
el: Επικεφαλίδα:

en: Amount:
el: Ποσότητα:

en: Unit:
el: Μονάδα:

en: Preparation Method:
el: Μέθοδος προετοιμασίας:

en: Please enter an ingredient
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα συστατικό

en: Amount field contains invalid input.
el: Το πεδίο ποσότητας περιέχει μη έγκυρη τιμή.

en: Invalid input
el: Μη έγκυρη είσοδος

[ctx: the day after today]
en: tomorrow
el: αύριο

[ctx: this day]
en: today
el: σήμερα

[ctx: the day before today]
en: yesterday
el: χθες

[ctx: @option today]
en: &Today
el: &Σήμερα

[ctx: @option tomorrow]
en: To&morrow
el: Αύ&ριο

[ctx: @option next week]
en: Next &Week
el: Επόμενη ε&βδομάδα

[ctx: @option next month]
en: Next M&onth
el: Επόμενος &μήνας

[ctx: @option do not specify a date]
en: No Date
el: Χωρίς ημερομηνία

[ctx: @title:column]
en: Categories
el: Κατηγορίες

[ctx: @label:textbox]
en: Type here the text to search
el: Πληκτρολογήστε εδώ το προς αναζήτηση κείμενο

[ctx: @label:textbox]
en: Type here the text to search in the current page
el: Πληκτρολογήστε εδώ το προς αναζήτηση στην τρέχουσα σελίδα κείμενο

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, m_previousButton)
en: Previous Page
el: Προηγούμενη σελίδα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, m_nextButton)
en: Next Page
el: Επόμενη σελίδα

[ctx: @action:button Up to top menu]
en: Up...
el: Πάνω...

[ctx: @title:column]
en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

[ctx: @title:column]
en: Min. Value
el: Ελάχ. τιμή

[ctx: @title:column]
en: Max. Value
el: Μέγ. τιμή

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, criteriaListView)
en: Criteria
el: Κριτήρια

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, criteriaListView)
en: Stars
el: Αστέρια

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comment)
en: Comments
el: Σχόλια

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, buttonRemove)
en: Remove
el: Αφαίρεση

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, buttonEdit)
en: Edit...
el: Επεξεργασία...

en: Uncategorized
el: Χωρίς κατηγοριοποίηση

en: Recipe
el: Συνταγή

[ctx: @info:progress]
en: Loading recipes
el: Φόρτωση συνταγών

[ctx: @title:column Unit name]
en: Unit
el: Μονάδα

[ctx: @title:column Unit abbreviation]
en: Abbreviation
el: Συντομογραφία

[ctx: @title:column Unit plural]
en: Plural
el: Πληθυντικός

[ctx: @title:column unit plural abbreviation]
en: Abbreviation
el: Συντομογραφία

[ctx: @title:column Unit type]
en: Type
el: Τύπος

[ctx: Unit type other]
en: Other
el: Άλλο

[ctx: Unit type mass]
en: Mass
el: Μάζα

[ctx: Unit type volume]
en: Volume
el: Όγκος

en: -No Preparation-
el: -Χωρίς προετοιμασία-
