krecipes - en to ja translation catalogue (685 entries)

en: Are you sure you want to delete this category and all its subcategories?
ja: 本当にこのカテゴリとそのすべてのサブカテゴリを削除しますか？

en: Recipes
ja: レシピ

en: Category name cannot be longer than 1 character. | Category name cannot be longer than %1 characters.
ja[0]: カテゴリ名は 1 文字以内でなければなりません。
ja[1]: カテゴリ名は %1 文字以内でなければなりません。

en: This category already exists. Continuing will merge these two categories into one. Are you sure?
ja: このカテゴリは既に存在します。続けると、これら二つのカテゴリを一つにマージします。よろしいですか？

en: New Header
ja: 新しいヘッダ

en: Header cannot be longer than 1 character. | Header cannot be longer than %1 characters.
ja[0]: ヘッダは 1 文字以内でなければなりません。
ja[1]: ヘッダは %1 文字以内でなければなりません。

en: This header already exists.  Continuing will merge these two headers into one.  Are you sure?
ja: このヘッダは既に存在します。続けると、これら二つのヘッダを一つにマージします。よろしいですか？

en: New Ingredient
ja: 新しい材料

en: Ingredient name cannot be longer than 1 character. | Ingredient name cannot be longer than %1 characters.
ja[0]: 材料名は 1 文字以内でなければなりません。
ja[1]: 材料名は %1 文字以内でなければなりません。

en: This ingredient already exists. Continuing will merge these two ingredients into one. Are you sure?
ja: この材料は既に存在します。続けると、これら二つの材料を一つにマージします。よろしいですか？

en: New Author
ja: 新しい作者

en: Are you sure you want to delete this author?
ja: 本当にこの作者を削除しますか？

en: Author name cannot be longer than 1 character. | Author name cannot be longer than %1 characters.
ja[0]: 作者の名前は 1 文字以内でなければなりません。
ja[1]: 作者の名前は %1 文字以内でなければなりません。

en: This author already exists. Continuing will merge these two authors into one. Are you sure?
ja: この作者は既に存在します。続けると、これら二つの作者を一つにマージします。よろしいですか？

en: New Preparation Method
ja: 新しい準備方法

en: Preparation method cannot be longer than 1 character. | Preparation method cannot be longer than %1 characters.
ja[0]: 準備方法は 1 文字以内でなければなりません。
ja[1]: 準備方法は %1 文字以内でなければなりません。

en: Are you sure you want to delete this property?
ja: 本当にこのプロパティを削除しますか？

en: Property name cannot be longer than 1 character. | Property name cannot be longer than %1 characters.
ja[0]: プロパティ名は 1 文字以内でなければなりません。
ja[1]: プロパティ名は %1 文字以内でなければなりません。

en: This property already exists.  Continuing will merge these two properties into one.  Are you sure?
ja: このプロパティは既に存在します。続けると、これら二つのプロパティを一つにマージします。よろしいですか？

en: Please select only one recipe.
ja: レシピは一つだけ選択してください。

en: Edit Recipe
ja: レシピを編集

en: No recipes selected.
ja: レシピが選択されていません。

en: Export Recipe
ja: レシピをエクスポート

en: No recipes are currently selected.
    Would you like to export all recipes in the current view?
ja: レシピが選択されていません。
    すべてのレシピを現在のビューにエクスポートしますか？

en: Export Recipes
ja: レシピをエクスポート

en: Export
ja: エクスポート

en: No recipes are currently selected.
    Would you like to print all recipes in the current view?
ja: レシピが選択されていません。
    すべてのレシピを印刷しますか？

en: Print
ja: 印刷

en: Compressed Krecipes format
ja: 圧縮された Krecipes フォーマット

en: Web page
ja: ウェブページ

en: Plain Text
ja: プレーンテキスト

en: Web Book
ja: Web ブック

en: File "%1" exists.  Are you sure you want to overwrite it?
ja: ファイル <filename>%1</filename> は既に存在します。本当に上書きしますか？

en: Rename Unit
ja: 単位の名前変更

en: Properties
ja: プロパティ

en: Ingredient Weights
ja: 材料の重さ

en: Unit name cannot be longer than 1 character. | Unit name cannot be longer than %1 characters.
ja[0]: 単位名は 1 文字以内でなければなりません。
ja[1]: 単位名は %1 文字以内でなければなりません。

en: This unit already exists.  Continuing will merge these two units into one.  Are you sure?
ja: この単位は既に存在します。続けると、これら二つの単位を一つにマージします。よろしいですか？

[ctx: Overall rating]
en: Overall
ja: 総合

en: Taste
ja: 味

en: Appearance
ja: 見栄え

en: Originality
ja: 独創性

en: Ease of Preparation
ja: 作りやすさ

[ctx: Overall Rating]
en: Overall
ja: 総合

en: Krecipes could not open the "%1" database.
ja: Krecipesは "%1" データベースを開けませんでした。

en: Krecipes could not open the database using the driver '%2' (with username: "%1"). You may not have the necessary permissions, or the server may be down.
ja: Krecipes はドライバ %2 (ユーザ名: %1) を使ってデータベースを開けませんでした。必要な権限がないか、サーバがダウンしている可能性があります。

en: Database message: %1
ja: データベースのメッセージ: %1

en: This database was created with a newer version of Krecipes and cannot be opened.
ja: このデータベースは新しいバージョンの Krecipes で作成されているため、開けません。

en: Failed to fix database structure.
ja: データベースの構造の修正に失敗しました。

en: In ingredient '%1': weight [%2/%3%4]
ja: 材料 <resource>%1</resource> に: 重さ [%2/%3%4]

en: In ingredient '%1': property "%2" [%3/%4]
ja: 材料 <resource>%1</resource> に: プロパティ “%2” [%3/%4]

[ctx: @info]
en: <p>The database was created with a previous version of Krecipes. Would you like Krecipes to update this database to work with this version of Krecipes?  Depending on the number of recipes and amount of data, this could take some time.</p><warning><p>After updating, this database will no longer be compatible with previous versions of Krecipes.</p><p>Cancelling this operation may result in corrupting the database.</p></warning>
ja: <p>データベースは以前のバージョンの Krecipes で作成されています。現在のバージョンの Krecipes で使用できるようにデータベースを更新しますか？レシピの数とデータの量によっては、これにはしばらく時間がかかります。</p><p><note>更新すると、このデータベースは以前のバージョンの Krecipes では使用できなくなります。この操作をキャンセルすると、データベースが壊れる可能性があります。</note></p>

en: Porting database structure...
ja: データベースの構造を移植...

en: Depending on the number of recipes and amount of data, this could take some time.
ja: レシピの数とデータの量によっては、これにはしばらく時間がかかります。

en: Unable to find or run the program '%1'.  Either it is not installed on your system or it is not in $PATH.
ja: プログラム <command>%1</command> が見つからないか実行できません。プログラムがあなたのシステムにインストールされていないか、<envar>PATH</envar> にありません。

en: This backup was created with a newer version of Krecipes and cannot be restored.
ja: このバックアップは新しいバージョンの Krecipes で作成されているため、復元できません。

en: This file is not a Krecipes backup file or has become corrupt.
ja: このファイルは Krecipes のバックアップファイルでないか、壊れています。

en: This backup was created using the "%1" backend.  It can only be restored into a database using this backend.
ja: このバックアップは %1 を使って作成されています。これは、このバックエンドを使用するデータベースにしか復元できません。

en: Restore Failed
ja: 復元に失敗しました。

en: Nutrient Import
ja: 栄養データのインポート

en: Importing USDA nutrient data
ja: USDA 栄養データのインポート

en: Unable to find or run the program '%1'.  Either it is not installed on your system or it is not in $PATH. Do you want to configure other path for this command?
ja: プログラム '%1' が見つからないか実行できません。プログラムがあなたのシステムにインストールされていないか、$PATH にありません。このコマンドのために他のパスを設定しますか？

[ctx: @label]
en: Search using the following criteria:
ja: 以下の基準で検索:

[ctx: @option:check]
en: Require All Words
ja: すべての語を含む

[ctx: @label:textbox]
en: Keywords:
ja: キーワード:

[ctx: @info]
en: Enter ingredients: (e.g. chicken pasta "white wine")
ja: 材料を入力してください: (例 chicken pasta “white wine”)

[ctx: @label:textbox]
en: Uses all:
ja: すべて使用:

[ctx: @label:textbox]
en: Uses any of:
ja: いずれかを使用:

[ctx: @label:textbox]
en: Without:
ja: 使用しない:

[ctx: @action:button]
en: Categories >>
ja: カテゴリ >>

[ctx: @info]
en: Enter categories: (e.g. Desserts Pastas "Main Dishes")
ja: カテゴリを入力してください: (例 Desserts Pastas “Main Dishes”)

[ctx: @label:textbox]
en: In all:
ja: すべてに属す:

[ctx: @label:textbox]
en: In any of:
ja: いずれかに属す:

[ctx: @label:textbox]
en: Not in:
ja: 属さない:

[ctx: @info]
en: Enter author name (e.g. Smith or "Jane Doe")
ja: 作者の名前を入力してください: (例 Smith または “Jane Doe”)

[ctx: @label:textbox]
en: By any of:
ja: いずれか:

[ctx: @label:textbox]
en: By all:
ja: すべて:

[ctx: @label:textbox]
en: Not by:
ja: 以外:

[ctx: @option:check]
en: Enabled
ja: 有効

[ctx: @item:inlistbox]
en: Yields at least:
ja: 出来上がりの最低数:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Yields at most:
ja: 出来上がりの最大数:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Yields about:
ja: 出来上がりのおよその数:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Ready in at most:
ja: 最長調理時間:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Ready in about:
ja: およその調理時間:

[ctx: @label Recipe created date]
en: Created:
ja: 作成日:

[ctx: @label Recipe modified date]
en: Modified:
ja: 更新日:

[ctx: @label Recipe last accessed date]
en: Last Accessed:
ja: 最終アクセス日:

[ctx: @option:radio]
en: By average:
ja: 平均で:

[ctx: @label]
en: stars
ja: 星

[ctx: @option:radio]
en: By criteria:
ja: 次の基準で:

[ctx: @title:column]
en: Criterion
ja: 基準

[ctx: @title:column]
en: Stars
ja: 星

[ctx: @title:column]
en: Criteria
ja: 基準

[ctx: @action:button Clear search criteria]
en: C&lear
ja: クリア(&L)

[ctx: @action:button Search recipes]
en: &Search
ja: 検索(&S)

[ctx: @title:column Recipe title]
en: Title
ja: タイトル

[ctx: @item:inlistbox]
en: No matching recipes found
ja: マッチするレシピが見つかりません

[ctx: @action:button]
en: Create...
ja: 作成...

[ctx: @action:button]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: @title:window]
en: Choose Border
ja: 枠を選択

[ctx: @title:group]
en: Requested Border
ja: 使用する枠

[ctx: @label:textbox Border style]
en: Style:
ja: スタイル:

[ctx: @label:textbox Border color]
en: Color:
ja: 色:

[ctx: @label:textbox Border width]
en: Width:
ja: 幅:

[ctx: @item:inlistbox Border type none]
en: None
ja: なし

[ctx: @item:inlistbox See http://krecipes.sourceforge.net/bordertypes.png for an example]
en: Dotted
ja: 点線

[ctx: @item:inlistbox See http://krecipes.sourceforge.net/bordertypes.png for an example]
en: Dashed
ja: 破線

[ctx: @item:inlistbox See http://krecipes.sourceforge.net/bordertypes.png for an example]
en: Solid
ja: 実線

[ctx: @item:inlistbox See http://krecipes.sourceforge.net/bordertypes.png for an example]
en: Double
ja: 二重線

[ctx: @item:inlistbox See http://krecipes.sourceforge.net/bordertypes.png for an example]
en: Groove
ja: 溝

[ctx: @item:inlistbox See http://krecipes.sourceforge.net/bordertypes.png for an example]
en: Ridge
ja: 隆起

en: Border Preview
ja: 枠のプレビュー

[ctx: @title:window]
en: Measurement Converter
ja: 単位変換ツール

[ctx: @action:button]
en: Convert
ja: 変換

[ctx: @item:inlistbox]
en: --Ingredient (optional)--
ja: --材料 (オプション)--

[ctx: @item:inlistbox]
en: -No Preparation-
ja: -準備なし-

[ctx: @label]
en: Convert
ja: 変換

[ctx: @label Convert to]
en: To
ja: ->

[ctx: @label Result of an unit conversion]
en: <b>Result:</b>
ja: <b>結果:</b>

[ctx: @label:textbox]
en: <b>Result:</b>
ja: <b>結果:</b>

[ctx: @label:textbox]
en: <b>Approximated result:</b>
ja: <b>およその結果:</b>

[ctx: @label:textbox]
en: <b>Error:</b>
ja: <b>エラー:</b>

[ctx: @info]
en: Missing unit conversion
ja: 単位変換がありません

[ctx: @info]
en: No ingredient weight available
ja: 材料の重さがありません

[ctx: @info]
en: No ingredient weight available for this method of preparation
ja: この準備方法での材料の重さがありません

[ctx: @info]
en: Ingredient required for conversion
ja: 変換には材料が必要です

[ctx: @info]
en: Impossible unit conversion based on unit types
ja: この単位のタイプに基づく変換はできません

[ctx: @title:window]
en: New Category
ja: 新しいカテゴリ

[ctx: @title:group]
en: New Category
ja: 新しいカテゴリ

[ctx: @label:textbox Category name]
en: Name:
ja: 名前:

[ctx: @label:textbox]
en: Subcategory of:
ja: 次のサブカテゴリとして:

[ctx: @item:inlistbox No category]
en: **NONE**
ja: **なし**

[ctx: @title:window]
en: Add Ingredient Weight
ja: 材料の重さを追加

[ctx: @item]
en: -No Preparation-
ja: -準備なし-

[ctx: @title:group]
en: New Ingredient Weight
ja: 新しい材料の重さ

[ctx: @label:textbox]
en: Per Amount:
ja: 量当たり:

[ctx: @label:textbox]
en: Weight:
ja: 重さ:

[ctx: @info]
en: Amount field contains invalid input.
ja: 量のフィールドに無効な値が入力されています。

[ctx: @title:window]
en: Invalid input
ja: 無効な値

[ctx: @title:window]
en: New Property
ja: 新しいプロパティ

[ctx: @title:group]
en: New Property
ja: 新しいプロパティ

[ctx: @label:textbox]
en: Property name:
ja: プロパティ名:

[ctx: @label:textbox]
en: Units:
ja: 単位:

[ctx: @title:window]
en: Unit Conversion
ja: 単位の変換

[ctx: @title:group]
en: New Unit Conversion
ja: 新しい単位の変換

[ctx: @title:window]
en: New Unit
ja: 新しい単位

[ctx: @title:window]
en: Unit
ja: 単位

[ctx: @title:group]
en: New Unit
ja: 新しい単位

[ctx: @title:group]
en: Unit
ja: 単位

[ctx: @label:textbox Single unit name]
en: Singular:
ja: 単数形:

[ctx: @label:textbox Single unit abbreviation]
en: Singular Abbreviation:
ja: 単数省略形:

[ctx: @label:textbox Plural unit name]
en: Plural:
ja: 複数形:

[ctx: @label:textbox Plural unit abbreviation]
en: Plural Abbreviation:
ja: 複数省略形:

[ctx: @item:inlistbox Unit type other]
en: Other
ja: その他

[ctx: @item:inlistbox Unit type mass]
en: Mass
ja: 質量

[ctx: @item:inlistbox Unit type volume]
en: Volume
ja: 体積

[ctx: @label:textbox Unit Type]
en: Type:
ja: タイプ:

[ctx: @title:window]
en: Database Import
ja: データベースのインポート

[ctx: @label:textbox]
en: Database file:
ja: データベースファイル:

[ctx: @title:group]
en: Database
ja: データベース

[ctx: @label:textbox]
en: Server:
ja: サーバ:

[ctx: @label:textbox Database username]
en: Username:
ja: ユーザ名:

[ctx: @label:textbox]
en: Password:
ja: パスワード:

[ctx: @label:textbox]
en: Database name:
ja: データベース名:

[ctx: @label:textbox]
en: Port:
ja: ポート:

[ctx: @label:textbox Default port]
en: Default
ja: 標準

[ctx: @title:window]
en: Element with Dependencies
ja: 依存関係有り要素

[ctx: @info]
en: <warning>The following will have to be removed also, since currently they use the element you have chosen to be removed.</warning>
ja: <warning>以下は、あなたが削除するように選択した要素を使用しているので、同時に削除しなければなりません。</warning>

[ctx: @info]
en: <warning>The following currently use the element you have chosen to be removed.</warning>
ja: <warning>以下は、あなたが削除するように選択した要素を使用しています。</warning>

[ctx: @info]
en: Are you sure you wish to proceed?
ja: 本当に続けますか？

[ctx: @title:window]
en: View Diet
ja: 献立を表示

[ctx: @action:button]
en: Create &Shopping List
ja: 買い物リストを作成(&S)

en: Diet
ja: 献立

en: Day %1
ja: 日 %1

[ctx: @label:slider]
en: Number of Days
ja: 日数

[ctx: @label:slider]
en: Meals per Day
ja: 一日の食事回数

[ctx: @action:button]
en: Create the diet
ja: 献立を作成

[ctx: @action:button Clear Diet]
en: Clear
ja: クリア

[ctx: @title:tab]
en: Meal 1 | Meal %1
ja[0]: 食事 1
ja[1]: 食事 %1

en: - 1 week - | - %1 weeks -
ja[0]: - 1 週間 -
ja[1]: - %1 週間 -

[ctx: @info]
en: Given the constraints, a full diet list could not be constructed. Either the recipe list is too short or the constraints are too demanding.
ja: 指定された条件で完全な献立を作成できませんでした。レシピの数が少なすぎるか、条件が厳しすぎます。

[ctx: @label:spinbox]
en: No. of dishes:
ja: 料理の数:

[ctx: @action:button]
en: Previous Dish
ja: 前の料理

[ctx: @action:button]
en: Next Dish
ja: 次の料理

en: 1st Course
ja: 一番目の料理

en: 2nd Course
ja: 二番目の料理

en: Dessert
ja: デザート

[ctx: Dish number %1]
en: Dish %1
ja: 料理 %1

[ctx: @label:listbox]
en: Dish Characteristics
ja: 料理の特性

[ctx: @option:check]
en: Enable Category Filtering
ja: カテゴリフィルタを有効にする

[ctx: @title:column]
en: USDA Ingredient
ja: USDA 材料

[ctx: @title:column]
en: Property
ja: プロパティ

[ctx: @title:column]
en: Amount
ja: 量

[ctx: @title:column]
en: Unit
ja: 単位

[ctx: @title:column]
en: Weight
ja: 重さ

[ctx: @title:column]
en: Per Amount
ja: 量当たり

[ctx: @title:window]
en: Property Information
ja: プロパティ情報

[ctx: @label]
en: Property Information for <b>%1</b>
ja: <b>%1</b> のプロパティ情報

[ctx: @action:button Load USDA data]
en: Load
ja: 読み込み

[ctx: @title:group]
en: Properties
ja: プロパティ

[ctx: @action:button]
en: Add
ja: 追加

[ctx: @action:button]
en: Remove
ja: 削除

[ctx: @title:group]
en: Weights
ja: 重さ

[ctx: @info]
en: Recipes may require this information for nutrient analysis. Are you sure you want to delete this entry?
ja: この情報はレシピの食品成分を分析するために必要かもしれません。本当にこのエントリを削除しますか？

[ctx: @title:window]
en: Enter amount
ja: 量を入力

[ctx: @title:group]
en: Amount
ja: 量

[ctx: @title:window]
en: Property Exists
ja: プロパティは存在します

[ctx: @info]
en: The property you tried to add already exists in the ingredient with the same per units.
ja: 追加しようとしたプロパティは、既に同じ「単位当たり」で材料に登録されています。

[ctx: @info]
en: Please select an ingredient in the USDA ingredient list
ja: USDA 材料リストから材料を選択してください。

[ctx: @title:window]
en: Rating
ja: 評価

[ctx: @action:button]
en: &Delete
ja: 削除(&D)

[ctx: @label:textbox]
en: Criteria:
ja: 基準:

[ctx: @label:textbox]
en: Stars:
ja: 星:

[ctx: @label:textbox]
en: Comments:
ja: コメント:

[ctx: @label:textbox]
en: Rater:
ja: 評価者:

[ctx: @title:column]
en: Ingredient (required?)
ja: 材料 (必要？)

[ctx: @title:column]
en: Amount Available
ja: 利用可能な量

[ctx: @label:spinbox Number of missing ingredients allowed when doing a search by ingredients]
en: Missing ingredients allowed:
ja: 不足してもよい材料の数:

[ctx: @item Any amount of ingredients missing when doing a search by ingredients]
en: Any
ja: 無制限

[ctx: @title]
en: Matching Recipes
ja: マッチするレシピ

[ctx: @title:column Recipe Title]
en: Title
ja: タイトル

[ctx: @title:column Missing ingredients in a search result]
en: Missing Ingredients
ja: 足りない材料

[ctx: @action:button]
en: Find matching recipes
ja: マッチするレシピを検索

[ctx: @action:button Clear search criteria]
en: Clear
ja: クリア

[ctx: @label:textbox]
en: You are missing 1 ingredient for: | You are missing %1 ingredients for:
ja[0]: このレシピの材料が 1 個不足しています:
ja[1]: このレシピの材料が %1 個不足しています:

en: OR
ja: または

[ctx: @title:window]
en: Ingredient Parser
ja: 材料パーサ

[ctx: @title:column]
en: Ingredient
ja: 材料

[ctx: @title:column]
en: Preparation Method
ja: 準備方法

[ctx: @action:button]
en: Set &Header
ja: ヘッダを設定(&H)

[ctx: @info:whatsthis]
en: If an ingredient header is detected as an ingredient, select it and click this button so that Krecipes will recognize it as a header.  All the ingredients below the header will be included within that group.
    
    Alternatively, if you select multiple ingredients and click this button, those ingredients will be grouped together.
ja: 材料ヘッダが材料として検出された場合は、それを選択してこのボタンをクリックしてください。そうすると、Krecipes はそれをヘッダとして認識するようになります。ヘッダの下にあるすべての材料がそのグループに入ります。
    
    もう一つの方法として、複数の材料を選択してこのボタンをクリックすると、それらの材料がグループ化されます。

[ctx: @item:inmenu]
en: &Delete
ja: 削除(&D)

[ctx: @item:inmenu]
en: Set &Header
ja: ヘッダを設定(&H)

[ctx: @info]
en: <para>To use: Paste a list of ingredient below, click <interface>Parse Text</interface>, and then you may correct any incorrectly parsed ingredients.</para><para><warning>Fields will be truncated if longer than the database allows</warning></para>
ja: <para>使い方: 下に材料のリストを貼り付けて<interface>テキストを解析</interface>をクリックし、正しく解析されなかった材料があれば修正してください。</para><para><warning>フィールドがデータベースが許す長さより長い場合は切り詰められます。</warning></para>

[ctx: @title]
en: Ingredients as understood by Krecipes:
ja: Krecipes が認識した材料:

[ctx: @action:button]
en: Parse Text
ja: テキストを解析

[ctx: @action:button]
en: Property Information
ja: プロパティ情報

[ctx: @title:tab]
en: Ingredients
ja: 材料

[ctx: @title:tab]
en: Headers
ja: ヘッダ

[ctx: @info]
en: No ingredient selected.
ja: 材料が選択されていません。

en: Page Setup
ja: ページ設定

en: Items Shown
ja: 表示する項目

en: Show Items
ja: 項目を表示

en: <i>Usage: Select a template along the left, and right-click any element to edit the look of that element.</i>
ja: 使い方: 左でテンプレートを選択し、外観を変更する要素を右クリックします。

en: Save and Close
ja: 保存して閉じる

en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

en: The recipe view layout has been modified.
    Do you want to save it?
ja: レシピビューのレイアウトは変更されています。
    保存しますか？

en: Save Layout?
ja: レイアウトを保存しますか？

en: Krecipes style or template file
ja: Krecipes スタイルまたはテンプレートファイル

en: Select Layout
ja: レイアウトを選択

en: This layout has been modified.
    Do you want to save it?
ja: レイアウトは変更されています。
    保存しますか？

en: Unable to save the layout because you do not have sufficient permissions to modify this file.
    Would you like to instead save the current layout to a new file?
ja: このファイルを変更する権限がないため、レイアウトを保存できません。
    代わりに新しいファイルに現在のレイアウトを保存しますか？

en: You have selected a file that you do not have the permissions to write to.
    Would you like to select another file?
ja: 書き込み権限のないファイルが選択されています。
    他のファイルを選択しますか？

[ctx: @title:window]
en: Import Recipes
ja: レシピをインポート

[ctx: @title:column]
en: Recipes
ja: レシピ

[ctx: @item:inlistbox All items]
en: All (%1)
ja: すべて (%1)

[ctx: @item]
en: Uncategorized
ja: カテゴリなし

[ctx: @info:tooltip]
en: Select photo
ja: 写真を選択

[ctx: action:button]
en: Save photo as...
ja: 名前を付けて写真を保存...

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear photo
ja: 写真をクリア

[ctx: @label]
en: Recipe Name
ja: レシピの名前

[ctx: @label]
en: Authors
ja: 作者

[ctx: @label]
en: Categories
ja: カテゴリ

[ctx: @label How much food you will produce with a given cooking recipe (e.g. 2 servings or 3 bottles)]
en: Yield
ja: 出来上がり

[ctx: @label The amount for yield]
en: Amount
ja: 量

[ctx: @label The type of yield (e.g. servings, bottles...]
en: Type
ja: タイプ

[ctx: @label]
en: Preparation Time
ja: 調理時間

[ctx: @info:tooltip]
en: Add ingredient
ja: 材料を追加

[ctx: @info:tooltip]
en: Move ingredient up
ja: 材料を上に移動

[ctx: @info:tooltip]
en: Move ingredient down
ja: 材料を下に移動

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove ingredient
ja: 材料を削除

[ctx: @info:tooltip]
en: Paste Ingredients
ja: 材料を貼り付け

[ctx: @title:column]
en: Units
ja: 単位

[ctx: @label]
en: Property Status:
ja: プロパティの状態:

[ctx: @action:button]
en: Details...
ja: 詳細...

[ctx: @action:inmenu Updates the loaded information]
en: Update
ja: 更新

[ctx: @title:window]
en: Property details
ja: プロパティの詳細

[ctx: @action:button]
en: Add Rating...
ja: 評価を追加...

[ctx: @title:tab]
en: Recipe
ja: レシピ

[ctx: @title:tab]
en: Instructions
ja: 作り方

[ctx: @title:tab]
en: Ratings
ja: 評価

[ctx: @action:button]
en: Save recipe
ja: レシピを保存

[ctx: @info:tooltip]
en: Save recipe
ja: レシピを保存

[ctx: @action:button]
en: Show recipe
ja: レシピを表示

[ctx: @info:tooltip]
en: Show recipe
ja: レシピを表示

[ctx: @action:button]
en: Close
ja: 閉じる

[ctx: @info:tooltip]
en: Close
ja: 閉じる

[ctx: @action:button]
en: Resize recipe
ja: レシピの量を変更

[ctx: @info:tooltip]
en: Resize recipe
ja: レシピの量を変更

en: Images
ja: 画像

[ctx: @title:window]
en: Save photo as...
ja: 名前を付けて写真を保存...

[ctx: @info]
en: The file already exists, do you want to overwrite it?
ja: ファイルは既に存在します。本当に上書きしますか？

[ctx: @info]
en: The photo cannot be saved in %1
ja: 写真を %1 に保存できません

[ctx: @info]
en: Unit name cannot be longer than 1 character. | Unit name cannot be longer than %1 characters.
ja[0]: 単位名は 1 文字以内でなければなりません。
ja[1]: 単位名は %1 文字以内でなければなりません。

[ctx: @info]
en: Preparation method cannot be longer than 1 character. | Preparation method cannot be longer than %1 characters.
ja[0]: 準備方法は 1 文字以内でなければなりません。
ja[1]: 準備方法は %1 文字以内でなければなりません。

[ctx: @info]
en: Recipe title cannot be longer than 1 character. | Recipe title cannot be longer than %1 characters.
ja[0]: レシピのタイトルは 1 文字以内でなければなりません。
ja[1]: レシピのタイトルは %1 文字以内でなければなりません。

en: Unable to save recipe
ja: レシピを保存できません

[ctx: @label:textbox]
en: Write the recipe instructions here
ja: ここに料理の作り方を入力してください

[ctx: @label:textbox]
en: Write the recipe title here
ja: ここにレシピのタイトルを入力してください

[ctx: @info]
en: This recipe contains unsaved changes.
    Would you like to save it before closing?
ja: このレシピには未保存の変更があります。
    閉じる前に保存しますか？

[ctx: @title:window]
en: Unsaved changes
ja: 未保存の変更

[ctx: @info]
en: You need to save the recipe before displaying it. Would you like to save it now?
ja: レシピを表示する前に保存する必要があります。今保存しますか？

[ctx: @info]
en: This recipe has changes that will not be displayed unless the recipe is saved. Would you like to save it now?
ja: このレシピには保存しなければ表示されない変更が含まれています。今保存しますか？

[ctx: @info]
en: <b>%1:</b> No nutrient information available. <a href="ingredient#%2">Provide nutrient information.</a>
ja: <b>%1:</b> 食品成分情報がありません。<a href="ingredient#%2">食品成分情報を与えてください。</a>

[ctx: @info]
en: <b>%3:</b> Unit conversion missing for conversion from '%1' to '%2'
ja: <b>%3:</b> “%1” から “%2” に換算する単位変換が定義されていません

en: -No unit-
ja: -単位なし-

[ctx: @info]
en: -No unit-
ja: -単位なし-

[ctx: @info]
en: <b>%1:</b> Either <a href="ingredient#%3">enter an appropriate ingredient weight entry</a>, or provide conversion information to perform one of the following conversions: %2
ja: <b>%1:</b> <a href="ingredient#%3">適切な材料の重さを与えるか</a>、以下のいずれかの変換を行うための変換情報を与えてください: %2

[ctx: @info]
en: <b>%1:</b> No ingredient weight entries. <a href="ingredient#%2">Provide ingredient weight.</a>
ja: <b>%1:</b> 材料の重さがありません。<a href="ingredient#%2">材料の重さを与えてください。</a>

[ctx: @info]
en: <b>%1:</b> There is no ingredient weight entry for when no preparation method is specified. <a href="ingredient#%2">Provide ingredient weight.</a>
ja: <b>%1:</b> 準備方法が指定されていない場合の材料の重さがありません。<a href="ingredient#%2">材料の重さを与えてください。</a>

[ctx: @info]
en: <b>%1:</b> There is no ingredient weight entry for when prepared in any of the following manners: %2<a href="ingredient#%3">Provide ingredient weight.</a>
ja: <b>%1:</b> 以下のいずれかの方法で準備する場合の材料の重さがありません: %2<br/><a href="ingredient#%3">材料の重さを与えてください。</a>

[ctx: @info]
en: <b>%1:</b> There is no ingredient weight entry for when prepared in any of the following manners (defaulting to a weight entry without a preparation method specified): %2<a href="ingredient#%3">Provide ingredient weight.</a>
ja: <b>%1:</b> 以下のいずれかの方法で準備する場合の材料の重さがありません (準備方法が指定されていない場合の重さを使用します): %2<br/><a href="ingredient#%3">材料の重さを与えてください。</a>

[ctx: @info Property information for a recipe is complete]
en: Complete
ja: 完全

[ctx: @info Property information for a recipe is complete, but...]
en: Complete, but approximations made
ja: 完全、ただし概算あり

[ctx: @info Property information for a recipe is incomplete]
en: Incomplete
ja: 不完全

[ctx: @info]
en: The nutrient information for this recipe is incomplete because the following information is missing:
ja: このレシピの食品成分情報は不完全です。以下の情報が欠けています:

[ctx: @info]
en: The following approximations will be made when determining nutrient information:
ja: 食品成分を計算する際に、以下は概算になります:

[ctx: @title:window]
en: Loading recipes, please wait...
ja: レシピを開いてます。お待ちください...

[ctx: @title:window]
en: Refine Shopping List
ja: 買い物リスト

[ctx: @action:button Finished refining shopping list]
en: &Done
ja: 完了(&D)

[ctx: @title:column]
en: Ingredients in Shopping List
ja: 買い物リストの材料

[ctx: @info]
en: On the right are the ingredients needed for the recipes you selected.  You may now add additional ingredients, remove ingredients you do not need, or modify the amounts of existing ingredients.
ja: 右に表示されているのが選択したレシピに必要な材料です。材料は左のリストから追加したり、不要なものは削除できます。材料の量も変更できます。

[ctx: @title:column]
en: Ingredients
ja: 材料

[ctx: @title:window]
en: Resize Recipe
ja: レシピの量を変更

[ctx: @info]
en: Unable to scale a recipe with zero yield
ja: 出来上がり 0 には増減できません

[ctx: @info]
en: Invalid input
ja: 無効な値

[ctx: @title:window]
en: Authors
ja: 作者

[ctx: @title:column]
en: Author
ja: 作者

[ctx: @info]
en: Author name cannot be longer than 1 character. | Author name cannot be longer than %1 characters.
ja[0]: 作者の名前は 1 文字以内でなければなりません。
ja[1]: 作者の名前は %1 文字以内でなければなりません。

[ctx: @title:window]
en: Categories
ja: カテゴリ

[ctx: @action:button]
en: &New Category...
ja: 新しいカテゴリ(&N)...

[ctx: @info]
en: Category name cannot be longer than 1 character. | Category name cannot be longer than %1 characters.
ja[0]: カテゴリ名は 1 文字以内でなければなりません。
ja[1]: カテゴリ名は %1 文字以内でなければなりません。

[ctx: @title:window]
en: Choose Property
ja: プロパティを選択

[ctx: @title:group]
en: Choose Property
ja: プロパティを選択

[ctx: @label:textbox]
en: Per units:
ja: 単位当たり:

[ctx: @item]
en: -No unit-
ja: -単位なし-

[ctx: @label:textbox Search recipes]
en: Search:
ja: 検索:

[ctx: @action:button]
en: Show Recipe(s)
ja: レシピを表示

[ctx: @action:button]
en: Edit Recipe
ja: レシピを編集

[ctx: @title:tab Basic search]
en: Basic
ja: 基本的

[ctx: @title:tab Advanced search]
en: Advanced
ja: 詳細検索

[ctx: @title:window]
en: Choose Unit
ja: 単位を選択

[ctx: @title:group]
en: Choose Unit
ja: 単位を選択

en: Recipe Title
ja: レシピのタイトル

en: serving
ja: 人分

en: Category 1, Category 2, ...
ja: カテゴリ 1, カテゴリ 2, ...

en: Instructions
ja: 作り方

en: Author 1, Author 2, ...
ja: 作者 1, 作者 2, ...

en: Ingredient 1
ja: 材料 1

en: Ingredient 2
ja: 材料 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raterName)
en: Rater
ja: 評価者

en: Comment
ja: コメント

en: Criteria 1
ja: 基準 1

en: Criteria 2
ja: 基準 2

en: Property 1
ja: プロパティ 1

en: Property 2
ja: プロパティ 2

[ctx: Background color]
en: Background
ja: 背景

[ctx: Recipe title]
en: Title
ja: タイトル

en: Preparation Time
ja: 調理時間

en: Photo
ja: 写真

en: Authors
ja: 作者

en: Categories
ja: カテゴリ

en: Ingredients
ja: 材料

en: Ratings
ja: 評価

en: Yield
ja: 出来上がり

en: Background Color...
ja: 背景色...

en: Text Color...
ja: テキスト色...

en: Font...
ja: フォント...

en: Show
ja: 表示

[ctx: Align center]
en: Center
ja: 中央

[ctx: Align left]
en: Left
ja: 左

[ctx: Align right]
en: Right
ja: 右

en: Alignment
ja: 配置

en: Border...
ja: 枠...

en: Columns...
ja: 列...

en: Select the number of columns to use:
ja: 使用する列の数を選択:

[ctx: @title]
en: Full recipe list
ja: すべてのレシピのリスト

[ctx: @title]
en: Shopping List
ja: 買い物リスト

[ctx: @title:column]
en: Recipe Title
ja: レシピのタイトル

[ctx: @action:button Clear list]
en: Clear
ja: クリア

[ctx: @title:window]
en: Shopping List
ja: 買い物リスト

en: Shopping List
ja: 買い物リスト

[ctx: @title:window]
en: Similar Categories
ja: 類似したカテゴリ

[ctx: @label:textbox]
en: Threshold:
ja: しきい値:

[ctx: @label:textbox]
en: Category:
ja: カテゴリ:

[ctx: @action:button Search a recipe category in database]
en: Search
ja: 検索

[ctx: @label:textbox]
en: Similar Categories:
ja: 類似したカテゴリ:

[ctx: @label:textbox]
en: Categories to Merge:
ja: マージするカテゴリ:

[ctx: @action:button]
en: Merge
ja: マージ

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ja: キャンセル

[ctx: @title:column]
en: Category
ja: カテゴリ

[ctx: @info]
en: Please select only one category.
ja: カテゴリは一つだけ選択してください。

[ctx: @info]
en: No recipes selected.
ja: レシピが選択されていません。

[ctx: @title]
en: Edit Recipe
ja: レシピを編集

[ctx: @info]
en: No categories selected to merge.
ja: マージするカテゴリが選択されていません。

[ctx: @title:tab]
en: Units
ja: 単位

[ctx: @title:tab]
en: Mass Conversions
ja: 質量の変換

[ctx: @title:tab]
en: Volume Conversions
ja: 体積の変換

[ctx: @title:window]
en: Finding Unit Ratios
ja: 単位比を検索中

en: Krecipes Recipes
ja: Krecipes レシピ

en: Overall Rating
ja: 全体的な評価

en: or
ja: または

en: 1 star | %1 stars
ja[0]: 1 つ星
ja[1]: %1 つ星

[ctx: Total preparation time]
en: Total
ja: 合計

en: Amount
ja: 量

en: Ingredient
ja: 材料

en: Preparation
ja: 準備

en: reviews
ja: レビュー

en: <html><b>Error:</b> Problem with KreML exporter.  Please export the recipe you are trying to view as KreML and attach it to a bug report to a Krecipes developer.</html>
ja: <html><b>エラー:</b> KreML のエクスポート機能に問題があります。表示しようとしているレシピを KreML にエクスポートし、バグレポートに添付して Krecipes の開発者に送ってください。</html>

en: Importing selected recipes
ja: 選択されたレシピをインポート

en: %v/%m Recipes
ja: %v/%m レシピ

en: All recipes up unto this point have been successfully imported.
ja: ここまでのレシピをすべて正常にインポートしました。

en: Importing recipe: %1
ja: レシピをインポート: %1

en: <!doc>Import of recipes from the file <b>"%1"</b> <b>failed</b> due to the following error(s):
ja: <html>以下のエラーが発生したため、ファイル <filename>%1</filename> からのレシピのインポートに失敗しました:</html>

en: The file <b>%1</b> generated the following warning(s):
ja: ファイル <filename>%1</filename> が以下の警告を生成しました:

en: Archive does not contain a valid Krecipes file
ja: アーカイブに有効なレシピファイルが含まれていません。

en: "%1" at line %2, column %3
ja: 行 %2、列 %3 に “%1”

en: This file does not appear to be a *.kreml file
ja: このファイルは *.kreml ファイルではないようです。

en: No recipes found in this file.
ja: このファイルにはレシピが見つかりません。

en: Unable to open file.
ja: ファイルを開けません。

en: While loading recipe <b>%1</b> an ingredient line was found after the directions. While this is valid, it most commonly indicates an incorrectly formatted recipe.
ja: レシピ <resource>%1</resource> の読み込みで、材料の行が作り方の後に見つかりました。これは有効ではありますが、一般にはレシピのフォーマットが正しくないことを暗示しています。

en: servings
ja: 人分

en: "%1" at line %2, column %3.  This may not be a *.mx2 file.
ja: 行 %2、列 %3 に “%1”。これは *.mx2 ファイルではないかもしれません。

en: This file does not appear to be a *.mx2 file
ja: このファイルは *.mx2 ファイルではないようです。

en: While loading recipe "%1" the field "Recipe By:" is either missing or could not be detected.
ja: レシピ <resource>%1</resource> の読み込みで、フィールド <icode>Recipe By:</icode> (作者) がないか、検出できませんでした。

en: While loading recipe "%1" the field "Serving Size:" is either missing or could not be detected.
ja: レシピ <resource>%1</resource> の読み込みで、フィールド <icode>Serving Size:</icode> (出来上がり) がないか、検出できませんでした。

en: While loading recipe "%1" the field "Preparation Time:" is either missing or could not be detected.
ja: レシピ <resource>%1</resource> の読み込みで、フィールド <icode>Preparation Time:</icode> (調理時間) がないか、検出できませんでした。

en: While loading recipe "%1" the field "Categories:" is either missing or could not be detected.
ja: レシピ <resource>%1</resource> の読み込みで、フィールド <icode>Categories:</icode> (カテゴリ) がないか、検出できませんでした。

en: While loading recipe "%1" Invalid amount "%2" in the line "%3"
ja: レシピ <resource>%1</resource> の読み込みで、行 “%3” に無効な量 “%2”

en: MasterCook's Generic Export format is currently not supported.  Please write to jkivlighn@gmail.com to request support for this format.
ja: MasterCook Generic エクスポートフォーマットは現在サポートされていません。このフォーマットをサポートするよう jkivlighn@gmail.com に要望を送ってください。

en: MasterCook Mac's Export format is currently not supported.  Please write to jkivlighn@gmail.com to request support for this format.
ja: MasterCook Mac エクスポートフォーマットは現在サポートされていません。このフォーマットをサポートするよう jkivlighn@gmail.com に要望を送ってください。

en: File does not appear to be a valid NYC export.
ja: ファイルは有効な NYC エクスポートではないようです。

en: "%1" at line %2, column %3.  This may not be a RecipeML file.
ja: 行 %2、列 %3 に “%1”。これは RecipeML ファイルではないかもしれません。

en: This file does not appear to be a valid RecipeML archive.
ja: このファイルは有効な RecipeML アーカイブではないようです。

en: Gathering recipe data from file.
    Please wait...
ja: ファイルからレシピデータを読み込んでいます。
    お待ちください...

[ctx: @action:inmenu Reload Recipe]
en: Reloa&d
ja: 再読み込み(&D)

en: &Edit Recipe
ja: レシピを編集(&E)

en: &Measurement Converter
ja: 単位変換ツール(&M)

en: &Merge Similar Categories...
ja: 類似したカテゴリをマージ(&M)...

en: &Merge Similar Ingredients...
ja: 類似した材料をマージ(&M)...

en: &New Recipe
ja: 新しいレシピ(&N)

en: Import from File...
ja: ファイルからインポート...

en: Import from Database...
ja: データベースからインポート...

en: Export...
ja: エクスポート...

en: &Copy to Clipboard
ja: クリップボードへコピー(&C)

en: Page Setup...
ja: ページ設定...

en: Print Setup...
ja: 印刷設定...

en: Backup...
ja: バックアップ...

en: Restore...
ja: 復元...

en: Add to Shopping List
ja: 買い物リストに追加

en: Remove From Category
ja: カテゴリから削除

en: Delete
ja: 削除

en: Show Recipe(s)
ja: レシピを表示

en: Categorize
ja: カテゴリ

en: Expand All
ja: すべて展開

en: Collapse All
ja: すべてたたむ

[ctx: @action:button Create new data item]
en: Create New
ja: 新規作成

en: Rename
ja: 名前変更

en: Cut
ja: 切り取り

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Paste as Subcategory
ja: サブカテゴリとして貼り付け

en: MasterCook Export format
ja: MasterCook エクスポートフォーマット

en: Import from file
ja: ファイルからインポート

en: Filter "%1" not recognized.
    Please select one of the provided filters.
ja: フィルタ “%1” を認識できません。
    提供されているフィルタから一つ選択してください。

en: Unrecognized Filter
ja: 認識できないフィルタ

en: <p>NOTE: We recommend that all recipes generating warnings be checked to ensure that they were properly imported, and no loss of recipe data has occurred.</p>
ja: <p>警告の出たすべてのレシピについて、正しくインポートされているか、レシピデータが消失していないか、確認することをお勧めします。</p>

en: Import Warnings
ja: インポートの警告

en: The recipe print and view layouts use the same file for their style, meaning changing one view's look changes them both.  If this is not the behavior you desire, load one style and save it under a different name.
ja: レシピの印刷と表示のレイアウトは同じスタイルファイルを使用します。つまり、一方の外観を変更すると両方が変わります。これが好ましくない場合は、スタイルを読み込んで他の名前で保存してください。

en: Print Setup
ja: 印刷設定

en: Krecipes Backup File
ja: Krecipes バックアップファイル

en: Save Backup As...
ja: 名前を付けてバックアップを保存...

en: Backup Failed
ja: バックアップ失敗

en: Restore Backup
ja: バックアップを復元

en: <b>Restoring this file will erase ALL data currently in the database.</b><br /><br />If you want to keep the recipes in your database, click "Cancel" and first export your recipes.  These can then be imported once the restore is complete.<br /><br />Are you sure you want to proceed?
ja: <html><p>このファイルを復元すると、現在データベースにあるすべてのデータが失われます。</p><p>データベースのレシピを保持する場合は、<interface>キャンセル</interface>をクリックして、先にあなたのレシピをエクスポートしてください。エクスポートしたレシピは、復元が完了した後にインポートすることができます。</p><p>本当に操作を続けますか？</p></html>

en: Restore successful.
ja: 復元に成功しました。

en: A recipe contains unsaved changes.
    Do you want to save the changes before exiting?
ja: レシピには未保存の変更があります。
    終了する前に保存しますか？

en: Unsaved Changes
ja: 未保存の変更

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ja: ファイル(&F)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ja: 編集(&E)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ja: ツール(&T)

en: Find/Edit Recipes
ja: レシピの検索と編集

en: Data...
ja: データ...

en: Run the setup assistant
ja: 設定アシスタントを実行

en: Run the SQLite converter
ja: SQLite コンバータを実行

en: 
    Would you like to run the setup wizard again? Otherwise, the application will be closed.
ja: 
    設定ウィザードをもう一度実行しますか？そうでなければ、アプリケーションを終了します。

en: Units
ja: 単位

en: Preparation Methods
ja: 準備方法

en: Diet Helper
ja: 献立作成ヘルパー

en: Ingredient Matcher
ja: 材料で検索

en: View Recipe
ja: レシピを表示

en: A recipe contains unsaved changes.
    Do you want to save changes made to this recipe before editing another recipe?
ja: レシピには未保存の変更が含まれています。
    他のレシピを編集する前に、このレシピへの変更を保存しますか？

en: Unsaved changes
ja: 未保存の変更

en: Are you sure you want to permanently remove the recipe, %1?
ja: 本当にレシピ <resource>%1</resource> を完全に削除しますか？

en: Confirm remove
ja: 削除の確認

[ctx: Recipe created]
en: Created:
ja: 作成日:

[ctx: Recipe modified]
en: Modified:
ja: 更新日:

[ctx: Recipe last accessed]
en: Last Accessed:
ja: 最終アクセス日:

en: Are you sure you want to permanently remove the selected recipes?
ja: 本当に選択したレシピを完全に削除しますか？

en: A recipe contains unsaved changes.
    Do you want to save changes made to this recipe before creating a new recipe?
ja: レシピに未保存の変更があります。
    新しいレシピを作成する前に、このレシピの変更を保存しますか？

en: Unable to setup database
ja: データベースをセットアップできません

en: Unable to open database
ja: データベースを開けません

en: The configured database type (%1) is unsupported.
ja: 設定されたデータベースのタイプ (%1) はサポートしていません。

en: Unsupported database type. Database must be either MySQL, SQLite, or PostgreSQL.
ja: データベースのタイプがサポートされていません。データベースは MySQL, SQLite, PostgreSQL のいずれかでなければなりません。

en: Convert the current SQLite 2.x database to SQLite 3 and exit
ja: 現在の SQLite 2.x データベースを SQLite 3 に変換して終了

en: The KDE Cookbook
ja: KDE 料理本

en: This product is RecipeML compatible.
    You can get more information about this file format in:
    http://www.formatdata.com/recipeml
ja: このプログラムは RecipeML と互換性があります。
    このファイルフォーマットの詳細については以下をご覧ください。
    http://www.formatdata.com/recipeml

en: Testing, bug reports, suggestions
ja: テスト、バグ報告、提案

en: Icons and artwork
ja: アイコンとアートワーク

en: Porting to KDE4
ja: KDE4 への移植

en: Porting to KDE4, current maintainer
ja: KDE4 への移植、現在のメンテナ

en: Porting to KDE4, developer
ja: KDE4 への移植、開発者

en: Patches to make Krecipes work under Windows
ja: Windowsで動作するためのKrecipesパッチ作成

en: Help with bugs, patches
ja: バグ、パッチの手伝い

en: Code to export recipes to *.mx2 files
ja: レシピの *.mx2 ファイルエクスポート作成

en: bunch
ja: ふさ

en: bunches
ja: ふさ

en: cup
ja: カップ

en: cups
ja: カップ

en: cubic cm
ja: 立方メートル

en: centigram
ja: センチグラム

en: centigrams
ja: センチグラム

en: centiliter
ja: センチリットル

en: centiliters
ja: センチリットル

en: can
ja: 缶

en: cans
ja: 缶

en: carton
ja: カートン

en: cartons
ja: カートン

en: decigram
ja: デシグラム

en: decigrams
ja: デシグラム

en: deciliter
ja: デシリットル

en: deciliters
ja: デシリットル

en: drop
ja: 滴

en: drops
ja: 滴

en: dash
ja: 少量

en: dashes
ja: 少量

en: each
ja: めいめい

en: kilogram
ja: キログラム

en: kilograms
ja: キログラム

en: fluid ounce
ja: 液量オンス

en: fluid ounces
ja: 液量オンス

en: gram
ja: グラム

en: grams
ja: グラム

en: gallon
ja: 米液量ガロン

en: gallons
ja: 米液量ガロン

en: liter
ja: リットル

en: liters
ja: リットル

en: pound
ja: ポンド

en: pounds
ja: ポンド

en: large
ja: 大

en: medium
ja: 中

en: milligram
ja: ミリグラム

en: milligrams
ja: ミリグラム

en: milliliter
ja: ミリリットル

en: milliliters
ja: ミリリットル

en: package
ja: パッケージ

en: packages
ja: パッケージ

en: pinch
ja: つまみ

en: pinches
ja: つまみ

en: pint
ja: パイント

en: pints
ja: パイント

en: ounce
ja: オンス

en: ounces
ja: オンス

en: quart
ja: クォート

en: quarts
ja: クォート

en: slice
ja: スライス

en: slices
ja: スライス

en: small
ja: 小

en: teaspoon
ja: 茶さじ

en: teaspoons
ja: 茶さじ

en: tablespoon
ja: 大さじ

en: tablespoons
ja: 大さじ

en: per serving
ja: 人分

en: Configure
ja: 設定

en: Database System
ja: データベースシステム

en: Database Management System Options (%1)
ja: データベース管理システムのオプション (%1)

en: Formatting
ja: 書式

en: Customize Formatting
ja: 書式をカスタマイズ

en: Import/Export
ja: インポート/エクスポート

en: Recipe Import and Export Options
ja: レシピのインポートとエクスポートのオプション

en: Performance
ja: パフォーマンス

en: Performance Options
ja: パフォーマンスのオプション

en: Spell checking
ja: スペルチェック

en: Spell checking Options
ja: スペルチェックのオプション

en: Server:
ja: サーバ:

[ctx: @label:textbox Database Username]
en: Username:
ja: ユーザ名:

en: Password:
ja: パスワード:

[ctx: Default Port]
en: Default
ja: 標準

en: Port:
ja: ポート:

en: Database name:
ja: データベース名:

en: Select MySQL dump command
ja: MySQL dump コマンドを選択

en: Path to '%1':
ja: <command>%1</command> へのパス:

en: Select MySQL command
ja: MySQL コマンドを選択

en: All files
ja: すべてのファイル

en: Select PostgreSQL dump command
ja: PostgreSQL dump コマンドを選択

en: Select PostgreSQL command
ja: PostgreSQL コマンドを選択

en: Database file:
ja: データベースファイル:

en: Select SQLite command
ja: SQLite コマンドを選択

en: SQLite converter
ja: SQLite コンバータ

en: Select old SQLite version command
ja: 古いバージョンの SQLite コマンドを選択

en: Path to SQLite old version command:
ja: 古いバージョンの SQLite コマンドのパス:

en: Select new SQLite version command
ja: 新しいバージョンの SQLite コマンドを選択

en: Path to SQLite new version command:
ja: 新しいバージョンの SQLite コマンドのパス:

en: Select SQLite database file
ja: SQLite データベースファイルを選択

en: Re-run wizard on next startup
ja: 次回起動時に設定ウィザードをもう一度実行する

en: Note: Krecipes must be restarted for most server preferences to take effect.
ja: <note>サーバ設定の大部分は Krecipes を再起動するまで有効になりません。</note>

en: Use abbreviations
ja: 省略形を使う

en: Number Format
ja: 数の書式

[ctx: @option:radio Display fraction]
en: Fraction
ja: 分数

[ctx: @option:radio Display decimal]
en: Decimal
ja: 十進法

en: Import
ja: インポート

en: Overwrite recipes with same title
ja: 同じタイトルのレシピを上書きする

en: Ask which recipes to import
ja: どのレシピをインポートするか確認する

en: 'Copy to Clipboard' format:
ja: クリップボードへコピーするフォーマット:

en: When this is enabled, the importer will show every recipe in the file(s) and allow you to select which recipes you want imported.
     									Disable this to always import every recipe, which allows for faster and less memory-intensive imports.
ja: このオプションを有効にすると、ファイルに含まれるすべてのレシピが表示され、その中からインポートするレシピを選択することができます。
     									常にすべてのレシピをインポートする場合は、無効にしておいてください。その方がメモリを消費せずに速くインポートできます。

en: Search as you type
ja: 逐次検索

en: In most instances these options do not need to be changed.  However, limiting the amount of items displayed at once will <b>allow Krecipes to better perform when the database is loaded with many thousands of recipes</b>.
ja: 通常はこれらのオプションを変更する必要はありませんが、何千ものレシピを含むデータベースを読み込む場合には、一度に表示するアイテム数を制限することによって、Krecipes のパフォーマンスを改善することができます。

en: Number of categories to display at once:
ja: 一度に表示するカテゴリの数:

[ctx: Unlimited categories]
en: Unlimited
ja: 無制限

en: Number of elements to display at once:
ja: 一度に表示するレシピの数:

[ctx: Unlimited elements]
en: Unlimited
ja: 無制限

en: Welcome to Krecipes
ja: Krecipes へようこそ

en: Database Type
ja: データベースのタイプ

en: Database Permissions
ja: データベースへのアクセス権限

en: Server Settings
ja: サーバの設定

en: Initialize Database
ja: データベースを初期化

en: Finish & Save Settings
ja: 終了して設定を保存

en: There is currently no localized ingredient data for this locale.
    Would you like to load the English ingredients instead?
ja: 現在のところ、お使いの言語の材料データはありません。
    代わりに英語の材料データを読み込みますか？

en: <p><b><font size="+1">Thank you very much for choosing Krecipes.</font></b></p><p>It looks like this is the first time you are using it. This wizard will help you with the initial setup so that you can start using it quickly.</p><p>Welcome, and enjoy cooking!</p>
ja: <p><font size="+1">Krecipes をお選びいただき、ありがとうございます。</font></p><p>今回初めて Krecipes を起動されたようです。このウィザードは、Krecipes を早く使えるように、最初のセットアップのお手伝いをします。</p><p>料理を楽しんでください!</p>

en: <p>This dialog will allow you to specify a MySQL account that has the necessary permissions to access the Krecipes MySQL database.</p><p><b><font size="+1">Most users that use Krecipes and MySQL for the first time can just leave the default parameters and press 'Next'.</font></b></p> <p>If you set a MySQL root password before, or you have already permissions as normal user, click on the appropriate option. Otherwise the account 'root' will be used, with no password.</p><p>[For security reasons, we strongly encourage you to setup a MySQL root password if you have not done so yet. Just type as root: mysqladmin password <i>your_password</i>]</p>
ja: <p>ここで、Krecipes MySQL データベースにアクセスするために必要な権限のある MySQL アカウントを指定します。</p><p><font size="+1">Krecipes と MySQL を初めて使う大部分のユーザは、標準のパラメータを変更せずに<interface>次へ</interface>を押すだけでかまいません。</font></p><p>既に MySQL root パスワードを設定している場合や、一般ユーザとしてアクセス権限がある場合は、該当するオプションをチェックしてください。そうでない場合、パスワードなしでアカウント “root” を使用します。</p><p>セキュリティ上の理由により、まだ行っていなければ、MySQL root パスワードを設定することを強くお勧めします。root になって以下のように入力してください: mysqladmin password <i>your_password</i></p>

en: I have already set the necessary permissions
ja: 既に必要なアクセス権限があります

en: I have already set a MySQL root/admin account
ja: 既に MySQL の root/管理者アカウントを設定しています

en: MySQL Administrator Account
ja: MySQL 管理者アカウント

en: <p>This dialog will allow you to specify a PostgreSQL account that has the necessary permissions to access the Krecipes PostgreSQL database.  This account may either be a <b>PostgreSQL superuser</b> or have the ability to both <b>create new PostgreSQL users and databases</b>.</p><p>If no superuser or privileged account is given, the account 'postgres' will be attempted, with no password.  If this is insufficient for your PostgreSQL setup, you <b>must</b> select the appropriate option below to enter the information of a privileged PostgreSQL account.</p>
ja: <p>このダイアログで、Krecipes PostgreSQL データベースにアクセスするために必要な権限のある PostgreSQL アカウントを指定します。このアカウントは、<b>PostgreSQL スーパーユーザ</b>であるか、<b>新しい PostgreSQL ユーザとデータベースの作成</b>の両方を行う権限があるかのいずれかです。</p><p>スーパーユーザまたは特権アカウントが指定されなかった場合は、パスワードなしでアカウント “postgres” を試します。これがあなたの PostgreSQL セットアップで不十分であれば、下で該当するオプションを選択して、PostgreSQL 特権アカウントの情報を入力する<b>必要</b>があります。</p>

en: I have already set a superuser or privileged account
ja: 既にスーパーユーザまたは特権アカウントを設定しています

en: PostgreSQL Superuser or Privileged Account
ja: PostgreSQL スーパーユーザまたは特権アカウント

en: <p>In this dialog you can adjust the database server settings.</p><p><b>Warning: Passwords are stored in plain text and could potentially be compromised.  We recommend that you create a username and password combination solely for use by Krecipes.</b></p>
ja: <p>ここでデータベースサーバの設定を行います。</p><p><b>警告: パスワードは平文で保存されるため、危険にさらされる可能性があります。Krecipes でのみ使用するユーザ名とパスワードの組合せを作成することをお勧めします。</b></p>

en: The server is remote
ja: サーバはリモート

en: Server / Client Settings
ja: サーバとクライアントの設定

en: Client:
ja: クライアント:

[ctx: @label:textbox Default Port]
en: Default
ja: 標準

en: In this dialog you can adjust SQLite settings.
ja: ここで SQLite の設定を行います。

en: Open file dialog
ja: ファイル選択ダイアログを開く

en: Congratulations; all the necessary configuration setup is done. Press 'Finish' to continue, and enjoy cooking!
ja: おめでとうございます。必要な設定がすべて完了しました。続けるには<interface>完了</interface>を押してください。料理を楽しんでください!

en: <p>Krecipes comes with some delicious default recipes and useful data.</p><p>Would you like to initialize your database with those? Note that this will erase all your previous recipes if you have any.</p>
ja: <p>Krecipes には、サンプルとして、いくつかのおいしい料理のレシピと有用なデータが同梱されています。</p><p>あなたのデータベースをこれらで初期化しますか？</p><p>これを実行すると、既存のレシピはすべて消去されます。</p>

en: Yes please, initialize the database with the examples
ja: はい、サンプルでデータベースを初期化します

en: <p>Krecipes can import nutrient data from the USDA's nutrient database for over 400 foods.  A total of 43 food properties are included for each food, such as energy, fat, vitamin C, etc.</p><p>Would you like to import this data now?  Note that this operation is safe to use on an existing database, and no data loss will occur.  This operation may take several minutes.</p>
ja: <p>Krecipes は USDA の栄養データベースから 400 以上の食品の栄養データをインポートすることができます。各食品には、エネルギー、脂肪、ビタミン C など、食品の特性に関する合計 43 個のデータが含まれています。</p><p>今このデータをインポートしますか？この操作は既存のデータベースに対して安全に実行できます。既存のデータは失われません。この操作には数分かかります。</p>

en: Yes please, load the database with nutrient data for 400+ foods.
ja: はい、400 以上の食品の栄養データをデータベースに読み込みます。

en: Choose the type of database that you want to use. Most users will want to choose a simple local database here. However, you can also use remote servers by means of a MySQL or PostgreSQL database.
ja: 使用するデータベースのタイプを選択してください。大部分のユーザは単純なローカルデータベースを選択しますが、MySQL または PostgreSQL データベースでリモートサーバを使用することもできます。

en: Simple Local File (SQLite)
ja: 単純なローカルファイル (SQLite)

en: Local or Remote MySQL Database
ja: ローカルまたはリモートの MySQL データベース

en: Local or Remote PostgreSQL Database
ja: ローカルまたはリモートの PostgreSQL データベース

en: All Categories
ja: すべてのカテゴリ

en: Ingredient:
ja: 材料:

[ctx: Ingredient grouping name]
en: Header:
ja: ヘッダ:

en: Amount:
ja: 量:

en: Unit:
ja: 単位:

en: Preparation Method:
ja: 準備方法:

en: Please enter an ingredient
ja: 材料を入力してください

en: Amount field contains invalid input.
ja: 量のフィールドに無効な値が入力されています。

en: Invalid input
ja: 無効な値

[ctx: the day after today]
en: tomorrow
ja: 明日

[ctx: this day]
en: today
ja: 今日

[ctx: the day before today]
en: yesterday
ja: 昨日

[ctx: @option today]
en: &Today
ja: 今日(&T)

[ctx: @option tomorrow]
en: To&morrow
ja: 明日(&M)

[ctx: @option next week]
en: Next &Week
ja: 次週(&W)

[ctx: @option next month]
en: Next M&onth
ja: 次月(&O)

[ctx: @option do not specify a date]
en: No Date
ja: 日付なし

[ctx: @action:button Up to top menu]
en: Up...
ja: 上へ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, criteriaListView)
en: Criteria
ja: 基準

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, criteriaListView)
en: Stars
ja: 星

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comment)
en: Comments
ja: コメント

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, buttonRemove)
en: Remove
ja: 削除

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, buttonEdit)
en: Edit...
ja: 編集...

en: Uncategorized
ja: カテゴリなし

en: Recipe
ja: レシピ

[ctx: @title:column Unit name]
en: Unit
ja: 単位

[ctx: @title:column Unit abbreviation]
en: Abbreviation
ja: 省略形

[ctx: @title:column Unit plural]
en: Plural
ja: 複数形

[ctx: @title:column unit plural abbreviation]
en: Abbreviation
ja: 省略形

[ctx: @title:column Unit type]
en: Type
ja: タイプ

[ctx: Unit type other]
en: Other
ja: その他

[ctx: Unit type mass]
en: Mass
ja: 質量

[ctx: Unit type volume]
en: Volume
ja: 体積

en: -No Preparation-
ja: -準備なし-
