krecipes - en to nb translation catalogue (717 entries)

en: Are you sure you want to delete this category and all its subcategories?
nb: Er du sikker på at du vil fjerne denne kategorien og alle underkategorier?

en: Recipes
nb: Oppskrifter

en: Category name cannot be longer than 1 character. | Category name cannot be longer than %1 characters.
nb[0]: Kategorinavn kan ikke være lenger enn 1 tegn.
nb[1]: Kategorinavn kan ikke være lenger enn %1 tegn.

en: This category already exists. Continuing will merge these two categories into one. Are you sure?
nb: Denne kategorien finnes fra før.  Fortsetter du vil disse to kategoriene bli slått sammen til en.  Er du sikker?

en: New Header
nb: Ny overskrift

en: Header cannot be longer than 1 character. | Header cannot be longer than %1 characters.
nb[0]: Overskrifta må ikke være lengre enn 1 tegn.
nb[1]: Overskrifta må ikke være lengre enn %1 tegn.

en: This header already exists.  Continuing will merge these two headers into one.  Are you sure?
nb: Denne overskrifta finnes fra før. Hvis du fortsetter vil disse to overskriftene bli flettet sammen til en. Vil du fortsette?

en: New Ingredient
nb: Ny ingrediens

en: You are about to permanently delete recipes from your database.
nb: Du skal til å fjerne oppskrifter permanent fra databasen.

en: Ingredient name cannot be longer than 1 character. | Ingredient name cannot be longer than %1 characters.
nb[0]: Ingrediensnavn kan ikke være lenger enn 1 tegn.
nb[1]: Ingrediensnavn kan ikke være lenger enn %1 tegn.

en: This ingredient already exists. Continuing will merge these two ingredients into one. Are you sure?
nb: Denne ingrediensen finnes fra før.  Fortsetter du vil disse to ingrediensene bli slått sammen til en.  Er du sikker?

en: New Author
nb: Ny forfatter

en: Are you sure you want to delete this author?
nb: Er du sikker på at du vil fjerne denne forfatteren?

en: Author name cannot be longer than 1 character. | Author name cannot be longer than %1 characters.
nb[0]: Forfatternavn kan ikke være lenger enn 1 tegn.
nb[1]: Forfatternavn kan ikke være lenger enn %1 tegn.

en: This author already exists. Continuing will merge these two authors into one. Are you sure?
nb: Denne forfatteren finnes fra før.  Fortsetter du vil disse to forfatterne bli slått sammen til en.  Er du sikker?

en: New Preparation Method
nb: Ny tilberedningsmåte

en: Preparation method cannot be longer than 1 character. | Preparation method cannot be longer than %1 characters.
nb[0]: Tilberedningsmetode kan ikke være lenger enn 1 tegn.
nb[1]: Tilberedningsmetode kan ikke være lenger enn %1 tegn.

en: Are you sure you want to delete this property?
nb: Er du sikker på at du vil fjerne denne verdien?

en: Property name cannot be longer than 1 character. | Property name cannot be longer than %1 characters.
nb[0]: Egenskapsnavn kan ikke være lenger enn 1 tegn.
nb[1]: Egenskapsnavn kan ikke være lenger enn %1 tegn.

en: This property already exists.  Continuing will merge these two properties into one.  Are you sure?
nb: Verdien finnes allerede.  Fortsetter du vil disse verdiene bli slått sammen  til en.  Er du sikker?

en: Please select only one recipe.
nb: Marker bare én oppskrift.

en: Edit Recipe
nb: Endre oppskrift

en: No recipes selected.
nb: Ingen oppskrift valgt.

en: Export Recipe
nb: Eksporter oppskrift

en: No recipes are currently selected.
    Would you like to export all recipes in the current view?
nb: Ingen oppskrift er for øyeblikket valgt.
    Vil du eksportere alle oppskriftene i denne visningen?

en: Export Recipes
nb: Eksporter oppskrifter

en: Export
nb: Eksporter

en: No recipes are currently selected.
    Would you like to print all recipes in the current view?
nb: Ingen oppskrift er for øyeblikket valgt.
    Vil du skrive ut alle oppskriftene i denne visningen?

en: Print
nb: Skriv ut

en: Compressed Krecipes format
nb: Komprimert Krecipes format

en: Web page
nb: Nettside

en: Plain Text
nb: Ren tekst

en: Web Book
nb: Web-bok

en: File "%1" exists.  Are you sure you want to overwrite it?
nb: Fila «%1» finnes fra før.  Er du sikker på at du vil skrive over den?

[ctx: @title:window]
en: Saving recipe
nb: Lagrer oppskrift

[ctx: @info:progress]
en: Saving recipes...
nb: Lagrer oppskrifter …

en: Rename Unit
nb: Endre navn på enhet

en: Properties
nb: Egenskap

en: Ingredient Weights
nb: Ingrediensvekter

en: Unit name cannot be longer than 1 character. | Unit name cannot be longer than %1 characters.
nb[0]: Enhetsnavn kan ikke være lenger enn 1 tegn.
nb[1]: Enhetsnavn kan ikke være lenger enn %1 tegn.

en: This unit already exists.  Continuing will merge these two units into one.  Are you sure?
nb: Enheten finnes allerede.  Fortsetter du vil enhetene bli slått sammen til en.  Er du sikker?

[ctx: Overall rating]
en: Overall
nb: Totalt

en: Taste
nb: Smak

en: Appearance
nb: Utseende

en: Originality
nb: Originalitet

en: Ease of Preparation
nb: Enkel å tilberede

[ctx: Overall Rating]
en: Overall
nb: Totalt

en: The Qt database plugin (%1) is not installed.  This plugin is required for using this database backend.
nb: Programtillegget Qt database (%1) er ikke installert. Dette programmet er nødvendig for denne databasemotoren.

en: Krecipes could not open the "%1" database.
nb: Krecipes klarte ikke å åpne databasen «%1».

en: Krecipes could not open the database using the driver '%2' (with username: "%1"). You may not have the necessary permissions, or the server may be down.
nb: Krecipes kunne ikke åpne databasen med driveren «%2» (med brukernavn «%1»). Du har kanskje ikke nødvendige rettigheter, eller tjeneren kan være nede.

en: Database message: %1
nb: Databasebeskjed: %1

en: This database was created with a newer version of Krecipes and cannot be opened.
nb: Denne databasen ble opprettet med en nyere versjon av Krecipes og kan ikke åpnes.

en: Failed to fix database structure.
nb: Klarte ikke å rette opp databasestruktur.

en: In ingredient '%1': weight [%2/%3%4]
nb: I ingrediens «%1»: vekt [%2/%3%4]

en: In ingredient '%1': property "%2" [%3/%4]
nb: I ingrediens «%1»: verdi  «%2» [%3/%4]

[ctx: @info]
en: <p>The database was created with a previous version of Krecipes. Would you like Krecipes to update this database to work with this version of Krecipes?  Depending on the number of recipes and amount of data, this could take some time.</p><warning><p>After updating, this database will no longer be compatible with previous versions of Krecipes.</p><p>Cancelling this operation may result in corrupting the database.</p></warning>
nb: <p>Databasen er opprettet med en tidligere versjon av Krecipes. Vil du at Krecipes skal oppdatere databasen til å virke med denne versjonen av Krecipes? Avhengig av antall oppskrifter og mengden med data, kan dette ta en stund. </p> <warning> <p>Etter at databasen er oppdatert vil den ikke virke med tidligere versjoner av Krecipes. </p> <p>Å avbryte denne operasjonen kan føre til at databasen blir ødelagt.</p></warning>

en: Porting database structure...
nb: Overfører databasestruktur …

[ctx: @info:progress]
en: Loading category list
nb: Laster inn kategoriliste

[ctx: @info:progress]
en: Creating complete backup
nb: Lager en komplett sikkerhetskopi

en: Depending on the number of recipes and amount of data, this could take some time.
nb: Avhengig av antall oppskrifter og mengden data, så kan dette ta en stund.

en: Unable to find or run the program '%1'.  Either it is not installed on your system or it is not in $PATH.
nb: Kan ikke finne eller kjøre programmet «%1». Det er enten ikke installert på maskinen, eller ikke i søkestien din.

en: Backup failed.
    %1
nb: Sikkerhetskopiering mislyktes.
    %1

en: This backup was created with a newer version of Krecipes and cannot be restored.
nb: Denne sikkerhetskopien ble opprettet av en nyere versjon av Krecipes og kan ikke gjenopprettes.

en: This file is not a Krecipes backup file or has become corrupt.
nb: Dette er ikke en Krecipes sikkerhetskopifil, eller så kan den være skadet.

en: This backup was created using the "%1" backend.  It can only be restored into a database using this backend.
nb: Denne sikkerhetskopien ble opprettet med motoren «%1». Den kan kun gjenopprettes med denne motoren.

[ctx: @info:progress]
en: Restoring backup
nb: Tilbakefører sikkerhetskopi

en: Restore Failed
nb: Gjenoppretting mislyktes

en: Nutrient Import
nb: Næringsimport

en: Importing USDA nutrient data
nb: Importerer USDA næringsdata

en: Unable to find or run the program '%1'.  Either it is not installed on your system or it is not in $PATH. Do you want to configure other path for this command?
nb: Kan ikke finne eller kjøre programmet «%1». Det er enten ikke installert på maskinen, eller ikke i $PATH. Vil du sette opp en annen søkesti for denne kommandoen?

en: Conversion process failed. Probably the file %1 is not an SQLite 2 database.
nb: Konverteringsprosessen sviktet. Fila %1 er antakelig ikke en SQLite 2 database.

en: Unable to backup SQLite 2 database, aborting. A successfully converted SQLite 3 file is available at %1.new.
nb: Klarer ikke å sikkerhetskopiere SQLite 2 database, avbryter. En vellykket konvertert SQLite 3-fil finnes på %1.new.

en: Unable to copy the new SQLite 3 database to %1.You may manually move %1.new to %1
nb: Klarte ikke å kopiere den nye SQLire 3-databasen til %1. Du kan manuelt flytte %1.new til %1

en: Conversion successful! SQLite 2 database backed up to %1
nb: Konvertering fullført. SQLite 2-database kopiert til %1

[ctx: @label]
en: Search using the following criteria:
nb: Søk ved bruk av følgende kriterier:

[ctx: @action:button Recipe title]
en: Title >>
nb: Tittel >>

[ctx: @option:check]
en: Require All Words
nb: Krev alle ord

[ctx: @label:textbox]
en: Keywords:
nb: Nøkkelord:

[ctx: @action:button]
en: Ingredients >>
nb: Ingredienser >>

[ctx: @info]
en: Enter ingredients: (e.g. chicken pasta "white wine")
nb: Angi ingredienser (f.eks. kylling pasta «hvitvin»)

[ctx: @label:textbox]
en: Uses all:
nb: Bruker alt:

[ctx: @label:textbox]
en: Uses any of:
nb: Bruker noen av:

[ctx: @label:textbox]
en: Without:
nb: Uten:

[ctx: @action:button]
en: Categories >>
nb: Kategorier >>

[ctx: @info]
en: Enter categories: (e.g. Desserts Pastas "Main Dishes")
nb: Angi kategorier: (f.eks. Desserter Pasta Hovedretter)

[ctx: @label:textbox]
en: In all:
nb: I alle:

[ctx: @label:textbox]
en: In any of:
nb: I noen av:

[ctx: @label:textbox]
en: Not in:
nb: Ikke i:

[ctx: @action:button]
en: Authors >>
nb: Forfattere >>

[ctx: @info]
en: Enter author name (e.g. Smith or "Jane Doe")
nb: Angi forfatternavn (f.eks. Hansen eller «Ola Nordmann»)

[ctx: @label:textbox]
en: By any of:
nb: Av noen:

[ctx: @label:textbox]
en: By all:
nb: Ved alle:

[ctx: @label:textbox]
en: Not by:
nb: Ikke av:

[ctx: @action:button]
en: Yield >>
nb: Porsjoner >>

[ctx: @option:check]
en: Enabled
nb: Skrudd på

[ctx: @item:inlistbox]
en: Yields at least:
nb: Minimum porsjoner:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Yields at most:
nb: Maks porsjoner:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Yields about:
nb: Gir cirka porsjoner:

[ctx: @action:button]
en: Preparation Time >>
nb: Tilberedingstid >>

[ctx: @item:inlistbox]
en: Ready in at most:
nb: Ferdig på senest:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Ready in about:
nb: Ferdig på omtrent:

[ctx: @action:button]
en: Instructions >>
nb: Instruksjoner >>

[ctx: @label Recipe created date]
en: Created:
nb: Opprettet:

[ctx: @label Recipe modified date]
en: Modified:
nb: Endret:

[ctx: @label Recipe last accessed date]
en: Last Accessed:
nb: Siste tilgang:

[ctx: @action:button]
en: Ratings >>
nb: Vurderinger >>

[ctx: @option:radio]
en: By average:
nb: Etter gjennomsnitt:

[ctx: @label]
en: stars
nb: stjerner

[ctx: @option:radio]
en: By criteria:
nb: Etter kriterier:

[ctx: @title:column]
en: Criterion
nb: Kriterium

[ctx: @title:column]
en: Stars
nb: Stjerner

[ctx: @title:column]
en: Criteria
nb: Kriterium

[ctx: @action:button Clear search criteria]
en: C&lear
nb: &Tøm

[ctx: @action:button Search recipes]
en: &Search
nb: &Søk

[ctx: @title:column Recipe title]
en: Title
nb: Tittel

[ctx: @item:inlistbox]
en: No matching recipes found
nb: Fant ingen oppskrifter som passet

[ctx: @action:button]
en: Create...
nb: Lag …

[ctx: @action:button]
en: Delete
nb: Slett

[ctx: @title:window]
en: Choose Border
nb: Velg en ramme

[ctx: @title:group]
en: Requested Border
nb: Ønsket ramme

[ctx: @label:textbox Border style]
en: Style:
nb: Stil:

[ctx: @label:textbox Border color]
en: Color:
nb: Farge:

[ctx: @label:textbox Border width]
en: Width:
nb: Bredde:

[ctx: @item:inlistbox Border type none]
en: None
nb: Ingen

[ctx: @item:inlistbox See http://krecipes.sourceforge.net/bordertypes.png for an example]
en: Dotted
nb: Prikket

[ctx: @item:inlistbox See http://krecipes.sourceforge.net/bordertypes.png for an example]
en: Dashed
nb: Stiplet

[ctx: @item:inlistbox See http://krecipes.sourceforge.net/bordertypes.png for an example]
en: Solid
nb: Heltrukken

[ctx: @item:inlistbox See http://krecipes.sourceforge.net/bordertypes.png for an example]
en: Double
nb: Dobbel

[ctx: @item:inlistbox See http://krecipes.sourceforge.net/bordertypes.png for an example]
en: Groove
nb: Grop

[ctx: @item:inlistbox See http://krecipes.sourceforge.net/bordertypes.png for an example]
en: Ridge
nb: Rygg

[ctx: @item:inlistbox See http://krecipes.sourceforge.net/bordertypes.png for an example]
en: Inset
nb: Dyprelieff

[ctx: @item:inlistbox See http://krecipes.sourceforge.net/bordertypes.png for an example]
en: Outset
nb: Høyrelieff

en: Border Preview
nb: Forhåndsvis ramme

[ctx: @title:window]
en: Measurement Converter
nb: Enhetsomregning

[ctx: @action:button]
en: Convert
nb: Regn om

[ctx: @item:inlistbox]
en: --Ingredient (optional)--
nb: --Ingrediens (valgfri)--

[ctx: @item:inlistbox]
en: -No Preparation-
nb: -Ingen tilberedning-

[ctx: @label]
en: Convert
nb: Regn om

[ctx: @label Convert to]
en: To
nb: Til

[ctx: @label Result of an unit conversion]
en: <b>Result:</b>
nb: <b>Resultat:</b>

[ctx: @label:textbox]
en: <b>Result:</b>
nb: <b>Resultat:</b>

[ctx: @label:textbox]
en: <b>Approximated result:</b>
nb: <b>Tilnærmet resultat:</b>

[ctx: @label:textbox]
en: <b>Error:</b>
nb: <b>Feil:</b>

[ctx: @info]
en: Missing unit conversion
nb: Manglende enhetsomregning

[ctx: @info]
en: No ingredient weight available
nb: Ingen ingrediensvekt tilgjengelig

[ctx: @info]
en: No ingredient weight available for this method of preparation
nb: Ingen ingrediensvekt tilgjengelig for denne tilberedningsmetoden

[ctx: @info]
en: Ingredient required for conversion
nb: Ingrediens kreves for omregning

[ctx: @info]
en: Impossible unit conversion based on unit types
nb: Umulig enhetsomregning basert på enhetstyper

[ctx: @title:window]
en: New Category
nb: Ny kategori

[ctx: @title:group]
en: New Category
nb: Ny kategori

[ctx: @label:textbox Category name]
en: Name:
nb: Navn:

[ctx: @label:textbox]
en: Subcategory of:
nb: Underkategori av:

[ctx: @item:inlistbox No category]
en: **NONE**
nb: **INGEN**

[ctx: @title:window]
en: Add Ingredient Weight
nb: Legg til vekt av ingrediens

[ctx: @item]
en: -No Preparation-
nb: -Ingen tilberedning-

[ctx: @title:group]
en: New Ingredient Weight
nb: Ny ingrediensvekt

[ctx: @label:textbox]
en: Per Amount:
nb: Per mengde:

[ctx: @label:textbox]
en: Weight:
nb: Vekt:

[ctx: @info]
en: Amount field contains invalid input.
nb: Mengdefeltet inneholder ugyldig inndata.

[ctx: @title:window]
en: Invalid input
nb: Ugyldig inndata

[ctx: @title:window]
en: New Property
nb: Ny egenskap

[ctx: @title:group]
en: New Property
nb: Ny verdi

[ctx: @label:textbox]
en: Property name:
nb: Egenskapsnavn:

[ctx: @label:textbox]
en: Units:
nb: Enheter:

[ctx: @title:window]
en: Unit Conversion
nb: Enhetsomregning

[ctx: @title:group]
en: New Unit Conversion
nb: Ny enhetsomregning

[ctx: @title:window]
en: New Unit
nb: Ny enhet

[ctx: @title:window]
en: Unit
nb: Enhet

[ctx: @title:group]
en: New Unit
nb: Ny enhet

[ctx: @title:group]
en: Unit
nb: Enhet

[ctx: @label:textbox Single unit name]
en: Singular:
nb: Entall:

[ctx: @label:textbox Single unit abbreviation]
en: Singular Abbreviation:
nb: Entydig forkortelse:

[ctx: @label:textbox Plural unit name]
en: Plural:
nb: Flertall:

[ctx: @label:textbox Plural unit abbreviation]
en: Plural Abbreviation:
nb: Flertallsforkortelse:

[ctx: @item:inlistbox Unit type other]
en: Other
nb: Annet

[ctx: @item:inlistbox Unit type mass]
en: Mass
nb: Masse

[ctx: @item:inlistbox Unit type volume]
en: Volume
nb: Volum

[ctx: @title:window]
en: Database Import
nb: Databaseimport

[ctx: @label:textbox]
en: Database file:
nb: Databasefil:

[ctx: @label:textbox]
en: Server:
nb: Tjener:

[ctx: @label:textbox Database username]
en: Username:
nb: Brukernavn:

[ctx: @label:textbox]
en: Password:
nb: Passord:

[ctx: @label:textbox]
en: Database name:
nb: Databasenavn:

[ctx: @label:textbox Default port]
en: Default
nb: Standard

[ctx: @title:window]
en: Element with Dependencies
nb: Element med avhengigheter

[ctx: @info]
en: <warning>The following will have to be removed also, since currently they use the element you have chosen to be removed.</warning>
nb: <warning>Følgende vil også bli fjernet , siden de nå bruker det samme elementet som du har valgt å fjerne.</warning>

[ctx: @info]
en: <warning>The following currently use the element you have chosen to be removed.</warning>
nb: <warning>Følgende bruker nå det elementet du har valgt å fjerne.</warning>

[ctx: @info]
en: Are you sure you wish to proceed?
nb: Er du sikker på at du vil fortsette?

[ctx: @title:window]
en: View Diet
nb: Vis diett

[ctx: @action:button]
en: Create &Shopping List
nb: Lag handleli&ste

en: Diet
nb: Diett

en: Day %1
nb: Dag %1

[ctx: @label:slider]
en: Number of Days
nb: Antall dager

[ctx: @label:slider]
en: Meals per Day
nb: Måltider per dag

[ctx: @action:button]
en: Create the diet
nb: Opprett dietten

[ctx: @action:button Clear Diet]
en: Clear
nb: Tøm

[ctx: @title:tab]
en: Meal 1 | Meal %1
nb[0]: Måltid 1
nb[1]: Måltid %1

en: - 1 week - | - %1 weeks -
nb[0]: - 1 uke -
nb[1]: - %1 uker -

[ctx: @info]
en: Given the constraints, a full diet list could not be constructed. Either the recipe list is too short or the constraints are too demanding.
nb: Klarte ikke å lage en full diett med gitte restriksjoner. Enten er oppskriftslista for kort, eller så er restriksjonene for kravstore.

[ctx: @label:spinbox]
en: No. of dishes:
nb: Antall retter:

[ctx: @action:button]
en: Previous Dish
nb: Forrige rett

[ctx: @action:button]
en: Next Dish
nb: Neste rett

en: 1st Course
nb: Første rett

en: 2nd Course
nb: Andre rett

[ctx: Dish number %1]
en: Dish %1
nb: Rett %1

[ctx: @label:listbox]
en: Dish Characteristics
nb: Rettens karakteristikk

[ctx: @option:check]
en: Enable Category Filtering
nb: Skru på kategorifilter

[ctx: @title:column]
en: USDA Ingredient
nb: USDA ingrediens

[ctx: @title:column]
en: Property
nb: Egenskap

[ctx: @title:column]
en: Amount
nb: Mengde

[ctx: @title:column]
en: Unit
nb: Enhet

[ctx: @title:column]
en: Weight
nb: Vekt

[ctx: @title:column]
en: Per Amount
nb: per mengde

[ctx: @title:window]
en: Property Information
nb: Informasjon om egenskaper

[ctx: @label]
en: Property Information for <b>%1</b>
nb: Informasjon om egenskap<b>%1</b>

[ctx: @action:button Load USDA data]
en: Load
nb: Last

[ctx: @title:group]
en: Properties
nb: Egenskaper

[ctx: @action:button]
en: Add
nb: Legg til

[ctx: @action:button]
en: Remove
nb: Fjern

[ctx: @title:group]
en: Weights
nb: Vekter

[ctx: @info]
en: Recipes may require this information for nutrient analysis. Are you sure you want to delete this entry?
nb: Det kan være at oppskrifter trenger disse opplysningene for analyse av næringsverdier. Er du sikker på at du vil slette denne oppføringa?

[ctx: @title:window]
en: Enter amount
nb: Oppgi mengde

[ctx: @title:group]
en: Amount
nb: Mengde

[ctx: @title:window]
en: Property Exists
nb: Egenskapen finnes

[ctx: @info]
en: The property you tried to add already exists in the ingredient with the same per units.
nb: Egenskapen du prøvde å legge til finnes i ingrediensen med samme enhet.

[ctx: @info]
en: Please select an ingredient in the USDA ingredient list
nb: Velg en ingrediens fra USDA ingredienslista

[ctx: @title:window]
en: Rating
nb: Vurdering

[ctx: @action:button]
en: &Delete
nb: &Slett

[ctx: @label:textbox]
en: Criteria:
nb: Kriterie:

[ctx: @label:textbox]
en: Stars:
nb: Stjerner:

[ctx: @label:textbox]
en: Comments:
nb: Kommentarer:

[ctx: @label:textbox]
en: Rater:
nb: Vurderer:

[ctx: @title:column]
en: Ingredient (required?)
nb: Ingrediens (påkrevet?)

[ctx: @title:column]
en: Amount Available
nb: Tilgjengelig mengde

[ctx: @label:spinbox Number of missing ingredients allowed when doing a search by ingredients]
en: Missing ingredients allowed:
nb: Manglende ingredienser tillatt:

[ctx: @item Any amount of ingredients missing when doing a search by ingredients]
en: Any
nb: Hvilken som helst

[ctx: @title]
en: Matching Recipes
nb: Lignende oppskrifter

[ctx: @title:column Recipe Title]
en: Title
nb: Tittel

[ctx: @title:column Missing ingredients in a search result]
en: Missing Ingredients
nb: Manglende ingredienser

[ctx: @action:button]
en: Find matching recipes
nb: Finn lignende oppskrifter

[ctx: @action:button Clear search criteria]
en: Clear
nb: Tøm

[ctx: @label:textbox]
en: You are missing 1 ingredient for: | You are missing %1 ingredients for:
nb[0]: Det mangler én ingrediens for:
nb[1]: Mangler %1 ingredienser for:

en: OR
nb: ELLER

[ctx: @title:window]
en: Ingredient Parser
nb: Ingredienstolker

[ctx: @title:column]
en: Ingredient
nb: Ingrediens

[ctx: @title:column]
en: Preparation Method
nb: Tilberedningsmetode:

[ctx: @action:button]
en: Set &Header
nb: Angi &overskrift

[ctx: @info:whatsthis]
en: If an ingredient header is detected as an ingredient, select it and click this button so that Krecipes will recognize it as a header.  All the ingredients below the header will be included within that group.
    
    Alternatively, if you select multiple ingredients and click this button, those ingredients will be grouped together.
nb: Om en ingrediensoverskrift også finnes som en ingrediens, merk den og trykk på knappen slik at Krecipes kan kjenne den igjen som en overskrift. Alle ingredienser under overskrifta vil inngå i gruppen.
    
    Alternativt: Hvis du markerer flere ingredienser og trykker på denne knappen, vil disse ingrediensene bli gruppert sammen.

[ctx: @item:inmenu]
en: &Delete
nb: &Slett

[ctx: @item:inmenu]
en: Set &Header
nb: Angi &overskrift

[ctx: @info]
en: <para>To use: Paste a list of ingredient below, click <interface>Parse Text</interface>, and then you may correct any incorrectly parsed ingredients.</para><para><warning>Fields will be truncated if longer than the database allows</warning></para>
nb: <para>Bruk: Lim inn en liste med ingredienser under, trykk <interface>Tolk tekst</interface>, og så kan du korrigere ingredienser som ble tolket feil. </para><para><warning>Viktig: Felter som er lengre enn hva databasen tillater, vil bli avkortet.</warning></para>

[ctx: @title]
en: Ingredients as understood by Krecipes:
nb: Ingredienser, slik de ble forstått av Krecipes:

[ctx: @action:button]
en: Parse Text
nb: Tolk tekst

[ctx: @action:button]
en: Property Information
nb: Informasjon om egenskaper

[ctx: @title:tab]
en: Ingredients
nb: Ingredienser

[ctx: @title:tab]
en: Headers
nb: Overskrifter

[ctx: @info]
en: No ingredient selected.
nb: Ingen ingrediens valgt

en: Page Setup
nb: Sideoppsett

en: Items Shown
nb: Viste elementer

en: Show Items
nb: Vis elementer

en: <i>Usage: Select a template along the left, and right-click any element to edit the look of that element.</i>
nb: <i>Bruk: Høyreklikk på et element for å endre utseende av det.</i>

en: Save and Close
nb: Lagre og lukk

en: &Cancel
nb: &Avbryt

en: The recipe view layout has been modified.
    Do you want to save it?
nb: Denne visnings-malen er blitt endret.
    Vil du lagre den?

en: Save Layout?
nb: Lagre mal?

en: Krecipes style or template file
nb: Krecipes stil- eller malfil

en: Select Layout
nb: Velg mal

en: This layout has been modified.
    Do you want to save it?
nb: Denne malen er blitt endret.
    Vil du lagre den?

en: Unable to save the layout because you do not have sufficient permissions to modify this file.
    Would you like to instead save the current layout to a new file?
nb: Klarte ikke å lagre malen siden du ikke har tilstrekkelig rettighet til å endre denne fila.
    Vil du heller lagre malen som en ny fil?

en: You have selected a file that you do not have the permissions to write to.
    Would you like to select another file?
nb: Du har valgt en fil du ikke har skrivetilgang til.
    Vil du velge en annen fil?

[ctx: @title:window]
en: Import Recipes
nb: Importer oppskrifter

[ctx: @title:column]
en: Recipes
nb: Oppskrifter

[ctx: @item:inlistbox All items]
en: All (%1)
nb: Alle (%1)

[ctx: @item]
en: Uncategorized
nb: Ikke kategorisert

[ctx: @info:tooltip]
en: Select photo
nb: Velg bilde

[ctx: action:button]
en: Save photo as...
nb: Lagre bilde som …

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear photo
nb: Fjern bilde

[ctx: @label]
en: Recipe Name
nb: Oppskriftsnavn

[ctx: @label]
en: Authors
nb: Forfattere

[ctx: @label]
en: Categories
nb: Kategorier

[ctx: @label How much food you will produce with a given cooking recipe (e.g. 2 servings or 3 bottles)]
en: Yield
nb: Porsjoner

[ctx: @label The amount for yield]
en: Amount
nb: Mengde

[ctx: @label]
en: Preparation Time
nb: Tilberedingstid

[ctx: @info:tooltip]
en: Add ingredient
nb: Legg til ingrediens

[ctx: @info:tooltip]
en: Move ingredient up
nb: Flytt ingrediens opp

[ctx: @info:tooltip]
en: Move ingredient down
nb: Flytt ingrediens ned

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove ingredient
nb: Fjern ingrediens

[ctx: @info:tooltip]
en: Paste Ingredients
nb: Lim inn ingredienser

[ctx: @title:column]
en: Units
nb: Enheter

[ctx: @label]
en: Property Status:
nb: Egenskapstatus:

[ctx: @action:button]
en: Details...
nb: Detaljer …

[ctx: @action:inmenu Updates the loaded information]
en: Update
nb: Oppdater

[ctx: @title:window]
en: Property details
nb: Egenskapsdetaljer

[ctx: @action:button]
en: Add Rating...
nb: Legg til vurdering …

[ctx: @title:tab]
en: Recipe
nb: Oppskrift

[ctx: @title:tab]
en: Instructions
nb: Instruksjoner

[ctx: @title:tab]
en: Ratings
nb: Vurderinger

[ctx: @action:button]
en: Save recipe
nb: Lagre oppskrift

[ctx: @info:tooltip]
en: Save recipe
nb: Lagre oppskrift

[ctx: @action:button]
en: Show recipe
nb: Vis oppskrift

[ctx: @info:tooltip]
en: Show recipe
nb: Vis oppskrift

[ctx: @action:button]
en: Close
nb: Lukk

[ctx: @info:tooltip]
en: Close
nb: Lukk

[ctx: @action:button]
en: Resize recipe
nb: Skaler oppskrift

[ctx: @info:tooltip]
en: Resize recipe
nb: Skaler oppskrift

en: Images
nb: Bilder

[ctx: @title:window]
en: Save photo as...
nb: Lagre bilde som …

[ctx: @info]
en: The file already exists, do you want to overwrite it?
nb: Fila finnes fra før, vil du overskrive den?

[ctx: @info]
en: The photo cannot be saved in %1
nb: Bildet kan ikke lagres i %1.

[ctx: @info]
en: Unit name cannot be longer than 1 character. | Unit name cannot be longer than %1 characters.
nb[0]: Enhetsnavn kan ikke være lenger enn 1 tegn.
nb[1]: Enhetsnavn kan ikke være lenger enn %1 tegn.

[ctx: @info]
en: Preparation method cannot be longer than 1 character. | Preparation method cannot be longer than %1 characters.
nb[0]: Tilberedningsmetode kan ikke være lenger enn 1 tegn.
nb[1]: Tilberedningsmetode kan ikke være lenger enn %1 tegn.

[ctx: @info]
en: Recipe title cannot be longer than 1 character. | Recipe title cannot be longer than %1 characters.
nb[0]: Oppskriftstittelen kan ikke være lenger enn 1 tegn.
nb[1]: Oppskriftstittelen kan ikke være lenger enn %1 tegn.

en: Unable to save recipe
nb: Klarte ikke lagre oppskrift

[ctx: @label:textbox]
en: Write the recipe instructions here
nb: Skriv fremgangsmåten her

[ctx: @label:textbox]
en: Write the recipe title here
nb: Skriv oppskriftstittel her

[ctx: @info]
en: This recipe contains unsaved changes.
    Would you like to save it before closing?
nb: Oppskrifta inneholder ulagrede endringer.
    Vil du lagre før du avslutter?

[ctx: @title:window]
en: Unsaved changes
nb: Ulagrede endringer

[ctx: @info]
en: You need to save the recipe before displaying it. Would you like to save it now?
nb: Du må lagre oppskrifta før du kan vise den. Vil du lagre den nå?

[ctx: @info]
en: This recipe has changes that will not be displayed unless the recipe is saved. Would you like to save it now?
nb: Oppskrifta har endringer som ikke vil vises med mindre den lagres. Vil du lagre den nå?

[ctx: @info]
en: <b>%1:</b> No nutrient information available. <a href="ingredient#%2">Provide nutrient information.</a>
nb: <b>%1:</b>Ingen næringsverdi er oppgitt. <a href="ingredient#%2">Oppgi næringsverdi.</a>

[ctx: @info]
en: <b>%3:</b> Unit conversion missing for conversion from '%1' to '%2'
nb: <b>%3:</b> enhetsomregning mangler for omregning fra «%1» til «%2»

en: -No unit-
nb: -Ingen enhet-

[ctx: @info]
en: -No unit-
nb: -Ingen enhet-

[ctx: @info]
en: <b>%1:</b> Either <a href="ingredient#%3">enter an appropriate ingredient weight entry</a>, or provide conversion information to perform one of the following conversions: %2
nb: <b>%1:</b> enten <a href="ingredient#%3">  trengs en passende vektangivelse for en ingrediens,</a> eller Krecipes trenger omregningsinformasjon for å gjøre en av følgende omregninger: %2

[ctx: @info]
en: <b>%1:</b> No ingredient weight entries. <a href="ingredient#%2">Provide ingredient weight.</a>
nb: <b>%1:</b> Det er ikke oppgitt noen ingrediensvekter.<a href="ingredient#%2">Oppgi ingrediensens vekt.</a>

[ctx: @info]
en: <b>%1:</b> There is no ingredient weight entry for when no preparation method is specified. <a href="ingredient#%2">Provide ingredient weight.</a>
nb: <b>%1:</b> Det er ikke oppgitt noen ingrediensvekt til bruk når det ikke er oppgitt noen tilberedningsmetode. <a href="ingredient#%2">Oppgi ingrediensens vekt.</a>

[ctx: @info]
en: <b>%1:</b> There is no ingredient weight entry for when prepared in any of the following manners: %2<a href="ingredient#%3">Provide ingredient weight.</a>
nb: <b>%1:</b> Det er ikke oppgitt noen ingrediensvekt til bruk når noen av følgende tilberedninger brukes: %2<a href="ingredient#%3">Oppgi ingrediensens vekt.</a>

[ctx: @info]
en: <b>%1:</b> There is no ingredient weight entry for when prepared in any of the following manners (defaulting to a weight entry without a preparation method specified): %2<a href="ingredient#%3">Provide ingredient weight.</a>
nb: <b>%1:</b> Det er ikke oppgitt noen ingrediensvekt til bruk når noen av følgende tilberedninger brukes (standard er angitt vekt uten angitt tilberedningsmetode): %2<a href="ingredient#%3">Oppgi ingrediensens vekt.</a>

[ctx: @info Property information for a recipe is complete]
en: Complete
nb: Komplett

[ctx: @info Property information for a recipe is complete, but...]
en: Complete, but approximations made
nb: Komplett, men det er gjort tilnærmelser

[ctx: @info Property information for a recipe is incomplete]
en: Incomplete
nb: Ukomplett

[ctx: @info]
en: The nutrient information for this recipe is incomplete because the following information is missing:
nb: Næringsinformasjonen for denne oppskrifta er ikke fullstendig, fordi følgende opplysninger mangler:

[ctx: @info]
en: The following approximations will be made when determining nutrient information:
nb: Følgende tilnærmelser blir brukt for å bestemme næringsverdier:

[ctx: @title:window]
en: Loading recipes, please wait...
nb: Laster inn oppskrifter, vent litt …

[ctx: @title:window]
en: Refine Shopping List
nb: Forbedre handleliste

[ctx: @action:button Finished refining shopping list]
en: &Done
nb: Fer&dig

[ctx: @title:column]
en: Ingredients in Shopping List
nb: Ingredienser i handleliste

[ctx: @info]
en: On the right are the ingredients needed for the recipes you selected.  You may now add additional ingredients, remove ingredients you do not need, or modify the amounts of existing ingredients.
nb: Til høyre er ingrediensene du trenger i oppskrifta du har valgt. Du kan nå legge til flere ingredienser, fjerne ingredienser du ikke trenger eller justere mengden av ingrediensene.

[ctx: @title:column]
en: Ingredients
nb: Ingredienser

[ctx: @title:window]
en: Resize Recipe
nb: Skaler oppskrift

[ctx: @info]
en: Unable to scale a recipe with zero yield
nb: Kan ikke justere oppskrift med null porsjoner

[ctx: @info]
en: Invalid input
nb: Ugyldig inndata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_yieldButton)
en: &Scale by yield
nb: Ju&ster etter porsjoner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &New yield
nb: &Ny porsjon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current &yield:
nb: G&jeldende porsjoner:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_factorButton)
en: Scale b&y factor
nb: J&uster etter faktor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Factor (e.g. 1/2 to half, 3 to triple):
nb: &Faktor (f.eks. 1/2 til halv, 3 til trippel):

[ctx: @title:window]
en: Authors
nb: Forfattere

[ctx: @title:column]
en: Author
nb: Forfatter

[ctx: @info]
en: Author name cannot be longer than 1 character. | Author name cannot be longer than %1 characters.
nb[0]: Forfatternavn kan ikke være lenger enn 1 tegn.
nb[1]: Forfatternavn kan ikke være lenger enn %1 tegn.

[ctx: @title:window]
en: Categories
nb: Kategorier

[ctx: @action:button]
en: &New Category...
nb: &Ny kategori …

[ctx: @info]
en: Category name cannot be longer than 1 character. | Category name cannot be longer than %1 characters.
nb[0]: Kategorinavn kan ikke være lenger enn 1 tegn.
nb[1]: Kategorinavn kan ikke være lenger enn %1 tegn.

[ctx: @title:window]
en: Choose Property
nb: Velg egenskap

[ctx: @title:group]
en: Choose Property
nb: Velg egenskap

[ctx: @label:textbox]
en: Per units:
nb: Per enhet:

[ctx: @item]
en: -No unit-
nb: -Ingen enhet-

[ctx: @label:textbox Search recipes]
en: Search:
nb: Søk:

[ctx: @action:button]
en: Show Recipe(s)
nb: Vis oppskrift(er)

[ctx: @action:button]
en: Edit Recipe
nb: Endre oppskrift

[ctx: @title:tab Basic search]
en: Basic
nb: Enkel

[ctx: @title:tab Advanced search]
en: Advanced
nb: Avansert

[ctx: @title:window]
en: Choose Unit
nb: Velg enhet

[ctx: @title:group]
en: Choose Unit
nb: Velg enhet

en: Recipe Title
nb: Oppskriftstittel

en: serving
nb: porsjon

en: Category 1, Category 2, ...
nb: Kategori 1, Kategori 2, …

en: Instructions
nb: Instruksjoner

en: Author 1, Author 2, ...
nb: Forfatter 1, Forfatter 2, …

en: Ingredient 1
nb: Ingrediens 1

en: Ingredient 2
nb: Ingrediens 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raterName)
en: Rater
nb: Rangerer

en: Comment
nb: Kommentar

en: Criteria 1
nb: Kriterie 1

en: Criteria 2
nb: Kriterie 2

en: Property 1
nb: Egenskap 1

en: Property 2
nb: Egenskap 2

[ctx: Background color]
en: Background
nb: Bakgrunn

[ctx: Recipe title]
en: Title
nb: Tittel

en: Preparation Time
nb: Tilberedingstid

en: Photo
nb: Foto

en: Authors
nb: Forfattere

en: Categories
nb: Kategorier

en: Ingredients
nb: Ingredienser

en: Ratings
nb: Vurdering

en: Yield
nb: Porsjoner

en: Background Color...
nb: Bakgrunnsfarge …

en: Text Color...
nb: Tekstfarge …

en: Font...
nb: Skrift …

en: Show
nb: Vis

[ctx: Align center]
en: Center
nb: Midtstilt

[ctx: Align left]
en: Left
nb: Venstre

[ctx: Align right]
en: Right
nb: Høyre

en: Alignment
nb: Innretting

en: Border...
nb: Ramme …

en: Columns...
nb: Spalter …

en: Select the number of columns to use:
nb: Velg antall spalter som skal brukes:

[ctx: @title]
en: Full recipe list
nb: Hele oppskriftslista

[ctx: @title]
en: Shopping List
nb: Handleliste

[ctx: @title:column]
en: Recipe Title
nb: Oppskriftstittel

[ctx: @action:button Clear list]
en: Clear
nb: Tøm

[ctx: @title:window]
en: Shopping List
nb: Handleliste

en: Shopping List
nb: Handleliste

[ctx: @title:window]
en: Similar Categories
nb: Liknende kategorier

[ctx: @label:textbox]
en: Threshold:
nb: Terskel:

[ctx: @label:textbox]
en: Category:
nb: Kategori:

[ctx: @action:button Search a recipe category in database]
en: Search
nb: Søk

[ctx: @label:textbox]
en: Similar Categories:
nb: Liknende kategorier:

[ctx: @label:textbox]
en: Categories to Merge:
nb: Kategorier som skal slås sammen:

[ctx: @action:button]
en: Merge
nb: Slå sammen

[ctx: @action:button]
en: Cancel
nb: Avbryt

[ctx: @title:column]
en: Category
nb: Kategori

[ctx: @info]
en: Please select only one category.
nb: Marker bare én kategori.

[ctx: @info]
en: No recipes selected.
nb: Ingen oppskrift valgt.

[ctx: @title]
en: Edit Recipe
nb: Endre oppskrift

[ctx: @info]
en: No categories selected to merge.
nb: Ingen kategorier valgt for sammenslåing.

[ctx: @title:tab]
en: Units
nb: Enheter

[ctx: @title:tab]
en: Mass Conversions
nb: Masseomregninger

[ctx: @title:tab]
en: Volume Conversions
nb: Volumomregning

[ctx: @title:window]
en: Finding Unit Ratios
nb: Finner enhetsforhold

en: Krecipes Recipes
nb: Krecipes oppskrifter

en: Overall Rating
nb: Total vurdering

en: Authors: %1
nb: Forfattere: %1

en: Categories: %1
nb: Kategorier: %1

en: Yields: %1
nb: Porsjoner: %1

en: Preparation Time: %1
nb: Tilberedingstid: %1

en: or
nb: eller

en: 1 star | %1 stars
nb[0]: 1 stjerne
nb[1]: %1 stjerner

[ctx: Total preparation time]
en: Total
nb: Totalt

en: Prep
nb: Tilb

en: Amount
nb: Mengde

en: Ingredient
nb: Ingrediens

en: Preparation
nb: Tilbereding

en: reviews
nb: gjennomsyn

en: <html><b>Error:</b> Problem with KreML exporter.  Please export the recipe you are trying to view as KreML and attach it to a bug report to a Krecipes developer.</html>
nb: <html><b>Error:</b> Det oppstod et problem med eksport til KreML. Vær snill å eksportere oppskriften du prøver å se på som KreML og heng den ved en feilrapport til et medlem av utviklerlaget for Krecipes</html>

en: <html><b>Error:</b> Bad template: %1.  Use "Settings->Page Setup..." to select a new template.</html>
nb: <html><b>Feil:</b> Dårlig mal: %1.  Bruk «Rediger->Sideoppsett …» for å velge en ny mal.</html>

en: Importing selected recipes
nb: Importerer valgte oppskrifter

en: %v/%m Recipes
nb: %v/%m Oppskrifter

en: All recipes up unto this point have been successfully imported.
nb: Alle oppskrifter hittil er vellykket importert.

en: Importing recipe: %1
nb: Importerer oppskrift: %1

en: <!doc>Import of recipes from the file <b>"%1"</b> <b>failed</b> due to the following error(s):
nb: <!doc>Import av oppskrifter fra fila <b>%1</b> <b>mislyktes</b> på grunn av følgende feil:

en: The file <b>%1</b> generated the following warning(s):
nb: Fila <b>%1</b> ga følgende advarsler:

en: Archive does not contain a valid Krecipes file
nb: Arkivet inneholder ikke en gyldig Krecipes fil

en: "%1" at line %2, column %3
nb: «%1» på linje %2, kolonne %3

en: This file does not appear to be a *.kreml file
nb: Fila ser ikke ut til å være en *.kreml fil

en: No recipes found in this file.
nb: Ingen oppskrifter funnet i denne fila.

en: Unable to open file.
nb: Klarer ikke å åpne fil.

en: While loading recipe <b>%1</b> an ingredient line was found after the directions. While this is valid, it most commonly indicates an incorrectly formatted recipe.
nb: Under lasting av oppskrift <b>%1</b> ble en ingrediens funnet etter instruksjonene. Selv om dette er gyldig, antyder det mest sannsynlig en feilformattert oppskrift.

en: servings
nb: porsjoner

en: "%1" at line %2, column %3.  This may not be a *.mx2 file.
nb: «%1» på linje %2, kolonne %3.  Det er mulig dette ikke er en *.mx2 fil.

en: This file does not appear to be a *.mx2 file
nb: Fila ser ikke ut til å være en *.mx2 fil

en: While loading recipe "%1" the field "Recipe By:" is either missing or could not be detected.
nb: Under lasting av oppskrifta «%1» er feltet «Oppskrift Av:» enten tomt eller ble ikke funnet.

en: While loading recipe "%1" the field "Serving Size:" is either missing or could not be detected.
nb: Under lasting av oppskrifta «%1» er feltet «Porsjonsstørrelse:» enten tomt eller ble ikke funnet.

en: While loading recipe "%1" the field "Preparation Time:" is either missing or could not be detected.
nb: Under lasting av oppskrifta «%1» er feltet «Tilberedningstid:» enten tomt eller ble ikke funnet.

en: While loading recipe "%1" the field "Categories:" is either missing or could not be detected.
nb: Under lasting av oppskrifta «%1» er feltet «Kategorier:» enten tomt eller ble ikke funnet.

en: While loading recipe "%1" Invalid amount "%2" in the line "%3"
nb: Under lasting av oppskrifta «%1»: ugyldig mengde «%2» i linje «%3»

en: MasterCook's Generic Export format is currently not supported.  Please write to jkivlighn@gmail.com to request support for this format.
nb: MasterCook's generiske eksportformat er ikke støttet. Vennligst skriv til jkivlighn@gmail.com for å be om støtte for dette formatet.

en: MasterCook Mac's Export format is currently not supported.  Please write to jkivlighn@gmail.com to request support for this format.
nb: MasterCook's Mac's eksportformat er ikke støttet. Vennligst skriv til jkivlighn@gmail.com for å be om støtte for dette formatet.

en: File does not appear to be a valid NYC export.
nb: Fila ser ikke ut til å være en gyldig NYC eksport.

en: "%1" at line %2, column %3.  This may not be a RecipeML file.
nb: «%1» på linje %2, kolonne %3.  Dette er kanskje ikke en RecipeML fil.

en: This file does not appear to be a valid RecipeML archive.
nb: Fila ser ikke ut til å være et gyldig RecipeML arkiv.

en: Gathering recipe data from file.
    Please wait...
nb: Henter oppskriftsdata fra fil.
    Vent  litt …

[ctx: @action:inmenu Reload Recipe]
en: Reloa&d
nb: Las&t på nytt

en: &Edit Recipe
nb: R&ediger oppskrift

en: &Measurement Converter
nb: &Målomregning

en: &Merge Similar Categories...
nb: Slå sa&mmen liknende kategorier …

en: &Merge Similar Ingredients...
nb: Slå sa&mmen liknende ingredienser …

en: &New Recipe
nb: &Ny oppskrift

en: Import from File...
nb: Importer fra fil …

en: Import from Database...
nb: Importer fra database …

en: Export...
nb: Eksporter …

en: &Copy to Clipboard
nb: &Kopier til utklippstavla

en: Page Setup...
nb: Sideoppsett …

en: Print Setup...
nb: Utskriftsoppsett …

en: Backup...
nb: Sikkerhetskopi …

en: Restore...
nb: Gjenopprett …

en: Add to Shopping List
nb: Legg til i handlelista

en: Remove From Category
nb: Fjern fra kategori

en: Delete
nb: Slett

en: Show Recipe(s)
nb: Vis oppskrift(er)

en: Categorize
nb: Kategoriser

en: Expand All
nb: Utvid alle

en: Collapse All
nb: Fold sammen alle

[ctx: @action:button Create new data item]
en: Create New
nb: Lag ny

en: Rename
nb: Endre navn

en: Cut
nb: Klipp ut

en: Paste
nb: Lim inn

en: Paste as Subcategory
nb: Lim inn som underkategori

en: MasterCook Export format
nb: MasterCook eksportformat

en: "Now You're Cooking" Generic Export format
nb: "Now You're Cooking" generisk eksportformat

en: Import from file
nb: Importer fra fil

en: Filter "%1" not recognized.
    Please select one of the provided filters.
nb: Filter «%1» ikke gjenkjent.
    Vennligst velg et av de gitte filtre.

en: Unrecognized Filter
nb: Filter ikke gjenkjent

en: <p>NOTE: We recommend that all recipes generating warnings be checked to ensure that they were properly imported, and no loss of recipe data has occurred.</p>
nb: <p>NB! Vi anbefaler at alle oppskrifter som gir advarsler blir kontrollert for å være sikker på at de ble riktig importert, og at ingen data er gått tapt.</p>

en: Import Warnings
nb: Importadvarsler

en: The recipe print and view layouts use the same file for their style, meaning changing one view's look changes them both.  If this is not the behavior you desire, load one style and save it under a different name.
nb: Utskrift og visning av en oppskrift bruker samme stil-fil, slik at om den enes utseende endres, så endres begge. Hvis dette ikke er slik du vil ha det,  så last inn en stil og lagre den med et annet navn.

en: Print Setup
nb: Utskriftsoppsett

en: Krecipes Backup File
nb: Krecipes sikkerhetskopifil

en: Save Backup As...
nb: Lagre sikkerhetskopi som …

en: Backup Failed
nb: Sikkerhetskopiering mislyktes

en: Restore Backup
nb: Gjenopprett fra sikkerhetskopi

en: <b>Restoring this file will erase ALL data currently in the database.</b><br /><br />If you want to keep the recipes in your database, click "Cancel" and first export your recipes.  These can then be imported once the restore is complete.<br /><br />Are you sure you want to proceed?
nb: <b>Å gjenopprette denne fila vil fjerne ALLE data som er i databasen nå.</b><br/> <br/>Hvis du vil beholde oppskriftene i databasen, trykk på «Avbryt» og eksporter først oppskriftene. De kan deretter importeres når gjenopprettinga er ferdig.<br/><br/>Er du sikker på at du vil fortsette?

en: Restore successful.
nb: Gjenoppretting vellykket.

en: A recipe contains unsaved changes.
    Do you want to save the changes before exiting?
nb: En oppskrift inneholder ulagrede endringer.
    Vil du lagre endringene før du avslutter?

en: Unsaved Changes
nb: Ulagrede endringer

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nb: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nb: &Rediger

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
nb: &Verktøy

en: Find/Edit Recipes
nb: Finn/Rediger oppskrifter

en: Data...
nb: Data …

en: 
    You are using SQLite; this error is often caused by using an SQLite 2 database with Krecipes supporting SQLite 3, if this is the case you could run the SQLite converter.
    What do you want to do?
nb: 
    Du bruker SQLite: denne feilen skyldes ofte at databasen er SQLite 2 mens Krecipes støtter SQLite 3. Hvis dette er tilfellet kan du kjøre SQLite-konvertering.
    Hva vil du gjøre?

en: Run the setup assistant
nb: Kjør oppsettsveiviseren

en: Run the SQLite converter
nb: Kjør SQLite-konvertering

en: 
    Would you like to run the setup wizard again? Otherwise, the application will be closed.
nb: 
    Vil du kjøre oppsettsveiviseren igjen? Ellers vil programmet bli lukket.

en: Units
nb: Enheter

en: Preparation Methods
nb: Tilberedningsmåter

en: Diet Helper
nb: Diettassistent

en: Ingredient Matcher
nb: Ingrediensleter

en: View Recipe
nb: Vis oppskrift

en: A recipe contains unsaved changes.
    Do you want to save changes made to this recipe before editing another recipe?
nb: En oppskrift inneholder ulagrede endringer.
    Vil du lagre endringene i denne oppskrifta før du endrer en annen oppskrift?

en: Unsaved changes
nb: Ulagrede endringer

en: Are you sure you want to permanently remove the recipe, %1?
nb: Er du sikker på du vil fjerne denne oppskrifta %1 permanent?

en: Confirm remove
nb: Bekreft fjerning

[ctx: Recipe created]
en: Created:
nb: Opprettet:

[ctx: Recipe modified]
en: Modified:
nb: Endret:

[ctx: Recipe last accessed]
en: Last Accessed:
nb: Siste tilgang:

en: Are you sure you want to permanently remove the selected recipes?
nb: Er du sikker på at du vil fjerne de valgte oppskriftene permanent?

en: A recipe contains unsaved changes.
    Do you want to save changes made to this recipe before creating a new recipe?
nb: En oppskrift inneholder ulagrede endringer.
    Vil du lagre endringene i denne oppskrifta før du oppretter en annen oppskrift?

en: Unable to setup database
nb: Klarte ikke sette opp database

en: Unable to open database
nb: Klarte ikke å åpne database

en: The configured database type (%1) is unsupported.
nb: Den oppsatte databasetypen (%1) er ikke støttet.

en: Unsupported database type. Database must be either MySQL, SQLite, or PostgreSQL.
nb: Databasetype ikke støttet. Databasen må være MySQL, SQLite eller PostgreSQL.

en: Convert the current SQLite 2.x database to SQLite 3 and exit
nb: Konverter nåværende SQLite 2.x database til SQLite 3 og avslutt

en: The KDE Cookbook
nb: En KDE Kokebok

en: (C) 2003 Unai Garro
    (C) 2004-2006 Jason Kivlighn
nb: © 2003 Unai Garro
    © 2004-2006 Jason Kivlighn

en: This product is RecipeML compatible.
    You can get more information about this file format in:
    http://www.formatdata.com/recipeml
nb: Dette produktet er kompatibelt med RecipeML.
     Du finner mer informasjon om dette filformatet på:
     http://www.formatdata.com/recipeml

en: Testing, bug reports, suggestions
nb: Testing, feilrapporter, forslag

en: Icons and artwork
nb: Ikoner og annet kunsterisk arbeid

en: Porting to KDE4
nb: Overføring til KDE4

en: Porting to KDE4, current maintainer
nb: Porting til KDE4, nåværende vedlikeholder

en: Porting to KDE4, developer
nb: Overføring til KDE4, utvikler

en: Patches to make Krecipes work under Windows
nb: Lapper for å få Krecipes til å virke med Windows

en: Help with bugs, patches
nb: Help med feilfikser og lapper

en: Code to export recipes to *.mx2 files
nb: Kode for å eksportere oppskrifter til *.mx2-filer

en: He advised using WebKit to fix printing support during Akademy-es 2010.
nb: Han tilrådde bruk av WebKit for å fikse utskriftstøtte, under Akademy-es 2010.

en: bunch
nb: bunt

en: bunches
nb: bunter

en: cup
nb: kopp (2 dl)

en: cups
nb: kopper (2 dl)

en: cubic cm
nb: kubikkcm

en: centigrams
nb: centigram

en: centiliters
nb: centiliter

en: can
nb: boks

en: cans
nb: bokser

en: carton
nb: kartong

en: cartons
nb: kartonger

en: decigram
nb: desigram

en: decigrams
nb: desigram

en: deciliter
nb: desiliter

en: deciliters
nb: desiliter

en: drop
nb: dråpe

en: drops
nb: dråper

en: dash
nb: knivsodd

en: dashes
nb: knivsodder

en: each
nb: hver

en: kilograms
nb: kilogram

en: fluid ounce
nb: fluid ounce (~30 ml)

en: fluid ounces
nb: fluid ounces (~30 ml)

en: grams
nb: gram

en: liters
nb: liter

en: pound
nb: pound (435 g)

en: pounds
nb: pounds (435g)

en: large
nb: stor

en: medium
nb: middels

en: milligrams
nb: milligram

en: milliliters
nb: milliliter

en: package
nb: pakke

en: packages
nb: pakker

en: pinch
nb: klype

en: pinches
nb: klyper

en: pint
nb: pint (~ ½ l)

en: pints
nb: pints (~½ l)

en: ounce
nb: ounce (~28 g)

en: ounces
nb: ounces (~28 g)

en: quart
nb: quart (~ liter)

en: quarts
nb: quarts (~ liter)

en: slice
nb: skive

en: slices
nb: skiver

en: small
nb: liten

en: teaspoon
nb: teskje

en: teaspoons
nb: teskjeer

en: tablespoon
nb: ss

en: tablespoons
nb: ss

en: per serving
nb: pr. porsjon

en: Configure
nb: Sett opp

en: Database System
nb: Databasesystem

en: Database Management System Options (%1)
nb: Innstillinger for databasesystemet (%1)

en: Formatting
nb: Formaterer

en: Customize Formatting
nb: Tilpasse formatering

en: Import/Export
nb: Import og eksport

en: Recipe Import and Export Options
nb: Valg for import og eksport av oppskrifter

en: Performance
nb: Ytelse

en: Performance Options
nb: Ytelsesvalg

en: Spell checking
nb: Stavekontroll

en: Spell checking Options
nb: Alternativer for stavekontroll

en: Server:
nb: Tjener:

[ctx: @label:textbox Database Username]
en: Username:
nb: Brukernavn:

en: Password:
nb: Passord:

[ctx: Default Port]
en: Default
nb: Standard

en: Database name:
nb: Databasenavn:

[ctx: @title:group Backup options]
en: Backup
nb: Sikkerhetskopi

en: Select MySQL dump command
nb: Velg kommando for MySQL-dump

en: Path to '%1':
nb: Søkesti til «%1»:

en: Select MySQL command
nb: Velg MySQL-kommando

en: All files
nb: Alle filer

en: Select PostgreSQL dump command
nb: Velg kommando for PostgreSQL-dump

en: Select PostgreSQL command
nb: Velg PostgreSQL-kommando

en: Database file:
nb: Databasefil:

en: Select SQLite command
nb: Velg SQLite-kommando

en: SQLite converter
nb: SQLite-konvertering

en: Select old SQLite version command
nb: Velg SQLite-kommando for gammel versjon

en: Path to SQLite old version command:
nb: Sti til gammel versjon av SQLite-kommandoen:

en: Select new SQLite version command
nb: Velg SQLite-kommando for ny versjon

en: Path to SQLite new version command:
nb: Sti til ny versjon av SQLite-kommandoen:

en: Select SQLite database file
nb: Velg databasefil for SQLite

en: Re-run wizard on next startup
nb: Kjør veiviser igjen ved neste oppstart

en: Note: Krecipes must be restarted for most server preferences to take effect.
nb: NB: Krecipes må startes på nytt for at de fleste tjenerinnstillinger skal ta effekt.

en: Use abbreviations
nb: Bruk forkortelser

en: Number Format
nb: Tallformat

[ctx: @option:radio Display fraction]
en: Fraction
nb: Brøk

[ctx: @option:radio Display decimal]
en: Decimal
nb: Desimal

en: Overwrite recipes with same title
nb: Skriv over oppskrifter med samme tittel

en: Ask which recipes to import
nb: Spør hvilke oppskrifter som skal importeres

en: 'Copy to Clipboard' format:
nb: Format for «Kopier til utklippstavla»:

en: When this is enabled, the importer will show every recipe in the file(s) and allow you to select which recipes you want imported.
     									Disable this to always import every recipe, which allows for faster and less memory-intensive imports.
nb: Når dette er slått på, viser importfunksjonen alle oppskriftene i filene og lar deg velge hvilke oppskrifter du vil importere.
     									Slå det av for å importere alle oppskriftene hver gang, noe som gir en raskere og mindre minnekrevende import.

en: Search as you type
nb: Søk mens du skriver

en: In most instances these options do not need to be changed.  However, limiting the amount of items displayed at once will <b>allow Krecipes to better perform when the database is loaded with many thousands of recipes</b>.
nb: I de fleste tilfellene trenger du ikke å endre disse innstillingene, men å begrense antall elementer som blir vist, <b>kan gjøre at Krecipes yter bedre når flere tusen oppskrifter finnes i databasen.</b>

en: Number of categories to display at once:
nb: Antall kategorier som vises samtidig:

[ctx: Unlimited categories]
en: Unlimited
nb: Ubegrenset

en: Number of elements to display at once:
nb: Antall elementer som vises av gangen:

[ctx: Unlimited elements]
en: Unlimited
nb: Ubegrenset

en: Welcome to Krecipes
nb: Velkommen til Krecipes

en: Database Type
nb: Databasetype

en: Database Management System Settings
nb: Innstillinger for databasesystemet

en: Database Permissions
nb: Databaserettigheter

en: Server Settings
nb: Tjenerinnstillinger

en: Initialize Database
nb: Initialiser database

en: Finish & Save Settings
nb: Avslutt og lagre innstillinger

en: There is currently no localized ingredient data for this locale.
    Would you like to load the English ingredients instead?
nb: Det finnes ikke ingrediensdata for dette lokalet.
    Vil du laste inn ingrediensdata på engelsk i stedet?

en: <p><b><font size="+1">Thank you very much for choosing Krecipes.</font></b></p><p>It looks like this is the first time you are using it. This wizard will help you with the initial setup so that you can start using it quickly.</p><p>Welcome, and enjoy cooking!</p>
nb: <p><b><font size="+1">Takk for at du valgte Krecipes.</font></b></p><p> Det ser ut til at dette er første gang du bruker programmet. Denne hjelperen vil hjelpe deg med første oppstarten, slik at du kan komme raskt i gang. </p><p>Velkommen, og hygg deg med kokkeleringen!</p>

en: <p>This dialog will allow you to specify a MySQL account that has the necessary permissions to access the Krecipes MySQL database.</p><p><b><font size="+1">Most users that use Krecipes and MySQL for the first time can just leave the default parameters and press 'Next'.</font></b></p> <p>If you set a MySQL root password before, or you have already permissions as normal user, click on the appropriate option. Otherwise the account 'root' will be used, with no password.</p><p>[For security reasons, we strongly encourage you to setup a MySQL root password if you have not done so yet. Just type as root: mysqladmin password <i>your_password</i>]</p>
nb: <p>Med dette dialogvinduet kan du oppgi en MySQL konto som har nødvendige rettigheter for å få tilgang til Krecipes MySQL database.</p><p><b><font size="+1">De fleste som bruker Krecipes og MySQL for første gang kan bare la standard innstillingene stå som de er og klikke 'neste'.</font></b> </p> <p> Om du tidligere har angitt et MySQL rot-passord, eller du allerede har de nødvendige rettigheter som normal bruker, klikk på passende valg. Ellers vil 'root' kontoen bli brukt, uten passord. </p><p> [Av sikkerhetsgrunner vil vi anbefale deg å opprette et MySQL rotpassord om du ikke har gjort det. Bare skriv: 'mysqladmin password <i>ditt_passord</i>' i et skall med root-privilegier]</p>

en: I have already set the necessary permissions
nb: Nødvendige rettigheter er allerede gitt

en: I have already set a MySQL root/admin account
nb: En MySQL rot/admin konto er satt opp tidligere

en: MySQL Administrator Account
nb: MySQL Administratorkonto

en: <p>This dialog will allow you to specify a PostgreSQL account that has the necessary permissions to access the Krecipes PostgreSQL database.  This account may either be a <b>PostgreSQL superuser</b> or have the ability to both <b>create new PostgreSQL users and databases</b>.</p><p>If no superuser or privileged account is given, the account 'postgres' will be attempted, with no password.  If this is insufficient for your PostgreSQL setup, you <b>must</b> select the appropriate option below to enter the information of a privileged PostgreSQL account.</p>
nb: <p>Denne veiviseren vil hjelpe deg å sette opp en PostgreSQL konto som har de nødvendige rettigheter for å koble til Krecipes PostgreSQL-database. Kontoen kan enten være en <b>PostgreSQL superbruker</b> eller ha muligheten til både å <b>opprette nye PostgreSQL brukere og databaser</b>. </p> <p>Om ingen superbruker konto er oppgitt, vil kontoen 'postgres' bli forsøkt uten passord. Om dette ikke er tilstrekkelig for ditt PostgreSQL oppsett, <b>må</b> du velge det nødvendige valget nedenfor og legge inn informasjonen til en priviligert PostgreSQL konto.</p>

en: I have already set a superuser or privileged account
nb: En superbruker eller priviligert konto er allerede satt opp

en: PostgreSQL Superuser or Privileged Account
nb: PostgreSQL superbruker eller priviligert konto

en: <p>In this dialog you can adjust the database server settings.</p><p><b>Warning: Passwords are stored in plain text and could potentially be compromised.  We recommend that you create a username and password combination solely for use by Krecipes.</b></p>
nb: <p>I dette dialogvinduet kan du endre databasetjener oppsettet.</p><p><b>Advarsel: Passord blir lagret som ren tekst og kan potensielt bli stjålet. Vi anbefaler at du lager en brukernavn-passord kombinasjon kun for bruk med Krecipes.</b></p>

en: The server is remote
nb: Ekstern tjener

en: Server / Client Settings
nb: Tjener / klient innstillinger

en: Client:
nb: Klient:

[ctx: @label:textbox Default Port]
en: Default
nb: Standard

en: In this dialog you can adjust SQLite settings.
nb: I dette dialogvinduet kan du justere SQLite innstillinger.

en: Open file dialog
nb: Åpne fildialog

en: Congratulations; all the necessary configuration setup is done. Press 'Finish' to continue, and enjoy cooking!
nb: Gratulerer, alle nødvendige innstillinger er ferdig. Klikk 'Ferdig' for å avslutte, og kos deg med kokkeleringen!

en: <p>Krecipes comes with some delicious default recipes and useful data.</p><p>Would you like to initialize your database with those? Note that this will erase all your previous recipes if you have any.</p>
nb: <p>Krecipes leveres med noen deilige eksempeloppskrifter og nyttige data. </p><p>Vil du legge disse inn i databasen? NB! Dette vil fjerne alle dine tidligere  oppskrifter om du har noen. </p>

en: Yes please, initialize the database with the examples
nb: Ja. Legg eksemplene inn i databasen.

en: <p>Krecipes can import nutrient data from the USDA's nutrient database for over 400 foods.  A total of 43 food properties are included for each food, such as energy, fat, vitamin C, etc.</p><p>Would you like to import this data now?  Note that this operation is safe to use on an existing database, and no data loss will occur.  This operation may take several minutes.</p>
nb: <p>Krecipes kan importere næringsdata fra USDAs næringsdatabase for over 400 matvarer. Totalt 43 verdier er medregnet for hver matvare, som energi, fett, vitamin C, etc.</p><p>Vil du importere disse dataene nå?  NB! Denne operasjonen er helt trygg å bruke på en eksisterende database og ingen data vil gå tapt. Operasjonen kan ta flere minutter.</p>

en: Yes please, load the database with nutrient data for 400+ foods.
nb: Ja, legg inn næringsdataene for over 400 matvarer i databasen.

en: Choose the type of database that you want to use. Most users will want to choose a simple local database here. However, you can also use remote servers by means of a MySQL or PostgreSQL database.
nb: Velg databasetypen du vil bruke. De fleste brukere vil her bruke en enkel lokal database. Du har også muligheten til å bruke en MySQL eller PostgreSQL-database på en fjerntjener.

en: Local or Remote MySQL Database
nb: Lokal eller fjern MySQL database

en: Local or Remote PostgreSQL Database
nb: Lokal eller fjern PostgreSQL database

en: All Categories
nb: Alle kategorier

[ctx: Previous item]
en: << Previous
nb: << Forrige

[ctx: Next item]
en: Next >>
nb: Neste >>

[ctx: @title:column]
en: Header
nb: Overskrift

en: Ingredient:
nb: Ingrediens:

[ctx: Ingredient grouping name]
en: Header:
nb: Overskrift:

en: Amount:
nb: Mengde:

en: Unit:
nb: Enhet:

en: Preparation Method:
nb: Tilberedningsmetode:

en: Please enter an ingredient
nb: Oppgi en ingrediens

en: Amount field contains invalid input.
nb: Mengdefeltet inneholder ugyldig inndata.

en: Invalid input
nb: Ugyldig inndata

[ctx: the day after today]
en: tomorrow
nb: i morgen

[ctx: this day]
en: today
nb: i dag

[ctx: the day before today]
en: yesterday
nb: i går

[ctx: @option today]
en: &Today
nb: i &dag

[ctx: @option tomorrow]
en: To&morrow
nb: i &morgen

[ctx: @option next week]
en: Next &Week
nb: Neste &uke

[ctx: @option next month]
en: Next M&onth
nb: Neste &måned

[ctx: @option do not specify a date]
en: No Date
nb: Ingen dato

[ctx: @title:column]
en: Categories
nb: Kategorier

[ctx: @label:textbox]
en: Type here the text to search
nb: Skriv inn søketeksten her

[ctx: @label:textbox]
en: Type here the text to search in the current page
nb: Skriv inn her teksten å søke etter på gjeldende side

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, m_previousButton)
en: Previous Page
nb: Forrige side

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, m_nextButton)
en: Next Page
nb: Neste side

[ctx: @action:button Up to top menu]
en: Up...
nb: Opp …

[ctx: @title:column]
en: Enabled
nb: Skrudd på

[ctx: @title:column]
en: Min. Value
nb: Min. verdi

[ctx: @title:column]
en: Max. Value
nb: Maks verdi

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, criteriaListView)
en: Criteria
nb: Kriterium

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, criteriaListView)
en: Stars
nb: Stjerner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comment)
en: Comments
nb: Kommentarer

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, buttonRemove)
en: Remove
nb: Fjern

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, buttonEdit)
en: Edit...
nb: Rediger …

en: Uncategorized
nb: Ikke kategorisert

en: Recipe
nb: Oppskrift

[ctx: @info:progress]
en: Loading recipes
nb: Laster oppskrifter

[ctx: @title:column Unit name]
en: Unit
nb: Enhet

[ctx: @title:column Unit abbreviation]
en: Abbreviation
nb: Forkortelse

[ctx: @title:column Unit plural]
en: Plural
nb: Flertall

[ctx: @title:column unit plural abbreviation]
en: Abbreviation
nb: Forkortelse

[ctx: Unit type other]
en: Other
nb: Annet

[ctx: Unit type mass]
en: Mass
nb: Masse

[ctx: Unit type volume]
en: Volume
nb: Volum

en: -No Preparation-
nb: -Ingen tilberedning-
