krecipes - en to sv translation catalogue (725 entries)

en: Are you sure you want to delete this category and all its subcategories?
sv: Är du säker på att du vill ta bort den här kategorin och alla dess delkategorier?

en: Recipes
sv: Recept

en: Category name cannot be longer than 1 character. | Category name cannot be longer than %1 characters.
sv[0]: Kategorinamnet kan inte vara längre än 1 tecken.
sv[1]: Kategorinamnet kan inte vara längre än %1 tecken.

en: This category already exists. Continuing will merge these two categories into one. Are you sure?
sv: Den här kategorin finns redan. Fortsätter du sammanfogas de två kategorierna till en. Är du säker?

en: New Header
sv: Ny rubrik

en: Header cannot be longer than 1 character. | Header cannot be longer than %1 characters.
sv[0]: Rubriken kan inte vara längre än 1 tecken.
sv[1]: Rubriken kan inte vara längre än %1 tecken.

en: This header already exists.  Continuing will merge these two headers into one.  Are you sure?
sv: Den här rubriken finns redan. Fortsätter du sammanfogas de två rubrikerna till en. Är du säker?

en: New Ingredient
sv: Ny ingrediens

en: You are about to permanently delete recipes from your database.
sv: Du ska just ta bort recept permanent från databasen.

en: Ingredient name cannot be longer than 1 character. | Ingredient name cannot be longer than %1 characters.
sv[0]: Ingrediensnamnet kan inte vara längre än 1 tecken.
sv[1]: Ingrediensnamnet kan inte vara längre än %1 tecken.

en: This ingredient already exists. Continuing will merge these two ingredients into one. Are you sure?
sv: Den här ingrediensen finns redan. Fortsätter du sammanfogas de två ingredienserna till en. Är du säker?

en: New Author
sv: Ny författare

en: Are you sure you want to delete this author?
sv: Är du säker på att du vill ta bort den här författaren?

en: Author name cannot be longer than 1 character. | Author name cannot be longer than %1 characters.
sv[0]: Författarnamnet kan inte vara längre än 1 tecken.
sv[1]: Författarnamnet kan inte vara längre än %1 tecken.

en: This author already exists. Continuing will merge these two authors into one. Are you sure?
sv: Den här författaren finns redan. Fortsätter du sammanfogas de två författarna till en. Är du säker?

en: New Preparation Method
sv: Ny tillagningsmetod

en: Preparation method cannot be longer than 1 character. | Preparation method cannot be longer than %1 characters.
sv[0]: Tillagningsmetoden kan inte vara längre än 1 tecken.
sv[1]: Tillagningsmetoden kan inte vara längre än %1 tecken.

en: Are you sure you want to delete this property?
sv: Är du säker på att du vill ta bort den här egenskapen?

en: Property name cannot be longer than 1 character. | Property name cannot be longer than %1 characters.
sv[0]: Egenskapsnamnet kan inte vara längre än 1 tecken.
sv[1]: Egenskapsnamnet kan inte vara längre än %1 tecken.

en: This property already exists.  Continuing will merge these two properties into one.  Are you sure?
sv: Den här kategorin finns redan. Fortsätter du sammanfogas de två kategorierna till en. Är du säker?

en: Please select only one recipe.
sv: Markera bara ett recept.

en: Edit Recipe
sv: Redigera recept

en: No recipes selected.
sv: Inga recept valda.

en: Export Recipe
sv: Exportera recept

en: No recipes are currently selected.
    Would you like to export all recipes in the current view?
sv: Inga recept är för närvarande valda.
    Vill du exportera alla recept i den nuvarande vyn?

en: Export Recipes
sv: Exportera recept

en: Export
sv: Exportera

en: No recipes are currently selected.
    Would you like to print all recipes in the current view?
sv: Inga recept är för närvarande valda.
    Vill du skriva ut alla recept i den nuvarande vyn?

en: Print
sv: Skriv ut

en: Compressed Krecipes format
sv: Komprimerat Krecept-format

en: Web page
sv: Webbsida

en: Plain Text
sv: Vanlig text

en: Web Book
sv: Nätbok

en: File "%1" exists.  Are you sure you want to overwrite it?
sv: Filen "%1" finns redan. Är du säker på att du vill skriva över den?

[ctx: @title:window]
en: Saving recipe
sv: Sparar recept

[ctx: @info:progress]
en: Saving recipes...
sv: Sparar recept...

en: Rename Unit
sv: Byt namn på enhet

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Ingredient Weights
sv: Ingrediensvikter

en: Unit name cannot be longer than 1 character. | Unit name cannot be longer than %1 characters.
sv[0]: Enhetsnamnet kan inte vara längre än 1 tecken.
sv[1]: Enhetsnamnet kan inte vara längre än %1 tecken.

en: This unit already exists.  Continuing will merge these two units into one.  Are you sure?
sv: Den här enheten finns redan. Fortsätter du sammanfogas de två enheterna till en. Är du säker?

[ctx: Overall rating]
en: Overall
sv: Sammanlagt

en: Taste
sv: Smak

en: Appearance
sv: Utseende

en: Originality
sv: Originalitet

en: Ease of Preparation
sv: Enkeltillagat

[ctx: Overall Rating]
en: Overall
sv: Sammanlagt

en: The Qt database plugin (%1) is not installed.  This plugin is required for using this database backend.
sv: Databasinsticksprogrammet i Qt (%1) är inte installerat. Detta insticksprogram krävs för att använda databasgränssnittet.

en: Krecipes could not open the "%1" database.
sv: Krecept kunde inte öppna databasen "%1".

en: Krecipes could not open the database using the driver '%2' (with username: "%1"). You may not have the necessary permissions, or the server may be down.
sv: Krecept kunde inte öppna databasen med drivrutinen '%2' (och användarnamnet "%1"). Du kanske inte har nödvändiga rättigheter, eller kanske servern är nerkopplad.

en: Database message: %1
sv: Databasmeddelande: %1

en: This database was created with a newer version of Krecipes and cannot be opened.
sv: Den här databasen skapades av en nyare version av Krecept, och kan inte öppnas.

en: Failed to fix database structure.
sv: Misslyckades rätta databasstruktur.

en: In ingredient '%1': weight [%2/%3%4]
sv: I ingrediensen '%1': vikt [%2/%3%4]

en: In ingredient '%1': property "%2" [%3/%4]
sv: I ingrediensen '%1': egenskap "%2" [%3/%4]

[ctx: @info]
en: <p>The database was created with a previous version of Krecipes. Would you like Krecipes to update this database to work with this version of Krecipes?  Depending on the number of recipes and amount of data, this could take some time.</p><warning><p>After updating, this database will no longer be compatible with previous versions of Krecipes.</p><p>Cancelling this operation may result in corrupting the database.</p></warning>
sv: <p>Databasen skapades med en tidigare version av Krecept. Vill du att Krecept ska uppdatera databasen för att fungera med den här versionen av Krecept? Beroende på antalet recept och mängden data, kan detta ta en viss tid.</p><warning><p>Varning: Efter uppdatering fungerar inte databasen längre med tidigare versioner av Krecept.</p><p>Att avbryta den här åtgärden kan göra att databasen blir korrupt.</p></warning>

en: Porting database structure...
sv: Överför databasstruktur...

[ctx: @info:progress]
en: Loading category list
sv: Laddar kategorilista

[ctx: @info:progress]
en: Creating complete backup
sv: Skapar fullständig säkerhetskopia

en: Depending on the number of recipes and amount of data, this could take some time.
sv: Beroende på antal recept och mängden data, kan detta ta en stund.

en: Unable to find or run the program '%1'.  Either it is not installed on your system or it is not in $PATH.
sv: Kan inte hitta eller köra programmet '%1'. Det är antingen inte installerat på systemet eller inte i din sökväg.

en: Backup failed.
    %1
sv: Säkerhetskopiering misslyckades.
    %1

en: This backup was created with a newer version of Krecipes and cannot be restored.
sv: Den här säkerhetskopian skapades av en nyare version av Krecept, och kan inte återställas.

en: This file is not a Krecipes backup file or has become corrupt.
sv: Detta är inte en Krecept säkerhetskopieringsfil eller den kan ha blivit skadad.

en: This backup was created using the "%1" backend.  It can only be restored into a database using this backend.
sv: Den här säkerhetskopian skapades med gränssnittet "%1". Den kan bara återställas med detta gränssnitt.

[ctx: @info:progress]
en: Restoring backup
sv: Återställer säkerhetskopia

en: Restore Failed
sv: Återställning misslyckades

en: Nutrient Import
sv: Import av näringsinformation

en: Importing USDA nutrient data
sv: Importerar USDA-näringsinformation

en: Unable to find or run the program '%1'.  Either it is not installed on your system or it is not in $PATH. Do you want to configure other path for this command?
sv: Kan inte hitta eller köra programmet '%1'. Det är antingen inte installerat på systemet eller inte i din sökväg. Vill du ställa in en annan sökväg för kommanot?

en: Conversion process failed. Probably the file %1 is not an SQLite 2 database.
sv: Konverteringen misslyckades. Troligen är inte filen %1 en SQLite 2-databas.

en: Unable to backup SQLite 2 database, aborting. A successfully converted SQLite 3 file is available at %1.new.
sv: Kunde inte säkerhetskopiera SQLite 2-databasen, avbryter. En SQLite 3-fil som har konverterats med lyckat resultat är tillgänglig som %1.new.

en: Unable to copy the new SQLite 3 database to %1.You may manually move %1.new to %1
sv: Kunde inte kopiera den nya SQLite 3-databasen till %1. Du kan flytta %1.new till %1 för hand.

en: Conversion successful! SQLite 2 database backed up to %1
sv: Konverteringen lyckades. SQLite 2-databasen säkerhetskopierad till %1

[ctx: @label]
en: Search using the following criteria:
sv: Sök med följande kriterier:

[ctx: @action:button Recipe title]
en: Title >>
sv: Namn >>

[ctx: @option:check]
en: Require All Words
sv: Kräv alla ord

[ctx: @label:textbox]
en: Keywords:
sv: Nyckelord:

[ctx: @action:button]
en: Ingredients >>
sv: Ingredienser >>

[ctx: @info]
en: Enter ingredients: (e.g. chicken pasta "white wine")
sv: Ange ingredienser (t.ex. kyckling pasta "vitt vin")

[ctx: @label:textbox]
en: Uses all:
sv: Använder allt av:

[ctx: @label:textbox]
en: Uses any of:
sv: Använder något av:

[ctx: @label:textbox]
en: Without:
sv: Utan:

[ctx: @action:button]
en: Categories >>
sv: Kategorier >>

[ctx: @info]
en: Enter categories: (e.g. Desserts Pastas "Main Dishes")
sv: Ange kategorier: (t.ex. Efterrätt Pasta Huvudrätt)

[ctx: @label:textbox]
en: In all:
sv: I alla:

[ctx: @label:textbox]
en: In any of:
sv: I någon av:

[ctx: @label:textbox]
en: Not in:
sv: Inte i:

[ctx: @action:button]
en: Authors >>
sv: Författare >>

[ctx: @info]
en: Enter author name (e.g. Smith or "Jane Doe")
sv: Ange författarnamn (t.ex. Warg eller "Sven Svensson")

[ctx: @label:textbox]
en: By any of:
sv: Av någon:

[ctx: @label:textbox]
en: By all:
sv: Av alla:

[ctx: @label:textbox]
en: Not by:
sv: Inte av:

[ctx: @action:button]
en: Yield >>
sv: Utbyte >>

[ctx: @option:check]
en: Enabled
sv: Aktiverad

[ctx: @item:inlistbox]
en: Yields at least:
sv: Ger som minst i utbyte:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Yields at most:
sv: Ger som mest i utbyte:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Yields about:
sv: Ger ungefär utbytet:

[ctx: @action:button]
en: Preparation Time >>
sv: Förberedelsetid >>

[ctx: @item:inlistbox]
en: Ready in at most:
sv: Klar på som mest:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Ready in about:
sv: Klar på omkring:

[ctx: @action:button]
en: Instructions >>
sv: Instruktioner >>

[ctx: @action:button]
en: Meta Data >>
sv: Metadata >>

[ctx: @label Recipe created date]
en: Created:
sv: Skapat:

[ctx: @label Recipe modified date]
en: Modified:
sv: Ändrat:

[ctx: @label Recipe last accessed date]
en: Last Accessed:
sv: Senaste åtkomst:

[ctx: @action:button]
en: Ratings >>
sv: Betyg >>

[ctx: @option:radio]
en: By average:
sv: Enligt medelvärde:

[ctx: @label]
en: stars
sv: stjärnor

[ctx: @option:radio]
en: By criteria:
sv: Enligt kriterier:

[ctx: @title:column]
en: Criterion
sv: Kriterium

[ctx: @title:column]
en: Stars
sv: Stjärnor

[ctx: @title:column]
en: Criteria
sv: Kriterier

[ctx: @action:button Clear search criteria]
en: C&lear
sv: &Rensa

[ctx: @action:button Search recipes]
en: &Search
sv: &Sök

[ctx: @title:column Recipe title]
en: Title
sv: Namn

[ctx: @action:button Recipe title]
en: Title <<
sv: Namn <<

[ctx: @action:button]
en: Ingredients <<
sv: Ingredienser <<

[ctx: @action:button]
en: Authors <<
sv: Författare <<

[ctx: @action:button]
en: Categories <<
sv: Kategorier <<

[ctx: @action:button]
en: Yield <<
sv: Utbyte <<

[ctx: @action:button]
en: Preparation Time <<
sv: Förberedelsetid <<

[ctx: @action:button]
en: Instructions <<
sv: Instruktioner <<

[ctx: @action:button]
en: Meta Data <<
sv: Metadata <<

[ctx: @action:button]
en: Ratings <<
sv: Betyg <<

[ctx: @item:inlistbox]
en: No matching recipes found
sv: Inga matchande recept hittades

[ctx: @action:button]
en: Create...
sv: Skapa...

[ctx: @action:button]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: @title:window]
en: Choose Border
sv: Välj kant

[ctx: @title:group]
en: Requested Border
sv: Begärd kant

[ctx: @label:textbox Border style]
en: Style:
sv: Stil:

[ctx: @label:textbox Border color]
en: Color:
sv: Färg:

[ctx: @label:textbox Border width]
en: Width:
sv: Bredd:

[ctx: @item:inlistbox Border type none]
en: None
sv: Ingen

[ctx: @item:inlistbox See http://krecipes.sourceforge.net/bordertypes.png for an example]
en: Dotted
sv: Prickad

[ctx: @item:inlistbox See http://krecipes.sourceforge.net/bordertypes.png for an example]
en: Dashed
sv: Streckad

[ctx: @item:inlistbox See http://krecipes.sourceforge.net/bordertypes.png for an example]
en: Solid
sv: Heldragen

[ctx: @item:inlistbox See http://krecipes.sourceforge.net/bordertypes.png for an example]
en: Double
sv: Dubbel

[ctx: @item:inlistbox See http://krecipes.sourceforge.net/bordertypes.png for an example]
en: Groove
sv: Fåra

[ctx: @item:inlistbox See http://krecipes.sourceforge.net/bordertypes.png for an example]
en: Ridge
sv: Kant

[ctx: @item:inlistbox See http://krecipes.sourceforge.net/bordertypes.png for an example]
en: Inset
sv: Fördjupning

[ctx: @item:inlistbox See http://krecipes.sourceforge.net/bordertypes.png for an example]
en: Outset
sv: Upphöjning

en: Border Preview
sv: Förhandsgranskning av kant

[ctx: @title:window]
en: Measurement Converter
sv: Måttkonvertering

[ctx: @action:button]
en: Convert
sv: Konvertera

[ctx: @item:inlistbox]
en: --Ingredient (optional)--
sv: --Ingrediens (valfri)--

[ctx: @item:inlistbox]
en: -No Preparation-
sv: -Ingen tillagning-

[ctx: @label]
en: Convert
sv: Konvertera

[ctx: @label Convert to]
en: To
sv: Till

[ctx: @label Result of an unit conversion]
en: <b>Result:</b>
sv: <b>Resultat:</b>

[ctx: @label:textbox]
en: <b>Result:</b>
sv: <b>Resultat:</b>

[ctx: @label:textbox]
en: <b>Approximated result:</b>
sv: <b>Ungefärligt resultat:</b>

[ctx: @label:textbox]
en: <b>Error:</b>
sv: <b>Fel:</b>

[ctx: @info]
en: Missing unit conversion
sv: Saknar enhetskonvertering

[ctx: @info]
en: No ingredient weight available
sv: Ingen ingrediensvikt tillgänglig

[ctx: @info]
en: No ingredient weight available for this method of preparation
sv: Ingen ingrediensvikt tillgänglig för tillagningsmetoden

[ctx: @info]
en: Ingredient required for conversion
sv: Ingrediens krävs för konvertering

[ctx: @info]
en: Impossible unit conversion based on unit types
sv: Omöjlig enhetskonvertering baserat på enhetstyper

[ctx: @title:window]
en: New Category
sv: Ny kategori

[ctx: @title:group]
en: New Category
sv: Ny kategori

[ctx: @label:textbox Category name]
en: Name:
sv: Namn:

[ctx: @label:textbox]
en: Subcategory of:
sv: Delkategori till:

[ctx: @item:inlistbox No category]
en: **NONE**
sv: **INGEN**

[ctx: @title:window]
en: Add Ingredient Weight
sv: Lägg till ingrediensvikt

[ctx: @item]
en: -No Preparation-
sv: -Ingen tillagning-

[ctx: @title:group]
en: New Ingredient Weight
sv: Ny ingrediensvikt

[ctx: @label:textbox]
en: Per Amount:
sv: Per mängd:

[ctx: @label:textbox]
en: Weight:
sv: Vikt:

[ctx: @info]
en: Amount field contains invalid input.
sv: Mängdfältet innehåller felaktig indata.

[ctx: @title:window]
en: Invalid input
sv: Felaktig indata

[ctx: @title:window]
en: New Property
sv: Ny egenskap

[ctx: @title:group]
en: New Property
sv: Ny egenskap

[ctx: @label:textbox]
en: Property name:
sv: Egenskapsnamn:

[ctx: @label:textbox]
en: Units:
sv: Enheter:

[ctx: @title:window]
en: Unit Conversion
sv: Enhetskonvertering

[ctx: @title:group]
en: New Unit Conversion
sv: Ny enhetskonvertering

[ctx: @title:window]
en: New Unit
sv: Ny enhet

[ctx: @title:window]
en: Unit
sv: Enhet

[ctx: @title:group]
en: New Unit
sv: Ny enhet

[ctx: @title:group]
en: Unit
sv: Enhet

[ctx: @label:textbox Single unit name]
en: Singular:
sv: Singularis:

[ctx: @label:textbox Single unit abbreviation]
en: Singular Abbreviation:
sv: Förkortning i singularis:

[ctx: @label:textbox Plural unit name]
en: Plural:
sv: Pluralis:

[ctx: @label:textbox Plural unit abbreviation]
en: Plural Abbreviation:
sv: Förkortning i pluralis:

[ctx: @item:inlistbox Unit type other]
en: Other
sv: Annan

[ctx: @item:inlistbox Unit type mass]
en: Mass
sv: Vikt

[ctx: @item:inlistbox Unit type volume]
en: Volume
sv: Volym

[ctx: @label:textbox Unit Type]
en: Type:
sv: Typ:

[ctx: @title:window]
en: Database Import
sv: Databasimport

[ctx: @label:textbox]
en: Database file:
sv: Databasfil:

[ctx: @title:group]
en: Database
sv: Databas

[ctx: @label:textbox Database username]
en: Username:
sv: Användarnamn:

[ctx: @label:textbox]
en: Password:
sv: Lösenord:

[ctx: @label:textbox]
en: Database name:
sv: Databasnamn:

[ctx: @label:textbox Default port]
en: Default
sv: Förval

[ctx: @title:window]
en: Element with Dependencies
sv: Element med beroenden

[ctx: @info]
en: <warning>The following will have to be removed also, since currently they use the element you have chosen to be removed.</warning>
sv: <b>Varning:</b> Följande element måste också tas bort, eftersom de för närvarande använder elementet som du har valt att ta bort.

[ctx: @info]
en: <warning>The following currently use the element you have chosen to be removed.</warning>
sv: <b>Varning:</b> Följande använder för närvarande elementet du har valt ska tas bort.

[ctx: @info]
en: Are you sure you wish to proceed?
sv: Är du säker på att du vill fortsätta?

[ctx: @title:window]
en: View Diet
sv: Visa diet

[ctx: @action:button]
en: Create &Shopping List
sv: Skapa &inköpslista

en: Day %1
sv: Dag %1

[ctx: @label:slider]
en: Number of Days
sv: Antal dagar

[ctx: @label:slider]
en: Meals per Day
sv: Måltider per dag

[ctx: @action:button]
en: Create the diet
sv: Skapa diet

[ctx: @action:button Clear Diet]
en: Clear
sv: Rensa

[ctx: @title:tab]
en: Meal 1 | Meal %1
sv[0]: Måltid 1
sv[1]: Måltid %1

en: - 1 week - | - %1 weeks -
sv[0]: - 1 vecka -
sv[1]: - %1 veckor -

[ctx: @info]
en: Given the constraints, a full diet list could not be constructed. Either the recipe list is too short or the constraints are too demanding.
sv: En fullständig lista kunde inte skapas, med de givna förutsättningarna. Antingen är receptlistan för kort, eller begränsningarna för svåra.

[ctx: @label:spinbox]
en: No. of dishes:
sv: Antal maträtter:

[ctx: @action:button]
en: Previous Dish
sv: Föregående maträtt

[ctx: @action:button]
en: Next Dish
sv: Nästa maträtt

en: 1st Course
sv: Första rätten

en: 2nd Course
sv: Andra rätten

en: Dessert
sv: Efterrätt

[ctx: Dish number %1]
en: Dish %1
sv: Rätt %1

[ctx: @label:listbox]
en: Dish Characteristics
sv: Rättens karakteristik

[ctx: @option:check]
en: Enable Category Filtering
sv: Aktivera kategorifiltrering

[ctx: @title:column]
en: USDA Ingredient
sv: USDA-ingrediens

[ctx: @title:column]
en: Property
sv: Egenskap

[ctx: @title:column]
en: Amount
sv: Mängd

[ctx: @title:column]
en: Unit
sv: Enhet

[ctx: @title:column]
en: Weight
sv: Vikt

[ctx: @title:column]
en: Per Amount
sv: Per mängd

[ctx: @title:window]
en: Property Information
sv: Egenskapsinformation

[ctx: @label]
en: Property Information for <b>%1</b>
sv: Egenskapsinformation för <b>%1</b>

[ctx: @action:button Load USDA data]
en: Load
sv: Ladda

[ctx: @title:group]
en: Properties
sv: Egenskaper

[ctx: @action:button]
en: Add
sv: Lägg till

[ctx: @action:button]
en: Remove
sv: Ta bort

[ctx: @title:group]
en: Weights
sv: Vikter

[ctx: @info]
en: Recipes may require this information for nutrient analysis. Are you sure you want to delete this entry?
sv: Informationen kan behövas för näringsanalys av recept. Är du säker på att du vill ta bort posten?

[ctx: @title:window]
en: Enter amount
sv: Ange mängd

[ctx: @title:group]
en: Amount
sv: Mängd

[ctx: @title:window]
en: Property Exists
sv: Egenskap finns

[ctx: @info]
en: The property you tried to add already exists in the ingredient with the same per units.
sv: Egenskapen som du försökte lägga till finns i ingrediensen med samma enhet.

[ctx: @info]
en: Please select an ingredient in the USDA ingredient list
sv: Välj en ingrediens i USDA-listan med ingredienser

[ctx: @title:window]
en: Rating
sv: Betyg

[ctx: @action:button]
en: &Delete
sv: Ta &bort

[ctx: @label:textbox]
en: Criteria:
sv: Kriterier:

[ctx: @label:textbox]
en: Stars:
sv: Stjärnor:

[ctx: @label:textbox]
en: Comments:
sv: Kommentarer:

[ctx: @label:textbox]
en: Rater:
sv: Betygsättare:

[ctx: @title:column]
en: Ingredient (required?)
sv: Ingrediens (krävs?)

[ctx: @title:column]
en: Amount Available
sv: Tillgänglig mängd

[ctx: @label:spinbox Number of missing ingredients allowed when doing a search by ingredients]
en: Missing ingredients allowed:
sv: Saknade ingredienser som tillåts:

[ctx: @item Any amount of ingredients missing when doing a search by ingredients]
en: Any
sv: Vilken som helst

[ctx: @title]
en: Matching Recipes
sv: Matchande recept

[ctx: @title:column Recipe Title]
en: Title
sv: Namn

[ctx: @title:column Missing ingredients in a search result]
en: Missing Ingredients
sv: Saknade ingredienser

[ctx: @action:button]
en: Find matching recipes
sv: Sök matchande recept

[ctx: @action:button Clear search criteria]
en: Clear
sv: Rensa

[ctx: @label:textbox]
en: You are missing 1 ingredient for: | You are missing %1 ingredients for:
sv[0]: Du saknar 1 ingrediens för:
sv[1]: Du saknar %1 ingredienser för:

en: OR
sv: ELLER

[ctx: @title:window]
en: Ingredient Parser
sv: Ingredienstolk

[ctx: @title:column]
en: Ingredient
sv: Ingrediens

[ctx: @title:column]
en: Preparation Method
sv: Tillagningsmetod

[ctx: @action:button]
en: Set &Header
sv: Ställ in som &rubrik

[ctx: @info:whatsthis]
en: If an ingredient header is detected as an ingredient, select it and click this button so that Krecipes will recognize it as a header.  All the ingredients below the header will be included within that group.
    
    Alternatively, if you select multiple ingredients and click this button, those ingredients will be grouped together.
sv: Om en ingrediensrubrik detekteras som en ingrediens, markera den och klicka på knappen så att Krecept känner igen den som en rubrik. Alla ingredienser under rubriken ingår i gruppen.
    
    Som ett alternativ, om du markerar flera ingredienser och klickar på knappen, grupperas dessa ingredienser tillsammans.

[ctx: @item:inmenu]
en: &Delete
sv: Ta &bort

[ctx: @item:inmenu]
en: Set &Header
sv: Ställ in som &rubrik

[ctx: @info]
en: <para>To use: Paste a list of ingredient below, click <interface>Parse Text</interface>, and then you may correct any incorrectly parsed ingredients.</para><para><warning>Fields will be truncated if longer than the database allows</warning></para>
sv: <para>För att använda, klistra in en lista med ingredienser nedan, klicka på <interface>Tolka text</interface>, och därefter kan du rätta eventuellt felaktigt tolkade ingredienser.</para><para><warning>Varning: Fält kommer att avkortas om de är längre än databasen tillåter</warning></para>

[ctx: @title]
en: Ingredients as understood by Krecipes:
sv: Ingredienser som förstås av Krecept

[ctx: @action:button]
en: Parse Text
sv: Tolka text

[ctx: @action:button]
en: Property Information
sv: Egenskapsinformation

[ctx: @title:tab]
en: Ingredients
sv: Ingredienser

[ctx: @title:tab]
en: Headers
sv: Rubriker

[ctx: @info]
en: No ingredient selected.
sv: Ingen ingrediens vald.

en: Page Setup
sv: Sidinställning

en: Items Shown
sv: Visade objekt

en: Show Items
sv: Visa objekt

en: <i>Usage: Select a template along the left, and right-click any element to edit the look of that element.</i>
sv: <i>Användning: Markera en mall till vänster och högerklicka på något element för att redigera elementets utseende.</i>

en: Save and Close
sv: Spara och stäng

en: &Cancel
sv: &Avbryt

en: The recipe view layout has been modified.
    Do you want to save it?
sv: Den här receptvylayouten har ändrats.
    Vill du spara den?

en: Save Layout?
sv: Spara layout?

en: Krecipes style or template file
sv: Krecept stil- eller mallfil

en: Select Layout
sv: Välj layout

en: This layout has been modified.
    Do you want to save it?
sv: Den här layouten har ändrats.
    Vill du spara den?

en: Unable to save the layout because you do not have sufficient permissions to modify this file.
    Would you like to instead save the current layout to a new file?
sv: Kan inte spara layouten eftersom du inte har tillräckliga rättigheter för att ändra filen.
    Vill du istället spara aktuell layout i en ny fil?

en: You have selected a file that you do not have the permissions to write to.
    Would you like to select another file?
sv: Du har valt en fil som du inte har rättighet att skriva till.
    Vill du välja en annan fil?

[ctx: @title:window]
en: Import Recipes
sv: Importera recept

[ctx: @title:column]
en: Recipes
sv: Recept

[ctx: @item:inlistbox All items]
en: All (%1)
sv: Alla (%1)

[ctx: @item]
en: Uncategorized
sv: Utan kategori

[ctx: @info:tooltip]
en: Select photo
sv: Välj foto

[ctx: action:button]
en: Save photo as...
sv: Spara foto som...

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear photo
sv: Rensa foto

[ctx: @label]
en: Recipe Name
sv: Receptnamn

[ctx: @label]
en: Authors
sv: Författare

[ctx: @label]
en: Categories
sv: Kategorier

[ctx: @label How much food you will produce with a given cooking recipe (e.g. 2 servings or 3 bottles)]
en: Yield
sv: Utbyte

[ctx: @label The amount for yield]
en: Amount
sv: Mängd

[ctx: @label The type of yield (e.g. servings, bottles...]
en: Type
sv: Typ

[ctx: @label]
en: Preparation Time
sv: Förberedelsetid

[ctx: @info:tooltip]
en: Add ingredient
sv: Lägg till ingrediens

[ctx: @info:tooltip]
en: Move ingredient up
sv: Flytta ingrediens uppåt

[ctx: @info:tooltip]
en: Move ingredient down
sv: Flytta ingrediens neråt

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove ingredient
sv: Ta bort ingrediens

[ctx: @info:tooltip]
en: Paste Ingredients
sv: Klistra in ingredienser

[ctx: @title:column]
en: Units
sv: Enheter

[ctx: @label]
en: Property Status:
sv: Egenskapsstatus:

[ctx: @action:button]
en: Details...
sv: Detaljinformation...

[ctx: @action:inmenu Updates the loaded information]
en: Update
sv: Uppdatera

[ctx: @title:window]
en: Property details
sv: Egenskapsinformation

[ctx: @action:button]
en: Add Rating...
sv: Lägg till betyg...

[ctx: @title:tab]
en: Recipe
sv: Recept

[ctx: @title:tab]
en: Instructions
sv: Instruktioner

[ctx: @title:tab]
en: Ratings
sv: Betyg

[ctx: @action:button]
en: Save recipe
sv: Spara recept

[ctx: @info:tooltip]
en: Save recipe
sv: Spara recept

[ctx: @action:button]
en: Show recipe
sv: Visa recept

[ctx: @info:tooltip]
en: Show recipe
sv: Visa recept

[ctx: @action:button]
en: Close
sv: Stäng

[ctx: @info:tooltip]
en: Close
sv: Stäng

[ctx: @action:button]
en: Resize recipe
sv: Ändra receptstorlek

[ctx: @info:tooltip]
en: Resize recipe
sv: Ändra receptstorlek

en: Images
sv: Bilder

[ctx: @title:window]
en: Save photo as...
sv: Spara foto som...

[ctx: @info]
en: The file already exists, do you want to overwrite it?
sv: Filen finns redan. Vill du skriva över den?

[ctx: @info]
en: The photo cannot be saved in %1
sv: Fotot kan inte sparas i %1

[ctx: @info]
en: Unit name cannot be longer than 1 character. | Unit name cannot be longer than %1 characters.
sv[0]: Enhetsnamnet kan inte vara längre än 1 tecken.
sv[1]: Enhetsnamnet kan inte vara längre än %1 tecken.

[ctx: @info]
en: Preparation method cannot be longer than 1 character. | Preparation method cannot be longer than %1 characters.
sv[0]: Tillagningsmetoden kan inte vara längre än 1 tecken.
sv[1]: Tillagningsmetoden kan inte vara längre än %1 tecken.

[ctx: @info]
en: Recipe title cannot be longer than 1 character. | Recipe title cannot be longer than %1 characters.
sv[0]: Receptnamnet kan inte vara längre än 1 tecken.
sv[1]: Receptnamnet kan inte vara längre än %1 tecken.

en: Unable to save recipe
sv: Kan inte spara recept

[ctx: @label:textbox]
en: Write the recipe instructions here
sv: Skriv in instruktionerna för receptet här

[ctx: @label:textbox]
en: Write the recipe title here
sv: Skriv in receptets namn här

[ctx: @info]
en: This recipe contains unsaved changes.
    Would you like to save it before closing?
sv: Det här receptet innehåller ändringar som inte sparats.
    Vill du spara det innan det stängs?

[ctx: @title:window]
en: Unsaved changes
sv: Ändringar som inte sparats

[ctx: @info]
en: You need to save the recipe before displaying it. Would you like to save it now?
sv: Du måste spara receptet innan du kan visa det. Vill du spara det nu?

[ctx: @info]
en: This recipe has changes that will not be displayed unless the recipe is saved. Would you like to save it now?
sv: Receptet har ändringar som inte kommer att visas om det inte sparas. Vill du spara det nu?

[ctx: @info]
en: <b>%1:</b> No nutrient information available. <a href="ingredient#%2">Provide nutrient information.</a>
sv: <b>%1:</b> Ingen information om näringsämnen tillgänglig. <a href="ingredient#%2">Tillhandahåll information om näringsämnen.</a>

[ctx: @info]
en: <b>%3:</b> Unit conversion missing for conversion from '%1' to '%2'
sv: <b>%3:</b> Enhetskonvertering saknas för konvertering från '%1' till '%2'

en: -No unit-
sv: -Ingen enhet-

[ctx: @info]
en: -No unit-
sv: -Ingen enhet-

[ctx: @info]
en: <b>%1:</b> Either <a href="ingredient#%3">enter an appropriate ingredient weight entry</a>, or provide conversion information to perform one of the following conversions: %2
sv: <b>%1:</b> Ange antingen <a href="ingredient#%3">en lämplig ingrediensvikt</a>, eller tillhandahåll konverteringsinformation för att utföra en av följande konverteringar: %2

[ctx: @info]
en: <b>%1:</b> No ingredient weight entries. <a href="ingredient#%2">Provide ingredient weight.</a>
sv: <b>%1:</b> Ingen data om ingrediensvikter. <a href="ingredient#%2">Tillhandahåll ingrediensvikt.</a>

[ctx: @info]
en: <b>%1:</b> There is no ingredient weight entry for when no preparation method is specified. <a href="ingredient#%2">Provide ingredient weight.</a>
sv: <b>%1:</b> Det finns ingen ingrediensvikt när någon tillagningsmetod inte är angiven. <a href="ingredient#%2">Tillhandahåll ingrediensvikt.</a>

[ctx: @info]
en: <b>%1:</b> There is no ingredient weight entry for when prepared in any of the following manners: %2<a href="ingredient#%3">Provide ingredient weight.</a>
sv: <b>%1:</b> Det finns ingen ingrediensvikt när någon av följande tillagningsmetoder används: %2. <a href="ingredient#%3">Tillhandahåll ingrediensvikt.</a>

[ctx: @info]
en: <b>%1:</b> There is no ingredient weight entry for when prepared in any of the following manners (defaulting to a weight entry without a preparation method specified): %2<a href="ingredient#%3">Provide ingredient weight.</a>
sv: <b>%1:</b> Det finns ingen ingrediensvikt när någon av följande tillagningsmetoder används (väljer viktinformation utan angiven tillagningsmetod): %2. <a href="ingredient#%3">Tillhandahåll ingrediensvikt.</a>

[ctx: @info Property information for a recipe is complete]
en: Complete
sv: Fullständig

[ctx: @info Property information for a recipe is complete, but...]
en: Complete, but approximations made
sv: Fullständig, men antaganden gjorda

[ctx: @info Property information for a recipe is incomplete]
en: Incomplete
sv: Ofullständig

[ctx: @info]
en: The nutrient information for this recipe is incomplete because the following information is missing:
sv: Näringsinformationen för receptet är ofullständig eftersom följande information saknas:

[ctx: @info]
en: The following approximations will be made when determining nutrient information:
sv: Följande antaganden görs när näringsinformation bestäms:

[ctx: @title:window]
en: Loading recipes, please wait...
sv: Läser in recept. Vänta...

[ctx: @title:window]
en: Refine Shopping List
sv: Definiera inköpslista

[ctx: @action:button Finished refining shopping list]
en: &Done
sv: &Klar

[ctx: @title:column]
en: Ingredients in Shopping List
sv: Ingredienser på inköpslista

[ctx: @info]
en: On the right are the ingredients needed for the recipes you selected.  You may now add additional ingredients, remove ingredients you do not need, or modify the amounts of existing ingredients.
sv: Till höger finns ingredienserna som behövs för recepten du valde. Nu kan du lägga till ytterligare ingredienser, ta bort ingredienser du inte behöver, eller ändra mängder för befintliga ingredienser.

[ctx: @title:column]
en: Ingredients
sv: Ingredienser

[ctx: @title:window]
en: Resize Recipe
sv: Ändra receptstorlek

[ctx: @info]
en: Unable to scale a recipe with zero yield
sv: Kan inte skala ett recept utan utbyte

[ctx: @info]
en: Invalid input
sv: Felaktig indata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_yieldButton)
en: &Scale by yield
sv: &Skala enligt utbyte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &New yield
sv: &Nytt utbyte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current &yield:
sv: Nuvarande &utbyte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_factorButton)
en: Scale b&y factor
sv: Skala &med faktor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Factor (e.g. 1/2 to half, 3 to triple):
sv: &Faktor (t.ex. 1/2 för att halvera, 3 för att tredubbla):

[ctx: @title:window]
en: Authors
sv: Författare

[ctx: @title:column]
en: Author
sv: Författare

[ctx: @info]
en: Author name cannot be longer than 1 character. | Author name cannot be longer than %1 characters.
sv[0]: Författarnamnet kan inte vara längre än 1 tecken.
sv[1]: Författarnamnet kan inte vara längre än %1 tecken.

[ctx: @title:window]
en: Categories
sv: Kategorier

[ctx: @action:button]
en: &New Category...
sv: &Ny kategori...

[ctx: @info]
en: Category name cannot be longer than 1 character. | Category name cannot be longer than %1 characters.
sv[0]: Kategorinamnet kan inte vara längre än 1 tecken.
sv[1]: Kategorinamnet kan inte vara längre än %1 tecken.

[ctx: @title:window]
en: Choose Property
sv: Välj egenskap

[ctx: @title:group]
en: Choose Property
sv: Välj egenskap

[ctx: @label:textbox]
en: Per units:
sv: Per enhet:

[ctx: @item]
en: -No unit-
sv: -Ingen enhet-

[ctx: @label:textbox Search recipes]
en: Search:
sv: Sök:

[ctx: @action:button]
en: Show Recipe(s)
sv: Visa recept

[ctx: @action:button]
en: Edit Recipe
sv: Redigera recept

[ctx: @title:tab Basic search]
en: Basic
sv: Grundläggande

[ctx: @title:tab Advanced search]
en: Advanced
sv: Avancerad

[ctx: @title:window]
en: Choose Unit
sv: Välj enhet

[ctx: @title:group]
en: Choose Unit
sv: Välj enhet

en: Recipe Title
sv: Receptnamn

en: serving
sv: portion

en: Category 1, Category 2, ...
sv: Kategori 1, kategori 2, ...

en: Instructions
sv: Instruktioner

en: Author 1, Author 2, ...
sv: Författare 1, författare 2, ...

en: Ingredient 1
sv: Ingrediens 1

en: Ingredient 2
sv: Ingrediens 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raterName)
en: Rater
sv: Betygsättare

en: Comment
sv: Kommentar

en: Criteria 1
sv: Kriterium 1

en: Criteria 2
sv: Kriterium 2

en: Property 1
sv: Egenskap 1

en: Property 2
sv: Egenskap 2

[ctx: Background color]
en: Background
sv: Bakgrund

[ctx: Recipe title]
en: Title
sv: Namn

en: Preparation Time
sv: Förberedelsetid

en: Photo
sv: Foto

en: Authors
sv: Författare

en: Categories
sv: Kategorier

en: Ingredients
sv: Ingredienser

en: Ratings
sv: Betyg

en: Yield
sv: Utbyte

en: Background Color...
sv: Bakgrundsfärg...

en: Text Color...
sv: Textfärg...

en: Font...
sv: Teckensnitt...

en: Show
sv: Visa

[ctx: Align center]
en: Center
sv: Centrera

[ctx: Align left]
en: Left
sv: Vänster

[ctx: Align right]
en: Right
sv: Höger

en: Alignment
sv: Justering

en: Border...
sv: Kant...

en: Columns...
sv: Kolumner...

en: Select the number of columns to use:
sv: Välj antal kolumner att använda:

[ctx: @title]
en: Full recipe list
sv: Lista över fullständig recept

[ctx: @title]
en: Shopping List
sv: Inköpslista

[ctx: @title:column]
en: Recipe Title
sv: Receptnamn

[ctx: @action:button]
en: &OK
sv: &Ok

[ctx: @action:button Clear list]
en: Clear
sv: Rensa

[ctx: @title:window]
en: Shopping List
sv: Inköpslista

en: Shopping List
sv: Inköpslista

[ctx: @title:window]
en: Similar Categories
sv: Liknande kategorier

[ctx: @label:textbox]
en: Threshold:
sv: Tröskel:

[ctx: @label:textbox]
en: Category:
sv: Kategori:

[ctx: @action:button Search a recipe category in database]
en: Search
sv: Sök

[ctx: @label:textbox]
en: Similar Categories:
sv: Liknande kategorier:

[ctx: @label:textbox]
en: Categories to Merge:
sv: Kategorier att sammanfoga:

[ctx: @action:button]
en: Merge
sv: Sammanfoga

[ctx: @action:button]
en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: @title:column]
en: Category
sv: Kategori

[ctx: @info]
en: Please select only one category.
sv: Markera bara en kategori.

[ctx: @info]
en: No recipes selected.
sv: Inga recept valda.

[ctx: @title]
en: Edit Recipe
sv: Redigera recept

[ctx: @info]
en: No categories selected to merge.
sv: Inga kategorier valda för sammanfogning.

[ctx: @title:tab]
en: Units
sv: Enheter

[ctx: @title:tab]
en: Mass Conversions
sv: Viktkonvertering

[ctx: @title:tab]
en: Volume Conversions
sv: Volymkonvertering

[ctx: @title:window]
en: Finding Unit Ratios
sv: Hitta enhetsförhållanden

en: Krecipes Recipes
sv: Recept i Krecept

en: Overall Rating
sv: Sammanlagt betyg

en: Authors: %1
sv: Författare: %1

en: Categories: %1
sv: Kategorier: %1

en: Yields: %1
sv: Utbyte: %1

en: Preparation Time: %1
sv: Förberedelsetid: %1

en: or
sv: eller

en: 1 star | %1 stars
sv[0]: 1 stjärna
sv[1]: %1 stjärnor

en: Prep
sv: Tillag

en: Amount
sv: Mängd

en: Ingredient
sv: Ingrediens

en: Preparation
sv: Tillagning

en: reviews
sv: Omdömen

en: <html><b>Error:</b> Problem with KreML exporter.  Please export the recipe you are trying to view as KreML and attach it to a bug report to a Krecipes developer.</html>
sv: <html><b>Fel:</b> Problem med KreML export. Exportera receptet du försöker titta på som KreML och lägg till det som bilaga i en felrapport till en av Krecepts utvecklare.</html>

en: <html><b>Error:</b> Bad template: %1.  Use "Settings->Page Setup..." to select a new template.</html>
sv: <html><b>Fel:</b> Felaktig mall %1. Använd "Inställningar -> Sidinställning..." för att välja en ny mall.</html>

en: Importing selected recipes
sv: Importerar valda recept

en: %v/%m Recipes
sv: %v/%m Recept

en: All recipes up unto this point have been successfully imported.
sv: Alla recept innan detta ställe har importerats med lyckat resultat.

en: Importing recipe: %1
sv: Importerar recept: %1

en: <!doc>Import of recipes from the file <b>"%1"</b> <b>failed</b> due to the following error(s):
sv: Import av recept från filen <b>"%1"</b> <b>misslyckades</b> på grund av följande fel:

en: The file <b>%1</b> generated the following warning(s):
sv: Filen <b>%1</b> orsakade följande varningar:

en: Archive does not contain a valid Krecipes file
sv: Arkivet innehåller inte en giltig Krecept-fil

en: "%1" at line %2, column %3
sv: "%1" på rad %2, kolumn %3

en: This file does not appear to be a *.kreml file
sv: Den här filen verkar inte vara en *.kreml-fil

en: No recipes found in this file.
sv: Inga recept hittades i filen.

en: Unable to open file.
sv: Kan inte öppna fil.

en: While loading recipe <b>%1</b> an ingredient line was found after the directions. While this is valid, it most commonly indicates an incorrectly formatted recipe.
sv: Medan receptet <b>%1</b> laddades, hittades en ingrediensrad efter anvisningarna. Även om det är giltigt, anger det oftast ett felaktigt formaterat recept.

en: servings
sv: portioner

en: "%1" at line %2, column %3.  This may not be a *.mx2 file.
sv: "%1" på rad %2, kolumn %3.  Det här kanske inte är en *.mx2-fil.

en: This file does not appear to be a *.mx2 file
sv: Den här filen verkar inte vara en *.mx2-fil

en: While loading recipe "%1" the field "Recipe By:" is either missing or could not be detected.
sv: Vid laddning av receptet "%1" saknas antingen fältet "Recipe By:" eller kan inte detekteras.

en: While loading recipe "%1" the field "Serving Size:" is either missing or could not be detected.
sv: Vid laddning av receptet "%1" saknas antingen fältet "Serving Size:" eller kan inte detekteras.

en: While loading recipe "%1" the field "Preparation Time:" is either missing or could not be detected.
sv: Vid laddning av receptet "%1" saknas antingen fältet "Preparation Time:" eller kan inte detekteras.

en: While loading recipe "%1" the field "Categories:" is either missing or could not be detected.
sv: Vid laddning av receptet "%1" saknas antingen fältet "Categories:" eller kan inte detekteras.

en: While loading recipe "%1" Invalid amount "%2" in the line "%3"
sv: Vid laddning av receptet "%1": Felaktig mängd "%2" på raden "%3"

en: MasterCook's Generic Export format is currently not supported.  Please write to jkivlighn@gmail.com to request support for this format.
sv: MasterCooks generella exportformat stöds inte för närvarande. Skriv till jkivlighn@gmail.com för att begära stöd för formatet.

en: MasterCook Mac's Export format is currently not supported.  Please write to jkivlighn@gmail.com to request support for this format.
sv: MasterCook Macs exportformat stöds inte för närvarande. Skriv till jkivlighn@gmail.com för att begära stöd för formatet.

en: File does not appear to be a valid NYC export.
sv: Filen verkar inte vara en giltigt exportfil från NYC.

en: "%1" at line %2, column %3.  This may not be a RecipeML file.
sv: "%1" på rad %2, kolumn %3.  Det här kanske inte är en RecipeML-fil.

en: This file does not appear to be a valid RecipeML archive.
sv: Filen verkar inte vara ett giltigt RecipeML-arkiv.

en: Gathering recipe data from file.
    Please wait...
sv: Samlar in receptdata från fil.
    Vänta...

[ctx: @action:inmenu Reload Recipe]
en: Reloa&d
sv: Upp&datera

en: &Edit Recipe
sv: &Redigera recept

en: &Measurement Converter
sv: &Måttkonvertering

en: &Merge Similar Categories...
sv: Sa&mmanfoga liknande kategorier...

en: &Merge Similar Ingredients...
sv: Sa&mmanfoga liknande ingredienser...

en: &New Recipe
sv: &Nytt recept

en: Import from File...
sv: Importera från fil...

en: Import from Database...
sv: Importera från databas...

en: Export...
sv: Exportera...

en: &Copy to Clipboard
sv: &Kopiera till klippbordet

en: Page Setup...
sv: Sidinställning...

en: Print Setup...
sv: Utskriftsinställning...

en: Backup...
sv: Säkerhetskopiera...

en: Restore...
sv: Återställ...

en: Add to Shopping List
sv: Lägg till i inköpslista

en: Remove From Category
sv: Ta bort från kategori

en: Delete
sv: Ta bort

en: Show Recipe(s)
sv: Visa recept

en: Categorize
sv: Kategorisera

en: Expand All
sv: Expandera allt

en: Collapse All
sv: Dra ihop allt

[ctx: @action:button Create new data item]
en: Create New
sv: Skapa nytt

en: Rename
sv: Byt namn

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Paste
sv: Klistra in

en: Paste as Subcategory
sv: Klistra in som delkategori

en: MasterCook Export format
sv: MasterCook exportformat

en: "Now You're Cooking" Generic Export format
sv: "Now You're Cooking" generellt exportformat

en: Import from file
sv: Importera från fil

en: Filter "%1" not recognized.
    Please select one of the provided filters.
sv: Filtret "%1" känns inte igen.
    Välj ett av filtren som tillhandahålls.

en: Unrecognized Filter
sv: Filtret känns inte igen

en: <p>NOTE: We recommend that all recipes generating warnings be checked to ensure that they were properly imported, and no loss of recipe data has occurred.</p>
sv: <p>Observera: Vi rekommenderar att alla varningar som skapas av recept kontrolleras för att försäkra att de importerades riktigt, och ingen förlust av receptdata har skett.</p>

en: Import Warnings
sv: Importvarningar

en: The recipe print and view layouts use the same file for their style, meaning changing one view's look changes them both.  If this is not the behavior you desire, load one style and save it under a different name.
sv: Receptets utskrifts- och visningslayout använder samma fil för stilen, vilket betyder att ändras den ena layouten ändras båda. Om det inte är beteendet du önskar, ladda en stil och spara den med ett annat namn.

en: Print Setup
sv: Utskriftsinställning

en: Krecipes Backup File
sv: Krecept säkerhetskopieringsfil

en: Save Backup As...
sv: Spara säkerhetskopia som...

en: Backup Failed
sv: Säkerhetskopiering misslyckades

en: Restore Backup
sv: Återställ säkerhetskopiering

en: <b>Restoring this file will erase ALL data currently in the database.</b><br /><br />If you want to keep the recipes in your database, click "Cancel" and first export your recipes.  These can then be imported once the restore is complete.<br /><br />Are you sure you want to proceed?
sv: <b>Att återställa den här filen raderar all data som för närvarande finns i databasen.</b><br/> <br/>Om du vill behålla recepten i databasen, klicka på "Avbryt" och exportera först recepten. De kan därefter importeras när återställningen är färdig.<br/><br/>Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Restore successful.
sv: Återställning lyckades.

en: A recipe contains unsaved changes.
    Do you want to save the changes before exiting?
sv: Ett recept innehåller ändringar som inte sparats.
    Vill du spara ändringarna innan du avslutar?

en: Unsaved Changes
sv: Ändringar som inte sparats

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sv: &Redigera

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
sv: Verk&tyg

en: Find/Edit Recipes
sv: Hitta och redigera recept

en: 
    You are using SQLite; this error is often caused by using an SQLite 2 database with Krecipes supporting SQLite 3, if this is the case you could run the SQLite converter.
    What do you want to do?
sv: 
    Du använder SQLite. Detta fel orsakas ofta av användning av en SQLite 2-databas, när Krecept stöder SQLite 3. Om det är fallet skulle du kunna utföra konvertering av SQLite.
    Vad vill du göra?

en: Run the setup assistant
sv: Kör inställningsguiden

en: Run the SQLite converter
sv: Utför konvertering av SQLite

en: 
    Would you like to run the setup wizard again? Otherwise, the application will be closed.
sv: 
    Vill du köra inställningsguiden igen? Annars avslutas programmet.

en: Units
sv: Enheter

en: Preparation Methods
sv: Tillagningsmetoder

en: Diet Helper
sv: Diethjälpreda

en: Ingredient Matcher
sv: Ingrediensmatchning

en: View Recipe
sv: Visa recept

en: A recipe contains unsaved changes.
    Do you want to save changes made to this recipe before editing another recipe?
sv: Ett recept innehåller ändringar som inte sparats.
    Vill du spara ändringar som gjorts i receptet innan du redigerar ett annat recept?

en: Unsaved changes
sv: Ändringar som inte sparats

en: Are you sure you want to permanently remove the recipe, %1?
sv: Är du säker på att du vill ta bort receptet %1 permanent?

en: Confirm remove
sv: Bekräfta borttagning

[ctx: Recipe created]
en: Created:
sv: Skapat:

[ctx: Recipe modified]
en: Modified:
sv: Ändrat:

[ctx: Recipe last accessed]
en: Last Accessed:
sv: Senaste åtkomst:

en: Are you sure you want to permanently remove the selected recipes?
sv: Är du säker på att du vill ta bort de markerade recepten permanent?

en: A recipe contains unsaved changes.
    Do you want to save changes made to this recipe before creating a new recipe?
sv: Ett recept innehåller ändringar som inte sparats.
    Vill du spara ändringar som gjorts i receptet innan du skapar ett nytt recept?

en: Unable to setup database
sv: Kan inte ställa in databas

en: Unable to open database
sv: Kan inte öppna databas.

en: The configured database type (%1) is unsupported.
sv: Den inställda databastypen (%1) stöds inte.

en: Unsupported database type. Database must be either MySQL, SQLite, or PostgreSQL.
sv: Databastypen stöds inte. Databasen måste vara antingen MySQL, SQLite eller PostgreSQL.

en: Convert the current SQLite 2.x database to SQLite 3 and exit
sv: Konvertera aktuell SQLite 2.x databas till SQLite 3 och avsluta

en: Krecipes
sv: Krecept

en: The KDE Cookbook
sv: KDE:s kokbok

en: (C) 2003 Unai Garro
    (C) 2004-2006 Jason Kivlighn
sv: © 2003 Unai Garro
    © 2004-2006 Jason Kivlighn

en: This product is RecipeML compatible.
    You can get more information about this file format in:
    http://www.formatdata.com/recipeml
sv: Detta program fungerar ihop med RecipeML.
    Du hittar mer information om detta filformat på:
    http://www.formatdata.com/recipeml

en: Testing, bug reports, suggestions
sv: Testning, felrapporter, förslag

en: Icons and artwork
sv: Ikoner och grafik

en: Porting to KDE4
sv: Anpassning till KDE4

en: Porting to KDE4, current maintainer
sv: Anpassning till KDE4, nuvarande underhåll

en: Porting to KDE4, developer
sv: Anpassning till KDE4, utvecklare

en: Patches to make Krecipes work under Windows
sv: Programfixar för att få Krecept att fungera på Windows

en: Help with bugs, patches
sv: Hjälp med fel, programfixar

en: Code to export recipes to *.mx2 files
sv: Kod för att exportera recept till *.mx2-filer

en: He advised using WebKit to fix printing support during Akademy-es 2010.
sv: Gav rådet att använda WebKit för att fixa utskriftsstöd under Akadamy 2010.

en: bunch
sv: knippe

en: bunches
sv: knippen

en: cup
sv: kopp

en: cups
sv: koppar

en: cubic cm
sv: kubik-cm

en: centigrams
sv: centigram

en: centiliters
sv: centiliter

en: can
sv: burk

en: cans
sv: burkar

en: carton
sv: kartong

en: cartons
sv: kartonger

en: decigrams
sv: decigram

en: deciliters
sv: deciliter

en: drop
sv: droppe

en: drops
sv: droppar

en: dash
sv: stänk

en: dashes
sv: stänk

en: each
sv: vardera

en: kilograms
sv: kilogram

en: fluid ounces
sv: fluid ounce

en: grams
sv: gram

en: gallons
sv: gallon

en: liters
sv: liter

en: pound
sv: pund

en: pounds
sv: pund

en: large
sv: stor

en: medium
sv: normal

en: milligrams
sv: milligram

en: milliliters
sv: milliliter

en: package
sv: paket

en: packages
sv: paket

en: pinch
sv: nypa

en: pinches
sv: nypor

en: pints
sv: pint

en: ounces
sv: ounce

en: quarts
sv: quart

en: slice
sv: skiva

en: slices
sv: skivor

en: small
sv: liten

en: teaspoon
sv: tesked

en: teaspoons
sv: teskedar

en: tablespoon
sv: matsked

en: tablespoons
sv: matskedar

en: per serving
sv: per portion

en: Configure
sv: Anpassa

en: Database System
sv: Databassystem

en: Database Management System Options (%1)
sv: Alternativ för databashanteringssystem (%1)

en: Formatting
sv: Formatering

en: Customize Formatting
sv: Anpassa formatering

en: Import/Export
sv: Import och export

en: Recipe Import and Export Options
sv: Alternativ för import och export av recept

en: Performance
sv: Prestanda

en: Performance Options
sv: Prestandaalternativ

en: Spell checking
sv: Stavningskontroll

en: Spell checking Options
sv: Alternativ för stavningskontroll

[ctx: @label:textbox Database Username]
en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Password:
sv: Lösenord:

[ctx: Default Port]
en: Default
sv: Förval

en: Database name:
sv: Databasnamn:

[ctx: @title:group Backup options]
en: Backup
sv: Säkerhetskopiering

en: Select MySQL dump command
sv: Välj MySQL-dumpningskommando

en: Path to '%1':
sv: Sökväg till '%1':

en: Select MySQL command
sv: Välj MySQL-kommando

en: All files
sv: Alla filer

en: Select PostgreSQL dump command
sv: Välj PostgreSQL-dumpningskommando

en: Select PostgreSQL command
sv: Välj PostgreSQL-kommando

en: Database file:
sv: Databasfil:

en: Select SQLite command
sv: Välj SQLite-kommando

en: SQLite converter
sv: Konvertering av SQLite

en: Select old SQLite version command
sv: Välj kommando för den gamla SQLite-versionen

en: Path to SQLite old version command:
sv: Sökväg till kommandot för den gamla versionen av SQLite:

en: Select new SQLite version command
sv: Välj kommando för den nya SQLite-versionen

en: Path to SQLite new version command:
sv: Sökväg till kommandot för den nya versionen av SQLite:

en: Select SQLite database file
sv: Välj SQLite-databasfil

en: Re-run wizard on next startup
sv: Kör om guiden vid nästa start

en: Note: Krecipes must be restarted for most server preferences to take effect.
sv: Observera: Krecept måste startas om för att de flesta serverinställningarna ska få någon effekt.

en: Use abbreviations
sv: Använd förkortningar

en: Number Format
sv: Sifferformat

[ctx: @option:radio Display fraction]
en: Fraction
sv: Bråkdel

en: Import
sv: Importera

en: Overwrite recipes with same title
sv: Skriv över recept med samma rubrik

en: Ask which recipes to import
sv: Fråga vilka recept som ska importeras

en: 'Copy to Clipboard' format:
sv: Format för 'Kopiera till klippbordet':

en: When this is enabled, the importer will show every recipe in the file(s) and allow you to select which recipes you want imported.
     									Disable this to always import every recipe, which allows for faster and less memory-intensive imports.
sv: När det här är aktiverat, visar importfunktionen alla recept i filerna och låter dig välja vilka recept du vill importera.
    Inaktivera det för att alltid importera alla recept, vilket möjliggör snabbare och mindre minneskrävande import.

en: Search as you type
sv: Sök medan du skriver

en: In most instances these options do not need to be changed.  However, limiting the amount of items displayed at once will <b>allow Krecipes to better perform when the database is loaded with many thousands of recipes</b>.
sv: I de flesta fall behöver inte alternativen ändras. Genom att dock begränsa antal objekt som visas på en gång, <b>får Krecept bättre prestanda när flera tusen recept har laddats</b>.

en: Number of categories to display at once:
sv: Antal kategorier att visa på en gång:

[ctx: Unlimited categories]
en: Unlimited
sv: Obegränsade

en: Number of elements to display at once:
sv: Antal element att visa på en gång:

[ctx: Unlimited elements]
en: Unlimited
sv: Obegränsade

en: Welcome to Krecipes
sv: Välkommen till Krecept

en: Database Type
sv: Databastyp

en: Database Management System Settings
sv: Inställningar av databashanteringssystem

en: Database Permissions
sv: Databasrättigheter

en: Server Settings
sv: Serverinställningar

en: Initialize Database
sv: Initiera databas

en: Finish & Save Settings
sv: Avsluta och spara inställningar

en: There is currently no localized ingredient data for this locale.
    Would you like to load the English ingredients instead?
sv: Det finns för närvarande ingen översatt ingrediensdata för språket.
    Vill du ladda de engelska ingredienserna istället?

en: <p><b><font size="+1">Thank you very much for choosing Krecipes.</font></b></p><p>It looks like this is the first time you are using it. This wizard will help you with the initial setup so that you can start using it quickly.</p><p>Welcome, and enjoy cooking!</p>
sv: <p><b><font size="+1">Tack så mycket för att du har valt Krecept.</font></b></p><p>Det ser ut som om det är första gången du använder det. Den här guiden hjälper dig med initialinställningen, så att du snabbt kan börja använda programmet.</p><p>Välkommen, och ha det så trevligt med matlagningen!</p>

en: <p>This dialog will allow you to specify a MySQL account that has the necessary permissions to access the Krecipes MySQL database.</p><p><b><font size="+1">Most users that use Krecipes and MySQL for the first time can just leave the default parameters and press 'Next'.</font></b></p> <p>If you set a MySQL root password before, or you have already permissions as normal user, click on the appropriate option. Otherwise the account 'root' will be used, with no password.</p><p>[For security reasons, we strongly encourage you to setup a MySQL root password if you have not done so yet. Just type as root: mysqladmin password <i>your_password</i>]</p>
sv: <p>Den här dialogrutan hjälper dig skapa ett MySQL-konto som har nödvändiga rättigheter för att komma åt Krecepts MySQL-databas.</p><p><b><font size="+1">De flesta användare som startar Krecept och MySQL för första gången kan bara lämna kvar standardparametrarna och trycka på 'Nästa'.</font></b></p><p>Om du tidigare har ställt in ett lösenord för MySQL systemadministratör, eller redan har rättigheter som normal användare, klicka på lämpligt alternativ. Annars kommer kontot 'root' att användas, utan lösenord.</p><p>[Av säkerhetsskäl, rekommenderas du att ställa in ett lösenord för MySQL systemadministratör om du inte redan har gjort det. Skriv bara, som systemadministratör: mysqladmin password <i>ditt_lösenord</i>]</p>

en: I have already set the necessary permissions
sv: Jag har redan ställt in nödvändiga rättigheter

en: I have already set a MySQL root/admin account
sv: Jag har redan ställt in ett MySQL systemadministratörskonto

en: MySQL Administrator Account
sv: MySQL administratörskonto

en: <p>This dialog will allow you to specify a PostgreSQL account that has the necessary permissions to access the Krecipes PostgreSQL database.  This account may either be a <b>PostgreSQL superuser</b> or have the ability to both <b>create new PostgreSQL users and databases</b>.</p><p>If no superuser or privileged account is given, the account 'postgres' will be attempted, with no password.  If this is insufficient for your PostgreSQL setup, you <b>must</b> select the appropriate option below to enter the information of a privileged PostgreSQL account.</p>
sv: <p>Den här dialogrutan låter dig ange ett PostgreSQL-konto som har nödvändiga rättigheter för att komma åt Krecepts PostgreSQL-databas. Kontot kan antingen vara en <b>PostgreSQL systemadministratör</b> eller ha möjlighet att både <b>skapa nya PostgreSQL-användare och databaser</b>.</p><p>Om inget systemadministratörskonto eller privilegierat konto anges, görs ett försök med kontot 'postgres' utan lösenord. Om det är otillräckligt i din PostgreSQL-inställning, <b>måste</b> du välja lämpligt alternativ nedan för att skriva in informationen om ett privilegierat PostgreSQL-konto.</p>

en: I have already set a superuser or privileged account
sv: Ett systemadministratörskonto eller privilegierat konto har redan ställts in

en: PostgreSQL Superuser or Privileged Account
sv: PostgreSQL-systemadministratör eller privilegierat konto

en: <p>In this dialog you can adjust the database server settings.</p><p><b>Warning: Passwords are stored in plain text and could potentially be compromised.  We recommend that you create a username and password combination solely for use by Krecipes.</b></p>
sv: <p>Du kan justera inställningarna av databasservern i den här dialogrutan.</p><p><b>Varning: Lösenord lagras som vanlig text och skulle potentiellt kunna äventyras. Vi rekommenderar att du skapar en kombination av användarnamn och lösenord enbart för användning av Krecept.</b></p>

en: The server is remote
sv: Servern finns på en annan dator

en: Server / Client Settings
sv: Server/klient-inställningar

en: Client:
sv: Klient:

[ctx: @label:textbox Default Port]
en: Default
sv: Förval

en: In this dialog you can adjust SQLite settings.
sv: Du kan justera SQLite-inställningar i den här dialogrutan.

en: Open file dialog
sv: Öppna fildialogruta

en: Congratulations; all the necessary configuration setup is done. Press 'Finish' to continue, and enjoy cooking!
sv: Gratulerar! Alla nödvändig inställningssteg har gjorts. Tryck på 'Slutför' för att fortsätta, och njut av matlagningen!

en: <p>Krecipes comes with some delicious default recipes and useful data.</p><p>Would you like to initialize your database with those? Note that this will erase all your previous recipes if you have any.</p>
sv: <p>Krecept levereras med några smakliga standardrecept och användbar information. </p><p>Vill du initiera databasen med dem? Observera att det tar bort alla tidigare recept om det finns några.</p>

en: Yes please, initialize the database with the examples
sv: Ja, initiera databasen med exemplen

en: <p>Krecipes can import nutrient data from the USDA's nutrient database for over 400 foods.  A total of 43 food properties are included for each food, such as energy, fat, vitamin C, etc.</p><p>Would you like to import this data now?  Note that this operation is safe to use on an existing database, and no data loss will occur.  This operation may take several minutes.</p>
sv: <p>Krecept kan importera näringsinformation från USDA:s näringsdatabas för mer än 400 ingredienser. Totalt 43 egenskaper anges för varje ingrediens, som energi, fettinnehåll, C-vitaminhalt etc.</p><p>Vill du importera informationen nu? Observera att åtgärden är ofarlig för en befintlig databas, och ingen data kommer att gå förlorad. Åtgärden kan ta flera minuter.</p>

en: Yes please, load the database with nutrient data for 400+ foods.
sv: Ja, ladda databasen med näringsinformation för mer än 400 ingredienser.

en: Choose the type of database that you want to use. Most users will want to choose a simple local database here. However, you can also use remote servers by means of a MySQL or PostgreSQL database.
sv: Välj typ av databas som du vill använda. De flesta användare bör välja en enkel lokal databas här. Du kan dock också använda en fjärrserver med hjälp av en MySQL- eller PostgreSQL-databas.

en: Simple Local File (SQLite)
sv: Enkel lokal fil (SQLite)

en: Local or Remote MySQL Database
sv: MySQL lokal- eller fjärrdatabas

en: Local or Remote PostgreSQL Database
sv: PostgreSQL lokal- eller fjärrdatabas

en: All Categories
sv: Alla kategorier

[ctx: Previous item]
en: << Previous
sv: << Föregående

[ctx: Next item]
en: Next >>
sv: Nästa >>

[ctx: @title:column]
en: Header
sv: Rubrik

en: Ingredient:
sv: Ingrediens:

[ctx: Ingredient grouping name]
en: Header:
sv: Rubrik:

en: Amount:
sv: Mängd:

en: Unit:
sv: Enhet:

en: Preparation Method:
sv: Tillagningsmetod:

en: Please enter an ingredient
sv: Ange en ingrediens

en: Amount field contains invalid input.
sv: Mängdfältet innehåller felaktig indata.

en: Invalid input
sv: Felaktig indata

[ctx: the day after today]
en: tomorrow
sv: imorgon

[ctx: this day]
en: today
sv: idag

[ctx: the day before today]
en: yesterday
sv: igår

[ctx: @option today]
en: &Today
sv: &Idag

[ctx: @option tomorrow]
en: To&morrow
sv: I&morgon

[ctx: @option next week]
en: Next &Week
sv: Nästa &vecka

[ctx: @option next month]
en: Next M&onth
sv: Nästa må&nad

[ctx: @option do not specify a date]
en: No Date
sv: Inget datum

[ctx: @title:column]
en: Categories
sv: Kategorier

[ctx: @label:textbox]
en: Type here the text to search
sv: Skriv in texten att söka efter här

[ctx: @label:textbox]
en: Type here the text to search in the current page
sv: Skriv in texten att söka efter på aktuell sida här

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, m_previousButton)
en: Previous Page
sv: Föregående sida

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, m_nextButton)
en: Next Page
sv: Nästa sida

[ctx: @action:button Up to top menu]
en: Up...
sv: Upp...

[ctx: @title:column]
en: Enabled
sv: Aktiverad

[ctx: @title:column]
en: Min. Value
sv: Minimalt värde

[ctx: @title:column]
en: Max. Value
sv: Maximalt värde

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, criteriaListView)
en: Criteria
sv: Kriterier

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, criteriaListView)
en: Stars
sv: Stjärnor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comment)
en: Comments
sv: Kommentarer

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, buttonRemove)
en: Remove
sv: Ta bort

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, buttonEdit)
en: Edit...
sv: Redigera...

en: Uncategorized
sv: Utan kategori

en: Recipe
sv: Recept

[ctx: @info:progress]
en: Loading recipes
sv: Laddar recept

[ctx: @title:column Unit name]
en: Unit
sv: Enhet

[ctx: @title:column Unit abbreviation]
en: Abbreviation
sv: Förkortning

[ctx: @title:column Unit plural]
en: Plural
sv: Pluralis

[ctx: @title:column unit plural abbreviation]
en: Abbreviation
sv: Förkortning

[ctx: @title:column Unit type]
en: Type
sv: Typ

[ctx: Unit type other]
en: Other
sv: Annan

[ctx: Unit type mass]
en: Mass
sv: Vikt

[ctx: Unit type volume]
en: Volume
sv: Volym

en: -No Preparation-
sv: -Ingen tillagning-
