krecorder - en to pt translation catalogue (51 entries)

en: Settings
pt: Configuração

en: Play a recording, or record a new one
pt: Reproduzir um gravação ou criar uma nova

en: Record a new recording
pt: Criar uma nova gravação

en: Recorder
pt: Gravador

en: Player
pt: Jogador

en: Recorded on %1
pt: Gravado em %1

en: Pause
pt: Pausa

en: Play
pt: Reproduzir

en: Stop
pt: Parar

en: Export to location
pt: Exportar para a localização

en: Rename
pt: Mudar o Nome

en: Delete
pt: Apagar

en: Recordings
pt: Gravações

en: Edit
pt: Editar

en: Record
pt: Gravar

en: No recordings
pt: Sem gravações

en: Select a location to save recording %1
pt: Seleccione um local onde guardar a gravação %1

en: Saved recording to %1
pt: Foi guardada a gravação em %1

en: Delete %1
pt: Apagar o %1

en: Are you sure you want to delete the recording %1?<br/>It will be <b>permanently lost</b> forever!
pt: Tem a certeza que deseja apagar a gravação %1?<br/>A mesma perder-se-á <b>para sempre</b>!

[ctx: @action:button]
en: Delete
pt: Apagar

[ctx: @action:button]
en: Cancel
pt: Cancelar

en: Rename %1
pt: Mudar o nome a %1

en: Name:
pt: Nome:

en: Location:
pt: Localização:

en: Record Audio
pt: Gravar o Áudio

en: Continue
pt: Continuar

en: Stop Recording
pt: Parar a Gravação

en: Save recording
pt: Gravar a gravação

en: Save
pt: Gravar

en: Discard
pt: Apagar

en: Name (optional)
pt: Nome (opcional)

en: Storage Folder:
pt: Pasta de Armazenamento:

en: General
pt: Geral

en: About
pt: Acerca

en: Audio Format
pt: Formato de Áudio

en: WAV file format
pt: Formato do ficheiro WAV

[ctx: File format not listed]
en: Other
pt: Outro

en: Audio Quality
pt: Qualidade do Áudio

en: Lowest
pt: Mais Baixa

en: Low
pt: Baixa

en: Medium
pt: Média

en: High
pt: Alta

en: Highest
pt: Mais Alta

en: Higher audio quality also increases file size.
pt: Uma maior qualidade do áudio também aumenta o tamanho do ficheiro.

en: Advanced
pt: Avançado

en: Audio Input
pt: Entrada de Áudio

en: Audio Codec
pt: Formato do Áudio

en: Container Format
pt: Formato do Contentor

en: Some combinations of codecs and container formats may not be compatible.
pt: Algumas combinações de codificações e formatos dos contentores de dados poderão não ser compatíveis.

en: © 2020-2022 KDE Community
pt: © 2020-2022 da Comunidade do KDE
