krename - en to da translation catalogue (403 entries)

en: Input files will be renamed.
da: Inputfiler omdøbes.

en: Files will be copied to: %1
da: Filer kopieres til: %1

en: Files will be moved to: %1
da: Filer flyttes til: %1

en: Symbolic links will be created in: %1
da: Symbolske links oprettes i: %1

en: Cannot rename: source and target filename are equal: %1
da: Kan ikke omdøbe: filnavnet for kilde og mål er ens: %1

en: Cannot create symlink to non-local URL: %1
da: Kan ikke oprette symlink til URL som ikke er lokal: %1

en: Error renaming %2 (to %1)
da: Fejl ved omdøbning af %2 (til %1)

en: %1 error occurred. | %1 errors occurred.
da[0]: %1 fejl opstod.
da[1]: %1 fejl opstod.

en: KRename finished the renaming process.
da: KRename blev færdig med omdøbningsprocessen.

en: Press close to quit.
da: Tryk på luk for at afslutte.

en: Filenames Processed after %1 seconds.
da: Filnavne behandlet efter %1 sekunder.

en: Undoing all renamed files.
da: Fortryder alle omdøbte filer.

en: Error during undoing %1
da: Fejl under fortrydelse af %1

en: KRename finished the undo process.
da: KRename blev færdig med fortrydelsesprocessen.

en: Cannot create undo script: %1
da: Kan ikke oprette fortryd-script: %1

en: Undo is not possible for remote file: %1
da: Fortryd er ikke muligt på fjernfil: %1

en: Renamed %1 files successfully.
da: Omdøbning af %1 filer lykkedes.

en: Elapsed time: %1 seconds
da: Forløbet tid: %1 sekunder

en: Cannot set executable bit on undo script.
da: Kan ikke sætte kørbar-bit på fortryd-script.

en: Cannot create directory %1: %2
da: Kan ikke oprette mappen %1: %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File preview
da: Forhåndsvisning af fil

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Please input a new filename
da: Input venligst et nyt filnavn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioKRename)
en: Rename the file using the filename created by KRename.
da: Omdøb filen med filnavnet som KRename oprettede.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioKRename)
en: Use filename created by &KRename
da: Brug filnavnet som &KRename oprettede

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioInput)
en: Use the input filename when renaming this file. You may also change the input filename and use this for renaming.
da: Brug inputfilnavnet når filen omdøbes. Du kan også skifte inputfilnavnet og bruge det til omdøbning.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioInput)
en: Use &input filename
da: Brug &inputfilnavn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioCustom)
en: Use a custom filename, based on the filename currently created by KRename.
da: Brug et brugerdefineret filnavn, baseret på filnavnet som KRename på nuværende tidspunkt har oprettet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioCustom)
en: Use &custom filename
da: Brug &brugerdefineret filnavn

en: Date & Time Plugin
da: Dato og klokkeslæt-plugin

en: DateTimePlugin works only with local files. %1 is a remote file.
da: DateTimePlugin virker kun med lokale filer. %1 er en fjernfil.

en: Cannot change date of file %1. (Cannot mktime)
da: Kan ikke skifte dato for filen %1. (kan ikke mktime)

en: Cannot change date of file %1. (Cannot stat the file)
da: Kan ikke skifte dato for filen %1. (kan ikke bruge stat på filen)

en: Cannot change date of file %1. (utime failed)
da: Kan ikke skifte dato for filen %1. (utime mislykkedes)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkAccess)
en: Change &access date && time
da: Skift &adgangsdato og -klokkeslæt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkModification)
en: Change &modifcation date && time
da: Skift &ændringssdato og -klokkeslæt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Time:
da: Tidspunkt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonCurrent)
en: Get &Current Time
da: Hent &nuværende tidspunkt

en: Subfolder-Sort Plugin
da: Undermappesortering-plugin

en: %1: The output folder %2 does not exist.
da: %1: Outputmappen %2 findes ikke.

en: Cannot create folder %1
da: Kan ikke oprette mappen %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: This plugin sorts files into numbered subfolders after renaming.
    
    Example:
    	folder/001/file1
    	folder/001/file2
    	folder/002/file3
    	folder/002/file4
    	folder/003/file5
    	...
da: Pluginet sorterer filer i nummereret undermapper efter omdøbning.
    
    Eksempel:
    	mappe/001/fil1
    	mappe/001/fil2
    	mappe/002/fil3
    	mappe/002/fil4
    	mappe/003/fil5
    	...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: &Options:
da: &Valgmuligheder:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of &files per folder:
da: Antal &filer pr. mappe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Start index:
da: &Startindeks:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Number &of digits:
da: Antal &tal:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Out&put:
da: &Output:

en: Insert the comment of an image
da: Indsæt billedets kommentar

en: Exiv2 (JPEG/TIFF Exif) Plugin
da: Exiv2-plugin (JPEG/TIFF Exif)

en: <qt>This plugin supports reading tags from JPEG and TIFF files.</qt>
da: <qt>Pluginet understøtter læsning af mærkater fra JPEG- og TIFF-filer.</qt>

en: Add folder names &with filenames
da: Tilføj &mappenavne med filnavne

en: Add subfolders &recursively
da: Tilføj undermapper &rekursivt

en: Add &hidden folders
da: Tilføj &skjulte mapper

en: Add folder names only
da: Tilføj kun mappenavne

en: Walk recursively through the folder tree and also add the content of all subfolders to the list of files to rename.
da: Gennemgå mappetræet rekursivt og tilføj også indholdet af alle undermapper til listen over filer som skal omdøbes.

en: If not checked, KRename will ignore folders starting with a dot during recursive adding.
da: Hvis den ikke er tilvalgt, ignorerer KRename mapper som starter med et punktum under rekursiv tilføjelse.

en: Add only the folder names and not the names of the files in the folder to KRename.
da: Tilføj kun mappenavnene til KRename og ikke navnene på filerne i mappen.

en: This option causes KRename to also add the name of the base folder of the selected files to its list.
da: Denne valgmulighed får KRename til også at tilføje navnet på den grundlæggende mappe af de valgte filer til sin liste.

en: Supported tokens:
da: Understøttede poletter:

en: Insert the PostScript name for Type1 and TrueType fonts.
da: Indsæt PostScript-navnet til Type1- og TrueType-skrifttyper.

en: Insert the (usually English) name of the font family.
da: Indsætter navnet på skrifttypestilen (typisk på engelsk).

en: Insert the (usually English) name of the font style.
da: Indsætter navnet på skrifttypefamiljen (typisk på engelsk).

en: Font (FreeType2) Plugin
da: Skrifttype-plugin (FreeType2)

en: <qt>This plugin supports reading tags from font files.</qt>
da: <qt>Pluginet understøtter læsning af mærkater fra skrifttypefiler.</qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Look and Feel
da: Udseende og fremtoning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Configure the look and feel of the KRename GUI:
da: Indstil udseende og fremtoning af KRename-brugerfladen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optionWizard)
en: Use &assistant style GUI (beginners)
da: Brug brugerflade med &assisterende stil (begyndere)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optionTabs)
en: Use &tabbed style GUI (advanced users)
da: Brug brugerflade med &faneblade (avancerede brugere)

en: Increase Counter
da: Forøg tæller

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: &Increase Counter
da: &Formindsk tæller

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <p><b>This plugin adds a given offset to numbers in filenames.</b><br/>
    E.g. you have the filenames: <i>img014</i>, <i>img015</i>, <i>img023</i> which should be named <i>img010</i>, <i>img011</i> and <i>img019</i>. Using this plugin, you can easily add an offset of -4 to get the desired result.</p>
da: <p><b>Pluginet tilføjer en given forskydning til numre i filnavne.</b><br/>
    F.eks. kan du have filnavnene: <i>billede014</i>, <i>billede015</i>, <i>billede023</i> som skal hedde <i>billede010</i>, <i>billede011</i> and <i>billede019</i>. Med dette plugin, kan du let tilføj en forskydning på -4 for at få det ønskede resultat.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Offse&t:
da: &Forskydning:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupOptions)
en: &Options
da: &Valgmuligheder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optionRename)
en: &Rename input files
da: &Omdøb inputfiler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optionCopy)
en: &Copy files to destination folder
da: &Kopiér filer til destinationsmappe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optionMove)
en: &Move files to destination folder
da: &Flyt filer til destinationsmappe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optionLink)
en: Create symbolic &links in destination folder
da: Opret symbolske &links i destinationsmappe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkOverwrite)
en: &Overwrite existing files
da: &Overskriv eksisterende filer

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAdvanced)
en: &Advanced Filename
da: &Avanceret filnavn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTemplate)
en: &Template:
da: &Skabelon:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (ExtHistoryCombo, filenameTemplate)
en: <qt>Enter a template for changing the filename.</qt>
da: <qt>Indtast en skabelon for at ændre filnavnet.</qt>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (ExtHistoryCombo, extensionTemplate)
en: <qt>Enter a template for changing the file extension.</qt>
da: <qt>Indtast en skabelon til skift af filendelsen.</qt>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonFunctions) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonHelp4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonHelp3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonHelp2) i18n: ectx: property (toolTip), 
en: <qt>Insert special functions like the artist of an mp3 or the creation date of an image.</qt>
da: <qt>Indsæt specialfuntioner såsom kunstneren af en mp3 eller oprettelsesdatoen af et billede.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonFunctions)
en: &Functions...
da: &Funktioner...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, checkExtension)
en: <qt>Keep the file extension as it is and do not change it.</qt>
da: <qt>Behold filendelsen som den er og skift den ikke.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkExtension)
en: &Use extension of the input file
da: &Brug endelse af inputfilen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExtension)
en: F&ile extension starts at:
da: &Filendelse starter med:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, comboExtension)
en: <qt>Configure which part of the filename is considered to be the fileextension. E.g. "First Dot", will consider ".tar.gz" as extension, "Last Dot" only ".gz".</qt>
da: <qt>Indstil hvilke dele af filnavnet som betragtes som værende filendelsen. F.eks. vil "Punktum først" betragte ".tar.gz" som en endelse, og "Sidste punktum" kun ".gz".</qt>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboExtension)
en: First Dot
da: Første punktum

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboExtension)
en: Last Dot
da: Sidste punktum

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboExtension)
en: No File Extension
da: Ingen filendelse

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonFind) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonFindSimple)
en: <qt>Find and replace strings and regular expressions in the renamed filename.</qt>
da: <qt>Find og erstat strenge og regulære udtryk i det omdøbte filnavn.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonFind) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonFindSimple)
en: Find &and Replace...
da: Find &og erstat...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonNumbering)
en: <qt>Configure start index, stepping and skipping for numbering of filenames.</qt>
da: <qt>Indstil startindeks, trin og spring over for nummerering af filnavne.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonNumbering)
en: &Numbering...
da: &Nummerering...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonInsert)
en: <qt>Graphically select a part of a filename to insert.</qt>
da: <qt>Vælg en del af et filnavn, grafisk, som skal indsættes.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonInsert)
en: &Insert Part of Filename...
da: &Indsæt del af filnavn...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSimple)
en: &Simple Filename
da: &Simpelt filnavn

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupFilename)
en: &Filename
da: &Filnavn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSuffix)
en: &Suffix:
da: &Suffiks:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboFilenameSimple) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboFilename)
en: Use original name
da: Brug originale navn

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboConvert) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboFilenameSimple) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboExtensionSimple) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboFilename) i18n: ectx: 
en: Convert to lower case
da: Konvertér til små bogstaver

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboConvert) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboFilenameSimple) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboExtensionSimple) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboFilename) i18n: ectx: 
en: Convert to upper case
da: Konvertér til store bogstaver

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboConvert) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboFilenameSimple) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboExtensionSimple) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboFilename) i18n: ectx: 
en: Capitalize
da: Store begyndelsesbogstaver

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboFilenameSimple) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboFilename)
en: Custom name
da: Brugerdefineret navn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFilename)
en: File&name:
da: &Filnavn:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboSuffix) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboPrefix)
en: Number
da: Nummer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboSuffix) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboPrefix)
en: Date
da: Dato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPrefix)
en: &Prefix:
da: &Præfiks:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExtension_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExtension)
en: &Extension:
da: &Endelse:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboExtensionSimple) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboExtension)
en: Use original extension
da: Brug original endelse

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboExtensionSimple) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboExtension)
en: Custom extension
da: Brugerdefineret endelse

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupNumber)
en: N&umber
da: &Nummer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDigits)
en: Number of &digits:
da: Antal &tal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIndex)
en: Start  &index:
da: Start&indeks:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonUp)
en: Move selected files upwards.
da: Flyt valgte filer opad.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonUp)
en: &Up
da: &Op

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonDown)
en: Move selected files downwards.
da: Flyt valgte filer nedad.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDown)
en: &Down
da: &Ned

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonAdd)
en: Add files for renaming.
da: Tilføj filer til omdøbning.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonAdd)
en: &Add...
da: &Tilføj...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: Remove selected files.
da: Fjern valgte filer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: Re&move
da: &Fjern

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonRemoveAll)
en: Remove all files.
da: Fjern alle filer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRemoveAll)
en: Re&move All
da: Fjern &alle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Sort:
da: Sortér:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboSort)
en: Unsorted
da: Usorteret

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboSort)
en: Ascending
da: Stigende

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboSort)
en: Descending
da: Faldende

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboSort)
en: Numeric
da: Numerisk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboSort)
en: Random
da: Tilfældig

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboSort)
en: Date (Asc.)
da: Dato (stigende)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboSort)
en: Date (Desc.)
da: Dato (faldende)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboSort)
en: Custom ...
da: Brugerdefineret ...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, checkPreview)
en: Display a preview image for each file.
da: Vis et forhåndsvisningensbillede for hver fil.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkPreview)
en: &Preview
da: &Forhåndsvis

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, checkName)
en: Display the filename together with the preview.
da: Vis filnavnet sammen med forhåndsvisningen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkName)
en: &Display name
da: &Vis navn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelCount)
en: Files: <b>0</b>
da: Filer: <b>0</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonUp)
en: Up
da: Op

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDown)
en: Down
da: Ned

en: Do you really want to remove all files from the list?
da: Vil du virkelig fjerne alle filerne fra listen?

en: old filename
da: gammelt filnavn

en: old filename converted to lower case
da: gammelt filnavn konverteret til små bogstaver

en: old filename converted to upper case
da: gammelt filnavn konverteret til store bogstaver

en: first letter of every word upper case
da: første bogstav i hvert ord med stort

en: first letter of filename upper case
da: første bogstav i hvert filnavn med stort

en: number (try also ##, ###, ... for leading zeros)
da: nummer (prøv også ##, ###, ... for foranstillede nuller)

en: counter with custom start value 0 and custom stepping 1
da: tæller med brugerdefineret startværdi 0 og brugerdefineret trin 1

en: create a subdfolder
da: opret en undermappe

en: character x to y of old filename
da: tegn x til y af det gamle filnavn

en: y characters of old filename starting at x
da: y tegn af det gamle filnavn, startende ved x

en: insert name of folder
da: indsæt navnet på mappen

en: insert name of parent folder
da: indsæt navnet på forældermappen

en: insert a '/' to create a new subfolder (useful from within regular expressions)
da: indsæt et '/' for at oprette en ny undermappe (nyttig i regulære udtryk)

en: insert the length of the input filename
da: indsæt længden af inputfilnavnet

en: strip whitespaces leading and trailing
da: fjern foranstillede og efterstillede blanktegn

en: strip whitespaces leading and trailing of an arbitrary string
da: fjern foranstillede og efterstillede blanktegn fra en vilkårlig streng

en: Built-in Functions
da: Indbyggede funktioner

en: Insert '$'
da: Indsæt '$'

en: Insert '%'
da: Indsæt '%'

en: Insert '&'
da: Indsæt '&'

en: Insert '*'
da: Indsæt '*'

en: Insert '/'
da: Indsæt '/'

en: Insert '\\'
da: Indsæt '\\'

en: Insert '['
da: Indsæt '['

en: Insert ']'
da: Indsæt ']'

en: Insert '#'
da: Indsæt '#'

en: Special Characters
da: Specialtegn

en: Starting conversion of %1 file. | Starting conversion of %1 files.
da[0]: Starter konvertering af %1 fil.
da[1]: Starter konvertering af %1 filer.

en: The folder %1 does not exist. Do you want KRename to create it for you?
da: Mappen %1 findes ikke. Skal KRename oprette den for dig?

en: The folder %1 could not be created.
da: Mappen %1 kunne ikke oprettes.

en: Origin
da: Oprindelse

en: Renamed
da: Omdøbt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkEnablePlugin)
en: &Enable Plugin
da: &Aktivér plugin

en: &1. Files
da: &1. Filer

en: &4. Filename
da: &4. Filnavn

en: &Finish
da: &Færdig

en: <b>Files:</b> %1
da: <b>Filer:</b> %1

en: KRename is a batch file renamer which can rename a list of files based on a set of expressions.
da: KRename er en batchfilomdøber som kan omdøbe en liste med filer baseret på et sæt udtryk.

en: If you like KRename you may want to support it. Testing, bug fixes and feature requests are as welcome as financial support (everybody needs money ;). See help files for details.
da: Hvis du kan lide KRename kan du støtte den. Testning, fejlrettelser og funktionalitetsanmodninger er velkomne ligesom økonomisk støtte (alle har brug for penge ;). Se hjælp-filerne for detaljer.

en: Current maintainer
da: Nuværende vedligeholder

en: Developer and former maintainer
da: Udvikler og tidligere vedligeholder

en: Website, testing, very good ideas and keeping me coding!
da: Websted, testning, meget gode ideer og at få mig til at blive ved med at kode!

en: Helped to fix style guide issues and made improvements to user messages.
da: Hjalp med at rette problemer med stilguide og lavede forbedringer til brugermeddelelser.

en: Thanks to him for creating RedHat 7.x packages and some other help.
da: Tak til ham for oprettelse af RedHat 7.x-pakker og andet hjælp.

en: Fixed a bug with startIndex and added the BatchRenamer class
    to his excellent image viewer showimg.
da: Rettede en fejl med startIndex og tilføjede BatchRenamer-klassen
    til hans to his fremragende billedfremviser showimg.

en: Fixed a bug that caused krename not closing open files.
da: Rettede fejl som gjorde at krename ikke lukkede åbne filer.

en: Thanks for his great job at apps.kde.com and help with contributing krename to apps.kde.com.
da: Tak for hans flotte arbejde på apps.kde.com og hjælp med at bidrage krename til apps.kde.com.

en: Thanks for noatun and the ID3/Ogg Tag code is based on his noatun modules.
da: Tak for noatun og ID3/Ogg-mærkatkoden baseret på hans noatun-moduler.

en: Gave me a good start into writing plugins with his application scribus.
da: Gav mig en god start i at skrive plugins med hans program scribus.

en: Parts of the PNG support are copied from his KFile plugin for png support.
da: Dele af PNG-understøttelsen er kopieret fra hans KFile-plugin til png-understøttelse.

en: Created the Gentoo Ebuild scripts for Krename.
da: Skabte Gentoo Ebuild-scripts til Krename.

en: Some GCC 3.1 fixes for Gentoo.
da: Nogle GCC 3.1-rettelser til Gentoo.

en: Thanks for creating the Mandrake RPM
da: Tak for oprettelse af Mandrake-RPM'en

en: Italian translation
da: Italiensk oversættelse

en: Italian translation work
da: Italiensk oversættelsesarbejde

en: Provided a gcc3.x namespace patch
da: Leverede en rettelse til gcc3.x-navnerum

en: Provided the new preview and move features
da: Leverede en ny forhåndsvisnings- og flyttefunktioner

en: Fixed problems with the spec file and contributed rpms for every SuSE version you can imagine and is also the new Gentoo maintainer for KRename
da: Rettede problemer med spec-filen og bidrog med rpm'er til alle SuSE-versioner du kan forstille dig, og er også den nye Gentoo-vedligeholder til KRename

en: Provided SuSE RPMs and very good suggestions
da: Leverede SuSE-RPM'er og meget gode forslag

en: Contributed a Spanish translation
da: Bidraget med spansk oversættelse

en: Provided a RedHat RPM and was big help in improving KRename
da: Leverede en RedHat-RPM og var til stor hjælp i forbedringen af KRename

en: Translated KRename to Japanese
da: Oversatte KRename til japansk

en: Translated KRename into French
da: Oversatte KRename til fransk

en: Translated KRename into Polish
da: Oversatte KRename til polsk

en: Translated KRename into Russian
da: Oversatte KRename til russisk

en: Translated KRename into Bosnian
da: Oversatte KRename til bosnisk

en: Polish Translation
da: Polsk oversættelse

en: Czech Translation
da: Tjekkisk oversættelse

en: Files to be added to the list to be renamed
da: Filer som skal tilføjes til listen som skal omdøbes

en: [files...]
da: [filer...]

en: add folder recursively
da: tilføj mappe rekursivt

en: folder
da: mappe

en: set a template
da: sæt en skabelon

en: set a template for the file extension
da: sæt en skabelon til filendelsen

en: enable a plugin for use
da: aktivér et plugin til anvendelse

en: copy files to folder or url
da: kopiér filer til mappe eller url

en: path or url
da: sti eller url

en: move files to folder or url
da: flyt filer til mappe eller url

en: link files to folder or url
da: link filer til mappe eller url

en: start renaming immediately
da: start omdøbning med det samme

en: start KRename's selftest (developers only)
da: start KRename's selvtest (kun for udviklere)

en: <b>Krename was started from root!</b><br>When started from root, Krename may damage your system if you do not know exactly what you are doing!
da: <b>Krename blev startet fra root!</b><br>Krename kan skade dit system, når den startes fra root, hvis ikke du ved præcist hvad du gør!

en: Error
da: Fejl

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grouNumbering)
en: &Numbering
da: &Nummerering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStart)
en: Start &index:
da: Start&indeks:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Step by:
da: &Trin med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkReset)
en: &Reset counter for every directory
da: &Nulstil tæller for hver mappe

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSkip)
en: &Skip Numbers
da: &Spring nummer over

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonAdd)
en: &Add Number
da: &Tilføj nummer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: &Remove Number
da: &Fjern nummer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <qt>Please select the part of the old filename  which should be inserted into the new filename in the textbox below:</qt>
da: <qt>Vælg venligst den del af det gamle filnavn som skal indsættes i det nye filnavn, i tekstboksen nedenfor:</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkInvert)
en: &Invert selection
da: &Invertér markering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Convert selection:
da: &Konvertér markering:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboConvert)
en: No Conversion
da: Ingen konvertering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPreviewDesc)
en: Preview of the generated KRename command:
da: Forhåndsvisning af den genererede KRename-kommando:

en: Permissions
da: Rettigheder

en: PermissionsPlugin works only with local files. %1 is a remote file.
da: Rettigheder-plugin virker kun med lokale filer. %1 er en fjernfil.

en: Cannot chmod %1.
da: Kan ikke chmod %1.

en: Cannot chown %1.
da: Kan ikke chown %1.

en: Access permissions
da: Adgangsrettigheder

en: Class
da: Klasse

en: Read
da: Læs

en: Write
da: Skriv

en: Exec
da: Eksekver

en: User
da: Bruger

en: Group
da: Gruppe

en: Others
da: Andre

en: Sticky
da: Klæbrig

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupPermissions)
en: Access Permissions
da: Adgangsrettigheder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkPermissions)
en: Change &Permissions
da: Skift &rettigheder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: O&wner:
da: &Ejer:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboPermOwner) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboPermGroup) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboPermOthers)
en: Forbidden
da: Forbudt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboPermOwner) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboPermGroup) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboPermOthers)
en: Can Read
da: Kan læse

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboPermOwner) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboPermGroup) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboPermOthers)
en: Can Read & Write
da: Kan læse og skrive

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Gro&up:
da: &Gruppe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Ot&hers:
da: &Andre:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAdvanced)
en: This file uses advanced permissions
da: Filen bruger avancerede rettigheder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkFolder)
en: Is Executable/Only owner &can rename and delete folder content
da: Er &kørbar/kun ejeren kan omdøbe eller slette mappens indhold

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: A&dvanced Permissions
da: &Avancerede rettigheder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkOwner)
en: &Change Owner
da: &Skift ejer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupOwner)
en: Ownership
da: Ejerskab

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &User:
da: &Bruger:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Group:
da: &Gruppe:

en: Author of the PDF file
da: PDF-filens forfatter

en: Creator of the PDF file
da: PDF-filens skaber

en: Keywords of the PDF file
da: PDF-filens nøgleord

en: Subject of the PDF file
da: PDF-filens emne

en: Title of the PDF file
da: PDF-filens titel

en: Producer of the PDF file
da: PDF-filens producent

en: Number of pages in the PDF file
da: PDF-filens sideantal

en: PoDoFo (PDF) Plugin
da: PoDoFo-plugin (PDF)

en: <qt>This plugin supports reading tags from PDF files.</qt>
da: <qt>Pluginet understøtter læsning af mærkater fra PDF-filer.</qt>

en: &Change filename manually...
da: &Skift filnavn manuelt...

en: &Open
da: &Åbn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: &Remove
da: &Fjern

en: &Rename more...
da: &Omdøb flere...

en: &Undo
da: &Fortryd

en: &Open Destination
da: &Åbn destination

en: Restart &KRename...
da: Genstart &KRename...

en: Rename Processed Files &Again...
da: Omdøb behandlede filer &igen...

en: Rename &Unprocessed Files Again...
da: Omdøb &ubehandlede filer igen...

en: &Rename All Files Again...
da: &Omdøb alle filer igen...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ProgressDialog)
en: Progress
da: Forløb

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonCancel)
en: &Cancel
da: &Annuller

en: Save Find & Replace Settings as:
da: Gem find og erstat-indstillinger som:

en: KRename Find & Replace Settings XML (*.xml)
da: KRename find og erstat-indstillinger XML (*.xml)

en: Failed to save the Find & Replace Settings File.
da: Kunne ikke gemme find og erstat-indstillinger-filen.

en: Save Find and Replace Settings File
da: Find og erstat-indstillinger-fil

en: KRename Find and Replace Settings XML (*.xml)
da: KRename find og erstat-indstillinger XML (*.xml)

en: Failed to open the Find and Replace Settings File. Cannot read file %1:
    %2.
da: Kunne ikke åbne find og erstat-indstillinger-filen. Kan ikke læse filen %1:
    %2.

en: KRename Find and Replace Settings XML File
da: KRename find og erstat-indstillinger XML-fil

en: Parse error at line %1, column %2:
    %3
da: Tolkningsfejl på linje %1, kolonne %2:
    %3

en: The file is not a KRename XML file.
da: Filen er ikke en KRename XML-fil.

en: The file is not an KRename XML version 1.0 file.
da: Filen er ikke en KRename XML version 1.0-fil.

en: Problem with loading KRename XML file.
da: Problem ved indlæsning af KRename XML-fil.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ReplaceWidget) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ReplaceItemDlg)
en: Find and Replace
da: Find og erstat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Replace With:
da: &Erstat med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkRegular)
en: Find is a Regular &Expression
da: Find som et &regulært udtryk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkProcess)
en: &Process tokens in replace string
da: &Behandl poletter i erstat-streng

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, list)
en: Reg. Expression
da: Regulært udtryk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, list)
en: Replace With
da: Erstat med

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, list)
en: Process Tokens
da: Behandl poletter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonSaveList)
en: &Save Settings...
da: &Gem indstillinger...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonLoadList)
en: &Load Settings...
da: &Indlæs indstillinger...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonEdit)
en: &Edit...
da: &Rediger...

en: JavaScript Plugin
da: JavaScript-plugin

en: Insert a snippet of JavaScript code (4+5 in this case)
da: Indsæt en tekststump med JavaScript-kode (4+5 i dette tilfælde)

en: Index of the current file
da: Indekset af den nuværende fil

en: URL of the current file
da: URL'en af den nuværende fil

en: Filename of the current file
da: Filnavnet af den nuværende fil

en: Extension of the current file
da: Endelsen af den nuværende fil

en: Directory of the current file
da: Mappen af den nuværende fil

en: Variable Name
da: Variabelnavn

en: Initial Value
da: Indledende værdi

en: String
da: Streng

en: Int
da: Heltal

en: Boolean
da: Boolesk

en: A JavaScript error has occurred:
da: Der opstod en JavaScript-fejl:

en: All currently entered definitions will be lost. Do you want to continue?
da: Alle nuværende indtastede definitioner mistes. Vil du fortsætte?

en: Select file
da: Vælg fil

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite it?
da: Filen %1 findes allerede. Vil du overskrive den?

en: Unable to open %1 for writing.
da: Kan ikke åbne %1 til skrivning.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ScriptPluginDialog)
en: Create Variable
da: Opret variabel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Name:
da: &Navn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Initial Value:
da: &Indledende værdi:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: &Variables
da: &Variabler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescVariables)
en: Declare global variables that can be used from within your functions:
da: Deklarer globale variabler som kan bruges indeni dine funktioner:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: &Delete
da: &Slet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: &Definitions
da: &Definitioner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescDef)
en: Define functions that can be used from KRename templates:
da: Definer funktioner som kan bruges fra KRename-skabeloner:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonSave)
en: &Save to File...
da: &Gem til fil...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonLoad)
en: &Load from File...
da: &Indlæs fra fil...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonInsert)
en: &Insert Variable
da: &Indsæt variabel

en: Inserts the series number of original filename
da: Indsætter seriens nummer af det original filnavn

en: Inserts the season number in two digits
da: Indsætter sæsonens nummer i to tal

en: Inserts the episode number in two or three digits
da: Indsætter episodens nummer i to eller tre tal

note: i18n("Inserts the season number in at least pad digits") ); m_help.append( "[episode;pad];;" + i18n("Inserts the episode number in at least pad digits") );
en: SeriesNumber
da: SerieNummer

en: <qt>This plugin can extract information from the filename of a TV series.</qt>
da: <qt>Pluginet kan udtrække information fra filnavnet på en TV-serie.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:large; font-weight:600;">Welcome to KRename</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">A batch file renamer by KDE.<br />To rename your files, you have to:</p></body></html>
da: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:large; font-weight:600;">Velkommen til KRename</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">En batchfilomdøber af KDE.<br />Til at omdøbe dine filer, skal du:</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, labelAdd)
en: Add some files ...
da: Tilføj nogen filer ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, labelTemplate)
en: Specify the new filenames by giving a template ...
da: Angiv de nye filnavne ved at levere en skabelon ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Hint: Undo is still possible after renaming your files.
da: Tip: Det er stadig muligt at fortryde efter omdøbning af dine filer.

en: Insert the current date
da: Indsæt den nuværende dato

en: Insert the current date using the formatting string yyyy-MM-dd
da: Indsæt den nuværende dato med formateringsstrengen yyyy-MM-dd

en: Insert the current year
da: Indsæt det nuværende år

en: Insert the current month as number
da: Indsæt den nuværende måned som nummer

en: Insert the current day as number
da: Indsæt den nuværende dag som nummer

en: Insert the current time
da: Indsæt det nuværende klokkeslæt

en: Insert the current hour as number
da: Indsæt den nuværende time som nummer

en: Insert the current minute as number
da: Indsæt det nuværende minut som nummer

en: Insert the current second as number
da: Indsæt det nuværende sekund som nummer

en: Owner of the file
da: Filens ejer

en: Owning group of the file
da: Filens ejergruppe

en: Insert the files creation date
da: Indsæt oprettelsesdatoen for filen

en: Insert the formatted file creation date
da: Indsæt oprettelsesdatoen for den formaterede fil

en: Insert the files modification date
da: Indsæt ændringsdatoen for filen

en: Insert the formatted modification date
da: Indsæt ændringsdatoen for den formaterede fil

en: Insert the date of the last file access
da: Indsæt datoen for sidste filadgang

en: Insert the formatted date of the last file access
da: Indsæt datoen for den formaterede fils sidste filadgang

en: Insert the file size in bytes
da: Indsæt filstørrelsen i bytes

en: Date and system functions
da: Dato- og systemfunktioner

en: <qt>This plugin contains tokens to get the creation, modification and last access time of files and the current system time and date.</qt>
da: <qt>Pluginet indeholder poletter til at hente oprettelses-, ændrings- og tidspunkt for sidste adgangs af filer, og systemets nuværende klokkeslæt og dato .</qt>

en: Insert the title of a track
da: Indsæt titlen af et spor

en: Insert the artist of a track
da: Indsæt kunstneren af et spor

en: Insert the album of a track
da: Indsæt albummet af et spor

en: Insert the comment of a track
da: Indsæt kommentaren af et spor

en: Insert the genre of a track
da: Indsæt genren af et spor

en: Insert the year of a track
da: Indsæt året af et spor

en: Insert the number of a track
da: Indsæt nummeret af et spor

en: Insert the number of a track formatted with a leading 0
da: Indsæt nummeret af et spor, formateret med et foranstillede 0

en: TagLib (MP3/Ogg) Plugin
da: TagLib-plugin (MP3/Ogg)

en: <qt>This plugin supports reading tags for MP3, Ogg Vorbis, FLAC, MPC, Speex WavPack and TrueAudio files.</qt>
da: <qt>Pluginet understøtter læsning af mærkater fra MP3-, Ogg Vorbis-, FLAC-, MPC-, Speex WavPack- og TrueAudio-filer.</qt>

en: &Insert
da: &Indsæt

en: Recent
da: Seneste

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TokenHelpWidget)
en: KRename Help
da: KRename-hjælp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: All supported tokens (commands) are listed in this dialog. You can search for tokens and insert a found token into the pattern for the filename.
da: Alle understøttede poletter (kommandoer) oplistes i dialogen. Du kan søge efter poletter og indsætte en fundne polet i filnavnets mønster.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, listCategories)
en: Category
da: Kategori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, listTokens)
en: Token
da: Polet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, listTokens)
en: Description
da: Beskrivelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, listTokens)
en: Preview
da: Forhåndsvisning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkPreview)
en: Token &Preview
da: &Forhåndsvisning af polet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPreview)
en: Preview File:
da: Forhåndsvisning af fil:

en: Access Date
da: Adgangsdato

en: Creation Date
da: Oprettelsesdato

en: Filesize
da: Filstørrelse

en: Modification Date
da: Ændringsdato

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TokenSortModeDialog)
en: Custom Sorting
da: Brugerdefineret sortering

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: &Sort filenames ...
da: &Sortér filnavne ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAscending)
en: &Ascending
da: &Stigende

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioDescending)
en: &Descending
da: &Faldende

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNumeric)
en: &Numeric
da: &Numerisk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: by
da: af

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: &Token ...
da: &Polet ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioPredefined)
en: &Predefined
da: &Prædefineret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioCustom)
en: &Custom
da: &Brugerdefineret

en: Inserts the transliterated original filename
da: Indsæt det translittererede originale filnavn

en: Inserts the transliterated original filename converted to lower case
da: Indsæt det translittererede originale filnavn, konverteret til små bogstaver

en: Inserts the transliterated original filename converted to upper case
da: Indsæt det translittererede originale filnavn, konverteret til store bogstaver

en: Inserts the transliterated original filename capitalized
da: Indsæt det translittererede originale filnavn, med store begyndelsesbogstaver

en: Transliterates the string following the semicolon
da: Omskriv strengen efter semikolonet

en: Transliteration
da: Omskrivning

en: <qt>This plugin can transcribe a filename into English (i.e. perform transliteration).</qt>
da: <qt>Pluginet kan transskribere et filnavn til engelsk (dvs. udføre translitteration).</qt>
