krename - en to ia translation catalogue (242 entries)

en: Input files will be renamed.
ia: Files de ingresso essera renominate.

en: Files will be copied to: %1
ia: Files essera copite a : %1

en: Files will be moved to: %1
ia: Files essera movite a: %1

en: Symbolic links will be created in: %1
ia: Ligamines symbolic essera create in: %1

en: Cannot rename: source and target filename are equal: %1
ia: Il non pote renominar: nomine de file fonte e objectivo es equal. %1

en: Cannot create symlink to non-local URL: %1
ia: Non pote crear ligamine symbolic a URL non local: %1

en: Error renaming %2 (to %1)
ia: Un error occurreva durante le renominar: %2 (a %1)

en: %1 error occurred. | %1 errors occurred.
ia[0]:  Il occurreva %! error.
ia[1]: Il occurreva %1 errores.

en: KRename finished the renaming process.
ia: KRename terminava le processo de renominar.

en: Press close to quit.
ia: Pressa claude per abandonar.

en: Filenames Processed after %1 seconds.
ia: Nomine de files processate postea %1 secundas.

en: Undoing all renamed files.
ia: annullar omne files renominate.

en: Error during undoing %1
ia: Error quando onn annullava %1

en: KRename finished the undo process.
ia: Krename terminava le processo de annullar.

en: Cannot create undo script: %1
ia: Non pote crear script de annullar: %1

en: Undo is not possible for remote file: %1
ia: Annullar non es possibile per file remote: %1

en: Renamed %1 files successfully.
ia: Files %1 renominate con successo.

en: Elapsed time: %1 seconds
ia: Tepore passate: %1 secundas

en: Cannot set executable bit on undo script.
ia: Non pote fixar le bit de executar sur script annullate.

en: Cannot create directory %1: %2
ia: Non pote crear directorio %1: %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File preview
ia: Vista preliminari de file

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Please input a new filename
ia: Pro favor inserta un nove nomine de file

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioKRename)
en: Rename the file using the filename created by KRename.
ia: Renomina le file usante le nomine de file create per KRename.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioKRename)
en: Use filename created by &KRename
ia: Usa nomine de file create per &KRename

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioInput)
en: Use the input filename when renaming this file. You may also change the input filename and use this for renaming.
ia: Usa le nomine de file de entrata quando renomina iste file. Tu anque potente modificare le nomine de file de entrata e isto per renominar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioInput)
en: Use &input filename
ia: Usa nom&ine de file de entrata

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioCustom)
en: Use a custom filename, based on the filename currently created by KRename.
ia: Usa un nomine de file personalisate, basate sur le nomine de file currentemente create per KRename.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioCustom)
en: Use &custom filename
ia: Usa &nomine de file personalisate

en: Date & Time Plugin
ia: Plugin de Data & Tempore

en: DateTimePlugin works only with local files. %1 is a remote file.
ia: DateTimePlugin (Plugin de data e tempore) functiona solmente con files local. %1 es un file remote.

en: Cannot change date of file %1. (Cannot mktime)
ia: Non pote modificar le data del file %1. (Non pote mktime)

en: Cannot change date of file %1. (Cannot stat the file)
ia: Non pote modificar le data del file %1 (nonpt estat le file)

en: Cannot change date of file %1. (utime failed)
ia: Non pote modificar le data del file %1. (utime falleva)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkAccess)
en: Change &access date && time
ia: Cambia data && tempore de &accesso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkModification)
en: Change &modifcation date && time
ia: Cambia data && tempore de &modification

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Time:
ia: Tempore:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonCurrent)
en: Get &Current Time
ia: Obtene tempore &currente

en: Subfolder-Sort Plugin
ia: Plugin de ordinar subdossieres

en: %1: The output folder %2 does not exist.
ia: %1: Le dossier de egresso %2 non existe.

en: Cannot create folder %1
ia: Non pote crear dossier %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: &Options:
ia: &Optiones:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of &files per folder:
ia: Numero de &files per dossier:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Start index:
ia: &Starta indice:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Number &of digits:
ia: Numer&o de cifras:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Out&put:
ia: E&xito:

en: Insert the comment of an image
ia: Inserta le commento de un imagine

en: <qt>This plugin supports reading tags from JPEG and TIFF files.</qt>
ia: <qt>Iste plugin supporta etiquettas de lectura ex files JPEG e TIFF.</qt>

en: Add folder names &with filenames
ia: Adde nomines de dossier &con nomine de files

en: Add subfolders &recursively
ia: Adde subdossieres &recursivemente

en: Add &hidden folders
ia: Adde dossieres ce&late

en: Add folder names only
ia: Adde solmente nomines de dossier

en: Supported tokens:
ia: Indicios (token) supportate

en: Insert the PostScript name for Type1 and TrueType fonts.
ia: Inserta le nomine de PostScript per fonts Type1 e Truetype

en: Insert the (usually English) name of the font family.
ia: Inserta le nomine (usualmente in Anglese) del familia de font.

en: Insert the (usually English) name of the font style.
ia: Inserta le nomine (usualmente in Anglese) del stilo de font.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Look and Feel
ia: Semblantia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Configure the look and feel of the KRename GUI:
ia: Configura le apparentia del GUI de KRename:

en: Increase Counter
ia: Augmenta contator

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: &Increase Counter
ia: &Augmenta contator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Offse&t:
ia: Displaciamen&to:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupOptions)
en: &Options
ia: &Optiones

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optionRename)
en: &Rename input files
ia: &Renomina files de entrata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optionCopy)
en: &Copy files to destination folder
ia: &Copia files a dossier de destination

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optionMove)
en: &Move files to destination folder
ia: &Move files a dossier de destination

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkOverwrite)
en: &Overwrite existing files
ia: &Superscribe files existente

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAdvanced)
en: &Advanced Filename
ia: &Avantiate nomine de file

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTemplate)
en: &Template:
ia: &Patrono:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonFunctions)
en: &Functions...
ia: &Functiones...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboExtension)
en: First Dot
ia: Prime puncto

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboExtension)
en: Last Dot
ia: Ultime puncto

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboExtension)
en: No File Extension
ia: Nulle Extension de File

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonFind) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonFindSimple)
en: Find &and Replace...
ia: Trova &e reimplacia...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonNumbering)
en: &Numbering...
ia: &Numeration...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonInsert)
en: &Insert Part of Filename...
ia: &Inserta Parte de Nomine de file...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSimple)
en: &Simple Filename
ia: Nomine de file &Simple

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupFilename)
en: &Filename
ia: Nomine de &File

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSuffix)
en: &Suffix:
ia: &Suffixo:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboFilenameSimple) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboFilename)
en: Use original name
ia: Usa Nomine Original

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboConvert) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboFilenameSimple) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboExtensionSimple) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboFilename) i18n: ectx: 
en: Convert to lower case
ia: Converte a minuscule

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboConvert) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboFilenameSimple) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboExtensionSimple) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboFilename) i18n: ectx: 
en: Convert to upper case
ia: Converte a maiuscule

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboConvert) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboFilenameSimple) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboExtensionSimple) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboFilename) i18n: ectx: 
en: Capitalize
ia: Capitalisa (Il pone in majuscule)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboFilenameSimple) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboFilename)
en: Custom name
ia: Nomine personalisate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFilename)
en: File&name:
ia: Nomi&ne de file:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboSuffix) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboPrefix)
en: Number
ia: Numero

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboSuffix) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboPrefix)
en: Date
ia: Data

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPrefix)
en: &Prefix:
ia: &Prefixo:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboExtensionSimple) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboExtension)
en: Use original extension
ia: Usa extension original

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboExtensionSimple) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboExtension)
en: Custom extension
ia: Extension personalisate

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupNumber)
en: N&umber
ia: N&umero

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDigits)
en: Number of &digits:
ia: Numero &de cifras:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIndex)
en: Start  &index:
ia: Starta &indice:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonUp)
en: Move selected files upwards.
ia: Move files seligite in alto.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonUp)
en: &Up
ia: in &Alto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonDown)
en: Move selected files downwards.
ia: Move files seligite a basso.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDown)
en: &Down
ia: A &Basso

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonAdd)
en: Add files for renaming.
ia: Adde files per renominar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonAdd)
en: &Add...
ia: &Adde...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: Remove selected files.
ia: Remove files selectionate.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonRemoveAll)
en: Remove all files.
ia: Remove omne files.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRemoveAll)
en: Re&move All
ia: Re&move Toto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Sort:
ia: Ordina:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboSort)
en: Unsorted
ia: Non ordinate

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboSort)
en: Ascending
ia: Ascendente

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboSort)
en: Descending
ia: Descendente

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboSort)
en: Random
ia: Casual

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboSort)
en: Date (Asc.)
ia: Data (Asc.)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboSort)
en: Date (Desc.)
ia: Data (Desc.)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboSort)
en: Custom ...
ia: Personalisate ...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, checkPreview)
en: Display a preview image for each file.
ia: Monstra un imagine de vista preliminar per cata file.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkPreview)
en: &Preview
ia: Vista &preliminar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, checkName)
en: Display the filename together with the preview.
ia: Monstra le nomine de file insumul con le istra preliminar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkName)
en: &Display name
ia: &Monstra nomine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonUp)
en: Up
ia: In alto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDown)
en: Down
ia: A basso

en: Do you really want to remove all files from the list?
ia: Tu vermente vole remover omne files ex le lista?

en: old filename
ia: veter nomine di file

en: old filename converted to upper case
ia: vetere nomine de file converite a majuscule

en: create a subdfolder
ia: crea un subdossier

en: Insert '$'
ia: Inserta '$'

en: Insert '%'
ia: Inserta '%'

en: Insert '&'
ia: Inserta '&'

en: Insert '*'
ia: Inserta '*'

en: Insert '/'
ia: Inserta '/'

en: Insert '\\'
ia: Inserta '\\'

en: Insert '['
ia: Inserta '['

en: Insert ']'
ia: Inserta ']'

en: Insert '#'
ia: Inserta '#'

en: Special Characters
ia: Characteres special

en: The folder %1 could not be created.
ia: Le dossier %1 non poteva esser create.

en: Origin
ia: Origine

en: Renamed
ia: Renominate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkEnablePlugin)
en: &Enable Plugin
ia: &Habilita Plugin

en: &4. Filename
ia: &4.Nomine de file

en: &Finish
ia: &Termina

en: Current maintainer
ia: Mantenitor Currente

en: Developer and former maintainer
ia: Disveloppator e mantenitor precedente

en: Italian translation
ia: Traducion italian

en: Italian translation work
ia: Travalio de traduction italian

en: Translated KRename to Japanese
ia: Traducite KRename Japonese

en: Translated KRename into French
ia: Traducite KRename in Francese

en: Polish Translation
ia: Traduction polonese

en: Czech Translation
ia: Traduction Czech

en: Files to be added to the list to be renamed
ia: Files que debe esser addite al lista que debe esser renominate

en: add folder recursively
ia: adde dossier recursivemente

en: folder
ia: Dossier

en: set a template
ia: fixa un patrono

en: set a template for the file extension
ia: fixa un patrono per le extension de file

en: path or url
ia: percurso o URL

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grouNumbering)
en: &Numbering
ia: &Numeraton

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStart)
en: Start &index:
ia: Starta &indice:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Step by:
ia: Pa&sso per:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSkip)
en: &Skip Numbers
ia: &Salcta Numeros

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkInvert)
en: &Invert selection
ia: &Inverte selection

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboConvert)
en: No Conversion
ia: Nulle conversion

en: Permissions
ia: Permissiones

en: Access permissions
ia: Permissiones de accesso

en: Class
ia: Classe

en: Read
ia: Legite

en: Write
ia: Scribe

en: User
ia: Usator

en: Group
ia: Gruppo

en: Others
ia: Alteres

en: Sticky
ia: Sticky (collose)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PermissionsPluginAdvanceDialog)
en: Dialog
ia: Dialogo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupPermissions)
en: Access Permissions
ia: Permissiones de accesso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: O&wner:
ia: P&roprietario:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboPermOwner) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboPermGroup) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboPermOthers)
en: Forbidden
ia: Prohibite

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboPermOwner) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboPermGroup) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboPermOthers)
en: Can Read
ia: Pote leger

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboPermOwner) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboPermGroup) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboPermOthers)
en: Can Read & Write
ia: Pote leger & scriber

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Gro&up:
ia: Gr&uppo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Ot&hers:
ia: Alt&eres:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAdvanced)
en: This file uses advanced permissions
ia: Iste file usa permissiones avantiate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: A&dvanced Permissions
ia: Permissiones a&vantiate

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupOwner)
en: Ownership
ia: Proprietate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &User:
ia: &Usator:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Group:
ia: &Gruppo:

en: &Open
ia: &Aperi

en: &Undo
ia: Ann&ulla

en: &Open Destination
ia: &Aperi destination

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ProgressDialog)
en: Progress
ia: Progresso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonCancel)
en: &Cancel
ia: &Cancella

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ReplaceWidget) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ReplaceItemDlg)
en: Find and Replace
ia: Trova e reimplacia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Find:
ia: T&rova:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Replace With:
ia: &Reimplacia con:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, list)
en: Find
ia: Trova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, list)
en: Replace With
ia: Reimplacia con

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonSaveList)
en: &Save Settings...
ia: &Salveguarda preferentias...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonEdit)
en: &Edit...
ia: &Edita...

en: Directory of the current file
ia: Directorio de file currente

en: Variable Name
ia: Nomine de variabile

en: Initial Value
ia: Valor initial

en: String
ia: Catena

en: Double
ia: Duple

en: Select file
ia: Selige File

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite it?
ia: Le file %1 ja existe.Tu vole super scriber lo?

en: Unable to open %1 for writing.
ia: Incapace de aperir %1 per scriber.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Name:
ia: &Nomine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Initial Value:
ia: Valor &Initial:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Type:
ia: &Typo:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: &Variables
ia: &Variabiles

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: &Delete
ia: &Dele

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: &Definitions
ia: &Definitiones

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonSave)
en: &Save to File...
ia: &Salveguarda a file...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonLoad)
en: &Load from File...
ia: &Carga ex file ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonInsert)
en: &Insert Variable
ia: &Inserta variabile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonTest)
en: &Test...
ia: &Essaya...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, labelAdd)
en: Add some files ...
ia: Adde alcun files...

en: Owner of the file
ia: Proprietario del file

en: Owning group of the file
ia: Gruppo de proprietate del file

en: Insert the files creation date
ia: Inserta le data de creation de files

en: Insert the formatted file creation date
ia: Inserta le data de creation de file formattate

en: Insert the files modification date
ia: Inserta le data de modification de files

en: Insert the formatted modification date
ia: Inserta le data de modification formattate

en: Insert the date of the last file access
ia: Inserta le data del ultime accesso de file

en: Insert the formatted date of the last file access
ia: Inserta le data formattate del ultime accesso de file

en: Insert the file size in bytes
ia: Insertale grandor de files in ytes

en: Date and system functions
ia: Data e functiones de systema

en: Insert the title of a track
ia: Inserta le titulo de un tracia

en: Insert the artist of a track
ia: Inserta le artista de un tracia

en: Insert the album of a track
ia: Inserta le album de un tracia

en: Insert the comment of a track
ia: Inserta le commento de un tracia

en: Insert the genre of a track
ia: Inserta le genere de un tracia

en: Insert the year of a track
ia: Inserta le anno de un tracia

en: Insert the number of a track
ia: Inserta le numero de un tracia

en: Insert the number of a track formatted with a leading 0
ia: Inserta le numero de un tracia formattate con un 0 ducente

en: &Insert
ia: &Inserta

en: Recent
ia: Recente

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TokenHelpWidget)
en: KRename Help
ia: Adjuta de KRename

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, listCategories)
en: Category
ia: Categoria

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, listTokens)
en: Token
ia: Indicio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, listTokens)
en: Preview
ia: Vista preliminari

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPreview)
en: Preview File:
ia: File de vista preliminari:

en: Access Date
ia: Data de accesso

en: Creation Date
ia: Data de creation

en: Filesize
ia: Grandor de file

en: Modification Date
ia: Data de modification

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAscending)
en: &Ascending
ia: &Ascendente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioDescending)
en: &Descending
ia: &Descendente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: by
ia: per

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: &Token ...
ia: &Indicio ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioPredefined)
en: &Predefined
ia: &Predefinite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioCustom)
en: &Custom
ia: &Personalisate
