kreversi - en to be translation catalogue (16 entries)

en: Blue
be: Сіні

en: Red
be: Чырвоны

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, blackLabel)
en: Black
be: Чорны

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, whiteLabel)
en: White
be: Белы

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationSpeed), group (Game)
en: The speed of the animations.
be: Хуткасць анімацыі.

note: i18n: ectx: label, entry (CompetitiveGameChoice), group (Game)
en: Whether to play competitively in contrast to casually.
be: Выбар тыпу гульні: спаборніцтва або выпадковая гульня.

note: i18n: ectx: label, entry (UseColoredChips), group (Game)
en: Whether to use colored chips instead of black and white ones.
be: Выкарыстаць шэрую дошку замест каляровай.

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
be: &Выгляд

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
be: &Настаўленні

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
be: Галоўная панель начыння

en: KDE Reversi Board Game
be: Настольная гульня для KDE

en: Original author
be: Аўтар ідэі

en: Game engine, ported from his JAVA applet.
be: Рухавік гульні, партаваны з JAVA.

en: Original raytraced chips.
be: Аб'ёмныя фішкі.

en: You have lost!
be: Вы прайгралі!

en: Computer
be: Камп'ютэр
