kdegames - en to bs translation catalogue (34 entries)

en: Blue
bs: Plavi

en: Red
bs: Crveni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, blackLabel)
en: Black
bs: Crni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, whiteLabel)
en: White
bs: Bijeli

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationSpeed), group (Game)
en: The speed of the animations.
bs: Brzina animacija.

note: i18n: ectx: label, entry (CompetitiveGameChoice), group (Game)
en: Whether to play competitively in contrast to casually.
bs: Da li da igra takmičarski u suprotnosti sa opuštenim.

note: i18n: ectx: label, entry (UseColoredChips), group (Game)
en: Whether to use colored chips instead of black and white ones.
bs: Da li koristite u boji čip umjesto crne i bijele boje.

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
bs: &Pogled

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
bs: &Postavke

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bs: Glavna alatna traka

en: White can not perform any move. It is black turn again.
bs: Bijeli ne može povući nijedan potez. Crni je ponovo na potezu.

en: Black can not perform any move. It is white turn again.
bs: Crni ne može povući nijedan potez. Bijeli je ponovo na potezu.

en: KDE Reversi Board Game
bs: Igra na ploči KDE Reversi

en: Original author
bs: Orginalni autor

en: Game rewrite for KDE4. Current maintainer.
bs: Prebacivanje na KDE4. Trenutni održavatelj.

en: Action refactoring
bs: Popravke akcije

en: Game engine, ported from his JAVA applet.
bs: Motor igre, portovan od njegovog Java apleta.

en: Original raytraced chips.
bs: Orginalni prateći čipovi.

en: Vector chips and background for KDE4.
bs: Vektorsko čipovi i pozadina za KDE4.

en: Port rendering code to KGameRenderer
bs: Prebacivanje koda za iscrtavanje na KGameRenderer

en: Port rendering code to QML, redesign and a lot of improvements
bs: Prebacivanje koda za obradu na QML, redizajn i mnogo poboljšanja

en: Start with demo game playing
bs: Počnite sa demo igrama

en: Press start game!
bs: Pritisnite početak igre!

en: Game is drawn!
bs: Igra je neriješena!

en: You win!
bs: Pobijedili ste!

en: You have lost!
bs: Izgubili ste!

en: %1 has won!
bs: %1 je pobijedio!

en: GAME OVER
bs: IGRA ZAVRŠENA

en: %1 turn
bs: %1 na potezu

en: %1's turn
bs: %1 je na potezu

en: Computer
bs: Računar

en: Let's start playing!
bs: Počnimo s igrom!

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Name:
bs: Ime:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Skill level:
bs: Nivo vještine:
