kreversi - en to da translation catalogue (57 entries)

en: Blue
da: Blå

en: Red
da: Rød

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, blackLabel)
en: Black
da: Sort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, whiteLabel)
en: White
da: Hvid

en: Score
da: Resultat

en: Best Score
da: Bedste resultat

en: Winner
da: Vinder

en: Won Games
da: Vundne spil

en: This will permanently remove your registration key. You will not be able to use the currently registered nickname anymore.
da: Dette vil permanent fjerne din registreringsnøgle. Du vil ikke længere kunne bruge det nuværende registrerede kaldenavn.

en: Please choose a non empty nickname.
da: Vælg venligst et kaldenavn som ikke er tomt.

en: Nickname already in use. Please choose another one
da: Kaldenavnet er allerede i brug. Vælg venligst et andet

en: Congratulations, you have won!
da: Tillykke, du vandt!

en: anonymous
da: anonym

en: Games Count
da: Antal spil

en: Comment
da: Kommentar

en: Undefined error.
da: Udefineret fejl.

en: Missing argument(s).
da: Manglende argument(er).

en: Invalid argument(s).
da: Ugyldigt argument(er).

en: Nickname already registered.
da: Kaldenavnet er allerede registreret.

en: Nickname not registered.
da: Kaldenavnet er ikk registreret.

en: Won:
da: Vundne:

en: Lost:
da: Tabte:

en: Draw:
da: Uafgjort:

en: Current:
da: Nuværende:

en: Max won:
da: Maks. vundne:

en: Max lost:
da: Maks. tabte:

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationSpeed), group (Game)
en: The speed of the animations.
da: Animeringernes hastighed.

note: i18n: ectx: label, entry (CompetitiveGameChoice), group (Game)
en: Whether to play competitively in contrast to casually.
da: Om der skal spilles konkurrerende i modsætning til uformelt.

note: i18n: ectx: label, entry (UseColoredChips), group (Game)
en: Whether to use colored chips instead of black and white ones.
da: Om der skal bruges et farvede chips i stedet for sort/hvid.

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

en: Red can not perform any move. It is blue turn again.
da: Rød kan ikke rykke. Det er blås tur igen.

en: White can not perform any move. It is black turn again.
da: Hvis kan ikke rykke. Det er sorts tur igen.

en: Blue can not perform any move. It is red turn again.
da: Blå kan ikke rykke. Det er røds tur igen.

en: Black can not perform any move. It is white turn again.
da: Sort kan ikke rykke. Det er hvids tur igen.

en: KDE Reversi Board Game
da: KDE Reversi-brætspil

en: Original author
da: Oprindelig udvikler

en: Game rewrite for KDE4. Current maintainer.
da: Omskrivning af spil til KDE4. Nuværende vedligeholder.

en: Action refactoring
da: Genfaktorering af action

en: Game engine, ported from his JAVA applet.
da: Spil-motor, overført fra hans JAVA-applet.

en: Original raytraced chips.
da: Oprindelige raytraced chips.

en: Vector chips and background for KDE4.
da: Vektorchips og baggrund til KDE4.

en: Port rendering code to KGameRenderer
da: Portering til at bruge KGameRenderer

en: Port rendering code to QML, redesign and a lot of improvements
da: Portering af renderingskode til QML, redesign og mange forbedringer

en: Start with demo game playing
da: Start med kørende demospil

en: Press start game!
da: Tryk på start spil!

en: Game is drawn!
da: Spillet endte uafgjort!

en: You win!
da: Du vandt!

en: You have lost!
da: Du tabte!

en: %1 has won!
da: %1 har vundet!

en: GAME OVER
da: SPILLET ER SLUT

en: %1 turn
da: %1 tur

en: %1's turn
da: %1s tur

en: Let's start playing!
da: Lad os begynde at spille!

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Name:
da: Navn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Skill level:
da: Sværhedsgrad:
