kreversi - en to fa translation catalogue (31 entries)

en: Blue
fa: آبی

en: Red
fa: قرمز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, blackLabel)
en: Black
fa: سیاه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, whiteLabel)
en: White
fa: سفید

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationSpeed), group (Game)
en: The speed of the animations.
fa: سرعت پویانمایی.

note: i18n: ectx: label, entry (CompetitiveGameChoice), group (Game)
en: Whether to play competitively in contrast to casually.
fa: آیا بازی رقابتی در مقابل بازی اتفاقی اجرا شود.

note: i18n: ectx: label, entry (UseColoredChips), group (Game)
en: Whether to use colored chips instead of black and white ones.
fa: آیا به جای تخته سیاه و سفید از تخته رنگی استفاده می‌شود.

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fa: &نما‌

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fa: &تنظیمات‌

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fa: میله ابزار اصلی

en: KDE Reversi Board Game
fa: بازی تخته Reversi KDE

en: Original author
fa: نویسنده اصلی

en: Game rewrite for KDE4. Current maintainer.
fa: بازنویسی بازی برای KDE4. نگه‌دارنده جاری.

en: Action refactoring
fa: عامل مجدد کنش

en: Game engine, ported from his JAVA applet.
fa: موتور بازی از طریق برنامک جاوای او حمل شد.

en: Original raytraced chips.
fa: تراشه‌های ردیابی‌شده اصلی.

en: Vector chips and background for KDE4.
fa: تراشه‌های برداری و زمینه برای KDE4

en: Start with demo game playing
fa: آغاز با اجرای بازی دمو

en: Show Last Move
fa: نمایش آخرین حرکت

en: Show Legal Moves
fa: نمایش حرکتهای مجاز

en: Animation Speed
fa: سرعت پویانمایی

en: Slow
fa: آهسته

en: Normal
fa: عادی

en: Fast
fa: سریع

en: Use Colored Chips
fa: استفاده از تراشه‌های رنگی

en: Show Move History
fa: نمایش تاریخچه حرکت

en: Game is drawn!
fa: بازی ترسیم می‌شود!

en: You win!
fa: بردید!

en: You have lost!
fa: باختید!

en: Game over
fa: بازی تمام شد

en: Computer
fa: رایانه
