kreversi - en to hi translation catalogue (122 entries)

en: Blue
hi: नीला

en: Red
hi: लाल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, blackLabel)
en: Black
hi: काला

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, whiteLabel)
en: White
hi: सफेद

en: Score
hi: अंक

en: Mean Score
hi: मध्यांक

en: Best Score
hi: उच्च अंक

en: Elapsed Time
hi: बीता समय

en: Best &Scores
hi: उच्च अंक (&S)

en: &Players
hi: खिलाडी (&P)

en: Statistics
hi: आंकड़े

en: Histogram
hi: हिस्टोग्राम

en: View world-wide highscores
hi: दुनिया भर के अधिकतम अंक देखें

en: View world-wide players
hi: दुनिया भर के खिलाडी देखें

en: Overwrite
hi: मिटाकर लिखें

en: The file already exists. Overwrite?
hi: एक फ़ाइल पहले से है। मिटाकर लिखें?

en: Export
hi: निर्यात

en: Winner
hi: विजेता

en: Won Games
hi: जीते खेल

en: Main
hi: मुख्य

en: Nickname:
hi: उपनामः

en: Comment:
hi: टिप्पणीः

en: World-wide highscores enabled
hi: दुनिया भर के अधिकतम अंक सक्षम

en: Advanced
hi: उन्नत

en: Registration Data
hi: पंजीकरण डाटा

en: Key:
hi: कुंजीः

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Please choose a non empty nickname.
hi: कृपया अरिक्त उपनाम चुनें.

en: Nickname already in use. Please choose another one
hi: उपनाम पहले से ही उपयोग में है. कृपया कोई अन्य चुनें

en: Congratulations, you have won!
hi: बधाईयाँ! आप जीत गए!

en: Enter your nickname:
hi: अपना उपनाम भरें:

en: Do not ask again.
hi: दोबारा मत पूछें

en: anonymous
hi: अज्ञातनाम

en: Games Count
hi: खेल गिनती

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Undefined error.
hi: अपारिभाषित त्रुटि

en: Missing argument(s).
hi: छूटे आर्गुमेंट

en: Invalid argument(s).
hi: अवैध आर्गुमेंट

en: Unable to connect to MySQL server.
hi: MySQL सर्वर से जुड़ने में असमर्थ

en: Unable to select database.
hi: डाटाबेस चुनने में असमर्थ

en: Error on database query.
hi: डाटाबेस प्रश्न पर त्रुटि

en: Error on database insert.
hi: डाटाबेस प्रविष्टि पर त्रुटि

en: Nickname already registered.
hi: उपनाम पहले से पंजीकृत है

en: Nickname not registered.
hi: उपनाम पंजीकृत नही है

en: Invalid key.
hi: अवैध कुंजी

en: Invalid submit key.
hi: अवैध जमा कुंजी

en: Invalid level.
hi: अवैध सतर

en: Invalid score.
hi: अवैध अंक

en: Unable to open temporary file.
hi: अस्थायी फ़ाइल खोलने में असमर्थ

en: Server URL: %1
hi: सर्वर URL: %1

en: Raw message: %1
hi: कच्चा संदेश: %1

en: No game played.
hi: खेल खेला नही गया

en: Scores for last game:
hi: पिछले खेल के अंक:

en: Scores for the last %1 games:
hi: पिछले %1 खेल के अंक:

en: all
hi: सभी

en: Select player:
hi: खिलाड़ी चुनें:

en: Total:
hi: कुलः

en: Won:
hi: जीता:

en: Lost:
hi: हारे:

en: Draw:
hi: बराबरी:

en: Current:
hi: मौज़ूदा:

en: Max won:
hi: अधिकतम जीता:

en: Max lost:
hi: अधिकतम हारे:

en: Game Counts
hi: खेल गणना

en: Trends
hi: रुझान

en: From
hi: से

en: To
hi: को

en: Count
hi: गिनती

en: Percent
hi: प्रतिशत

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationSpeed), group (Game)
en: The speed of the animations.
hi: चलचित्र गति

note: i18n: ectx: label, entry (CompetitiveGameChoice), group (Game)
en: Whether to play competitively in contrast to casually.
hi: क्या सामान्य खेल खेलें या गंभीरता से खेलना है.

note: i18n: ectx: label, entry (UseColoredChips), group (Game)
en: Whether to use colored chips instead of black and white ones.
hi: काला सफेद के बजाए क्या रंगीन चिप इस्तेमाल करना है.

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
hi: देखें (&V)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
hi: विन्यास (&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hi: मुख्य औज़ार पट्टी

en: Red can not perform any move. It is blue turn again.
hi: लाल अब चाल नहीं चल सकता. फिर से नीले की बारी है.

en: White can not perform any move. It is black turn again.
hi: सफेद अब चाल नहीं चल सकता. अब काले की बारी है.

en: Blue can not perform any move. It is red turn again.
hi: नीला और खेल नहीं कर सकता. अब लाल की बारी है.

en: Black can not perform any move. It is white turn again.
hi: काला अब खेल नहीं कर सकता. अब सफेद की बारी है.

en: KReversi
hi: के-रिवर्सी

en: KDE Reversi Board Game
hi: के-रिवर्सी बिसात का खेल

en: (c) 1997-2000, Mario Weilguni
    (c) 2004-2006, Inge Wallin
    (c) 2006, Dmitry Suzdalev
hi: (c) 1997-2000,मारियो वेइलगुनि
    (c) 2004-2006, इन्गे वालिन
    (c) 2006, दमित्रि सुज्दालेव

en: Mario Weilguni
hi: मारियो वेइलगुनी

en: Original author
hi: मूल लेखक

en: Inge Wallin
hi: इंग वालिन

en: Dmitry Suzdalev
hi: दमित्रि सुज्दालेव

en: Game rewrite for KDE4. Current maintainer.
hi: केडीई४ के लिए फिर से लिखा. वर्तमान मेंटेनर

en: Simon Hürlimann
hi: साइमन हर्लिमैन

en: Action refactoring
hi: एक्शन रीफ्रेक्टरिंग

en: Mats Luthman
hi: मैट्स लुथमैन

en: Game engine, ported from his JAVA applet.
hi: खेल इंजिन, उसके जावा ऐपलेट से पोर्टेड.

en: Arne Klaassen
hi: आर्ने क्लासेन

en: Original raytraced chips.
hi: मूल रेट्रेस्ड चिप्स.

en: Mauricio Piacentini
hi: मारिसियो पियासेन्टिनी

en: Vector chips and background for KDE4.
hi: केडीई४ के लिए वेक्टर चिप्स तथा पृष्ठभूमि.

en: Start with demo game playing
hi: डेमो खेल खेलने से प्रारंभ करें

en: Press start game!
hi: आरंभ करने के लिए दबाएँ !

en: Move History
hi: चालों का इतिहास

en: Show Last Move
hi: पिछली चाल दिखाएँ

en: Show Legal Moves
hi: वैध चाल दिखाएँ

en: Animation Speed
hi: चलचित्र गति

en: Slow
hi: धीमा

en: Normal
hi: सामान्य

en: Fast
hi: तेज

en: Use Colored Chips
hi: रंगीन चिप्स इस्तेमाल करें

en: Show Move History
hi: चालों का इतिहास दिखाएँ

en: Game is drawn!
hi: खेल बराबरी पर रहा!

en: You win!
hi: आप जीते!

en: You have lost!
hi: आप हार गए!

en: %1 has won!
hi: %1 ने जीता!

en: Game over
hi: खेल ख़त्म

en: GAME OVER
hi: खेल ख़त्म

en: %1 turn
hi: %1 चाल

en: %1's turn
hi: %1 की बारी

en: Computer
hi: कम्प्यूटर

en: Start game
hi: खेल आरंभ करें

en: Let's start playing!
hi: चलिए खेल आरंभ करें

en: Quit
hi: बाहर जाएँ

en: Quit KReversi
hi: के-रिवर्सी छोडें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Name:
hi: नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Skill level:
hi: हुनर स्तर:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: VS
hi: बनाम
