kreversi - en to hne translation catalogue (31 entries)

en: Blue
hne: नीला

en: Red
hne: लाल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, blackLabel)
en: Black
hne: काला

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, whiteLabel)
en: White
hne: सफेद

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationSpeed), group (Game)
en: The speed of the animations.
hne: चलचित्र गति

note: i18n: ectx: label, entry (CompetitiveGameChoice), group (Game)
en: Whether to play competitively in contrast to casually.
hne: का सामान्य खेल खेलें या गंभीरता से खेलना हे.

note: i18n: ectx: label, entry (UseColoredChips), group (Game)
en: Whether to use colored chips instead of black and white ones.
hne: काला सफेद के बदला मा के रंगीन चिप उपयोग करना हे.

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
hne: देखव (&V)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
hne: सेटिंग (&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hne: मुख्य औजार पट्टी

en: KReversi
hne: के-रिवर्सी

en: KDE Reversi Board Game
hne: केडीई रिवर्सी बिसात वाले खेल

en: (c) 1997-2000, Mario Weilguni
    (c) 2004-2006, Inge Wallin
    (c) 2006, Dmitry Suzdalev
hne: (c) 1997-2000,मारियो वेइलगुनि
    (c) 2004-2006, इन्गे वालिन
    (c) 2006, दमित्रि सुज्दालेव

en: Mario Weilguni
hne: मारियो वेइलगुनी

en: Original author
hne: मूल लेखक

en: Inge Wallin
hne: इंग वालिन

en: Dmitry Suzdalev
hne: दमित्रि सुज्दालेव

en: Game rewrite for KDE4. Current maintainer.
hne: केडीई४ बर फिर से लिखिस. अभी हाल के मेंटेनर

en: Simon Hürlimann
hne: साइमन हर्लिमैन

en: Action refactoring
hne: एक्सन रीफ्रेक्टरिंग

en: Mats Luthman
hne: मैट्स लुथमैन

en: Game engine, ported from his JAVA applet.
hne: खेल इंजिन, ओखर जावा ऐपलेट से पोर्टेड.

en: Arne Klaassen
hne: आर्ने क्लासेन

en: Original raytraced chips.
hne: मूल रेट्रेस्ड चिप्स.

en: Mauricio Piacentini
hne: मारिसियो पियासेन्टिनी

en: Vector chips and background for KDE4.
hne: केडीई४ बर वेक्टर चिप्स अउ पिछोत अंगना.

en: Start with demo game playing
hne: डेमो खेल खेलने से चालू करव

en: Game is drawn!
hne: खेल बराबरी मं रहिस!

en: You win!
hne: आप मन जीत गेव!

en: You have lost!
hne: आप मन हार गेव!

en: Computer
hne: कम्प्यूटर
