kreversi - en to is translation catalogue (124 entries)

en: Blue
is: Blár

en: Red
is: Rauður

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, blackLabel)
en: Black
is: Svartur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, whiteLabel)
en: White
is: Hvítur

en: Score
is: Stig

en: Mean Score
is: Meðalstig

en: Best Score
is: Hæstu stig

en: Elapsed Time
is: Liðinn tími

en: Best &Scores
is: Hæstu &stig

en: &Players
is: &Leikmenn

en: Statistics
is: Tölfræði

en: Histogram
is: Línurit

en: View world-wide highscores
is: Skoða alheims-stigalista

en: View world-wide players
is: Skoða alheims-leikmenn

[ctx: @title:window]
en: Highscores
is: Hæstu stigin

en: Overwrite
is: Skrifa yfir

en: The file already exists. Overwrite?
is: Skráin er þegar til. Yfirskrifa?

en: Export
is: Flytja út

en: Winner
is: Sigurvegari

en: Won Games
is: Unnir leikir

[ctx: @title:window]
en: Configure Highscores
is: Stilla metatöflu

en: Main
is: Aðal

en: Nickname:
is: Gælunafn:

en: Comment:
is: Athugasemd:

en: World-wide highscores enabled
is: Alheims-stigatafla virk

en: Advanced
is: Nánar

en: Registration Data
is: Skráningargögn

en: Key:
is: Lykill:

en: Remove
is: Fjarlægja

en: This will permanently remove your registration key. You will not be able to use the currently registered nickname anymore.
is: Þetta fjarlægir skráningarlykilinn endanlega.  Þú munt ekki geta notað núverandi gælunafn þitt aftur.

en: Please choose a non empty nickname.
is: Gælunafn má ekki vera autt.

en: Nickname already in use. Please choose another one
is: Gælunafnið er þegar í notkun. Veldu eitthvað annað

[ctx: @title:window]
en: Enter Your Nickname
is: Settu inn gælunafn þitt

en: Congratulations, you have won!
is: Til hamingju, þú vannst!

en: Enter your nickname:
is: Settu inn gælunafn þitt:

en: Do not ask again.
is: Ekki spyrja aftur.

en: anonymous
is: nafnlaus

en: Games Count
is: Fjöldi leikja

en: Comment
is: Athugasemd

en: Undefined error.
is: Óskilgreind villa.

en: Missing argument(s).
is: Vantar viðföng.

en: Invalid argument(s).
is: Ógild viðföng.

en: Unable to connect to MySQL server.
is: Get ekki tengst við MySQL-þjón.

en: Unable to select database.
is: Get ekki valið gagnagrunn.

en: Error on database query.
is: Villa í gagnafyrirspurn.

en: Error on database insert.
is: Villa við innsetningu gagna.

en: Nickname already registered.
is: Gælunafn þegar skráð.

en: Nickname not registered.
is: Gælunafn ekki skráð.

en: Invalid key.
is: Ógildur lykill.

en: Invalid submit key.
is: Ógildur sendilykill.

en: Invalid level.
is: Ógilt borð.

en: Invalid score.
is: Ógild stig.

en: Unable to contact world-wide highscore server
is: Get ekki tengst alheims-stigatöflu-miðlara.

en: Unable to open temporary file.
is: Get ekki opnað bráðabirgðaskrá.

en: Server URL: %1
is: Slóð á netþjón: %1

en: Message from world-wide highscores server
is: Skeyti frá alheims-stigatöflu-miðlara

en: Invalid answer from world-wide highscores server.
is: Ógilt svar frá alheims-stigatöflu-miðlara.

en: Raw message: %1
is: Hrátt skeyti: %1

en: Invalid answer from world-wide highscores server (missing item: %1).
is: Ógilt svar frá alheims-stigatöflu-miðlara (vantar: %1).

[ctx: @title:window]
en: Multiplayers Scores
is: Stig í fjölspilun

en: No game played.
is: Enginn leikur leikinn.

en: Scores for last game:
is: Stig í síðasta leik:

en: Scores for the last %1 games:
is: Stig í síðustu %1 leikjum:

en: all
is: allir

en: Select player:
is: Veldu leikmann:

en: Total:
is: Samtals:

en: Won:
is: Unnið:

en: Lost:
is: Tapað:

en: Draw:
is: Jafntefli:

en: Current:
is: Núverandi:

en: Max won:
is: Mest unnið:

en: Max lost:
is: Mest tapað:

en: Game Counts
is: Leikjatalning

en: Trends
is: Tilhneiging

en: From
is: Frá

en: To
is: Til

en: Count
is: Fjöldi

en: Percent
is: Prósent

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationSpeed), group (Game)
en: The speed of the animations.
is: Hraði hreyfinga.

note: i18n: ectx: label, entry (CompetitiveGameChoice), group (Game)
en: Whether to play competitively in contrast to casually.
is: Hvort spila skuli með keppnisskapi eða af hálfum huga.

note: i18n: ectx: label, entry (UseColoredChips), group (Game)
en: Whether to use colored chips instead of black and white ones.
is: Hvort nota eigi litaða kubba í stað þessara svörtu og hvítu.

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
is: S&koða

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
is: &Stillingar

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
is: Aðaltækjaslá

en: Red can not perform any move. It is blue turn again.
is: Rauður getur ekki gert neitt. Blár má gera aftur.

en: White can not perform any move. It is black turn again.
is: Hvítur getur ekki gert neitt. Svartur má gera aftur.

en: Blue can not perform any move. It is red turn again.
is: Blár getur ekki gert neitt. Rauður má gera aftur.

en: Black can not perform any move. It is white turn again.
is: Svartur getur ekki gert neitt. Hvítur má gera aftur.

en: KDE Reversi Board Game
is: KDE viðsnúningsleikur

en: Original author
is: Upprunalegur höfundur

en: Game rewrite for KDE4. Current maintainer.
is: Endurskrifun leiks fyrir KDE4. Núverandi umsjónarmaður.

en: Action refactoring
is: Endurhönnun aðgerða

en: Game engine, ported from his JAVA applet.
is: Leikjavél, flutt frá JAVA forriti hans.

en: Original raytraced chips.
is: Upprunalegir þrívíddarteiknaðir spilapeningar.

en: Vector chips and background for KDE4.
is: Vektorteiknaðir spilapeningar og bakgrunnur fyrir KDE4.

en: Port rendering code to KGameRenderer
is: Yfirfærði myndgerðarkóða í KGameRenderer

en: Port rendering code to QML, redesign and a lot of improvements
is: Yfirfærði myndgerðarkóða í QML, endurhönnun og fullt af endurbótum

en: Start with demo game playing
is: Ræsa með sýnisleik í gangi

en: Press start game!
is: Ýttu á 'Hefja leik' til að byrja!

en: Move History
is: Ferill leikja

en: Show Last Move
is: Sýna síðasta leik

en: Show Legal Moves
is: Sýna löglega leiki

en: Animation Speed
is: Hraði hreyfimynda

en: Slow
is: Hægt

en: Normal
is: Venjulegt

en: Fast
is: Hratt

en: Use Colored Chips
is: Nota litaða kubba

en: Show Move History
is: Sýna færslur yfir gerða leiki

en: Game is drawn!
is: Jafntefli!

en: You win!
is: Þú vinnur!

en: You have lost!
is: Þú tapaðir!

en: %1 has won!
is: %1 vann!

en: Game over
is: Leik lokið

en: GAME OVER
is: LEIK LOKIÐ

en: %1 turn
is: %1 umferð

en: %1's turn
is: %1 á að gera

en: Computer
is: Tölva

[ctx: @title:window]
en: New game
is: Nýr leikur

en: Start game
is: Hefja leik

en: Let's start playing!
is: Hefjum leikinn!

en: Quit
is: Hætta

en: Quit KReversi
is: Hætta í KReversi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Name:
is: Nafn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Skill level:
is: Hæfnisstig:
