kreversi - en to ja translation catalogue (24 entries)

en: Blue
ja: 青

en: Red
ja: 赤

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, blackLabel)
en: Black
ja: 黒

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, whiteLabel)
en: White
ja: 白

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationSpeed), group (Game)
en: The speed of the animations.
ja: アニメーションの速度

note: i18n: ectx: label, entry (CompetitiveGameChoice), group (Game)
en: Whether to play competitively in contrast to casually.
ja: ゲームを気楽にではなく真剣にプレイするかどうか

note: i18n: ectx: label, entry (UseColoredChips), group (Game)
en: Whether to use colored chips instead of black and white ones.
ja: 白黒ではなく色付きのチップを使うかどうか

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ja: 表示(&V)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ja: 設定(&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

en: KDE Reversi Board Game
ja: KDE リバーシゲーム

en: Original author
ja: オリジナルの作者

en: Game rewrite for KDE4. Current maintainer.
ja: KDE4 用にゲームを書き直し、現在のメンテナ

en: Action refactoring
ja: アクションのリファクタリング

en: Game engine, ported from his JAVA applet.
ja: 彼の JAVA アプレットから移植したゲームエンジン

en: Original raytraced chips.
ja: オリジナルのレイトレースされたチップ

en: Vector chips and background for KDE4.
ja: KDE4 用のベクターグラフィックスのチップと背景

en: Port rendering code to KGameRenderer
ja: レンダリングのコードを KGameRenderer にポート

en: Start with demo game playing
ja: デモゲームの再生で開始

en: Game is drawn!
ja: 引き分けです!

en: You win!
ja: あなたの勝ちです!

en: You have lost!
ja: あなたの負けです!

en: GAME OVER
ja: ゲームオーバー

en: Computer
ja: コンピュータ
