kreversi - en to nds translation catalogue (37 entries)

en: Blue
nds: Blaag

en: Red
nds: Root

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, blackLabel)
en: Black
nds: Swatt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, whiteLabel)
en: White
nds: Witt

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationSpeed), group (Game)
en: The speed of the animations.
nds: Gauigkeit vun de Animatschonen.

note: i18n: ectx: label, entry (CompetitiveGameChoice), group (Game)
en: Whether to play competitively in contrast to casually.
nds: Leggt fast, wat as op en Wettstriet oder för't Högen speelt warrt.

note: i18n: ectx: label, entry (UseColoredChips), group (Game)
en: Whether to use colored chips instead of black and white ones.
nds: Klören Stenen bruken ansteed vun welke in swattwitt.

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nds: &Ansicht

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nds: &Instellen

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nds: Hööft-Warktüüchbalken

en: White can not perform any move. It is black turn again.
nds: Witt kann keen Tog maken. Swatt is wedder an de Reeg.

en: Black can not perform any move. It is white turn again.
nds: Swatt kann keen Tog maken. Witt is nu an de Reeg.

en: KDE Reversi Board Game
nds: Reversi-Brettspeel för KDE

en: (c) 1997-2000, Mario Weilguni
    (c) 2004-2006, Inge Wallin
    (c) 2006, Dmitry Suzdalev
nds: © 1997-2000, Mario Weilguni
    © 2004-2006, Inge Wallin
    © 2006, Dmitry Suzdalev

en: Original author
nds: Orginaalautor

en: Game rewrite for KDE4. Current maintainer.
nds: Speel för KDE 4 nieg schreven. Pleger opstunns.

en: Action refactoring
nds: Renoveren vun Akschonen

en: Game engine, ported from his JAVA applet.
nds: Speelprogramm, vun em sien Java-Lüttprogramm överdragen.

en: Original raytraced chips.
nds: Orginaal reeknerutreekt Stenen.

en: Vector chips and background for KDE4.
nds: Vektorstenen un Achtergrund för KDE 4.

en: Port rendering code to KGameRenderer
nds: Kode-Porteren na "KGameRenderer"

en: Denis Kuplyakov
nds: Denis Kupljakov

en: Port rendering code to QML, redesign and a lot of improvements
nds: Dorstellkode na QML porteert, Niegutleggen un en Barg Verbetern

en: Start with demo game playing
nds: Speel in'n Demobedrief starten

en: Press start game!
nds: Klick op Speel starten!

en: Game is drawn!
nds: Keen hett wunnen.

en: You win!
nds: Du hest wunnen.

en: You have lost!
nds: Du hest verloren.

en: %1 has won!
nds: %1 hett wunnen!

en: GAME OVER
nds: Speel vörbi

en: %1 turn
nds: %1 sien Törn

en: %1's turn
nds: %1 is an de Reeg

en: Computer
nds: Reekner

en: Let's start playing!
nds: Laat uns anfangen!

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Name:
nds: Naam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Skill level:
nds: Speelstoop:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: VS
nds: gg.
