kreversi - en to ro translation catalogue (23 entries)

en: Blue
ro: Albastru

en: Red
ro: Roșu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, blackLabel)
en: Black
ro: Negru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, whiteLabel)
en: White
ro: Alb

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationSpeed), group (Game)
en: The speed of the animations.
ro: Viteza animațiilor.

note: i18n: ectx: label, entry (CompetitiveGameChoice), group (Game)
en: Whether to play competitively in contrast to casually.
ro: Dacă să jucați competițional sau ocazional.

note: i18n: ectx: label, entry (UseColoredChips), group (Game)
en: Whether to use colored chips instead of black and white ones.
ro: Dacă să fie utilizate fise colorate în locul celor albe și negre.

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ro: &Vizualizare

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ro: &Configurări

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

en: KDE Reversi Board Game
ro: Joc de table Reversi KDE

en: Original author
ro: Autor original

en: Game rewrite for KDE4. Current maintainer.
ro: Rescriere joc pentru KDE4. Responsabil actual.

en: Action refactoring
ro: Redefinire acțiuni

en: Game engine, ported from his JAVA applet.
ro: Motorul jocului, portat de pa miniaplicația JAVA.

en: Original raytraced chips.
ro: Fisele originale.

en: Vector chips and background for KDE4.
ro: Fisele vectoriale și fundalul pentru KDE4.

en: Start with demo game playing
ro: Începe cu jocul demonstrativ în desfășurare

en: Game is drawn!
ro: Remiză!

en: You win!
ro: Ați învins!

en: You have lost!
ro: Ați pierdut!

en: GAME OVER
ro: JOCUL S-A ÎNCHEIAT

en: Computer
ro: Calculator
