kreversi - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (135 entries)

en: Blue
sr@ijekavianlatin: plavi

en: Red
sr@ijekavianlatin: crveni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, blackLabel)
en: Black
sr@ijekavianlatin: crni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, whiteLabel)
en: White
sr@ijekavianlatin: bijeli

en: Score
sr@ijekavianlatin: rezultat

en: Mean Score
sr@ijekavianlatin: srednji rezultat

en: Best Score
sr@ijekavianlatin: najbolji rezultat

en: Elapsed Time
sr@ijekavianlatin: proteklo vreme

en: Best &Scores
sr@ijekavianlatin: Najbolji &rezultati

en: &Players
sr@ijekavianlatin: &Igrači

en: Statistics
sr@ijekavianlatin: Statistika

en: View world-wide highscores
sr@ijekavianlatin: Najrezultati širom sveta

en: View world-wide players
sr@ijekavianlatin: Igrači širom sveta

en: Highscores
sr@ijekavianlatin: Najrezultati

en: Overwrite
sr@ijekavianlatin: Prebriši

en: The file already exists. Overwrite?
sr@ijekavianlatin: Fajl već postoji, prebrisati ga?

en: Export
sr@ijekavianlatin: Izvoz

en: Winner
sr@ijekavianlatin: pobednik

en: Won Games
sr@ijekavianlatin: dobijene partije

en: Configure Highscores
sr@ijekavianlatin: Podešavanje najrezultata

en: Main
sr@ijekavianlatin: Glavno

en: Nickname:
sr@ijekavianlatin: Nadimak:

en: Comment:
sr@ijekavianlatin: Komentar:

en: World-wide highscores enabled
sr@ijekavianlatin: Najrezultati širom sveta

en: Advanced
sr@ijekavianlatin: Napredno

en: Registration Data
sr@ijekavianlatin: Podaci za registraciju

en: Key:
sr@ijekavianlatin: Ključ:

en: Remove
sr@ijekavianlatin: Ukloni

en: This will permanently remove your registration key. You will not be able to use the currently registered nickname anymore.
sr@ijekavianlatin: Ovo će trajno ukloniti vaš ključ za registraciju. Nećete više moći da koristite trenutno registrovani nadimak.

en: Please choose a non empty nickname.
sr@ijekavianlatin: Izaberite neprazan nadimak.

en: Nickname already in use. Please choose another one
sr@ijekavianlatin: Nadimak je već zauzet. Izaberite neki drugi.

en: Enter Your Nickname
sr@ijekavianlatin: Unos nadimka

en: Congratulations, you have won!
sr@ijekavianlatin: Čestitamo, pobedili ste!

en: Enter your nickname:
sr@ijekavianlatin: Unesite nadimak:

en: Do not ask again.
sr@ijekavianlatin: Ne pitaj više

en: anonymous
sr@ijekavianlatin: anonimus

en: Games Count
sr@ijekavianlatin: broj partija

en: Comment
sr@ijekavianlatin: komentar

en: Undefined error.
sr@ijekavianlatin: Nedefinisana greška.

en: Missing argument(s).
sr@ijekavianlatin: Nedostaju argumenti.

en: Invalid argument(s).
sr@ijekavianlatin: Loši argumenti.

en: Unable to connect to MySQL server.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da se povežem sa MySQL serverom.

en: Unable to select database.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da izaberem bazu podataka.

en: Error on database query.
sr@ijekavianlatin: Greška pri upitu baze podataka.

en: Error on database insert.
sr@ijekavianlatin: Greška pri umetanju u bazu podataka.

en: Nickname already registered.
sr@ijekavianlatin: Nadimak je već registrovan.

en: Nickname not registered.
sr@ijekavianlatin: Nadimak nije registrovan.

en: Invalid key.
sr@ijekavianlatin: Loš ključ.

en: Invalid submit key.
sr@ijekavianlatin: Loš ključ za predaju.

en: Invalid level.
sr@ijekavianlatin: Loš nivo.

en: Invalid score.
sr@ijekavianlatin: Loš rezultat.

en: Unable to contact world-wide highscore server
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da kontaktiram server najrezultata širom sveta.

en: Unable to open temporary file.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim privremeni fajl.

en: Server URL: %1
sr@ijekavianlatin: URL servera: %1

en: Message from world-wide highscores server
sr@ijekavianlatin: Poruka sa servera najrezultata širom sveta

en: Invalid answer from world-wide highscores server.
sr@ijekavianlatin: Loš odgovor od servera najrezultata širom sveta.

en: Raw message: %1
sr@ijekavianlatin: Sirova poruka: %1

en: Invalid answer from world-wide highscores server (missing item: %1).
sr@ijekavianlatin: Loš odgovor servera najrezultata širom sveta (nema stavke: %1).

en: Multiplayers Scores
sr@ijekavianlatin: Rezultati u više igrača

en: No game played.
sr@ijekavianlatin: Nema odigranih partija.

en: Scores for last game:
sr@ijekavianlatin: Rezultati za poslednju partiju:

en: Scores for the last %1 games:
sr@ijekavianlatin: Rezultati za prethodnih %1 partija:|/|Rezultati za $[množ ^1 prethodnu prethodne prethodnih] %1 $[množ ^1 partiju partije partija]:

en: all
sr@ijekavianlatin: sve

en: Select player:
sr@ijekavianlatin: Igrač:

en: Total:
sr@ijekavianlatin: Ukupno:

en: Won:
sr@ijekavianlatin: Dobijeno:

en: Lost:
sr@ijekavianlatin: Izgubljeno:

en: Draw:
sr@ijekavianlatin: Nerešeno:

en: Current:
sr@ijekavianlatin: Trenutno:

en: Max won:
sr@ijekavianlatin: Naj. dobijenih:

en: Max lost:
sr@ijekavianlatin: Naj. izgubljenih:

en: Game Counts
sr@ijekavianlatin: Brojevi partija

en: Trends
sr@ijekavianlatin: Tendencije

en: From
sr@ijekavianlatin: od

en: To
sr@ijekavianlatin: do

en: Count
sr@ijekavianlatin: broj

en: Percent
sr@ijekavianlatin: procenat

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationSpeed), group (Game)
en: The speed of the animations.
sr@ijekavianlatin: Brzina animacija.

note: i18n: ectx: label, entry (CompetitiveGameChoice), group (Game)
en: Whether to play competitively in contrast to casually.
sr@ijekavianlatin: Da li se igra takmičarski ili neobavezno.

note: i18n: ectx: label, entry (UseColoredChips), group (Game)
en: Whether to use colored chips instead of black and white ones.
sr@ijekavianlatin: Da li se koriste obojeni žetoni ili crno‑bijeli.

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sr@ijekavianlatin: Pri&kaz

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sr@ijekavianlatin: &Podešavanje

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sr@ijekavianlatin: Glavna traka

en: Red can not perform any move. It is blue turn again.
sr@ijekavianlatin: Crveni ne može ništa da odigra. Plavi ponovo na potezu.

en: White can not perform any move. It is black turn again.
sr@ijekavianlatin: Beli ne može ništa da odigra. Crni ponovo na potezu.

en: Blue can not perform any move. It is red turn again.
sr@ijekavianlatin: Plavi ne može ništa da odigra. Crveni ponovo na potezu.

en: Black can not perform any move. It is white turn again.
sr@ijekavianlatin: Crni ne može ništa da odigra. Beli ponovo na potezu.

en: KDE Reversi Board Game
sr@ijekavianlatin: Igra na tabli reversi za KDE

en: KReversi
sr@ijekavianlatin: K‑reversi

en: (c) 1997-2000, Mario Weilguni
    (c) 2004-2006, Inge Wallin
    (c) 2006, Dmitry Suzdalev
sr@ijekavianlatin: © 1997–2000, Mario Vajlguni
    © 2004–2006, Inge Valin
    © 2006, Dmitrij Suzdaljev

en: Mario Weilguni
sr@ijekavianlatin: Mario Vajlguni

en: Original author
sr@ijekavianlatin: Prvobitni autor

en: Inge Wallin
sr@ijekavianlatin: Inge Valin

en: Dmitry Suzdalev
sr@ijekavianlatin: Dmitrij Suzdaljev

en: Game rewrite for KDE4. Current maintainer.
sr@ijekavianlatin: Pisanje iznova za KDE4, trenutni održavalac

en: Simon Hürlimann
sr@ijekavianlatin: Simon Hirliman

en: Action refactoring
sr@ijekavianlatin: Refaktorisanje radnji

en: Mats Luthman
sr@ijekavianlatin: Mats Lutman

en: Game engine, ported from his JAVA applet.
sr@ijekavianlatin: Motor igre, prenesen iz njegovog javanskog apleta.

en: Arne Klaassen
sr@ijekavianlatin: Arne Klasen

en: Original raytraced chips.
sr@ijekavianlatin: Prvobitni renderovani žetoni.

en: Mauricio Piacentini
sr@ijekavianlatin: Mauričo Pjaćentini

en: Vector chips and background for KDE4.
sr@ijekavianlatin: Vektorski žetoni i pozadina za KDE4.

en: Brian Croom
sr@ijekavianlatin: Brajan Krum

en: Port rendering code to KGameRenderer
sr@ijekavianlatin: Prenos renderskog koda na KGameRenderer

en: Denis Kuplyakov
sr@ijekavianlatin: Denis Kupljakov

en: Port rendering code to QML, redesign and a lot of improvements
sr@ijekavianlatin: Prenos renderskog koda na QML, ponovno projektovanje i mnoga poboljšanja

en: Start with demo game playing
sr@ijekavianlatin: Počni sa demo partijom

en: Press start game!
sr@ijekavianlatin: Pritisnite „Započni partiju“!

en: Move History
sr@ijekavianlatin: Istorijat poteza

en: Show Last Move
sr@ijekavianlatin: Prikaži posljednji potez

en: Show Legal Moves
sr@ijekavianlatin: Prikaži dozvoljene poteze

en: Animation Speed
sr@ijekavianlatin: Brzina animacije

en: Slow
sr@ijekavianlatin: spora

en: Normal
sr@ijekavianlatin: normalno

en: Fast
sr@ijekavianlatin: brza

en: Use Colored Chips
sr@ijekavianlatin: Koristi obojene žetone

en: Show Move History
sr@ijekavianlatin: Prikaži istorijat poteza

en: Game is drawn!
sr@ijekavianlatin: Partija je neriješena!

en: You win!
sr@ijekavianlatin: Pobijedili ste!

en: You have lost!
sr@ijekavianlatin: Izgubili ste!

en: %1 has won!
sr@ijekavianlatin: %1 pobedi!

en: Game over
sr@ijekavianlatin: Kraj igre

en: GAME OVER
sr@ijekavianlatin: KRAJ IGRE

en: %1 turn
sr@ijekavianlatin: %1 na potezu

en: %1's turn
sr@ijekavianlatin: %1 na potezu

en: Computer
sr@ijekavianlatin: računar

en: New game
sr@ijekavianlatin: Nova partija

en: Start game
sr@ijekavianlatin: Započni partiju

en: Let's start playing!
sr@ijekavianlatin: Da zaigramo!

en: Quit
sr@ijekavianlatin: Napusti

en: Quit KReversi
sr@ijekavianlatin: Napusti K‑reversi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Name:
sr@ijekavianlatin: Ime:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Skill level:
sr@ijekavianlatin: Nivo veštine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: VS
sr@ijekavianlatin: pr.
