kreversi - en to sv translation catalogue (124 entries)

en: Blue
sv: Blå

en: Red
sv: Röd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, blackLabel)
en: Black
sv: Svart

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, whiteLabel)
en: White
sv: Vit

en: Score
sv: Poäng

en: Mean Score
sv: Medelpoäng

en: Best Score
sv: Bästa poäng

en: Elapsed Time
sv: Förfluten tid

en: Best &Scores
sv: &Bästa poäng

en: &Players
sv: S&pelare

en: Statistics
sv: Statistik

en: View world-wide highscores
sv: Visa världsomspännande poängtoppen

en: View world-wide players
sv: Visa världsomspännande spelare

[ctx: @title:window]
en: Highscores
sv: Poängtoppen

en: Overwrite
sv: Skriv över

en: The file already exists. Overwrite?
sv: Filen  finns redan. Skriv över?

en: Export
sv: Exportera

en: Won Games
sv: Vunna spel

[ctx: @title:window]
en: Configure Highscores
sv: Anpassa poängtoppen

en: Main
sv: Huvud

en: Nickname:
sv: Smeknamn:

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: World-wide highscores enabled
sv: Världsomspännande poängtoppen aktiverad

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Registration Data
sv: Registreringsinformation

en: Key:
sv: Nyckel:

en: Remove
sv: Ta bort

en: This will permanently remove your registration key. You will not be able to use the currently registered nickname anymore.
sv: Det här tar bort din registreringsnyckel för gott. Du kommer inte att kunna använda smeknamnet som för närvarande är registrerat i fortsättningen.

en: Please choose a non empty nickname.
sv: Välj ett smeknamn som inte är tomt.

en: Nickname already in use. Please choose another one
sv: Smeknamnet används redan. Välj ett annat.

[ctx: @title:window]
en: Enter Your Nickname
sv: Skriv in ditt smeknamn

en: Congratulations, you have won!
sv: Gratulerar, du har vunnit!

en: Enter your nickname:
sv: Skriv in ditt smeknamn:

en: Do not ask again.
sv: Fråga inte igen.

en: anonymous
sv: anonym

en: Games Count
sv: Antal spel

en: Comment
sv: Kommentar

en: Undefined error.
sv: Odefinierat fel.

en: Missing argument(s).
sv: Saknade argument.

en: Invalid argument(s).
sv: Ogiltiga argument.

en: Unable to connect to MySQL server.
sv: Kan inte ansluta till MySQL-server.

en: Unable to select database.
sv: Kan inte välja databas.

en: Error on database query.
sv: Fel vid databasförfrågan.

en: Error on database insert.
sv: Fel vid infoga i databas.

en: Nickname already registered.
sv: Smeknamn redan registrerat.

en: Nickname not registered.
sv: Smeknamn inte registrerat.

en: Invalid key.
sv: Ogiltig nyckel.

en: Invalid submit key.
sv: Ogiltig inskickningsnyckel.

en: Invalid level.
sv: Ogiltig nivå.

en: Invalid score.
sv: Ogiltiga poäng.

en: Unable to contact world-wide highscore server
sv: Kan inte kontakta servern för världsomspännande poängtoppen

en: Unable to open temporary file.
sv: Kan inte öppna tillfällig fil.

en: Server URL: %1
sv: Serverwebbadress: %1

en: Message from world-wide highscores server
sv: Meddelande från server för världsomspännande poängtoppen

en: Invalid answer from world-wide highscores server.
sv: Ogiltigt svar från servern för världsomspännande poängtoppen.

en: Raw message: %1
sv: Obehandlat meddelande: %1

en: Invalid answer from world-wide highscores server (missing item: %1).
sv: Ogiltigt svar från servern för världsomspännande poängtoppen (saknat objekt: %1).

[ctx: @title:window]
en: Multiplayers Scores
sv: Poäng för flera spelare

en: No game played.
sv: Inget spel spelat.

en: Scores for last game:
sv: Poäng för senaste spelet:

en: Scores for the last %1 games:
sv: Poäng för de %1 senaste spelen:

en: all
sv: alla

en: Select player:
sv: Välj spelare:

en: Total:
sv: Totalt:

en: Won:
sv: Vunna:

en: Lost:
sv: Förlorade:

en: Draw:
sv: Oavgjorda:

en: Current:
sv: Aktuellt:

en: Max won:
sv: Maximalt vunna:

en: Max lost:
sv: Maximalt förlorade:

en: Game Counts
sv: Antal spel

en: Trends
sv: Trender

en: From
sv: Från

en: To
sv: Till

en: Count
sv: Antal

en: Percent
sv: Procent

note: i18n: ectx: label, entry (AnimationSpeed), group (Game)
en: The speed of the animations.
sv: Animeringshastigheten.

note: i18n: ectx: label, entry (CompetitiveGameChoice), group (Game)
en: Whether to play competitively in contrast to casually.
sv: Om spelet ska vara tävlingsinriktat i motsats till på skoj.

note: i18n: ectx: label, entry (UseColoredChips), group (Game)
en: Whether to use colored chips instead of black and white ones.
sv: Om färgade pjäser ska användas istället för svartvita.

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sv: &Visa

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

en: Red can not perform any move. It is blue turn again.
sv: Röd kan inte göra något drag. Det är återigen blå som slår.

en: White can not perform any move. It is black turn again.
sv: Vit kan inte göra något drag. Det är återigen svart som slår.

en: Blue can not perform any move. It is red turn again.
sv: Blå kan inte göra något drag. Det är återigen röd som slår.

en: Black can not perform any move. It is white turn again.
sv: Svart kan inte göra något drag. Det är återigen vit som slår.

en: KReversi
sv: Othello

en: KDE Reversi Board Game
sv: Brädspelet Othello för KDE

en: (c) 1997-2000, Mario Weilguni
    (c) 2004-2006, Inge Wallin
    (c) 2006, Dmitry Suzdalev
sv: © 1997-2000, Mario Weilguni
    © 2004-2006, Inge Wallin
    © 2006, Dmitry Suzdalev

en: Original author
sv: Ursprunglig upphovsman

en: Game rewrite for KDE4. Current maintainer.
sv: Spel omskrivet för KDE4. Nuvarande utvecklare.

en: Action refactoring
sv: Omstrukturering av åtgärder

en: Game engine, ported from his JAVA applet.
sv: Spelmotor, överförd från hans Java-miniprogram.

en: Original raytraced chips.
sv: Ursprungliga pjäser skapade med strålgångsföljning.

en: Vector chips and background for KDE4.
sv: Vektorbaserade pjäser och bakgrund för KDE4.

en: Port rendering code to KGameRenderer
sv: Anpassa återgivningskod till KGameRenderer

en: Port rendering code to QML, redesign and a lot of improvements
sv: Anpassa återgivningskod till QML, omkonstruktion och en mängd förbättringar

en: Start with demo game playing
sv: Börja med demonstration av spelet

en: Press start game!
sv: Klicka på starta spel!

en: Move History
sv: Tidigare drag

en: Show Last Move
sv: Visa senaste drag

en: Show Legal Moves
sv: Visa tillåtna drag

en: Animation Speed
sv: Animeringshastighet

en: Slow
sv: Långsam

en: Fast
sv: Snabb

en: Use Colored Chips
sv: Använd färgade pjäser

en: Show Move History
sv: Visa tidigare drag

en: Game is drawn!
sv: Spelet är oavgjort!

en: You win!
sv: Du har vunnit!

en: You have lost!
sv: Du har förlorat!

en: %1 has won!
sv: %1 har vunnit!

en: Game over
sv: Spelet slut

en: GAME OVER
sv: Spelet slut

en: %1 turn
sv: %1 slår

en: %1's turn
sv: %1 slår

en: Computer
sv: Dator

[ctx: @title:window]
en: New game
sv: Nytt spel

en: Start game
sv: Starta spel

en: Let's start playing!
sv: Låt oss börja spela!

en: Quit
sv: Avsluta

en: Quit KReversi
sv: Avsluta Othello

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Name:
sv: Namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Skill level:
sv: Svårighetsnivå:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: VS
sv: mot
