krfb - en to ar translation catalogue (98 entries)

en: New Connection
ar: اتصال جديد

en: Accept Connection
ar: &وافق على الاتصال

en: Refuse Connection
ar: أ&رفض الاتصال

en: Accepted connection from %1
ar: اتصال مقبول من %1

en: Received connection from %1, on hold (waiting for confirmation)
ar: وصول اتصال من %1 ، معلق (في انتظار التأكيد)

en: %1@%2 (shared desktop)
ar: %1@%2 (سطح مكتب مشارك)

note: i18n: ectx: label, entry (startMinimized), group (MainWindow)
en: Start minimized
ar: ابدأ مصغّرًا

note: i18n: ectx: label, entry (useDefaultPort), group (TCP)
en: Use the default port for VNC (5900)
ar: استعمل المنفذ المبدئي لـ VNC وهو (5900)

note: i18n: ectx: label, entry (port), group (TCP)
en: This is the port on which krfb will listen.
ar: هذا هو منفذ الذي سيستمع إليه krfb.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_publishService) i18n: ectx: label, entry (publishService), group (TCP)
en: Announce the service on the local network
ar: أعلن الخدمة  على الشبكة المحلية

note: i18n: ectx: label, entry (noWallet), group (Security)
en: Do not store passwords in KWallet
ar: لا تحفظ كلمات السر في «محفظتك»

note: i18n: ectx: label, entry (allowDesktopControl), group (Security)
en: Allow remote connections to manage the desktop.
ar: اسمح للاتصالات البعيدة بإدارة سطح المكتب.

note: i18n: ectx: label, entry (allowUnattendedAccess), group (Security)
en: Allow connections without an invitation.
ar: اسمح للاتصالات البعيدة بدون دعوة.

note: i18n: ectx: label, entry (unattendedAccessPassword), group (Security) i18n: ectx: label, entry (desktopSharingPassword), group (Security)
en: Password for uninvited connections.
ar: كلمة السر للاتصالات غير المدعوة.

note: i18n: ectx: label, entry (preferredFrameBufferPlugin), group (FrameBuffer)
en: Preferred Frame Buffer Plugin
ar: ملحق مخزن الأطر المؤقت المفضل

en: Creating a Virtual Monitor from %1
ar: تنشئ شاشة افتراضية من %1

en: Remote Virtual Monitor
ar: شاشة افتراضية بعيدة

en: Offer a Virtual Monitor that can be accessed remotely
ar: تقدم شاشة افتراضية يمكن الوصول إليها عن بعد

en: (c) 2009-2010, Collabora Ltd.
    (c) 2007, Alessandro Praduroux
    (c) 2001-2003, Tim Jansen
    (c) 2001, Johannes E. Schindelin
    (c) 2000-2001, Const Kaplinsky
    (c) 2000, Tridia Corporation
    (c) 1999, AT&T Laboratories Boston
ar: (ج) 2009-2010، شركة Collabora Ltd.
    (ج) 2007، أليساندرو برادورو
    (ج) 2001-2003، تيم يانسن
    (ج) 2001، يوهانس إي. شيندلين
    (ج) 2000-2001، كونست كابلينسكي
    (ج) 2000، شركة تريديا
    (ج) 1999، مختبرات AT&T في بوسطن

en: Virtual Monitor implementation
ar: تنفيذ الشاشة الافتراضية

en: George Kiagiadakis
ar: جورج كياجياداكيس

en: Alessandro Praduroux
ar: أليساندرو برادورو

en: KDE4 porting
ar: النقل إلى كِيدِي4

en: Original author
ar: المؤلف الأصلي

en: Johannes E. Schindelin
ar: يوهانس إي شيندلين

en: Const Kaplinsky
ar: كونست كابلينسكي

en: TightVNC encoder
ar: مرمز TightVNC

en: Tridia Corporation
ar: شركة تريديا

en: ZLib encoder
ar: مرمز ZLib

en: AT&T Laboratories Boston
ar: مختبرات AT&T بوسطن

en: original VNC encoders and protocol design
ar: مرمز VNC الأصلي وتصميم الميفاق

en: Logical resolution of the new monitor
ar: الدقة المنطقي للشاشة الجديدة

en: resolution
ar: الدقة

en: Name of the monitor
ar: اسم الشاشة

en: name
ar: الاسم

en: Password for the client to connect to it
ar: كلمة السر للعميل للاتصال به

en: password
ar: كلمة السر

en: The device-pixel-ratio of the device, the scaling factor
ar: نسبة البكسل للجهاز، عامل القياس

en: The port we will be listening to
ar: المنفذ الذي سنستمع إليه

en: number
ar: الرقم

en: Your X11 Server does not support the required XTest extension version 2.2. Sharing your desktop is not possible.
ar: إنّ خادمك X11 لا يدعم التمديدXTest  الإصدار 2.2 المطلوب. مشاركة سطح مكتبك غير ممكنة.

en: Desktop Sharing Error
ar: خطأ مشاركة سطح المكتب

en: Desktop Sharing
ar: مشاركة سطح المكتب

en: VNC-compatible server to share desktops
ar: خادم متوافق مع VNC لمشاركة أجهزة سطح المكتب

en: George Goldberg
ar: جورج جولدبيرج

en: Telepathy tubes support
ar: دعم أنابيب التخاطر

en: Do not show the invitations management dialog at startup
ar: لا تظهر مربع حوار إدارة الدعوات عند بدء التشغيل

en: Desktop Sharing is not running under an X11 Server or Wayland.
    Other display servers are currently not supported.
ar: مشاركة سطح المكتب لا تعمل ضمن خادم أكس أو ويلاند.
    خوادم العرض الأخرى غير مدعومة حاليًا.

en: Storing passwords in config file is insecure!
ar: تخزين كلمات السر في ملف الضبط غير آمن!

en: Enter a new password for Unattended Access
ar: أدخل كلمة سر جديدة للوصول غير المراقب

en: Failed to start the krfb server. Desktop sharing will not work. Try setting another port in the settings and restart krfb.
ar: فشل في بدء تشغيل خادم krfb. لن تعمل مشاركة سطح المكتب. حاول إعداد منفذ آخر في الإعدادات وإعادة تشغيل krfb.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, aboutLabel)
en: KDE Desktop Sharing
ar: مشاركة سطح المكتب كيدي

en: This field contains the address of your computer and the port number, separated by a colon.
    
    The address is just a hint - you can use any address that can reach your computer.
    
    Desktop Sharing tries to guess your address from your network configuration, but does not always succeed in doing so.
    
    If your computer is behind a firewall it may have a different address or be unreachable for other computers.
ar: هذا الحقل يحوي عنوان حاسوبك و الرقم العرض ، مفصولة بفاصلة .
    العنوان مجرد تلميحة - يمكنك أن تستخدم أي عنوان يمكن أن يصل لحاسوبك.
    برنامج مشاركة سطح المكتب يحاول تخمين عنوانك عن طريقك ضبط شبكتك ، ولكن 
    لا ينجح دائما . إذا كان حاسوبك خلف جدار ناري فقد يكون لديخ عنوان مختلف
    أو لا يمكن الوصول إليه عن طريق الحواسيب الأخرى.

en: Any remote user with normal desktop sharing password will have to be authenticated.
    
    If unattended access is on, and the remote user provides unattended mode password, desktop sharing access will be granted without explicit confirmation.
ar: يجب مصادقة أي مستخدم بعيد لديه كلمة سر عادية لمشاركة سطح المكتب.
    
    إذا كان الوصول غير المراقب مشغل، وقام المستخدم البعيد بتوفير كلمة سر للوضع غير المراقب، فسيمنح الوصول إلى مشاركة سطح المكتب دون تأكيد صريح.

en: Network
ar: الشبكة

en: Security
ar: الأمن

en: Screen capture
ar: التقاط الشّاشة

en: To apply framebuffer plugin setting, you need to restart the program.
ar: لتطبيق إعداد البرنامج المساعد Framebuffer، تحتاج إلى إعادة تشغيل البرنامج.

en: The remote user %1 is now connected.
ar: المستخدم البعيد %1 متصل.

en: The remote user %1 disconnected.
ar: المستخدم البعيد %1 فقد الاتصال.

en: Disconnect
ar: اقطع الاتصال

en: Enable Remote Control
ar: مكّن التحكم عن بعد

en: Desktop Sharing - disconnected
ar: مشاركة سطح المكتب - غير متصل

en: Desktop Sharing - connected with %1
ar: مشاركة سطح المكتب - متصل مع %1

en: Desktop Sharing - connected
ar: مشاركة سطح المكتب - متصل

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Framebuffer)
en: Framebuffer
ar: مخزن الأطر المؤقت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preferred frameb&uffer plugin:
ar: ملحق المخزن الإطر المؤقته المفضل:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helpText)
en: <html><head/><body><p>When using x11, <span style=" font-weight:600;">xcb</span> plugin should be preferred, because it is more performant.<br/><span style=" font-weight:600;">qt</span> plugin is a safe fallback, if for some reason others don't work. But also it is very slow.</p></body></html>
ar: <html><head/><body><p> عند استخدام أكس ١١ يجب تفضيل المكون الإضافي <span style="font-weight:600;">xcb</span> لأنه أكثر أداءً. يعد المكون الإضافي<br/><span style = "font-weight:600;">qt</span>  بديلاً آمنًا، إذا لم يعمل الآخرون لسبب ما. ولكنه أيضًا بطيء جدًا.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowDesktopControl)
en: Allow remote connections to control your desktop
ar: اسمح للاتصالات البعيدة  بتحكم بسطح مكتبك

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_noWallet)
en: Do not store passwords using KDE wallet
ar: لا تحفظ كلمات السر في محفظة كيدي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useDefaultPort)
en: Use default port
ar: استعمل منفذ المبدئي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Listening port:
ar: منفذ الاستماع:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Attention
ar: انتباه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mainTextLabel)
en: Somebody is requesting a connection to your computer. Granting this will allow the remote user to watch your desktop.
ar: شخص ما يطلب الاتصال بحاسوبك. الموافقة على هذا الطلب سيسمح للمستخدم البعيد بمشاهدة سطح مكتبك.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Remote system:
ar: النظام البعيد:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbAllowRemoteControl)
en: If you turn this option on, the remote user can enter keystrokes and use your mouse pointer. This gives them full control over your computer, so be careful. When the option is disabled the remote user can only watch your screen.
ar: إذا مكّنت هذا الخيار ، سيكون باستطاعة المستخدم البعيد أن يضغط على أزرار لوحة المفاتيح و استعمال مؤشر الفأرة. بما أنّ ذلك يعطيه إمكانية التحكم الكامل بحاسوبك إذاً عليك أنّ تكون حذراً. إذا كان الخيار معطّل فلن يستطيع المستخدم البعيد غير مراقبة شاشتك.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAllowRemoteControl)
en: Allow remote user to &control keyboard and mouse
ar: اسمح للمستخدم البعيد بالت&حكم بالفأرة ولوحة المفاتيح

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aboutLabel)
en: KDE Desktop Sharing allows you to grant permission to someone at a remote location for viewing and possibly controlling your desktop.
ar: تسمح لك مشاركة سطح المكتب كيدي بمنح الإذن لشخص ما في مكان بعيد لمشاهدة سطح المكتب الخاص بك وربما التحكم فيه.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, enableSharingCheckBox)
en: Starts/Stops Remote Desktop Sharing
ar: يبدأ/يوقف مشاركة سطح المكتب عن بعد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableSharingCheckBox)
en: &Enable Desktop Sharing
ar: &مكن مشاركة سطح المكتب

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, detailsGroupBox)
en: Connection Details
ar: تفاصيل الاتصال

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel)
en: &Address
ar: ال&عنوان

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, addressAboutButton)
en: More about this address
ar: المزيد عن هذا العنوان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addressAboutButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, unattendedAboutButton)
en: About
ar: عن

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, addressDisplayLabel)
en: Address required by remote users to connect to your desktop. Click about button on the right for more info.
ar: العنوان المطلوب من قبل المستخدمين عن بعد للاتصال بسطح المكتب الخاص بك. انقر فوق الزر الموجود على اليسار لمزيد من المعلومات.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: &Password
ar: كلمة ال&سّر

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, passwordEditButton)
en: Edit/Save Desktop Sharing Password
ar: حرر/احفظ كلمة السر لمشاركة سطح المكتب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, passwordEditButton)
en: Edit
ar: حرّر

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, passwordDisplayLabel)
en: Password required by remote users to connect to your desktop. Click the edit button on the right to change password.
ar: كلمة السر المطلوبة من قبل المستخدمين عن بعد للاتصال بسطح المكتب الخاص بك. انقر فوق زر التحرير الموجود على اليسار لتغير كلمة السر.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordDisplayLabel)
en: TemporaryPassword
ar: كلمة_سر_مؤقتة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, unattendedGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unattendedAboutLabel)
en: Unattended Access allows a remote user with the password to gain control to your desktop without your explicit confirmation.
ar: يسمح الوصول غير المراقب لمستخدم بعيد لديه كلمة السر بالتحكم في سطح المكتب الخاص بك دون تأكيد صريح منك.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, unattendedGroupBox)
en: Unattended Access
ar: كلمة سر للوصول غير المراقب

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, unattendedAboutLabel)
en: Unattended Access allows a remote user with the password to gain control to your desktop without your explicit confirmation. Click "About" button on right to know more.
ar: يسمح الوصول غير المراقب لمستخدم بعيد لديه كلمة السر بالتحكم في سطح المكتب الخاص بك دون تأكيد صريح منك. انقر زر "عن" في اليسار لتعرف المزيد.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, unattendedAboutButton)
en: Know more about Unattended Access
ar: اعرف المزيد عن كلمة سر للوصول غير المراقب

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, enableUnattendedCheckBox)
en: Starts/Stops unattended access to your desktop. Click on button on right to change password, and "About" button to know more.
ar: يبدأ/يوقف الوصول غير المراقب إلى سطح المكتب الخاص بك. انقر على الزر الموجود على اليسار لتغيير كلمة السر، وزر "حول" لمعرفة المزيد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableUnattendedCheckBox)
en: Enable &Unattended Access
ar: مكن الوصول &غير المراقب

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, unattendedPasswordButton)
en: Change password for Unattended Access
ar: غيّر كلمة سر للوصول غير المراقب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, unattendedPasswordButton)
en: &Change Unattended Password
ar: &غيّر كلمة سر للوصول غير المراقب
