krfb - en to bs translation catalogue (65 entries)

en: New Connection
bs: Nova veza

en: Accept Connection
bs: Prihvati vezu

en: Refuse Connection
bs: Odbij vezu

en: Accepted connection from %1
bs: Prihvaćena veza sa %1

en: Received connection from %1, on hold (waiting for confirmation)
bs: Prihvaćena konekcija od %1, na čekanju (čekam potvrdu)

en: %1@%2 (shared desktop)
bs: %1@%2 (podijeljena radna površina)

note: i18n: ectx: label, entry (useDefaultPort), group (TCP)
en: Use the default port for VNC (5900)
bs: Podrazumijevani port VNC‑a (5900)

note: i18n: ectx: label, entry (port), group (TCP)
en: This is the port on which krfb will listen.
bs: Ovo je port koji će KRFB osluškivati.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_publishService) i18n: ectx: label, entry (publishService), group (TCP)
en: Announce the service on the local network
bs: Objavi servis na lokalnoj mreži

note: i18n: ectx: label, entry (allowDesktopControl), group (Security)
en: Allow remote connections to manage the desktop.
bs: Dozvoli udaljenim vezama da upravljaju površi.

note: i18n: ectx: label, entry (allowUnattendedAccess), group (Security)
en: Allow connections without an invitation.
bs: Dozvoli veze bez pozivnice.

note: i18n: ectx: label, entry (unattendedAccessPassword), group (Security) i18n: ectx: label, entry (desktopSharingPassword), group (Security)
en: Password for uninvited connections.
bs: Lozinka za nepozvane veze.

note: i18n: ectx: label, entry (preferredFrameBufferPlugin), group (FrameBuffer)
en: Preferred Frame Buffer Plugin
bs: Priključak željenog frame bafera

en: George Kiagiadakis
bs: Georgios Kjajadakis

en: KDE4 porting
bs: Prebacivanje na KDE4

en: Original author
bs: Prvobitni autor

en: original VNC encoders and protocol design
bs: orginalni VNC encoders i dizajn protokola

en: Your X11 Server does not support the required XTest extension version 2.2. Sharing your desktop is not possible.
bs: Vaš X11 Server  ne podržava potrebni XTest extension version 2.2. Dijeljenje vaše radne površine nije moguče.

en: Desktop Sharing Error
bs: Greška pri dijeljenju desktopa

en: Desktop Sharing
bs: Diljenjenje desktopa

en: Telepathy tubes support
bs: Podrška za Telepahy cijevi

en: Do not show the invitations management dialog at startup
bs: Bez dijaloga za upravljanje pozivnicama pri pokretanju

en: Enter a new password for Unattended Access
bs: Unesi novi pasvord za Nepraćeni Pristup

en: Failed to start the krfb server. Desktop sharing will not work. Try setting another port in the settings and restart krfb.
bs: Neuspjelo pokretanje krfb servera. Dijeljenje pozadinske površine neće raditi. Pokušaj podesiti drugi port u postavkama i restartuj krfb.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, aboutLabel)
en: KDE Desktop Sharing
bs: KDE dijeljenje pozadinske površine

en: This field contains the address of your computer and the port number, separated by a colon.
    
    The address is just a hint - you can use any address that can reach your computer.
    
    Desktop Sharing tries to guess your address from your network configuration, but does not always succeed in doing so.
    
    If your computer is behind a firewall it may have a different address or be unreachable for other computers.
bs: Ovo polje sadrži adresu tvog kompjutera i port broj,odvojen kolonom.
    
    Adresa je nagovještaj -možes koristiti bilo koju adresu koju tvoj kompjuter može dosegnuti.
    
    Dijeljenje pozadinske površine pokušava da pogodi tvoju adresu iz postavki mreže,ali ne uspije uvijek.
    
    Ako je tvoj kompjuter iza vatrenog zida, može imati različitu adresu ili biti nedostupan ostalim kompjuterima.

en: Any remote user with normal desktop sharing password will have to be authenticated.
    
    If unattended access is on, and the remote user provides unattended mode password, desktop sharing access will be granted without explicit confirmation.
bs: Bilo koji udaljeni korisnik sa normalnim pasvordom dijeljenja pozadinske površine treba da bude ovjeren.
    
    Ako je nepraćeni pristup uključen, i udaljeni korisnik omogući nepraćeni pasvord,pristup dijeljenju pozadinske površine će biti odobreno bez eksplicinte potvrde.

en: Network
bs: Mreža

en: Security
bs: Sigurnost

en: The remote user %1 is now connected.
bs: Udaljeni korisnik %1 je sada povezan.

en: The remote user %1 disconnected.
bs: Udaljeni korisnik %1 prekinuo je vezu.

en: Disconnect
bs: Prekini vezu

en: Enable Remote Control
bs: Dozvoli udaljeno upravljanje

en: Desktop Sharing - disconnected
bs: Dijeljenje desktopa - diskonektovan

en: Desktop Sharing - connected with %1
bs: Dijeljenje desktopa - konektovan sa %1

en: Desktop Sharing - connected
bs: Dijeljenje površi — povezano

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowDesktopControl)
en: Allow remote connections to control your desktop
bs: Dozvoli udaljenim vezama da kontrolišu moju površ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useDefaultPort)
en: Use default port
bs: Koristi podrazumijevani port

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Listening port:
bs: Slušam port:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Attention
bs: Pažnja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mainTextLabel)
en: Somebody is requesting a connection to your computer. Granting this will allow the remote user to watch your desktop.
bs: Neko zahtjeva konekciju na vaš računar. Dopuštanje ovoga će značiti da udaljeni korisnik nadgleda vašu radnu površinu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Remote system:
bs: Udaljeni sistem:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbAllowRemoteControl)
en: If you turn this option on, the remote user can enter keystrokes and use your mouse pointer. This gives them full control over your computer, so be careful. When the option is disabled the remote user can only watch your screen.
bs: Ako uključite ovu opciju, udaljeni korisnik može pritiskati po tastaruti i koristiti vašeg miša. Ovo mu daje punu kontrolu nad vašim kompjuterom, zato budite pažljivi. Kada je opcija isključena, udaljeni korisnik može samo nadgledati vaš ekran.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAllowRemoteControl)
en: Allow remote user to &control keyboard and mouse
bs: Dopusti udaljenom korisniku da &kontroliše tastaturu i miša

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aboutLabel)
en: KDE Desktop Sharing allows you to grant permission to someone at a remote location for viewing and possibly controlling your desktop.
bs: KDE dijeljenje pozadinske površi omogućava ti da daš dozvolu nekome na udaljenoj lokacija za pregled i moguću kontrolu tvog desktopa.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, enableSharingCheckBox)
en: Starts/Stops Remote Desktop Sharing
bs: Start/Stop Udaljeno dijeljenje pozadinske površine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableSharingCheckBox)
en: &Enable Desktop Sharing
bs: &Omogući dijeljenje pozadinske površine

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, detailsGroupBox)
en: Connection Details
bs: Detalji konekcije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel)
en: &Address
bs: &Adresa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, addressAboutButton)
en: More about this address
bs: Više o ovoj adresi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addressAboutButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, unattendedAboutButton)
en: About
bs: O programu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, addressDisplayLabel)
en: Address required by remote users to connect to your desktop. Click about button on the right for more info.
bs: Adresa potrebna udaljenom korisniku da se konektuje na tvoju pozadinsku površinu. Klikni dugme o na desnoj strani za više informacija.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: &Password
bs: &Lozinka

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, passwordEditButton)
en: Edit/Save Desktop Sharing Password
bs: Edituj/Snimi pasvord dijeljenja pozadinske površine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, passwordEditButton)
en: Edit
bs: Izmijeni

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, passwordDisplayLabel)
en: Password required by remote users to connect to your desktop. Click the edit button on the right to change password.
bs: Pasvord potreban udaljenom korisniku da se konektuje na tvoju pozadinsku površinu. Klikni dugme izmjeni na desnoj strani za izmjenu pasvorda.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordDisplayLabel)
en: TemporaryPassword
bs: PrivremeniPasvord

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, unattendedGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unattendedAboutLabel)
en: Unattended Access allows a remote user with the password to gain control to your desktop without your explicit confirmation.
bs: Nepraćeni pristup omogućava udaljenom korisniku sa pasvordom da dobije kontrolu nad tvojom pozadinskom površinom bez eksplicinte potvrde.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, unattendedGroupBox)
en: Unattended Access
bs: Nepraćeni pristup

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, unattendedAboutLabel)
en: Unattended Access allows a remote user with the password to gain control to your desktop without your explicit confirmation. Click "About" button on right to know more.
bs: Nepraćeni pristup omogućava udaljenom korisniku sa pasvordom da dobije kontrolu nad tvojom pozadinskom površinom bez eksplicinte potvrde.Pritisni o dugme na desnoj strani da saznaš više.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, unattendedAboutButton)
en: Know more about Unattended Access
bs: Saznaj više o Nepraćenom pristupu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, enableUnattendedCheckBox)
en: Starts/Stops unattended access to your desktop. Click on button on right to change password, and "About" button to know more.
bs: Start/Stop nepraćeni pristup tvojoj pozadinskoj površini.Pritisni dugme na desnoj strani da promjeniš pasvord, i "o" dugme da saznaš više.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableUnattendedCheckBox)
en: Enable &Unattended Access
bs: Omoguci &Nepraćeni pristup

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, unattendedPasswordButton)
en: Change password for Unattended Access
bs: Promjeni pasvord za nepraćeni pristup

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, unattendedPasswordButton)
en: &Change Unattended Password
bs: Promjeni nepraćeni pasvord
