krfb - en to cs translation catalogue (69 entries)

en: New Connection
cs: Nové spojení

en: Accept Connection
cs: Přijmout spojení

en: Refuse Connection
cs: Odmítnut spojení

en: Accepted connection from %1
cs: Přijato spojení od %1

en: Received connection from %1, on hold (waiting for confirmation)
cs: Přijato spojení od %1, pozdrženo (čekám na potvrzení)

en: %1@%2 (shared desktop)
cs: %1@%2 (sdílená plocha)

note: i18n: ectx: label, entry (startMinimized), group (MainWindow)
en: Start minimized
cs: Spustit minimalizovaný

note: i18n: ectx: label, entry (useDefaultPort), group (TCP)
en: Use the default port for VNC (5900)
cs: Požít výchozí port pro VNC (5900)

note: i18n: ectx: label, entry (port), group (TCP)
en: This is the port on which krfb will listen.
cs: Toto je port, na kterém bude krfb naslouchat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_publishService) i18n: ectx: label, entry (publishService), group (TCP)
en: Announce the service on the local network
cs: Oznámit službu v místní síti

note: i18n: ectx: label, entry (allowDesktopControl), group (Security)
en: Allow remote connections to manage the desktop.
cs: Povolit vzdálená spojení ke správě plochy.

note: i18n: ectx: label, entry (allowUnattendedAccess), group (Security)
en: Allow connections without an invitation.
cs: Povolit spojení bez pozvánky.

note: i18n: ectx: label, entry (unattendedAccessPassword), group (Security) i18n: ectx: label, entry (desktopSharingPassword), group (Security)
en: Password for uninvited connections.
cs: Heslo pro nepozvaná spojení.

note: i18n: ectx: label, entry (preferredFrameBufferPlugin), group (FrameBuffer)
en: Preferred Frame Buffer Plugin
cs: Preferovaný modul Frame Bufferu

en: Creating a Virtual Monitor from %1
cs: Vytváří se virtuální monitor z %1

en: Remote Virtual Monitor
cs: Vzdálený virtuální monitor

en: Virtual Monitor implementation
cs: Implementace virtuálního monitoru

en: KDE4 porting
cs: KDE4 přenos

en: Original author
cs: Původní autor

en: TightVNC encoder
cs: TightVNC kodek

en: ZLib encoder
cs: ZLib kodek

en: original VNC encoders and protocol design
cs: původní VNC kodeky a design protokolu

en: Logical resolution of the new monitor
cs: Logické rozlišení obrazovky nového monitoru

en: resolution
cs: rozlišení

en: Name of the monitor
cs: Název monitoru

en: name
cs: název

en: Password for the client to connect to it
cs: Heslo pro klienta pro připojení

en: password
cs: heslo

en: The port we will be listening to
cs: Port, na kterém budeme naslouchat

en: number
cs: číslo

en: Your X11 Server does not support the required XTest extension version 2.2. Sharing your desktop is not possible.
cs: Váš X11 server nepodporuje požadované rozšíření XTest verze 2.2. Sdílení vaší plochy není možné.

en: Desktop Sharing Error
cs: Chyba sdílení plochy

en: Desktop Sharing
cs: Sdílení plochy

en: VNC-compatible server to share desktops
cs: VNC-kompatibilní server pro sdílení ploch

en: Telepathy tubes support
cs: Podpora kanálů Telepathy

en: Do not show the invitations management dialog at startup
cs: Nezobrazovat při spuštění dialog pro správu pozvánek

en: Storing passwords in config file is insecure!
cs: Ukládání hesel v konfiguračním souboru není bezpečné.

en: Failed to start the krfb server. Desktop sharing will not work. Try setting another port in the settings and restart krfb.
cs: Nelze spustit server krfb. Sdílení pracovní plochy nebude fungovat. Zkuste v nastavení změnit port a znovu spusťte krfb.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, aboutLabel)
en: KDE Desktop Sharing
cs: Sdílení plochy v KDE

en: This field contains the address of your computer and the port number, separated by a colon.
    
    The address is just a hint - you can use any address that can reach your computer.
    
    Desktop Sharing tries to guess your address from your network configuration, but does not always succeed in doing so.
    
    If your computer is behind a firewall it may have a different address or be unreachable for other computers.
cs: Toto pole obsahuje adresu vašeho počítače a číslo portu, oddělené dvojtečkou.
    
    Tato adresa je pouze vodítkem, můžete použít jakoukoliv adresu, která zastihne váš počítač.
    
    Aplikace se pokusí uhodnout vaši adresu z nastavení sítě, ale ne vždy se to zdaří.
    
    Pokud je váš počítač za firewallem, může mít odlišnou adresu, nedostupnou
    
    pro ostatní počítače.

en: Network
cs: Síť

en: Security
cs: Bezpečnost

en: Screen capture
cs: Nahrávat obrazovku

en: The remote user %1 is now connected.
cs: Vzdálený uživatel %1 je nyní připojen.

en: The remote user %1 disconnected.
cs: Vzdálený uživatel %1 se odpojil.

en: Disconnect
cs: Odpojit

en: Enable Remote Control
cs: Povolit vzdálené ovládání

en: Desktop Sharing - disconnected
cs: Sdílení plochy - odpojeno

en: Desktop Sharing - connected with %1
cs: Sdílení plochy - spojeno s %1

en: Desktop Sharing - connected
cs: Sdílení plochy - spojeno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preferred frameb&uffer plugin:
cs: Preferovaný modul Frame&bufferu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowDesktopControl)
en: Allow remote connections to control your desktop
cs: Povolit vzdálenému uživateli kontrolu plochy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_noWallet)
en: Do not store passwords using KDE wallet
cs: Neukládat hesla v úschovně KDE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useDefaultPort)
en: Use default port
cs: Použít výchozí port

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Listening port:
cs: Naslouchací port:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Attention
cs: Pozor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mainTextLabel)
en: Somebody is requesting a connection to your computer. Granting this will allow the remote user to watch your desktop.
cs: Někdo požaduje spojení na váš počítač. Svým souhlasem mu dáte možnost vidět vše, co je na vaší obrazovce.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Remote system:
cs: Vzdálený systém:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbAllowRemoteControl)
en: If you turn this option on, the remote user can enter keystrokes and use your mouse pointer. This gives them full control over your computer, so be careful. When the option is disabled the remote user can only watch your screen.
cs: Pokud zapnete tuto volbu, tak vzdálený uživatel může použít klávesnici nebo i Váš kurzor myši. Toto mu dává plnou kontrolu nad vašim počítačem, takže buďte opatrní. Pokud je tato volba vypnutá, tak vzdálený uživatel může pouze sledovat vaši obrazovku.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAllowRemoteControl)
en: Allow remote user to &control keyboard and mouse
cs: Povolit vzdálenému uživateli kontrolu klávesni&ce a myši

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aboutLabel)
en: KDE Desktop Sharing allows you to grant permission to someone at a remote location for viewing and possibly controlling your desktop.
cs: Sdílení plochy KDE vám umožňuje udělit oprávnění někomu na vzdáleném počítači, aby sledoval a případně i ovládal vaši plochu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, enableSharingCheckBox)
en: Starts/Stops Remote Desktop Sharing
cs: Spustí/Zastaví sdílení vzdálené plochy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableSharingCheckBox)
en: &Enable Desktop Sharing
cs: Povolit sdíl&ení plochy

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, detailsGroupBox)
en: Connection Details
cs: Podrobnosti spojení

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel)
en: &Address
cs: &Adresa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addressAboutButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, unattendedAboutButton)
en: About
cs: O aplikaci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: &Password
cs: &Heslo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, passwordEditButton)
en: Edit/Save Desktop Sharing Password
cs: Upravit/Uložit sdílení pracovní plochy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, passwordEditButton)
en: Edit
cs: Upravit
