krfb - en to cy translation catalogue (18 entries)

en: Accept Connection
cy: Derbyn Cysylltiad

en: Refuse Connection
cy: Gwrthod Cysylltiad

en: Received connection from %1, on hold (waiting for confirmation)
cy: Derbynwyd cysylltiad o %1, wedi' ddal (yn aros am wiriad)

en: %1@%2 (shared desktop)
cy: %1@%2 (Penbwrdd wedi'i Rannu)

en: TightVNC encoder
cy: Amgodiwr TightVNC

en: ZLib encoder
cy: Amgodiwr ZLib

en: original VNC encoders and protocol design
cy: amgodwyr VNC gwreiddiol a dyluniad protocol

en: Your X11 Server does not support the required XTest extension version 2.2. Sharing your desktop is not possible.
cy: Nid yw'ch Gweinydd X11 yn cynnal yr estyniad XTest angenrheidiol fersiwn 2.2. Nid yw rhannu'ch penbwrdd yn bosib.

en: Desktop Sharing Error
cy: Gwall Rhannu Penbwrdd

en: Desktop Sharing
cy: Rhannu Penbwrdd

en: Enable Remote Control
cy: Galluogi Rheolaeth Pell

en: Desktop Sharing - disconnected
cy: Rhannu Bwrdd Gwaith - datgysylltwyd

en: Desktop Sharing - connected with %1
cy: Rhannu Bwrdd Gwaith - Cysylltwyd gyda %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Attention
cy: Taler Sylw

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mainTextLabel)
en: Somebody is requesting a connection to your computer. Granting this will allow the remote user to watch your desktop.
cy: Mae rhywun yn ceisio cysylltiad i'ch cyfrifiadur. Bydd caniatáu hyn yn galluogi i'r defnyddiwr pell wylio'ch penbwrdd.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Remote system:
cy: Cysawd pell:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbAllowRemoteControl)
en: If you turn this option on, the remote user can enter keystrokes and use your mouse pointer. This gives them full control over your computer, so be careful. When the option is disabled the remote user can only watch your screen.
cy: Os dewiswch y dewisiad yma, gall y defnyddiwr pell anfon wasgiadau bysyll a defnyddio pwyntydd eich llygoden. Mae hyn y rhoi rheolaeth hollol iddynt dros eich cyfrifiadur, felly byddwch yn ofalus. Pan fo'r dewisiad yn analluog, gwylio'ch sgrîn yn unig gall y defnyddiwr pell ei wneud.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAllowRemoteControl)
en: Allow remote user to &control keyboard and mouse
cy: Caniatáu i'r defnyddiwr pell &reoli'r bysellfwrdd a'r lygoden
