krfb - en to da translation catalogue (76 entries)

en: New Connection
da: Ny forbindelse

en: Accept Connection
da: Acceptér forbindelse

en: Refuse Connection
da: Afslå forbindelse

en: Accepted connection from %1
da: Accepterede forbindelse fra %1

en: Received connection from %1, on hold (waiting for confirmation)
da: Modtog forbindelse fra %1, on hold (venter på bekræftelse)

en: %1@%2 (shared desktop)
da: %1@%2 (delt skrivebord)

note: i18n: ectx: label, entry (startMinimized), group (MainWindow)
en: Start minimized
da: Start minimeret

note: i18n: ectx: label, entry (useDefaultPort), group (TCP)
en: Use the default port for VNC (5900)
da: Brug standardporten til VNC (5900)

note: i18n: ectx: label, entry (port), group (TCP)
en: This is the port on which krfb will listen.
da: Dette er porten på hvilken krfb vil lytte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_publishService) i18n: ectx: label, entry (publishService), group (TCP)
en: Announce the service on the local network
da: Annoncér tjenesten på lokalnetværket

note: i18n: ectx: label, entry (noWallet), group (Security)
en: Do not store passwords in KWallet
da: Gem ikke adgangskoder i KWallet

note: i18n: ectx: label, entry (allowDesktopControl), group (Security)
en: Allow remote connections to manage the desktop.
da: Tillad eksterne forbindelser at kontrollere skrivebordet.

note: i18n: ectx: label, entry (allowUnattendedAccess), group (Security)
en: Allow connections without an invitation.
da: Tillad forbindelser uden invitation.

note: i18n: ectx: label, entry (unattendedAccessPassword), group (Security) i18n: ectx: label, entry (desktopSharingPassword), group (Security)
en: Password for uninvited connections.
da: Adgangskode for ikke-inviterede forbindelser.

note: i18n: ectx: label, entry (preferredFrameBufferPlugin), group (FrameBuffer)
en: Preferred Frame Buffer Plugin
da: Foretrukket framebuffer-plugin

en: KDE4 porting
da: KDE4 portering

en: Original author
da: Oprindelige udvikler

en: TightVNC encoder
da: TightVNC indkoder

en: ZLib encoder
da: ZLib indkoder

en: original VNC encoders and protocol design
da: original VNC indkodere og protokol design

en: Your X11 Server does not support the required XTest extension version 2.2. Sharing your desktop is not possible.
da: Din X11-server understøtter ikke den krævede XTest-udvidelse version 2.2. Deling af dit skrivebord er ikke muligt.

en: Desktop Sharing Error
da: Fejl ved skrivebordsdeling

en: Desktop Sharing
da: Skrivebordsdeling

en: VNC-compatible server to share desktops
da: VNC-kompatible servere til at deles skriveborde

en: Telepathy tubes support
da: Understøttelse af Telepathy Tubes

en: Do not show the invitations management dialog at startup
da: Vis ikke dialogen til invitationshåndtering ved opstart

en: Desktop Sharing is not running under an X11 Server or Wayland.
    Other display servers are currently not supported.
da: Skrivebordsdeling kører ikke under en X11-server eller Wayland.
    Andre display-servere er ikke understøttet i øjeblikket.

en: Storing passwords in config file is insecure!
da: Det udgøre en sikkerhedsrisiko at gemme adgangskoder i en konfigurationsfil!

en: Enter a new password for Unattended Access
da: Angiv en ny adgangskode til uovervåget adgang

en: Failed to start the krfb server. Desktop sharing will not work. Try setting another port in the settings and restart krfb.
da: Kunne ikke starte krfb-server. skrivebordsdeling vil ikke fungere. Prøv at vælge en anden port i indstillingerne og genstart krfb.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, aboutLabel)
en: KDE Desktop Sharing
da: KDE skrivebordsdeling

en: This field contains the address of your computer and the port number, separated by a colon.
    
    The address is just a hint - you can use any address that can reach your computer.
    
    Desktop Sharing tries to guess your address from your network configuration, but does not always succeed in doing so.
    
    If your computer is behind a firewall it may have a different address or be unreachable for other computers.
da: Feltet indeholder adressen på din computer og portnummeret adskilt af et kolon.
    
    Adressen er blot et tip - du kan bruge enhver adresse som kan nå din computer. 
    
    Desktop-deling forsøger at gætte adressen ud fra din netværkskonfiguration, men det lykkes ikke altid at gøre dette.
    
    Hvis din computer er bag en firewall vil den måske have en anden adresse eller ikke kunne nås fra andre computere.

en: Any remote user with normal desktop sharing password will have to be authenticated.
    
    If unattended access is on, and the remote user provides unattended mode password, desktop sharing access will be granted without explicit confirmation.
da: Alle eksterne brugere med normal skrivebordsdeling-adgangskode skal autentificeres.
    
    Hvis uovervåget adgang er aktiveret, og den eksterne bruger giver adgangskode til uovervåget tilstand, vil adgang til skrivebordsdeling blive givet uden eksplicit bekræftelse.

en: Network
da: Netværk

en: Security
da: Sikkerhed

en: Screen capture
da: Skærmoptagelse

en: To apply framebuffer plugin setting, you need to restart the program.
da: Du skal genstarte programmet for at anvende indstillinger for framebuffer-plugin.

en: The remote user %1 is now connected.
da: Den eksterne bruger %1 er nu forbundet.

en: The remote user %1 disconnected.
da: Den eksterne bruger %1 er frakoblet.

en: Disconnect
da: Afbryd forbindelse

en: Enable Remote Control
da: Aktivér ekstern kontrol

en: Desktop Sharing - disconnected
da: Skrivebordsdeling - forbindelse afbrudt

en: Desktop Sharing - connected with %1
da: Skrivebordsdeling - forbundet til %1

en: Desktop Sharing - connected
da: Skrivebordsdeling - forbundet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preferred frameb&uffer plugin:
da: Foretrukket &framebuffer-plugin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helpText)
en: <html><head/><body><p>When using x11, <span style=" font-weight:600;">xcb</span> plugin should be preferred, because it is more performant.<br/><span style=" font-weight:600;">qt</span> plugin is a safe fallback, if for some reason others don't work. But also it is very slow.</p></body></html>
da: <html><head/><body><p>Når x11 bruges, bør <span style=" font-weight:600;">xcb</span>-pluginet foretrækkes, da det yder bedre.<br/><span style=" font-weight:600;">qt</span>-pluginet er en sikker reserve, hvis de andre af en eller anden grund ikke virker. Men også meget langsom.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowDesktopControl)
en: Allow remote connections to control your desktop
da: Tillad eksterne forbindelser at kontrollere dit skrivebord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_noWallet)
en: Do not store passwords using KDE wallet
da: Gem ikke adgangskoder med KDE wallet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useDefaultPort)
en: Use default port
da: Brug standardporten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Listening port:
da: Lytteport:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Attention
da: Pas på

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mainTextLabel)
en: Somebody is requesting a connection to your computer. Granting this will allow the remote user to watch your desktop.
da: Der er nogen der beder om en forbindelse til din computer. Hvis du udsteder det, vil det tillade dem at se alt på din skærm.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Remote system:
da: Eksternt system:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbAllowRemoteControl)
en: If you turn this option on, the remote user can enter keystrokes and use your mouse pointer. This gives them full control over your computer, so be careful. When the option is disabled the remote user can only watch your screen.
da: Hvis du slår dette tilvalg til, kan den fjerne bruger taste ind og bruge din museenhed. Dette giver dem fuld kontrol over din computer, så vær forsigtig. Når dette tilvalg er deaktiveret, kan den eksterne bruger kun se din skærm.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAllowRemoteControl)
en: Allow remote user to &control keyboard and mouse
da: Tillad ekstern bruger &kontrol af tastatur og mus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aboutLabel)
en: KDE Desktop Sharing allows you to grant permission to someone at a remote location for viewing and possibly controlling your desktop.
da: KDE skrivebordsdeling lader dig invitere nogen på en ekstern placering til at se og muligvis kontrollere dit skrivebord.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, enableSharingCheckBox)
en: Starts/Stops Remote Desktop Sharing
da: Starter/stopper ekstern skrivebordsdeling

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableSharingCheckBox)
en: &Enable Desktop Sharing
da: &Aktivér skrivebordsdeling

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, detailsGroupBox)
en: Connection Details
da: Forbindelsesdetaljer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel)
en: &Address
da: &Adresse

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, addressAboutButton)
en: More about this address
da: Mere om denne adresse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addressAboutButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, unattendedAboutButton)
en: About
da: Om

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, addressDisplayLabel)
en: Address required by remote users to connect to your desktop. Click about button on the right for more info.
da: Adresse påkrævet af eksterne brugere for at forbinde til dit skrivebord. Klik på knappen "Om" til højre for mere information.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: &Password
da: &Adgangskode

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, passwordEditButton)
en: Edit/Save Desktop Sharing Password
da: Redigér/gem adgangskode til skrivebordsdeling

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, passwordEditButton)
en: Edit
da: Redigér

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, passwordDisplayLabel)
en: Password required by remote users to connect to your desktop. Click the edit button on the right to change password.
da: Adgangskode påkrævet af eksterne brugere for at forbinde til dit skrivebord. Klik på knappen "Redigér" til højre for at skifte adgangskode.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordDisplayLabel)
en: TemporaryPassword
da: MidlertidigAdgangskode

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, unattendedGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unattendedAboutLabel)
en: Unattended Access allows a remote user with the password to gain control to your desktop without your explicit confirmation.
da: Uovervåget adgang lader en ekstern bruger med adgangskoden få kontrol over dit skrivebord uden eksplicit bekræftelse.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, unattendedGroupBox)
en: Unattended Access
da: Uovervåget adgang

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, unattendedAboutLabel)
en: Unattended Access allows a remote user with the password to gain control to your desktop without your explicit confirmation. Click "About" button on right to know more.
da: Uovervåget adgang lader en ekstern bruger med adgangskoden få kontrol over dit skrivebord uden eksplicit bekræftelse. Klik på knappen "Om" til højre for få mere at vide.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, unattendedAboutButton)
en: Know more about Unattended Access
da: Få mere at vide om uovervåget adgang

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, enableUnattendedCheckBox)
en: Starts/Stops unattended access to your desktop. Click on button on right to change password, and "About" button to know more.
da: Starter/stopper uovervåget adgang til dit skrivebord. Klik på knappen til højre for at skifte password, og på knappen "Om" for at få mere at vide.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableUnattendedCheckBox)
en: Enable &Unattended Access
da: Aktivér &uovervåget adgang

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, unattendedPasswordButton)
en: Change password for Unattended Access
da: Skift adgangskode for uovervåget adgang

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, unattendedPasswordButton)
en: &Change Unattended Password
da: &Skift adgangskode for uovervåget
