krfb - en to el translation catalogue (89 entries)

en: New Connection
el: Νέα σύνδεση

en: Accept Connection
el: Αποδοχή σύνδεσης

en: Refuse Connection
el: Απόρριψη σύνδεσης

en: Accepted connection from %1
el: Αποδοχή σύνδεσης από %1

en: Received connection from %1, on hold (waiting for confirmation)
el: Η αίτηση σύνδεσης από %1, είναι σε αναμονή (περιμένει επιβεβαίωση)

en: %1@%2 (shared desktop)
el: %1@%2 (επιφάνεια εργασίας σε κοινή χρήση)

note: i18n: ectx: label, entry (startMinimized), group (MainWindow)
en: Start minimized
el: Εκκίνηση ελαχιστοποιημένο

note: i18n: ectx: label, entry (useDefaultPort), group (TCP)
en: Use the default port for VNC (5900)
el: Χρήση προκαθορισμένης θύρας για το VNC (5900)

note: i18n: ectx: label, entry (port), group (TCP)
en: This is the port on which krfb will listen.
el: Αυτή είναι η θύρα ακρόασης του krfb.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_publishService) i18n: ectx: label, entry (publishService), group (TCP)
en: Announce the service on the local network
el: Ανακοίνωση της υπηρεσίας στο τοπικό δίκτυο

note: i18n: ectx: label, entry (noWallet), group (Security)
en: Do not store passwords in KWallet
el: Μη αποθήκευση κωδικών πρόσβασης στο KWallet

note: i18n: ectx: label, entry (allowDesktopControl), group (Security)
en: Allow remote connections to manage the desktop.
el: Επίτρεψε σε απομακρυσμένες συνδέσεις τη διαχείριση της επιφάνειας εργασίας σας.

note: i18n: ectx: label, entry (allowUnattendedAccess), group (Security)
en: Allow connections without an invitation.
el: Επίτρεψε συνδέσεις χωρίς πρόσκληση.

note: i18n: ectx: label, entry (unattendedAccessPassword), group (Security) i18n: ectx: label, entry (desktopSharingPassword), group (Security)
en: Password for uninvited connections.
el: Κωδικός πρόσβασης για συνδέσεις χωρίς πρόσκληση.

note: i18n: ectx: label, entry (preferredFrameBufferPlugin), group (FrameBuffer)
en: Preferred Frame Buffer Plugin
el: Προτιμώμενο πρόσθετο μνήμης εξόδου βίντεο καρέ

en: Creating a Virtual Monitor from %1
el: Δημιουργία εικονικής οθόνης από %1

en: Remote Virtual Monitor
el: Απομακρυσμένη εικονική οθόνη

en: Offer a Virtual Monitor that can be accessed remotely
el: Προσφέρει μια εικονική οθόνη για απομακρυσμένη πρόσβαση

en: Virtual Monitor implementation
el: Υλοποίηση εικονικής οθόνης

en: KDE4 porting
el: Μεταφορά στο KDE4

en: Original author
el: Αρχικός συγγραφέας

en: TightVNC encoder
el: Κωδικοποιητής TightVNC

en: ZLib encoder
el: Κωδικοποιητής ZLib

en: original VNC encoders and protocol design
el: αυθεντικοί κωδικοποιητές VNC και σχεδίαση πρωτοκόλλου

en: Logical resolution of the new monitor
el: Λογική ανάλυση της νέας οθόνης

en: resolution
el: ανάλυση

en: Name of the monitor
el: Όνομα της οθόνης

en: name
el: όνομα

en: Password for the client to connect to it
el: Κωδικός για σύνδεση

en: password
el: κωδικός

en: The device-pixel-ratio of the device, the scaling factor
el: Η αναλογία εικονοστοιχείων της συσκευής, ο παράγοντας κλίμακας

en: The port we will be listening to
el: Η θύρα στην οποία θα ακούμε

en: number
el: αριθμός

en: Your X11 Server does not support the required XTest extension version 2.2. Sharing your desktop is not possible.
el: Ο εξυπηρετητής Χ11 δεν υποστηρίζει τη ζητούμενη επέκταση XTest έκδοση 2.2. Η κοινή χρήση της επιφάνειας εργασίας σας δεν είναι δυνατή.

en: Desktop Sharing Error
el: Σφάλμα κοινής χρήσης επιφάνειας εργασίας

en: Desktop Sharing
el: Κοινή χρήση επιφάνειας εργασίας

en: VNC-compatible server to share desktops
el: Εξυπηρετητής συμβατός με VNC για κοινή χρήση επιφανειών εργασίας

en: Telepathy tubes support
el: Υποστήριξη telepathy tubes

en: Do not show the invitations management dialog at startup
el: Μη εμφάνιση του διαλόγου διαχείρισης προσκλήσεων κατά την εκκίνηση

en: Desktop Sharing is not running under an X11 Server or Wayland.
    Other display servers are currently not supported.
el: Η κοινή χρήση της επιφάνειας εργασίας δεν εκτελείται σε εξυπηρετητή X11 ή Wayland.
    Άλλοι εξυπηρετητές προς το παρόν δεν υποστηρίζονται.

en: Storing passwords in config file is insecure!
el: Η αποθήκευση κωδικών πρόσβασης στο αρχείο διαμόρφωσης δεν είναι ασφαλής!

en: Enter a new password for Unattended Access
el: Εισάγετε νέο κωδικό πρόσβασης για αφύλακτη πρόσβαση

en: Failed to start the krfb server. Desktop sharing will not work. Try setting another port in the settings and restart krfb.
el: Αποτυχία εκκίνησης του εξυπηρετητή krfb. Ο διαμοιρασμός με πρόσκληση δεν θα λειτουργήσει. Προσπαθήστε να ορίσετε άλλη θύρα στις ρυθμίσεις και κάνετε επανεκκίνηση του krfb.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, aboutLabel)
en: KDE Desktop Sharing
el: KDE κοινή χρήση επιφάνειας εργασίας

en: This field contains the address of your computer and the port number, separated by a colon.
    
    The address is just a hint - you can use any address that can reach your computer.
    
    Desktop Sharing tries to guess your address from your network configuration, but does not always succeed in doing so.
    
    If your computer is behind a firewall it may have a different address or be unreachable for other computers.
el: Αυτό το πεδίο περιέχει τη διεύθυνση του υπολογιστή σας και τον αριθμό της θύρας, χωρισμένα με άνω-κάτω τελεία.
    
    Η διεύθυνση είναι απλώς μια υπόδειξη - μπορείτε να χρησιμοποιήσετε οποιαδήποτε διεύθυνση μπορεί να δώσει πρόσβαση στον υπολογιστή σας. 
    
    Η κοινή χρήση επιφάνειας εργασίας προσπαθεί να μαντέψει τη διεύθυνση από τη διαμόρφωση του δικτύου σας, αλλά δεν το επιτυγχάνει πάντα.
    
    Αν ο υπολογιστής σας είναι πίσω από τείχος προστασίας μπορεί να έχει διαφορετική διεύθυνση ή να μην είναι προσβάσιμος από άλλους υπολογιστές.

en: Any remote user with normal desktop sharing password will have to be authenticated.
    
    If unattended access is on, and the remote user provides unattended mode password, desktop sharing access will be granted without explicit confirmation.
el: Οποιοσδήποτε απομακρυσμένος χρήστης με κανονικό κωδικό πρόσβασης σε επιφάνεια εργασίας κοινής χρήσης θα πρέπει να ταυτοποιηθεί.
    
    Αν η ασυνόδευτη πρόσβαση είναι ενεργή και ο απομακρυσμένος χρήστης παρέχει κωδικό πρόσβασης σε ασυνόδευτη λειτουργία, η πρόσβαση σε επιφάνεια εργασίας κοινής χρήσης θα δίνεται χωρίς ρητή επιβεβαίωση.

en: Network
el: Δίκτυο

en: Security
el: Ασφάλεια

en: Screen capture
el: Σύλληψη οθόνης

en: To apply framebuffer plugin setting, you need to restart the program.
el: Για την εφαρμογή προσθέτου ενδιάμεσης μνήμης, πρέπει να επανεκκινήσετε το πρόγραμμα.

en: The remote user %1 is now connected.
el: Ο απομακρυσμένος χρήστης %1 έχει τώρα συνδεθεί.

en: The remote user %1 disconnected.
el: Ο απομακρυσμένος χρήστης %1 έχει αποσυνδεθεί.

en: Disconnect
el: Αποσύνδεση

en: Enable Remote Control
el: Ενεργοποίηση απομακρυσμένου ελέγχου

en: Desktop Sharing - disconnected
el: Κοινή χρήση επιφάνειας εργασίας - σε αποσύνδεση

en: Desktop Sharing - connected with %1
el: Κοινή χρήση επιφάνειας εργασίας - σε σύνδεση με %1

en: Desktop Sharing - connected
el: Κοινή χρήση επιφάνειας εργασίας - σε σύνδεση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preferred frameb&uffer plugin:
el: Προτιμώμενο πρόσθετο εν&διάμεσης μνήμης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helpText)
en: <html><head/><body><p>When using x11, <span style=" font-weight:600;">xcb</span> plugin should be preferred, because it is more performant.<br/><span style=" font-weight:600;">qt</span> plugin is a safe fallback, if for some reason others don't work. But also it is very slow.</p></body></html>
el: <html><head/><body><p>Όταν γίνεται χρήση του x11, <span style=" font-weight:600;">xcb</span> το πρόσθετο πρέπει να προτιμάται, γιατί ανταποκρίνεται καλύτερα.<br/><span style=" font-weight:600;">Το qt</span> πρόσθετο είναι μια ασφαλής εναλλακτική, αν για κάποιο λόγο τα άλλα δεν λειτουργούν. Αλλά επίσης είναι πολύ αργό.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowDesktopControl)
en: Allow remote connections to control your desktop
el: Επίτρεψε απομακρυσμένες συνδέσεις ελέγχου της επιφάνειας εργασίας σας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_noWallet)
en: Do not store passwords using KDE wallet
el: Να μην αποθηκεύετε κωδικούς πρόσβασης στο KDE Wallet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useDefaultPort)
en: Use default port
el: Χρήση προκαθορισμένης θύρας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Listening port:
el: Θύρα ακρόασης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Attention
el: Προσοχή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mainTextLabel)
en: Somebody is requesting a connection to your computer. Granting this will allow the remote user to watch your desktop.
el: Κάποιος ζητάει να συνδεθεί με τον υπολογιστή σας. Δίνοντας την άδειά σας θα επιτρέψετε στον απομακρυσμένο χρήστη να δει την επιφάνεια εργασίας σας.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Remote system:
el: Απομακρυσμένο σύστημα:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbAllowRemoteControl)
en: If you turn this option on, the remote user can enter keystrokes and use your mouse pointer. This gives them full control over your computer, so be careful. When the option is disabled the remote user can only watch your screen.
el: Αν ενεργοποιήσετε αυτή την επιλογή, ο απομακρυσμένος χρήστης θα μπορεί να πληκτρολογεί και να χρησιμοποιεί το ποντίκι σας. Έτσι θα έχει τον πλήρη έλεγχο του υπολογιστή σας, γι' αυτό να είστε προσεκτικοί. Όταν η επιλογή αυτή είναι απενεργοποιημένη, ο απομακρυσμένος χρήστης θα μπορεί μόνο να βλέπει την οθόνη σας.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAllowRemoteControl)
en: Allow remote user to &control keyboard and mouse
el: Επιτρέπεται στον απομακρυσμένο χρήστη να ελέγ&χει το πληκτρολόγιο και το ποντίκι

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aboutLabel)
en: KDE Desktop Sharing allows you to grant permission to someone at a remote location for viewing and possibly controlling your desktop.
el: Η κοινή χρήση επιφάνειας εργασίας του KDE σάς επιτρέπει να δώσετε δικαίωμα σε κάποιον από μια απομακρυσμένη τοποθεσία να παρακολουθήσει και πιθανά να ελέγξει την επιφάνεια εργασίας σας.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, enableSharingCheckBox)
en: Starts/Stops Remote Desktop Sharing
el: Έναρξη/Διακοπή κοινής χρήσης επιφάνειας εργασίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableSharingCheckBox)
en: &Enable Desktop Sharing
el: &Ενεργοποίηση κοινής χρήσης επιφάνειας εργασίας

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, detailsGroupBox)
en: Connection Details
el: Λεπτομέρειες σύνδεσης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel)
en: &Address
el: &Διεύθυνση

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, addressAboutButton)
en: More about this address
el: Περισσότερα για αυτή τη διεύθυνση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addressAboutButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, unattendedAboutButton)
en: About
el: Σχετικά

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, addressDisplayLabel)
en: Address required by remote users to connect to your desktop. Click about button on the right for more info.
el: Η διεύθυνση απαιτείται ώστε απομακρυσμένοι χρήστες να συνδεθούν στην επιφάνεια εργασίας σας. Με κλικ στο κουμπί σχετικά στα δεξιά θα δείτε περισσότερες πληροφορίες.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: &Password
el: &Κωδικός

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, passwordEditButton)
en: Edit/Save Desktop Sharing Password
el: Επεξεργασία/Αποθήκευση κωδικού για κοινή χρήση σε επιφάνεια εργασίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, passwordEditButton)
en: Edit
el: Επεξεργασία

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, passwordDisplayLabel)
en: Password required by remote users to connect to your desktop. Click the edit button on the right to change password.
el: Απαιτείται κωδικός ώστε απομακρυσμένοι χρήστες να συνδεθούν στην επιφάνεια εργασίας σας. Με κλικ στο κουμπί επεξεργασία στα δεξιά αλλάζετε τον κωδικό.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordDisplayLabel)
en: TemporaryPassword
el: ΠροσωρινόςΚωδικός

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, unattendedGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unattendedAboutLabel)
en: Unattended Access allows a remote user with the password to gain control to your desktop without your explicit confirmation.
el: Η ασυνόδευτη πρόσβαση επιτρέπει σε έναν απομακρυσμένο χρήστη με κωδικό να αποκτήσει τον έλεγχο της επιφάνειας εργασίας σας χωρίς τη δική σας ρητή επιβεβαίωση.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, unattendedGroupBox)
en: Unattended Access
el: Αφύλακτη πρόσβαση

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, unattendedAboutLabel)
en: Unattended Access allows a remote user with the password to gain control to your desktop without your explicit confirmation. Click "About" button on right to know more.
el: Η ασυνόδευτη πρόσβαση επιτρέπει σε έναν απομακρυσμένο χρήστη με κωδικό να αποκτήσει τον έλεγχο της επιφάνειας εργασίας σας χωρίς τη δική σας ρητή επιβεβαίωση. Με κλικ στο κουμπί "Σχετικά" στα δεξιά θα μάθετε περισσότερα.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, unattendedAboutButton)
en: Know more about Unattended Access
el: Μάθετε περισσότερα για την ασυνόδευτη πρόσβαση

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, enableUnattendedCheckBox)
en: Starts/Stops unattended access to your desktop. Click on button on right to change password, and "About" button to know more.
el: Έναρξη/Διακοπή ασυνόδευτης πρόσβασης στην επιφάνεια εργασίας σας. Με κλικ στο κουμπί στα δεξιά αλλάζετε κωδικό και με το κουμπί "Σχετικά" μαθαίνετε περισσότερα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableUnattendedCheckBox)
en: Enable &Unattended Access
el: Ενεργοποίηση &ασυνόδευτης πρόσβασης

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, unattendedPasswordButton)
en: Change password for Unattended Access
el: Αλλαγή κωδικού για ασυνόδευτη πρόσβαση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, unattendedPasswordButton)
en: &Change Unattended Password
el: Α&λλαγή κωδικού ασυνόδευτης πρόσβασης
