krfb - en to fa translation catalogue (26 entries)

en: New Connection
fa: اتصال جدید

en: Accept Connection
fa: پذیرفتن اتصال

en: Refuse Connection
fa: رد کردن اتصال

en: Received connection from %1, on hold (waiting for confirmation)
fa: اتصال از %1 دریافت شد، منتظر بمانید )در حال انتظار برای تأیید(

en: %1@%2 (shared desktop)
fa: %1@%2 ) رومیزی مشترک(

note: i18n: ectx: label, entry (allowDesktopControl), group (Security)
en: Allow remote connections to manage the desktop.
fa: اجازه به اتصالهای دور برای مدیریت رومیزی.

note: i18n: ectx: label, entry (allowUnattendedAccess), group (Security)
en: Allow connections without an invitation.
fa: به اتصالهای بدون دعوت‌نامه اجازه داده شود.

note: i18n: ectx: label, entry (unattendedAccessPassword), group (Security) i18n: ectx: label, entry (desktopSharingPassword), group (Security)
en: Password for uninvited connections.
fa: اسم رمز برای اتصالهای ناخوانده.

en: TightVNC encoder
fa: کدبند TightVNC

en: ZLib encoder
fa: کدبند ZLib

en: original VNC encoders and protocol design
fa: کدبندهای اصلی  VNC و طرح قرارداد

en: Your X11 Server does not support the required XTest extension version 2.2. Sharing your desktop is not possible.
fa: کارساز  X11 از نسخه ۲/۲ پسوند XTest مورد نیاز پشتیبانی نمی‌‌‌کند. امکان اشتراک رومیزیتان نیست.

en: Desktop Sharing Error
fa: خطای اشتراک رومیزی

en: Desktop Sharing
fa: اشتراک رومیزی

en: Network
fa: شیکه

en: Security
fa: امنیت

en: Enable Remote Control
fa: فعال‌‌‌‌‌‌‌‌سازی کنترل دور

en: Desktop Sharing - disconnected
fa: اشتراک رومیزی - قطع ارتباط

en: Desktop Sharing - connected with %1
fa: اشتراک رومیزی - اتصال به وسیله %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowDesktopControl)
en: Allow remote connections to control your desktop
fa: اجازه دادن به اتصالهای دور برای کنترل رومیزی خود

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Attention
fa: توجه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mainTextLabel)
en: Somebody is requesting a connection to your computer. Granting this will allow the remote user to watch your desktop.
fa: شخصی در حال درخواست اتصال به رایانه شما است. موافقت با آن، به کاربر دور اجازه می‌دهد رومیزی شما را تماشا کند.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Remote system:
fa: سیستم دور:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remoteHost)
en: 123.234.123.234
fa: ۱۲۳.۲۳۴.۱۲۳.۲۳۴

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbAllowRemoteControl)
en: If you turn this option on, the remote user can enter keystrokes and use your mouse pointer. This gives them full control over your computer, so be careful. When the option is disabled the remote user can only watch your screen.
fa: اگر این گزینه فعال شود، کاربر دور می‌تواند ضربه‌های کلید را وارد کند، و از اشاره‌‌گر موشیتان استفاده نماید. این کار اختیار کامل کنترل بر رایانه شما را به آنها می‌دهد، پس مراقب باشید. هنگامی که گزینه غیرفعال می‌شود، کاربر دور فقط می‌تواند پرده‌ شما را تماشا کند.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAllowRemoteControl)
en: Allow remote user to &control keyboard and mouse
fa: اجازه دادن به کاربر دور برای &کنترل صفحه کلید و موشی‌
