krfb - en to fi translation catalogue (91 entries)

en: New Connection
fi: Uusi yhteys

en: Accept Connection
fi: Hyväksy yhteys

en: Refuse Connection
fi: Hylkää yhteys

en: Accepted connection from %1
fi: Hyväksyttiin yhteys osoitteesta %1

en: Received connection from %1, on hold (waiting for confirmation)
fi: Saatiin yhteys osoitteesta %1, pidossa (odottaa varmistusta)

en: %1@%2 (shared desktop)
fi: %1@%2 (jaettu työpöytä)

note: i18n: ectx: label, entry (startMinimized), group (MainWindow)
en: Start minimized
fi: Käynnistä pienennettynä

note: i18n: ectx: label, entry (useDefaultPort), group (TCP)
en: Use the default port for VNC (5900)
fi: Käytö oletusporttia VNC:lle (5900)

note: i18n: ectx: label, entry (port), group (TCP)
en: This is the port on which krfb will listen.
fi: Tämä on portti, jossa krfb-ohjelma kuuntelee.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_publishService) i18n: ectx: label, entry (publishService), group (TCP)
en: Announce the service on the local network
fi: Ilmoita palvelusta paikallisessa verkossa

note: i18n: ectx: label, entry (noWallet), group (Security)
en: Do not store passwords in KWallet
fi: Älä tallenna salasanoja KWalletiin

note: i18n: ectx: label, entry (allowDesktopControl), group (Security)
en: Allow remote connections to manage the desktop.
fi: Salli etäyhteyksien hallita työpöytää.

note: i18n: ectx: label, entry (allowUnattendedAccess), group (Security)
en: Allow connections without an invitation.
fi: Salli yhteydet ilman kutsua.

note: i18n: ectx: label, entry (unattendedAccessPassword), group (Security) i18n: ectx: label, entry (desktopSharingPassword), group (Security)
en: Password for uninvited connections.
fi: Salasana kutsumattomille yhteyksille.

note: i18n: ectx: label, entry (preferredFrameBufferPlugin), group (FrameBuffer)
en: Preferred Frame Buffer Plugin
fi: Suosittu kehyspuskuriliitännäinen

en: Creating a Virtual Monitor from %1
fi: Luodaan virtuaalinäyttö: %1

en: Remote Virtual Monitor
fi: Virtuaalinen etänäyttö

en: Offer a Virtual Monitor that can be accessed remotely
fi: Tarjoa etäkäytettävää virtuaalinäyttöä

en: (c) 2009-2010, Collabora Ltd.
    (c) 2007, Alessandro Praduroux
    (c) 2001-2003, Tim Jansen
    (c) 2001, Johannes E. Schindelin
    (c) 2000-2001, Const Kaplinsky
    (c) 2000, Tridia Corporation
    (c) 1999, AT&T Laboratories Boston
fi: © 2009–2010 Collabora Ltd.
    © 2007 Alessandro Praduroux
    © 2001–2003 Tim Jansen
    © 2001 Johannes E. Schindelin
    © 2000–2001 Const Kaplinsky
    © 2000 Tridia Corporation
    © 1999 AT&T Laboratories Boston

en: Virtual Monitor implementation
fi: Virtuaalinen näyttötoteutus

en: KDE4 porting
fi: KDE4-sovitus

en: Original author
fi: Alkuperäinen tekijä

en: TightVNC encoder
fi: TightVNC-pakkaaja

en: ZLib encoder
fi: ZLib-pakkaaja

en: original VNC encoders and protocol design
fi: alkuperäiset VNC-pakkaajat ja protokollan suunnittelu

en: Logical resolution of the new monitor
fi: Uuden näytön looginen tarkkuus

en: resolution
fi: tarkkuus

en: Name of the monitor
fi: Näytön nimi

en: name
fi: nimi

en: Password for the client to connect to it
fi: Asiakkaan salasana siihen yhdistämiseksi

en: password
fi: salasana

en: The device-pixel-ratio of the device, the scaling factor
fi: Laitteen kuvapistesuhde eli mittakaavakerroin

en: The port we will be listening to
fi: Kuunneltava portti

en: number
fi: numero

en: Your X11 Server does not support the required XTest extension version 2.2. Sharing your desktop is not possible.
fi: Sinun X11-palvelimesi ei tue tarvittavaa XTest-laajennuksen versiota 2.2. Työpöytäsi jakaminen ei ole mahdollista.

en: Desktop Sharing Error
fi: Työpöydän jaon virhe

en: Desktop Sharing
fi: Työpöydän jako

en: VNC-compatible server to share desktops
fi: VNC-yhteensopiva työpöytäjakopalvelin

en: Telepathy tubes support
fi: Telepathy-putkien tuki

en: Do not show the invitations management dialog at startup
fi: Älä näytä kutsujen hallintavalintaikkunaa käynnistymisen yhteydessä

en: Desktop Sharing is not running under an X11 Server or Wayland.
    Other display servers are currently not supported.
fi: Työpöytäjakoa ei käytetä X11-palvelimesta tai Waylandista.
    Muita näyttöpalvelimia ei toistaiseksi tueta.

en: Storing passwords in config file is insecure!
fi: Salasanojen tallennus asetustiedostoon ei ole turvallista!

en: Enter a new password for Unattended Access
fi: Anna valvomattoman pääsyn uusi salasana

en: Failed to start the krfb server. Desktop sharing will not work. Try setting another port in the settings and restart krfb.
fi: krfb-palvelinta ei saatu käyntiin. Työpöydän jako ei toimi. Yritä toista porttia asetuksissa ja käynnistä krfb uudelleen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, aboutLabel)
en: KDE Desktop Sharing
fi: KDE:n työpöydän jako

en: This field contains the address of your computer and the port number, separated by a colon.
    
    The address is just a hint - you can use any address that can reach your computer.
    
    Desktop Sharing tries to guess your address from your network configuration, but does not always succeed in doing so.
    
    If your computer is behind a firewall it may have a different address or be unreachable for other computers.
fi: Tämä kenttä sisältää tietokoneesi osoitteen ja kaksoispisteellä erotetun portin numeron.
    
    Osoite on vain vihje – voit käyttää mitä tahansa osoitetta, jolla sinun tietokoneesi tavoitetaan.
    
    Työpöydän jakamisohjelma yrittää arvata osoitteesi verkkoasetuksistasi, mutta ei aina onnistu tekemään sitä.
    
    Jos tietokoneesi on palomuurin takana, sillä voi olle eri osoite tai se voi olla muiden tietokoneiden tavoittamattomissa.

en: Any remote user with normal desktop sharing password will have to be authenticated.
    
    If unattended access is on, and the remote user provides unattended mode password, desktop sharing access will be granted without explicit confirmation.
fi: Kaikki etäkäyttäjät, joilla on tavallinen työpöytäjaon salasana, täytyy tunnistaa.
    
    Jos valvomaton pääsy on käytössä ja etäkäyttäjä antaa sen salasanan, pääsy työpöytäjakoon myönnetään ilman nimenomaista vahvistusta.

en: Network
fi: Verkko

en: Security
fi: Turvallisuus

en: Screen capture
fi: Ruutukaappaus

en: To apply framebuffer plugin setting, you need to restart the program.
fi: Kehyspuskuriliitännäisen asetukset tulevat voimaan uudelleenkäynnistyksen jälkeen.

en: The remote user %1 is now connected.
fi: Etäkäyttäjä %1 on nyt luonut yhteyden.

en: The remote user %1 disconnected.
fi: Etäkäyttäjä %1 katkaisi yhteyden.

en: Disconnect
fi: Katkaise yhteys

en: Enable Remote Control
fi: Ota käyttöön etähallinta

en: Desktop Sharing - disconnected
fi: Työpöydän jako – yhteys katkaistu

en: Desktop Sharing - connected with %1
fi: Työpöydän jako – yhdistetty koneeseen %1

en: Desktop Sharing - connected
fi: Työpöydän jako – yhdistetty

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Framebuffer)
en: Framebuffer
fi: Kehyspuskuri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preferred frameb&uffer plugin:
fi: Suosittu kehyspuskuriliitännäinen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helpText)
en: <html><head/><body><p>When using x11, <span style=" font-weight:600;">xcb</span> plugin should be preferred, because it is more performant.<br/><span style=" font-weight:600;">qt</span> plugin is a safe fallback, if for some reason others don't work. But also it is very slow.</p></body></html>
fi: <html><head/><body><p>X11:tä käytettäessä tulisi suosia <span style=" font-weight:600;">xcb</span>-liitännäistä, koska se on suorituskykyisempi.<br/><span style=" font-weight:600;">qt</span>-liitännäinen on turvallinen vaihtoehto, jos edellinen ei jostakin syystä toimi, mutta se on myös hyvin hidas.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowDesktopControl)
en: Allow remote connections to control your desktop
fi: Salli etäyhteyksien hallita työpöytääsi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_noWallet)
en: Do not store passwords using KDE wallet
fi: Älä tallenna salasanoja KDE:n lompakkoon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useDefaultPort)
en: Use default port
fi: Käytä oletusporttia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Listening port:
fi: Kuunteluportti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Attention
fi: Huomio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mainTextLabel)
en: Somebody is requesting a connection to your computer. Granting this will allow the remote user to watch your desktop.
fi: Joku pyytää yhteyttä tietokoneellesi. Sallimalla tämän etäkäyttäjä voi tarkkailla työpöytääsi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Remote system:
fi: Etäjärjestelmä:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbAllowRemoteControl)
en: If you turn this option on, the remote user can enter keystrokes and use your mouse pointer. This gives them full control over your computer, so be careful. When the option is disabled the remote user can only watch your screen.
fi: Jos laitat tämän asetuksen päälle, etäkäyttäjä voi kirjoittaa näppäimillä ja käyttää hiirtäsi. Tämä antaa heille täyden hallinnan tietokoneellesi, joten ole varovainen. Kun tämä asetus on poissa päältä, etäkäyttäjä voi vain katsoa näyttöäsi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAllowRemoteControl)
en: Allow remote user to &control keyboard and mouse
fi: Salli etäkäyttäjän &hallita näppäimistöä ja hiirtä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aboutLabel)
en: KDE Desktop Sharing allows you to grant permission to someone at a remote location for viewing and possibly controlling your desktop.
fi: KDE:n työpöydän jakaminen sallii sinun antaa jollekulle luvan seurata ja mahdollisesti hallita työpöytääsi muualla sijaitsevassa paikasta.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, enableSharingCheckBox)
en: Starts/Stops Remote Desktop Sharing
fi: Aloittaa tai lopettaa etätyöpöydän jaon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableSharingCheckBox)
en: &Enable Desktop Sharing
fi: &Ota työpöydän jako käyttöön

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, detailsGroupBox)
en: Connection Details
fi: Yhteyden tiedot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel)
en: &Address
fi: &Osoite

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, addressAboutButton)
en: More about this address
fi: Lisätietoa tästä osoitteesta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addressAboutButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, unattendedAboutButton)
en: About
fi: Tietoa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, addressDisplayLabel)
en: Address required by remote users to connect to your desktop. Click about button on the right for more info.
fi: Etäkäyttäjiltä vaadittu osoite työpöytääsi yhdistämiseksi. Lisätietoa saat napsauttamalla oikealla olevaa painiketta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: &Password
fi: &Salasana:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, passwordEditButton)
en: Edit/Save Desktop Sharing Password
fi: Muokkaa/tallenna työpöydän jaon salasana

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, passwordEditButton)
en: Edit
fi: Muokkaa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, passwordDisplayLabel)
en: Password required by remote users to connect to your desktop. Click the edit button on the right to change password.
fi: Etäkäyttäjiltä vaadittu salasana työpöytääsi yhdistämiseksi. Vaihda salasana napsauttamalla oikealla olevaa painiketta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordDisplayLabel)
en: TemporaryPassword
fi: VäliaikainenSalasana

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, unattendedGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unattendedAboutLabel)
en: Unattended Access allows a remote user with the password to gain control to your desktop without your explicit confirmation.
fi: Valvomaton pääsy sallii etäkäyttäjän saada salasanalla yhteys työpöytääsi ilman, että nimenomaisesti vahvistat pyynnön.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, unattendedGroupBox)
en: Unattended Access
fi: Valvomaton pääsy

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, unattendedAboutLabel)
en: Unattended Access allows a remote user with the password to gain control to your desktop without your explicit confirmation. Click "About" button on right to know more.
fi: Valvomaton pääsy sallii etäkäyttäjän saada salasanalla yhteys työpöytääsi ilman, että nimenomaisesti vahvistat pyynnön. Lisätietoa saat napsauttamalla ”Tietoa”.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, unattendedAboutButton)
en: Know more about Unattended Access
fi: Lisätietoa valvomattomasta pääsystä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, enableUnattendedCheckBox)
en: Starts/Stops unattended access to your desktop. Click on button on right to change password, and "About" button to know more.
fi: Aloittaa tai lopettaa valvomattoman pääsyn työpöydällesi. Vaihda salasana napsauttamalla oikealla olevaa painiketta. Lisätietoa painikkeesta ”Tietoa”.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableUnattendedCheckBox)
en: Enable &Unattended Access
fi: Ota &valvomaton pääsy käyttöön

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, unattendedPasswordButton)
en: Change password for Unattended Access
fi: Vaihda valvomattoman pääsyn salasana

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, unattendedPasswordButton)
en: &Change Unattended Password
fi: &Vaihda valvomattoman pääsyn salasana
