krfb - en to he translation catalogue (99 entries)

en: New Connection
he: חיבור חדש

en: Accept Connection
he: אישור החיבור

en: Refuse Connection
he: סירוב לחיבור

en: Accepted connection from %1
he: אושר חיבור מצד %1

en: Received connection from %1, on hold (waiting for confirmation)
he: התקבלה התחברות מ־-%1, בהמתנה (לאישור)

en: %1@%2 (shared desktop)
he: %1@%2 (שולחנות עבודה משותפים)

note: i18n: ectx: label, entry (startMinimized), group (MainWindow)
en: Start minimized
he: התחלה במצב ממוזער

note: i18n: ectx: label, entry (useDefaultPort), group (TCP)
en: Use the default port for VNC (5900)
he: להשתמש בפתחת ברירת המחדל ל־VNC‏ (5900)

note: i18n: ectx: label, entry (port), group (TCP)
en: This is the port on which krfb will listen.
he: זאת הפתחה לה יאזין krfb.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_publishService) i18n: ectx: label, entry (publishService), group (TCP)
en: Announce the service on the local network
he: להכריז על השירות ברשת המקומית.

note: i18n: ectx: label, entry (noWallet), group (Security)
en: Do not store passwords in KWallet
he: לא לאחסן סיסמאות ב־KWallet

note: i18n: ectx: label, entry (allowDesktopControl), group (Security)
en: Allow remote connections to manage the desktop.
he: לאפשר לחיבורים מרוחקים לנהל את שולחן העבודה.

note: i18n: ectx: label, entry (allowUnattendedAccess), group (Security)
en: Allow connections without an invitation.
he: לאפשר חיבורים ללא הזמנה.

note: i18n: ectx: label, entry (unattendedAccessPassword), group (Security) i18n: ectx: label, entry (desktopSharingPassword), group (Security)
en: Password for uninvited connections.
he: סיסמה לחיבורים ללא הזמנה.

note: i18n: ectx: label, entry (preferredFrameBufferPlugin), group (FrameBuffer)
en: Preferred Frame Buffer Plugin
he: תוסף מכלא חוזי מועדף

en: Creating a Virtual Monitor from %1
he: נוצר צג וירטואלי מתוך %1

en: Remote Virtual Monitor
he: הסרת צד וירטואלי

en: Offer a Virtual Monitor that can be accessed remotely
he: הצעת מסך וירטואלי שאפשר לגשת אליו מרחוק.

en: (c) 2009-2010, Collabora Ltd.
    (c) 2007, Alessandro Praduroux
    (c) 2001-2003, Tim Jansen
    (c) 2001, Johannes E. Schindelin
    (c) 2000-2001, Const Kaplinsky
    (c) 2000, Tridia Corporation
    (c) 1999, AT&T Laboratories Boston
he: (c) 2009‏-2010, Collabora בע״מ.
    (c) 2007, אלסנדרו פרדורו
    (c) 2001‏-2003, טים ג׳נסן
    (c) 2001, יוהאנס א. שינדלין
    (c) 2000‏-2001, קונסט קפלינסקי
    (c) 2000, תאגיד Tridia
    (c) 1999, מעבדות AT&T בוסטון

en: Virtual Monitor implementation
he: הטמעת צג וירטואלי

en: George Kiagiadakis
he: ג׳ורג׳ קיאגיאדקיס

en: Alessandro Praduroux
he: אלסנדרו פרדורו

en: KDE4 porting
he: הסבה ל־KDE4

en: Tim Jansen
he: טים ג׳נסן

en: Original author
he: יוצר מקורי

en: Johannes E. Schindelin
he: יוהאן א. שינדלין

en: Const Kaplinsky
he: קונסט קפלינסקי

en: TightVNC encoder
he: מקודד TightVNC

en: Tridia Corporation
he: חברת Tridia

en: ZLib encoder
he: מקודד ZLib

en: AT&T Laboratories Boston
he: מעבדות AT&T בוסטון

en: original VNC encoders and protocol design
he: מקודדי VNC מקוריים ועיצוב פרוטוקולים

en: Logical resolution of the new monitor
he: רזולוציה לוגית של הצג החדש

en: resolution
he: רזולוציה

en: Name of the monitor
he: שם הצד

en: name
he: שם

en: Password for the client to connect to it
he: סיסמה ללקוח כדי להתחבר אליו

en: password
he: סיסמה

en: The device-pixel-ratio of the device, the scaling factor
he: יחס פיקסלים למכשיר של המכשיר, מקדם קנה־מידה

en: dpr
he: יפמ

en: The port we will be listening to
he: הפתחה שנאזין לה

en: number
he: מספר

en: Your X11 Server does not support the required XTest extension version 2.2. Sharing your desktop is not possible.
he: שרת ה־X11 שלך לא תומך בגרסה 2.2 של ההרחבה הנדרשת XTest. אין אפשרות לשתף את שולחן העבודה שלך.

en: Desktop Sharing Error
he: שגיאת שיתוף שולחן עבודה

en: Desktop Sharing
he: שיתוף שולחן עבודה

en: VNC-compatible server to share desktops
he: שרת תואם VNC לשיתוף שולחנות עבודה

en: George Goldberg
he: ג׳ורג׳ גולדברג

en: Telepathy tubes support
he: תמיכה בצינורות טלפתיים (Telepathy Tubes)

en: Do not show the invitations management dialog at startup
he: לא להציג את חלונית ניהול ההזמנות בהתחלה

en: Desktop Sharing is not running under an X11 Server or Wayland.
    Other display servers are currently not supported.
he: שיתוף שולחן העבודה לא פועל כרגע תחת שרת X11 או Wayland.
    אין תמיכה כרגע בשרתי תצוגה אחרים.

en: Storing passwords in config file is insecure!
he: אחסון סיסמאות בקובץ ההגדרות אינו מאובטח!

en: Enter a new password for Unattended Access
he: נא למלא סיסמה לגישה ללא התערבות

en: Failed to start the krfb server. Desktop sharing will not work. Try setting another port in the settings and restart krfb.
he: הפעלת שרת krfb נכשלה. שיתוף שולחן העבודה לא יעבוד. כדאי לנסות להגדיר פתחה שונה בהגדרות ולהפעיל את krfb מחדש.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, aboutLabel)
en: KDE Desktop Sharing
he: שיתוף שולחן עבודה של KDE

en: This field contains the address of your computer and the port number, separated by a colon.
    
    The address is just a hint - you can use any address that can reach your computer.
    
    Desktop Sharing tries to guess your address from your network configuration, but does not always succeed in doing so.
    
    If your computer is behind a firewall it may have a different address or be unreachable for other computers.
he: השדה הזה מכיל את כתובת המחשב והפתחה שלך, עם נקודתיים ביניהם.
    
    הכתובת היא בגדר רמז - אפשר להשתמש באיזו כתובת שפונה למחשב שלך.
    
    שיתוף שולחן העבודה מנסה לנחש את הכתובת שלך מהגדרות הרשת שלך, אך יש טעויות לכאן או לכאן.
    
    אם המחשב שלך מוגן בחומת אש יכול להיות שיש לו כתובת אחרת או שמחשבים אחרים בכלל לא יכולים לגשת אליו.

en: Any remote user with normal desktop sharing password will have to be authenticated.
    
    If unattended access is on, and the remote user provides unattended mode password, desktop sharing access will be granted without explicit confirmation.
he: כל משתמש מרוחק עם סיסמת שיתוף שולחן עבודה רגילה דורש אימות.
    
    אם גישה ללא התערבות פעילה, והמשתמש המרוחק סיפק סיסמה למצב ללא התערבות, גישה לשיתוף שולחן עבודה תוענק ללא אישור מפורש.

en: Network
he: רשת

en: Security
he: אבטחה

en: Screen capture
he: לכידת מסך

en: To apply framebuffer plugin setting, you need to restart the program.
he: כדי להחיל הגדרות מכלא חוזי (framebuffer)

en: The remote user %1 is now connected.
he: המשתמש המרוחק %1 מחובר כרגע.

en: The remote user %1 disconnected.
he: המשתמש המרוחק %1 נותק.

en: Disconnect
he: ניתוק

en: Enable Remote Control
he: לאפשר שליטה מרחוק

en: Desktop Sharing - disconnected
he: שיתוף שולחן עבודה - מתנתק

en: Desktop Sharing - connected with %1
he: שיתוף שולחן עבודה - מתחבר מול %1

en: Desktop Sharing - connected
he: שיתוף שולחן עבודה - מחובר

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preferred frameb&uffer plugin:
he: תוסף מ&כלא חוזי מועדף:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helpText)
en: <html><head/><body><p>When using x11, <span style=" font-weight:600;">xcb</span> plugin should be preferred, because it is more performant.<br/><span style=" font-weight:600;">qt</span> plugin is a safe fallback, if for some reason others don't work. But also it is very slow.</p></body></html>
he: <html><head/><body><p>עם x11, תוסף <span style=" font-weight:600;">xcb</span> אמור להיות מועדף, כי הביצועים שלו יותר טובים.<br/>תוסף <span style=" font-weight:600;">qt</span> הוא נסיגה בטוחה, אם מסיבה כלשהי האחרים לא עבדו. אבל הוא גם מאוד איטי.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowDesktopControl)
en: Allow remote connections to control your desktop
he: לאפשר חיבורים מרחוק לשליטה בשולחן העבודה שלך

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_noWallet)
en: Do not store passwords using KDE wallet
he: לא לאחסן סיסמאות באמצעות ארנק KDE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useDefaultPort)
en: Use default port
he: להשתמש בפתחת ברירת המחדל

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Listening port:
he: פתחה להאזנה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Attention
he: נא לשים לב

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mainTextLabel)
en: Somebody is requesting a connection to your computer. Granting this will allow the remote user to watch your desktop.
he: מישהו או מישהי מבקשים להתחבר למחשב שלך. אישור בקשה זו יאפשר להם לראות את כל מה שיש על שולחן העבודה שלך.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Remote system:
he: מערכת מרוחקת:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbAllowRemoteControl)
en: If you turn this option on, the remote user can enter keystrokes and use your mouse pointer. This gives them full control over your computer, so be careful. When the option is disabled the remote user can only watch your screen.
he: הפעלת האפשרות הזאת תאפשר למשתמש או למשתמשת המרוחקים להקליד ולהשתמש בסמן העכבר שלך. בכך הם למעשה מקבלים שליטה מלאה על המחשב שלך, לכן כדאי לנקוט במשנה זהירות. כאשר האפשרות הזאת מושבתת הם יוכלו רק לצפות במסך.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAllowRemoteControl)
en: Allow remote user to &control keyboard and mouse
he: לא&פשר למשתמש המרוחק לשלוט במקלדת ובעכבר

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aboutLabel)
en: KDE Desktop Sharing allows you to grant permission to someone at a remote location for viewing and possibly controlling your desktop.
he: שיתוף שולחן עבודה של KDE מאפשר לך לך להעניק הרשאה לגורם מרוחק לצפייה ואפילו שליטה בשולחן העבודה שלך.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, enableSharingCheckBox)
en: Starts/Stops Remote Desktop Sharing
he: מפעיל/עוצר שיתוף שולחן עבודה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableSharingCheckBox)
en: &Enable Desktop Sharing
he: ה&פעלת שיתוף שולחן עבודה

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, detailsGroupBox)
en: Connection Details
he: פרטי החיבור

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel)
en: &Address
he: &כתובת

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, addressAboutButton)
en: More about this address
he: עוד על הכתובת הזאת

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addressAboutButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, unattendedAboutButton)
en: About
he: על אודות

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, addressDisplayLabel)
en: Address required by remote users to connect to your desktop. Click about button on the right for more info.
he: משתמשים מרוחקים צריכים כתובת כדי להתחבר לשולחן העבודה שלך. יש ללחוץ על כפתור „על אודות” משמאל כדי לקבל מידע נוסף.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: &Password
he: &סיסמה

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, passwordEditButton)
en: Edit/Save Desktop Sharing Password
he: עריכת/שמירה סיסמת שיתוף שולחן עבודה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, passwordEditButton)
en: Edit
he: עריכה

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, passwordDisplayLabel)
en: Password required by remote users to connect to your desktop. Click the edit button on the right to change password.
he: משתמשים מרוחקים צריכים סיסמה כדי להתחבר לשולחן העבודה שלך. יש ללחוץ על כפתור העריכה משמאל כדי להחליף סיסמה.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordDisplayLabel)
en: TemporaryPassword
he: סיסמה_זמנית

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, unattendedGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unattendedAboutLabel)
en: Unattended Access allows a remote user with the password to gain control to your desktop without your explicit confirmation.
he: גישה ללא התערבות מאפשרת למשתמש מרוחק שיש לו סיסמה לקבלת שליטה בשולחן העבודה שלך ללא הסכמה מפורשת.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, unattendedGroupBox)
en: Unattended Access
he: גישה ללא התערבות

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, unattendedAboutLabel)
en: Unattended Access allows a remote user with the password to gain control to your desktop without your explicit confirmation. Click "About" button on right to know more.
he: גישה ללא התערבות מאפשרת למשתמש מרוחק שיש לו סיסמה לקבלת שליטה בשולחן העבודה שלך ללא הסכמה מפורשת. לחיצה על כפתור „על אודות” משמאל תציג הסברים נוספים.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, unattendedAboutButton)
en: Know more about Unattended Access
he: מידע נוסף על גישה ללא התערבות

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, enableUnattendedCheckBox)
en: Starts/Stops unattended access to your desktop. Click on button on right to change password, and "About" button to know more.
he: מפעיל/עוצר גישה ללא התערבות לשולחן העבודה שלך. יש ללחוץ על הכפתור משמאל כדי להחליף סיסמה ועל כפתור„על אודות” כדי ללמוד עוד.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableUnattendedCheckBox)
en: Enable &Unattended Access
he: הפעלת גישה ללא הת&ערבות

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, unattendedPasswordButton)
en: Change password for Unattended Access
he: החלפת סיסמה לגישה ללא התערבות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, unattendedPasswordButton)
en: &Change Unattended Password
he: ה&חלפת סיסמה ללא התערבות
