krfb - en to hi translation catalogue (33 entries)

en: New Connection
hi: नया कनेक्शन

en: Accept Connection
hi: कनेक्शन स्वीकारें

en: Refuse Connection
hi: कनेक्शन अस्वीकारें

en: Received connection from %1, on hold (waiting for confirmation)
hi:  %1 से कनेक्शन मिला, होल्ड पर रखा (पुष्टि के लिए इंतजार किया जा रहा है)

en: %1@%2 (shared desktop)
hi: %1@%2 (साझेदारी डेस्कटॉप)

note: i18n: ectx: label, entry (useDefaultPort), group (TCP)
en: Use the default port for VNC (5900)
hi: वीएनसी के लिए डिफ़ॉल्ट पोर्ट इस्तेमाल करें (५९००)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_publishService) i18n: ectx: label, entry (publishService), group (TCP)
en: Announce the service on the local network
hi: सेवा को स्थानीय नेटवर्क में घोषित करें

note: i18n: ectx: label, entry (allowDesktopControl), group (Security)
en: Allow remote connections to manage the desktop.
hi: डेस्कटॉप को प्रबंधित करने के लिए रिमोट कनेक्शन्स स्वीकारें.

note: i18n: ectx: label, entry (allowUnattendedAccess), group (Security)
en: Allow connections without an invitation.
hi: बिना निमंत्रण के कनेक्शन स्वीकारें.

note: i18n: ectx: label, entry (unattendedAccessPassword), group (Security) i18n: ectx: label, entry (desktopSharingPassword), group (Security)
en: Password for uninvited connections.
hi: अनिमंत्रित कनेक्शनों के लिए पासवर्ड.

en: Alessandro Praduroux
hi: अलेसांद्रो प्रादुरोक्स

en: KDE4 porting
hi: केडीई4 पोर्टिंग

en: Tim Jansen
hi: टिम जानसन

en: Johannes E. Schindelin
hi: जोहान्स ई. शिंदेलिन

en: libvncserver
hi: लिबवीएनसीसर्वर

en: Const Kaplinsky
hi: कांस्ट कापलिंस्की

en: TightVNC encoder
hi: टाइट-वीएनसी एनकोडर

en: Tridia Corporation
hi: ट्रिडिया कारपोरेशन

en: ZLib encoder
hi: जेड-लिब एनकोडर

en: original VNC encoders and protocol design
hi: मूल वीएनसी एनकोडर्स तथा प्रोटोकॉल डिजाइन

en: Desktop Sharing Error
hi: डेस्कटॉप साझेदारी त्रुटि

en: Desktop Sharing
hi: डेस्कटॉप साझेदारी

en: Network
hi: नेटवर्क

en: Security
hi: सुरक्षा

en: Enable Remote Control
hi: रिमोट कन्ट्रोल सक्षम करें

en: Desktop Sharing - disconnected
hi: डेस्कटॉप साझेदारी - डिस्कनेक्टेड

en: Desktop Sharing - connected with %1
hi: डेस्कटॉप साझेदारी - %1 के साथ कनेक्टेड

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowDesktopControl)
en: Allow remote connections to control your desktop
hi: आपके डेस्कटॉप को नियंत्रित करने के लिए रिमोट डेस्कटॉप कनेक्शन को स्वीकारें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useDefaultPort)
en: Use default port
hi: डिफ़ॉल्ट पोर्ट इस्तेमाल करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Listening port:
hi: सुनने का पोर्ट:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Attention
hi: ध्यान दें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Remote system:
hi: रिमोट तंत्रः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAllowRemoteControl)
en: Allow remote user to &control keyboard and mouse
hi: रिमोट उपयोक्ता को माउस तथा कुंजीपट नियंत्रण करने दें (&c)
