krfb - en to hne translation catalogue (35 entries)

en: New Connection
hne: नवा कनेक्सन

en: Accept Connection
hne: कनेक्सन स्वीकारव

en: Refuse Connection
hne: कनेक्सन अस्वीकारव

en: Received connection from %1, on hold (waiting for confirmation)
hne:  %1 से कनेक्सन मिलिस, होल्ड मं रखे (पुस्टि बर इंतजार करत हे)

en: %1@%2 (shared desktop)
hne: %1@%2 (साझेदारी डेस्कटाप)

note: i18n: ectx: label, entry (useDefaultPort), group (TCP)
en: Use the default port for VNC (5900)
hne: वीएनसी बर डिफाल्ट पोर्ट उपयोग करव (५९००)

note: i18n: ectx: label, entry (port), group (TCP)
en: This is the port on which krfb will listen.
hne: ये वो पोर्ट हे जेमां केआरएफबी सुनथे .

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_publishService) i18n: ectx: label, entry (publishService), group (TCP)
en: Announce the service on the local network
hne: सेवा ल लोकल नेटवर्क मं घोसित करव

note: i18n: ectx: label, entry (allowDesktopControl), group (Security)
en: Allow remote connections to manage the desktop.
hne: डेस्कटाप ल प्रबंधित करे बर रिमोट कनेक्सन्स स्वीकारव.

note: i18n: ectx: label, entry (allowUnattendedAccess), group (Security)
en: Allow connections without an invitation.
hne: बिना निमंत्रन के कनेक्सन स्वीकारव.

note: i18n: ectx: label, entry (unattendedAccessPassword), group (Security) i18n: ectx: label, entry (desktopSharingPassword), group (Security)
en: Password for uninvited connections.
hne: अनिमंत्रित कनेक्सनों बर पासवर्ड.

en: Alessandro Praduroux
hne: अलियासांद्रो प्रादुरोक्स

en: KDE4 porting
hne: केडीई4 पोर्टिंग

en: Tim Jansen
hne: टिम जानसन

en: Johannes E. Schindelin
hne: जोहान्स ई. सिंदेलिन

en: libvncserver
hne: लिबवीएनसीसर्वर

en: Const Kaplinsky
hne: कांस्ट कापलिंस्की

en: TightVNC encoder
hne: टाइट-वीएनसी एनकोडर

en: Tridia Corporation
hne: ट्रिडिया कारपोरेसन

en: ZLib encoder
hne: जेड-लिब एनकोडर

en: AT&T Laboratories Boston
hne: एटी&टी लेबोरेटरी बोस्टन

en: original VNC encoders and protocol design
hne: मूल वीएनसी एनकोडर अउ प्रोटोकाल डिजाइन

en: Desktop Sharing Error
hne: डेस्कटाप साझेदारी गलती

en: Desktop Sharing
hne: डेस्कटाप साझेदारी

en: Network
hne: नेटवर्क

en: Security
hne: सुरक्छा

en: Enable Remote Control
hne: रिमोट कन्ट्रोल सक्छम करव

en: Desktop Sharing - disconnected
hne: डेस्कटाप साझेदारी - डिस्कनेक्टेड

en: Desktop Sharing - connected with %1
hne: डेस्कटाप साझेदारी - %1 के साथ कनेक्टेड

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowDesktopControl)
en: Allow remote connections to control your desktop
hne: आप मन के डेस्कटाप ल नियंत्रित करे बर रिमोट डेस्कटाप कनेक्सन ल स्वीकारव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useDefaultPort)
en: Use default port
hne: डिफाल्ट पोर्ट उपयोग करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Listening port:
hne: सुनने के पोर्ट:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Attention
hne: ध्यान देव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Remote system:
hne: रिमोट तंत्रः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAllowRemoteControl)
en: Allow remote user to &control keyboard and mouse
hne: रिमोट कमइया ल मुसुवा अउ कुंजीपट नियंत्रन करे देव (&c)
