krfb - en to it translation catalogue (88 entries)

en: New Connection
it: Nuova connessione

en: Accept Connection
it: Accetta connessione

en: Refuse Connection
it: Rifiuta connessione

en: Accepted connection from %1
it: Connessione accettata da %1

en: Received connection from %1, on hold (waiting for confirmation)
it: Ricevuta connessione da %1, fermo (attesa conferma)

en: %1@%2 (shared desktop)
it: %1@%2 (desktop condiviso)

note: i18n: ectx: label, entry (startMinimized), group (MainWindow)
en: Start minimized
it: Avvia minimizzato

note: i18n: ectx: label, entry (useDefaultPort), group (TCP)
en: Use the default port for VNC (5900)
it: Usa la porta predefinita per VNC (5900)

note: i18n: ectx: label, entry (port), group (TCP)
en: This is the port on which krfb will listen.
it: Questa è la porta sulla quale krfb rimarrà in ascolto.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_publishService) i18n: ectx: label, entry (publishService), group (TCP)
en: Announce the service on the local network
it: Annuncia il servizio sulla rete locale

note: i18n: ectx: label, entry (noWallet), group (Security)
en: Do not store passwords in KWallet
it: Non salvare password in KWallet

note: i18n: ectx: label, entry (allowDesktopControl), group (Security)
en: Allow remote connections to manage the desktop.
it: Permetti alle connessioni remote di controllare il desktop.

note: i18n: ectx: label, entry (allowUnattendedAccess), group (Security)
en: Allow connections without an invitation.
it: Permetti le connessioni senza invito.

note: i18n: ectx: label, entry (unattendedAccessPassword), group (Security) i18n: ectx: label, entry (desktopSharingPassword), group (Security)
en: Password for uninvited connections.
it: Password per le connessioni non invitate.

note: i18n: ectx: label, entry (preferredFrameBufferPlugin), group (FrameBuffer)
en: Preferred Frame Buffer Plugin
it: Estensione framebuffer preferita

en: Creating a Virtual Monitor from %1
it: Creazione di un monitor virtuale da %1

en: Remote Virtual Monitor
it: Monitor virtuale remoto

en: Offer a Virtual Monitor that can be accessed remotely
it: Fornisce un monitor virtuale a cui si può accedere facilmente

en: (c) 2009-2010, Collabora Ltd.
    (c) 2007, Alessandro Praduroux
    (c) 2001-2003, Tim Jansen
    (c) 2001, Johannes E. Schindelin
    (c) 2000-2001, Const Kaplinsky
    (c) 2000, Tridia Corporation
    (c) 1999, AT&T Laboratories Boston
it: © 2009-2010, Collabora Ltd.
    © 2007, Alessandro Praduroux
    © 2001-2003, Tim Jansen
    © 2001, Johannes E. Schindelin
    © 2000-2001, Const Kaplinsky
    © 2000, Tridia Corporation
    © 1999, AT&amp;T Laboratories Boston

en: Virtual Monitor implementation
it: Implementazione del monitor virtuale

en: KDE4 porting
it: Trasferimento a KDE4

en: Original author
it: Autore originale

en: TightVNC encoder
it: Codificatore TightVNC

en: ZLib encoder
it: Codificatore ZLib

en: AT&T Laboratories Boston
it: Laboratori AT&amp;T di Boston

en: original VNC encoders and protocol design
it: codificatori VNC originali e schema del protocollo

en: Logical resolution of the new monitor
it: Risoluzione logica del nuovo monitor

en: resolution
it: risoluzione

en: Name of the monitor
it: Nome del monitor

en: name
it: nome

en: Password for the client to connect to it
it: Password per le connessioni dei client

en: The device-pixel-ratio of the device, the scaling factor
it: Il rapporto dispositivo/pixel (device-pixel-ratio) del dispositivo, il fattore di scala

en: The port we will be listening to
it: La porta su cui sarà in ascolto

en: Your X11 Server does not support the required XTest extension version 2.2. Sharing your desktop is not possible.
it: Il tuo server X11 non supporta l'estensione richiesta XTest versione 2.2. La condivisione del tuo desktop non è possibile.

en: Desktop Sharing Error
it: Errore di condivisione del desktop

en: Desktop Sharing
it: Condivisione desktop

en: VNC-compatible server to share desktops
it: Server compatibile VNC per condividere desktop

en: Telepathy tubes support
it: Supporto per Telepathy Tubes

en: Do not show the invitations management dialog at startup
it: Non mostrare la finestra di gestione degli inviti all'avvio

en: Desktop Sharing is not running under an X11 Server or Wayland.
    Other display servers are currently not supported.
it: Il programma di condivisione del desktop non è in esecuzione in un server X11 o Wayland.
    Altri server di visualizzazione non sono attualmente supportati.

en: Storing passwords in config file is insecure!
it: Salvare le password nei file di configurazione non è sicuro!

en: Enter a new password for Unattended Access
it: Inserisci una nuova password per l'accesso automatico

en: Failed to start the krfb server. Desktop sharing will not work. Try setting another port in the settings and restart krfb.
it: Avvio del server KRFB non riuscito. La condivisione del desktop non funzionerà. Prova ad impostare un'altra porta nelle impostazioni e a riavviare KRFB.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, aboutLabel)
en: KDE Desktop Sharing
it: Condivisione desktop di KDE

en: This field contains the address of your computer and the port number, separated by a colon.
    
    The address is just a hint - you can use any address that can reach your computer.
    
    Desktop Sharing tries to guess your address from your network configuration, but does not always succeed in doing so.
    
    If your computer is behind a firewall it may have a different address or be unreachable for other computers.
it: Questo campo contiene l'indirizzo del tuo computer e il numero di porta,
    separati da una virgola.
    
    L'indirizzo è solo un suggerimento, puoi usare qualsiasi indirizzo che possa raggiungere il tuo computer.
    La condivisione del desktop tenterà di identificare il tuo indirizzo dalla tua configurazione di rete, ma non ci riesce sempre.
    
    Se il tuo computer è dietro a un firewall, potresti avere un indirizzo differente o non essere rintracciabile dagli altri computer.

en: Any remote user with normal desktop sharing password will have to be authenticated.
    
    If unattended access is on, and the remote user provides unattended mode password, desktop sharing access will be granted without explicit confirmation.
it: Ogni utente remoto con una password normale per la condivisione del desktop dovrà essere autenticato.
    
    Se l'accesso automatico è attivo e l'utente remoto fornisce la password per la modalità di accesso automatico, l'accesso alla condivisione del desktop verrà accordato senza conferma esplicita.

en: Network
it: Rete

en: Security
it: Sicurezza

en: Screen capture
it: Cattura dello schermo

en: To apply framebuffer plugin setting, you need to restart the program.
it: Per applicare le impostazioni dell'estensione framebuffer devi riavviare l'applicazione.

en: The remote user %1 is now connected.
it: L'utente remoto %1 è ora connesso.

en: The remote user %1 disconnected.
it: L'utente remoto %1 si è disconnesso.

en: Disconnect
it: Disconnetti

en: Enable Remote Control
it: Abilita il controllo remoto

en: Desktop Sharing - disconnected
it: Condivisione desktop - disconnesso

en: Desktop Sharing - connected with %1
it: Condivisione desktop - connesso con %1

en: Desktop Sharing - connected
it: Condivisione desktop - connesso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preferred frameb&uffer plugin:
it: Estensione frameb&uffer preferita:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helpText)
en: <html><head/><body><p>When using x11, <span style=" font-weight:600;">xcb</span> plugin should be preferred, because it is more performant.<br/><span style=" font-weight:600;">qt</span> plugin is a safe fallback, if for some reason others don't work. But also it is very slow.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Quando viene usato x11, dovrebbe essere preferita l'estensione <span style=" font-weight:600;">xcb</span> perché è più efficiente.<br/>L'estensione <span style=" font-weight:600;">qt</span> è una scelta di ripiego più sicura se per qualche motivo l'altra non funziona. Ma è anche molto lenta.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowDesktopControl)
en: Allow remote connections to control your desktop
it: Permetti alle connessioni remote di controllare il tuo desktop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_noWallet)
en: Do not store passwords using KDE wallet
it: Non salvare password nel portafogli di KDE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useDefaultPort)
en: Use default port
it: Usa la porta predefinita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Listening port:
it: Porta di ascolto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Attention
it: Attenzione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mainTextLabel)
en: Somebody is requesting a connection to your computer. Granting this will allow the remote user to watch your desktop.
it: Qualcuno sta richiedendo una connessione al tuo computer. Concederla permetterà all'utente remoto di guardare il tuo desktop.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Remote system:
it: Sistema remoto:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbAllowRemoteControl)
en: If you turn this option on, the remote user can enter keystrokes and use your mouse pointer. This gives them full control over your computer, so be careful. When the option is disabled the remote user can only watch your screen.
it: Se attivi questa opzione, l'utente remoto può scrivere e utilizzare il puntatore del mouse. Questo gli dà pieno controllo del tuo computer, quindi stai attento. Quando l'opzione è disabilitata, l'utente remoto può solo visualizzare il tuo schermo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAllowRemoteControl)
en: Allow remote user to &control keyboard and mouse
it: Permetti all'utente remoto il &controllo della tastiera e del mouse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aboutLabel)
en: KDE Desktop Sharing allows you to grant permission to someone at a remote location for viewing and possibly controlling your desktop.
it: La condivisione desktop di KDE ti permette di autorizzare qualcuno a un indirizzo remoto di vedere e volendo anche controllare il tuo desktop.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, enableSharingCheckBox)
en: Starts/Stops Remote Desktop Sharing
it: Avvia/ferma la condivisione remota del desktop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableSharingCheckBox)
en: &Enable Desktop Sharing
it: &Abilita condivisione del desktop

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, detailsGroupBox)
en: Connection Details
it: Dettagli della connessione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel)
en: &Address
it: &Indirizzo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, addressAboutButton)
en: More about this address
it: Ulteriori informazioni su questo indirizzo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addressAboutButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, unattendedAboutButton)
en: About
it: Informazioni

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, addressDisplayLabel)
en: Address required by remote users to connect to your desktop. Click about button on the right for more info.
it: L'indirizzo richiesto dagli utenti remoti per il collegamento al tuo desktop. Fai clic sul pulsante a destra per maggiori informazioni.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, passwordEditButton)
en: Edit/Save Desktop Sharing Password
it: Modifica/salva password di condivisione del desktop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, passwordEditButton)
en: Edit
it: Modifica

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, passwordDisplayLabel)
en: Password required by remote users to connect to your desktop. Click the edit button on the right to change password.
it: La password richiesta dagli utenti remoti per il collegamento al tuo desktop. Fai clic sul pulsante di modifica a destra per cambiare la password.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordDisplayLabel)
en: TemporaryPassword
it: PasswordTemporanea

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, unattendedGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unattendedAboutLabel)
en: Unattended Access allows a remote user with the password to gain control to your desktop without your explicit confirmation.
it: L'accesso automatico permette ad un utente remoto in possesso della password di prendere il controllo del tuo desktop senza la tua conferma esplicita.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, unattendedGroupBox)
en: Unattended Access
it: Accesso automatico

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, unattendedAboutLabel)
en: Unattended Access allows a remote user with the password to gain control to your desktop without your explicit confirmation. Click "About" button on right to know more.
it: L'accesso automatico permette ad un utente remoto in possesso della password di prendere il controllo del tuo desktop senza la tua conferma esplicita. Fai clic sul pulsante «Informazione» sulla destra per saperne di più.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, unattendedAboutButton)
en: Know more about Unattended Access
it: Maggiori informazioni sull'accesso automatico

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, enableUnattendedCheckBox)
en: Starts/Stops unattended access to your desktop. Click on button on right to change password, and "About" button to know more.
it: Avvia/interrompi l'accesso automatico al tuo desktop. Fai clic sul pulsante di modifica a destra per cambiare la password, e sul pulsante «Informazioni» per saperne di più.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableUnattendedCheckBox)
en: Enable &Unattended Access
it: Abilita accesso a&utomatico

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, unattendedPasswordButton)
en: Change password for Unattended Access
it: Modifica la password per l'accesso automatico

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, unattendedPasswordButton)
en: &Change Unattended Password
it: &Modifica password per accesso automatico
