krfb - en to ja translation catalogue (55 entries)

en: New Connection
ja: 新しい接続

en: Accept Connection
ja: 接続を許可

en: Refuse Connection
ja: 接続を拒否

en: Received connection from %1, on hold (waiting for confirmation)
ja: %1 から接続要求を受け取りました。保留中です (確認待ち)

en: %1@%2 (shared desktop)
ja: %1@%2 (共有されたデスクトップ)

note: i18n: ectx: label, entry (useDefaultPort), group (TCP)
en: Use the default port for VNC (5900)
ja: VNC の標準のポート (5900) を使う

note: i18n: ectx: label, entry (port), group (TCP)
en: This is the port on which krfb will listen.
ja: これは krfb が待ち受けするポートです。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_publishService) i18n: ectx: label, entry (publishService), group (TCP)
en: Announce the service on the local network
ja: ローカルネットワークにサービスを通知する

note: i18n: ectx: label, entry (allowDesktopControl), group (Security)
en: Allow remote connections to manage the desktop.
ja: リモート接続にデスクトップの操作を許可する

note: i18n: ectx: label, entry (allowUnattendedAccess), group (Security)
en: Allow connections without an invitation.
ja: 招待していない接続を許可する

note: i18n: ectx: label, entry (unattendedAccessPassword), group (Security) i18n: ectx: label, entry (desktopSharingPassword), group (Security)
en: Password for uninvited connections.
ja: 招待していない接続のパスワード

en: KDE4 porting
ja: KDE4 への移植

en: TightVNC encoder
ja: TightVNC エンコーダ

en: ZLib encoder
ja: ZLib エンコーダ

en: original VNC encoders and protocol design
ja: オリジナルの VNC エンコーダとプロトコル設計

en: Your X11 Server does not support the required XTest extension version 2.2. Sharing your desktop is not possible.
ja: あなたの X11 サーバは必要な XTest 拡張バージョン 2.2 をサポートしていません。デスクトップの共有はできません。

en: Desktop Sharing Error
ja: デスクトップ共有エラー

en: Desktop Sharing
ja: デスクトップ共有

en: Do not show the invitations management dialog at startup
ja: 起動時に招待の管理ダイアログを表示しない

en: Desktop Sharing is not running under an X11 Server or Wayland.
    Other display servers are currently not supported.
ja: デスクトップ共有が X11 サーバもしくは Wayland 上で実行されていません。
    これらのディスプレイサーバ以外はサポートされていません。

en: Storing passwords in config file is insecure!
ja: パスワードを設定ファイルに保存することは安全ではありません!

en: Enter a new password for Unattended Access
ja: 無人アクセスのための新しいパスワードを入力

en: Failed to start the krfb server. Desktop sharing will not work. Try setting another port in the settings and restart krfb.
ja: Krfb サーバの開始に失敗しました。デスクトップ共有は機能しません。他のポートに設定したうえで Krfb を再起動してください。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, aboutLabel)
en: KDE Desktop Sharing
ja: KDE デスクトップ共有

en: This field contains the address of your computer and the port number, separated by a colon.
    
    The address is just a hint - you can use any address that can reach your computer.
    
    Desktop Sharing tries to guess your address from your network configuration, but does not always succeed in doing so.
    
    If your computer is behind a firewall it may have a different address or be unreachable for other computers.
ja: このフィールドには、コロンで区切ってあなたのコンピュータのアドレスとポート番号が表示されます。
    
    アドレスはヒントにすぎません - あなたのコンピュータに接続できるすべてのアドレスを使用できます。
    
    デスクトップ共有はあなたのネットワーク設定からあなたのアドレスを推測しますが、必ずしも成功するとは限りません。
    
    あなたのコンピュータがファイアウォールの背後にある場合は、アドレスが異なっていたり、他のコンピュータから接続できないこともあります。

en: Any remote user with normal desktop sharing password will have to be authenticated.
    
    If unattended access is on, and the remote user provides unattended mode password, desktop sharing access will be granted without explicit confirmation.
ja: 標準のパスワードでのデスクトップ共有を使用するすべてのリモートユーザは認証される必要があります。
    
    しかし、無人アクセスが有効でリモートユーザが無人アクセス用のパスワードを使用した場合、デスクトップ共有は明示的な確認なく開始されます。

en: Network
ja: ネットワーク

en: Security
ja: セキュリティ

en: Screen capture
ja: スクリーンキャプチャ

en: To apply framebuffer plugin setting, you need to restart the program.
ja: フレームバッファ プラグインの変更を適用するには、プログラムの再起動が必要です。

en: The remote user %1 is now connected.
ja: リモートユーザ %1 が接続しました。

en: Disconnect
ja: 切断

en: Enable Remote Control
ja: リモートからの操作を許可する

en: Desktop Sharing - disconnected
ja: デスクトップ共有 - 切断しました

en: Desktop Sharing - connected with %1
ja: デスクトップ共有 - %1 と接続しました

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preferred frameb&uffer plugin:
ja: 優先するフレームバッファ プラグイン(&U):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helpText)
en: <html><head/><body><p>When using x11, <span style=" font-weight:600;">xcb</span> plugin should be preferred, because it is more performant.<br/><span style=" font-weight:600;">qt</span> plugin is a safe fallback, if for some reason others don't work. But also it is very slow.</p></body></html>
ja: <html><head/><body><p>x11 を使用する場合、より高効率な <span style=" font-weight:600;">xcb</span> を利用するべきです<br/><span style=" font-weight:600;">qt</span> プラグインは何らかの理由で他のプラグインが機能しなかった場合のための安全なフォールバックです。ただしとても低速です。</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowDesktopControl)
en: Allow remote connections to control your desktop
ja: リモート接続にデスクトップの操作を許可する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_noWallet)
en: Do not store passwords using KDE wallet
ja: KDE Wallet にパスワードを保存しない

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useDefaultPort)
en: Use default port
ja: 標準のポートを使う

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Listening port:
ja: 待ち受けポート:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Attention
ja: 注意

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mainTextLabel)
en: Somebody is requesting a connection to your computer. Granting this will allow the remote user to watch your desktop.
ja: 誰かが、あなたのコンピュータへの接続を要求しています。接続を許可すると、リモートのユーザがあなたのデスクトップを見ることができるようになります。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Remote system:
ja: リモートシステム:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbAllowRemoteControl)
en: If you turn this option on, the remote user can enter keystrokes and use your mouse pointer. This gives them full control over your computer, so be careful. When the option is disabled the remote user can only watch your screen.
ja: このオプションを有効にすると、リモートのユーザはキー入力やマウスポインタの操作ができるようになります。これによって相手があなたのコンピュータを完全にコントロールできるようになるので、注意して使ってください。このオプションを有効にしなければ、リモートのユーザは単にあなたのスクリーン上に表示されているものが見えるだけです。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAllowRemoteControl)
en: Allow remote user to &control keyboard and mouse
ja: リモートユーザにキーボードとマウスの操作を許可する(&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aboutLabel)
en: KDE Desktop Sharing allows you to grant permission to someone at a remote location for viewing and possibly controlling your desktop.
ja: KDE デスクトップ共有は、遠隔地にいる人に、あなたのデスクトップを見たり操作したりすることを可能にします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableSharingCheckBox)
en: &Enable Desktop Sharing
ja: デスクトップ共有を有効化(&E)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, detailsGroupBox)
en: Connection Details
ja: 接続情報

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel)
en: &Address
ja: アドレス(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: &Password
ja: パスワード(&P)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, unattendedGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unattendedAboutLabel)
en: Unattended Access allows a remote user with the password to gain control to your desktop without your explicit confirmation.
ja: 無人アクセスはリモートユーザに対し、パスワードのみで、あなたの明示的な確認なくコンピュータを操作することを可能にします。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, unattendedGroupBox)
en: Unattended Access
ja: 無人アクセス

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableUnattendedCheckBox)
en: Enable &Unattended Access
ja: 無人アクセスを有効化(&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, unattendedPasswordButton)
en: &Change Unattended Password
ja: 無人アクセスパスワードを変更(&C)
